Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Situatie in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#1
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Din fericire nesoldata cu accident... dar a fost cat pe ce!!!

Locul "faptei" - intersectie semaforizata - se face verde - eu, cu semnal stanga vreau sa fac virajul, din fata vine o domnisoara cu un Passat absorbita intr-o convorbire telefonica (tot cu semnal stanga - dinainte de a se face verde!). Eu dau sa iau virajul, o inspiratie divina ma face totusi sa incetinesc, ea trece pe directia inainte (cu semnal stanga) si se uita mirata la mine (de ce o claxonez)!

Am oprit la 10 cm de ea! Acum, care sa fie "morala"? Stau de fiecare data in intersectie asteptand sa vad daca cel care semnalizeaza o manevra are si de gand sa o efectueze? Pentru ca totusi, 99% procedeaza conform cu semnalizarea... unii insa, se pare ca nu!

Oricum eu eram vinovata daca ne ciocneam! Cum demonstram ca avea semnal pus aiurea si mai vorbea si la telefon?

#2
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
133. Ce obligaţii vă revin dacă, într-o intersecţie, viraţi la stânga pe semnalul verde al semaforului?


A. nicio obligaţie;
B. acordaţi prioritate de trecere mijloacelor de transport public de persoane;
C. acordaţi prioritate de trecere atât vehiculelor care circulă din sens opus, cât şi pietonilor aflaţi în traversare pe sensul dumneavoastră de mers.

Cum ai zis tu, daca facea poc erai vinovata si punct... nu cred ca puteai demonstra ceva.

Edited by cosminnnn, 24 November 2013 - 12:28.


#3
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pai asta stiam si eu, de asta am si spus ca eu eram vinovata... Dar in practica nu te iei si dupa buna credinta/intentie a celorlalti participanti la trafic - cum ca semnalizarea lor e corecta? Atunci de ce mai semnalizeaza?
Tu stai mereu sa vezi incotro o ia fiecare (daca merge conform semnalizarii sau nu)?

Edited by T Irina, 24 November 2013 - 12:28.


#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Irina, partea cu prioritatea ai sarit-o cand ai dat de carnet asa-i?

#5
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Eu cred ca nu ai citit bine postul meu!
Amandoua aveam semnal stanga - deci nu ne intersectam! Numai ca ea nu a facut stanga ci a mers inainte (pastrand semnalizarea pentru stanga in continuare - sigur nu o vedea/auzea)@!

Edit: am carnet de ceva vreme, nici un accident in trafic, (conduc zilnic) si macar cui trebuie sa dau prioritate intr-o intersectie cred ca stiu!

Edited by T Irina, 24 November 2013 - 12:36.


#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Tot la prioritate se vorbeste despre atentie. In intersectie esti atenta si la intentiile celora ce se intersecteaza cu tine cand tu ai prioritate. Intersectiile aglomerate se abordeaza cu viteza mica si prudenta tocmai pt a evita orice. Mai nou se folosesc acele camere video de masina ce stau non stop aprinse cand conduci pt a avea dovada video. Iti recomand daca traiesti in Bucuresti.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Singura modalitate de absolvire de vina in situatia asta este o camera de bord. Chiar si asa, este la latitudinea judecatorului sa accepte sau sa nu accepte proba.

#8
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostBlue_Ivy, on 24 noiembrie 2013 - 12:36, said:

Tot la prioritate se vorbeste despre atentie. In intersectie esti atenta si la intentiile celora ce se intersecteaza cu tine cand tu ai prioritate. Intersectiile aglomerate se abordeaza cu viteza mica si prudenta tocmai pt a evita orice. Mai nou se folosesc acele camere video de masina ce stau non stop aprinse cand conduci pt a avea dovada video. Iti recomand daca traiesti in Bucuresti.

Pai tocmai de asta am si evitat la limita accidentul (si nu numai pe asta!). Intersectia asta este una mare, de regula aglomerata, dar aseara pe verde eram doar 3 masini!

De obicei ma deranjeaza cei care intra in intersectie fara semnalizare (presupui ca merg inainte) si cand ajung in mijlocul ei pun brusc stanga... de fapt cei care semnalizeaza gresit si te induc in eroare sunt mai periculosi!

Nu traiesc in Bucuresti, dar in Iasi traficul a ajuns de cosmar de cand cu lucrarile astea care nu se mai termina! A fost pus temporar un sens giratoriu mic intr-o zona cu lucrari si NIMENI nu-ti acorda prioritate de sens acolo! Cei care veneau pe directia inainte nici nu observau indicatorul de sens giratoriu si mergeau fara nici o grija!

Camerele astea nu sunt omologate si nu stiu ce sanse reale ai cu ele (desi e tentant sa ai una).

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
in caz de trozneala ii zbura si semnalul, asa ca nu mai conta daca era aprins sau nu, bineinteles ca daca erai barbasu ii scoteai 2 dinti acasa, dar asa nefiind....strangi din buci si zici sarumana ca nu te-a bagat in service, ai si maine cu ce sa te plimbi, dobitoci sunt multi. Daca nu iti pazesti curu singur mai bine stai acasa, ca in baza altora mori cu dreptatea in brate

#10
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Cam neacademica exprimarea, dar din pacate asta e realitatea!

#11
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ea era vinovata, nu tu...ea a semnalizat ca face stanga.......daca ea mergea inainte fara sa dea semnal tu erai vinovata......

#12
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Ea era vinovata "moral" .... practic eu intram la neacordare! Cum dovedeam eu ca avea semnal stanga si a mers toata intersectia asa?

#13
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
asta se intampla cand nu cunosti regulile de baza. trebuie sa ai contact vizual, sa fii sigura ca cealalta iti transmite ce face. si atunci trebuie sa astepti sa fii sigura de traiectorie.
sunt lucruri banale. nu te iei niciodata dupa semnal.

#14
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,767
  • Înscris: 30.01.2006

View PostBlue_Ivy, on 24 noiembrie 2013 - 12:28, said:

Irina, partea cu prioritatea ai sarit-o cand ai dat de carnet asa-i?

Ce-mi plac raspunsurile astea geniale. Tu ai citit totul sau doar vrei sa pari superior/ara.

Daca se poate demonstra ca semnaliza atunci e de vina, dar cu  nu prea se poate.... asta e, erai de vina.

#15
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 24 noiembrie 2013 - 13:27, said:

ea era vinovata, nu tu...ea a semnalizat ca face stanga.......daca ea mergea inainte fara sa dea semnal tu erai vinovata......

citeste legea maestre. tu trebuie sa te asiguri de traiectorie nu sa te iei dupa un semnal uitat.  in cartile vechi facute cu cap existau paragrafe speciale in care explicau chestii banale ca asta. contact vizual! nu te uiti dupa semnale numai.

#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postxtremdriving, on 24 noiembrie 2013 - 13:37, said:

asta se intampla cand nu cunosti regulile de baza. trebuie sa ai contact vizual, sa fii sigura ca cealalta iti transmite ce face. si atunci trebuie sa astepti sa fii sigura de traiectorie.
sunt lucruri banale. nu te iei niciodata dupa semnal.

Cam greu noaptea cu "contactul vizual"! Dar e recomandat cand se poate...

Tocmai de asta am incetinit, nu parea sa faca virajul... insa voi chiar nu va luati niciodata dupa semnal?

Edit: eu am o intersectie prin care trec frecvent facand stanga (tot semaforizata si foarte aglomerata). Pai cand vad semnal stanga la unul din fata am si fugit ca e coloana infinitului in spatele meu! Ce ar fi sa stea fiecare sa vada ca cel din fata chiar face stanga? Ar trece doar 3 masini pe scurtele secunde de verde!

Edited by T Irina, 24 November 2013 - 13:46.


#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu, eu nu. astept sa ma asigur ca va face ce arata. ii citesc traiectoria si incerc sa anticipez ce va face. si cand sunt sigur ca va vira, incerc sa imi creez o situatie de siguranta ( sa pot accelera sau sa opresc in timp util in caz ca se razgandeste). Nu imi pot pune viata pe tava pe banuieli. sorry

semnalul doar imi spune, e ok, poti sa te asiguri si in partea cealalta si sa te pregatesti. insa judecand dupa viteza si traiectorie, poti banui ce va face.
ii ghicesti intentis din: pozitionare, viteza, traiectorie. ma rog, si putina experienta

Edited by xtremdriving, 24 November 2013 - 13:49.


#18
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Exemplu mai simplu: vine unu' pe avarii (nu conteaza motivul pentru care merg avariile), ala merge inainte, tu vrei sa faci stanga, ala poc in tine pentru ca mergea inainte. Niciun judecator/garcea nu-ti va da dreptate pentru ca ala avea avariile aprinse si tu voiai sa faci stanga, pentru ca n-ai dat prioritate de dreapta. Ca a fost o imbecilitate ceea ce a facut pisi, aia e alta poveste, dar nu te absolva de raspundere legala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate