Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cum alegeti limba straina de invatat pentru copil?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
88 răspunsuri în acest subiect

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.881
  • Înscris: 27.06.2006
Cand eram mic, in scoala generala, trebuia sa optam intre engleza si franceza.
Venind acasa, m-am consultatat cu tatal meu si i-am explicat ca imi place engleza fiindca este vorbita in multe tari...Am facut engleza in scoala generala si liceu.
In liceu si facultate a trebuit sa invat si o a doua limba straina - germana si apoi rusa - nu am invatat aproape nimic din germana si rusa.

Acum unei nepoate mici, de gradinita, trebuie sa i se hotarasca ce limba straina trebuie sa invete.
Pot alege (parintii) intre engleza, germana si franceza.
Se pot face, inainte de alegerea limbii straine de invatat, niste teste de aptitudini?

De exemplu, domnul Ponta doreste ca Andrei P. sa invete limba chineza la Institutul Confucius :  http://www.diacaf.co...-la_891039.html

Editat de gabicen, 23 noiembrie 2013 - 22:23.


#2
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.298
  • Înscris: 17.07.2012
Eu as alege pentru copii mei germana si franceza pentru inceput.

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.869
  • Înscris: 27.08.2005

 River_Song, on 23 noiembrie 2013 - 22:24, said:

Eu as alege pentru copii mei germana si franceza pentru inceput.

+1

Limba germana poate atarna destul de greu intr-un CV, ca si orice alta limba vorbita mai rar pe la noi. La fel si franceza. Engleza o mai inveti din filme, de pe net, cel putin la nivel conversational.

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.624
  • Înscris: 12.02.2008
Optimistul invata engleza
Pesimistul invata chineza

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Va recomand tiganeasca, ca o sa va trebuiasca in viitor peste tot unde o sa va duceti in Europa.

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.506
  • Înscris: 22.01.2007
engleza
germana
franceza

in ordinea asta!
mai ales la gradinita
parintii micutzei ce vorbesc? sau niciuna din cele 3?

Editat de sydneyaus2005, 23 noiembrie 2013 - 22:41.


#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.420
  • Înscris: 09.08.2006
Mai bine am pune mana si am invata romana

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.816
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e mai simplu sa invete direct 3 limbi straine, de ce trebuie sa alegi ? Dupa mine ar fi Engleza, Spaniola, Franceza... bine eu nu le am cu nemtii.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt curios. Pentru ce franceza?

#10
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009
Doar engleza e importanta si trebuie stiuta bine. Restul sunt de fitze si putini sunt care reusesc sa le invete bine.

#11
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.298
  • Înscris: 17.07.2012

 YOUR_GOD, on 23 noiembrie 2013 - 23:12, said:

Sunt curios. Pentru ce franceza?

Pentru ca mi se pare cea mai dificila dintre limbile neo-latine. Italiana are o gramatica la fel de complicata, dar un vocabular mai apropiat de romana si un sistem de scriere fix. La fel si cu germana - e mai usor sa mergi de la germana spre engleza sau suedeza decat invers.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Lol. Sa inteleg ca, pe aceasta premisa, iti place stresul pentru kinder?!
Deee ceee?!

#13
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.248
  • Înscris: 11.09.2012
Daneza, olandeza, suedeza, germana, araba, poloneza, rusa. Limbi mai exotice. Astea sunt cautate de multinationale, daca ai mai multe din acestea in CV, te vor accepta din start la un job bine platit.

#14
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.881
  • Înscris: 27.06.2006
Se pot face, inainte de alegerea limbii straine de invatat, niste teste de aptitudini?
Poate invata un copil de gradi inca doua limbi straine, paralele, in afara de romana?
Nu este mai bine ca un copil de gradi sa invete bine doar o limba straina?

De exemplu eu am invatat engleza in  scoala generala.

Editat de gabicen, 23 noiembrie 2013 - 23:54.


#15
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.298
  • Înscris: 17.07.2012

 YOUR_GOD, on 23 noiembrie 2013 - 23:24, said:

Lol. Sa inteleg ca, pe aceasta premisa, iti place stresul pentru kinder?!
Deee ceee?!


Dimpotriva. Un copil invata mult mai usor si mai repede o limba, chiar daca e grea. Ideal ar fi sa fie prin metoda imersiunii complete, adica sa nu se vorbeasca cu el decat in limba respectiva. Un copil are capacitatea de a invata si de a vorbi la nivel NATIV pana la 7 limbi. Dupa varsta de 6-7 ani, incepe sa se modifice partea din creier cu care invata limbi la nivel nativ si sa se inchida. Se deschide zona cu care invata adultii, care necesita un consum mai mare de energie si nu da aceleasi rezultate.

 gabicen, on 23 noiembrie 2013 - 23:52, said:

Se pot face, inainte de alegerea limbii straine de invatat, niste teste de aptitudini?
Poate invata un copil de gradi inca doua limbi straine, paralele, in afara de romana?
Nu este mai bine ca un copil de gradi sa invete bine doar o limba straina?

De exemplu eu am invatat engleza in  scoala generala.

Nu prea ai aptitudine la varsta respectiva catre o limba anumita. De multe ori, nu exista talentul pentru a invata o limba straina la copii de scoala. Personal, mi se pare ca e frectie ce se face la gradi la noi, adica 2-3 cuvinte disparate.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu la ce te referi. Aici este vorba espre ce trebuie si ce nu. Si ce tebuie, este engleza, oricine stie. Tu ai ales franceza si ne-ai facut curiosi. In afara de faptul ca esti sado, mai ai si alte explicatii.
BTW: orice limba se deprinde mai bine prin comunicare nemijlocita. Are franceza ceva special?

Nu stiu la ce te referi. Aici este vorba espre ce trebuie si ce nu. Si ce tebuie, este engleza, oricine stie. Tu ai ales franceza si ne-ai facut curiosi. In afara de faptul ca esti sado, mai ai si alte explicatii.
BTW: orice limba se deprinde mai bine prin comunicare nemijlocita. Are franceza ceva special?

#17
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.298
  • Înscris: 17.07.2012
?

Eu am ales franceza pentru ca, in cazul ipoteticilor mei copii, engleza nu e necesara.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca tu crezi ca franceza este raspunsul, nu am de comentat. In cazul copiilor mei, nu as lua in calcul nimic, in afara de engleza si germana sau chineza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate