Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Centrala Buderus

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#469
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
De acord. Insa eu nu vad decat scaderea presiunii si nici o balta. Nu am gasit pierderi pe la niciun robinet sau aerisitor si nici sub centrala sau in interiorul ei cu exceptia umezelii din arzator! La vasul de expansiune este presiune si iese doar aer la apasarea ventilului si nu apa.

#470
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Daca ai condensare ar fi normal sa ai umezeala in zona schimbatorului de caldura.

#471
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007

View Postcipaul, on 18 martie 2024 - 09:05, said:

Daca ai condensare ar fi normal sa ai umezeala in zona schimbatorului de caldura.
Centrala este in condensare. Atunci pe unde pierd presiune?

#472
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Complicat sa gasesti dar persevereaza.
Vezi pe la tijele robinetelor daca le folosesti Mai des, pe la olandeze caloriferelor si aerisitoare.
Eu caut cu servetele.

#473
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
Stiu de metoda hartiei.
Eu credeam ca poate stie cineva cauza problemei. Ce am putut verifica fara sa fiu un calificat in domeniu am verificat si nu gasesc, zic eu, nimic suspicios... de aceea am apelat pe forum pentru pareri sau eventuale solutii concrete.
La robinetii de sub centrala in afara de condens la conducta de apa nu e nimic suspect, nici la hollendere si nici la fluturi/ manere... mentionez ca in zona mea conducta de apa e foarte aproape de sol si am problema asta de cand e casa facuta... si la vasul de la baie si la chiuvete baie/ bucatarie, iarna e jale...

Edited by MadK9, 18 March 2024 - 12:20.


#474
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Am vrut sa zic de robineti de la calorifere.
Am vazut zilele trecute un robinet de gaz care dupa o singura manevrare a inceput sa scape masiv gaz pe la tija-presetupa.
Robinetii actuali sunt cam de rahat, din pacate.

#475
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
Mda, stiu ce zici, te cred si am  trecut si eu prin asta... insa nu au semne de scapari. Am observat ca presiunea scade dupa ce este folosita centrala pe ACM, la dusuri, ca in 1 saptamana scade presiunea de 1,5 la putin sub 1...

#476
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
Acum pe seara ma trezesc cu centrala cu presiunea putin peste 3!!! De la 1.5 ca iar am completat apa in sistem... Nu mai pricep nimic.

#477
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Tot la un Buderus, dar fara condensare, aveam aceleasi simptome. S-a dovedit a fi colmatat un furtunas care mergea spre manometru, iar acesta imi indica complet aiurea.

#478
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
Hmm, cine stie? Ar fi simplu. Si totusi parca as desface iar centrala si as reface presiunea la vasul de expansiune desi anul trecut a trecut VTP si acesta nu a avut probleme... Dar Murphy a zis bine in multe cazuri... 😁
Aseara a si scuipat apa din sistem din cauza ca probabil trecuse de 3 bari. M-a bagat in sperieti. Dimineata aveam 1 bar... Insa sub centrala nu este ud...

#479
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Trebuie sa refaci anual presiunea in vasul de expansiune, cel putin la mine asa fac. In toamna golesc vasul de expansiune de apa si pompez aer in balonul ce se gaseste in interior. Ulterior reumplu cu apa si reglez presiunea la rece undeva aproape de 1,5 bar. La cald nu trece de 1,7-1,8 bar. Asa am facut toamna trecuta, iar acum m-am uitat si la rece a scazut la 1 bar, pana la toamna mai scade putin pana pe la 0,7 sau 0,8 cand refac operatiunea.
Am incercat si varianta cu schimbarea ventilului, dar degeaba, la fel pierde. Nu am gasit o solutie simpla. Din ce am inteles se poate schimba vasul de expansiune cu unul extern mai bun insa nu mi-am batut capul.

#480
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 10.10.2007
Multumesc de raspuns!
Mda, ideea e ca la mine pierde foarte repede presiunea. Si am observat ca atunci cand este folosita ACM.
AM golit-o si eu de apa, inchis robineti, gaze si curent, refacut presiune in vas la 1. Dupa asta am bagat apa pana presiunea a ajuns la 1.5. Dupa 4 zile a scazut iar la 1.
Atunci cand am desfacut-o si am verificat vasul, apa nu iese pe la ventil, l-am batut "pe burta" si suna a plin, zgomot infundat. Cand am bagat pompa, avand dat jos si schimbatorul in placi, scotea apa pe una din conducte la pompare, pesemne din vasul de expansiune! La modelul meu am vazut ca un vas de expansiune este cam 800 lei. Pare ca se schimba usor in caz de interventie. Insa, poate fi si alta cauza pierderii de presiune cand utilizez ACM?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate