Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ziar, obiect, trotuar etc. Cîte silabe?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

Poll: Hiat sau diftong? (60 member(s) have cast votes)

În cîte silabe pronunțați cuvîntul „ziar”?

  1. Una. (29 votes [48.33%])

    Percentage of vote: 48.33%

  2. Două. (31 votes [51.67%])

    Percentage of vote: 51.67%

În cîte silabe pronunțați cuvîntul „obiect”?

  1. Două. (40 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  2. Trei. (20 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

În cîte silabe pronunțați cuvîntul „trotuar”?

  1. Două. (36 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

  2. Trei. (24 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

Vote Guests cannot vote

#37
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Să spun și eu cum pronunț, poate e cineva curios:

- cioban 2
- pian 2
- ziar 1
- viață 2
- fiasco 3
- subiect 3
- obiect 3
- pionier 4
- pioneză 4
- leandru 2
- ideal 3
- coafor 3
- lingual 3
- ianuarie 5
- trotuar 3

#38
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Am lăsat doar pe acelea pe care Adi Japan le spune altfel decît mine. Am înregistrat felul în care spune Adi Japan și felul în care spun eu.M-am imprimat și am atașat în format MP3.
- ziar 1
- subiect 3
- obiect 3
- pionier 4
- coafor 3
- lingual 3
- ianuarie 5
- trotuar 3  
Eu le spun așa:
- ziar 2
- subiect 2
- obiect 2
- pionier 3
- coafor 2
- lingual 2
- ianuarie 4
- trotuar 2

Attached Files



#39
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 08:56, said:

Am lăsat doar pe acelea pe care Adi Japan le spune altfel decît mine. Am înregistrat felul în care spune Adi Japan şi felul în care spun eu.M-am imprimat şi am ataşat în format MP3.
Da, m-ați imitat binișor, mai puțin co-a-for care v-a ieșit cu-a-for. Spun binișor pentru că pe-ale mele le-ați pronunțat emfatic și sună artificial, mai ales pionier și ianuarie.

Într-un dialog normal diferențele astea sînt insesizabile, chiar și de către aceia, ca dumneavoastră, care sînt totuși sensibili chiar și la micile diferențe fonetice. De aceea afirmația dumneavoastră că la București se pronunță așa și nu așa e mult prea categorică și necesită o verificare. Nu ajung percepția personală și memoria. Luați un număr semnificativ de bucureșteni get-beget --- îi alegeți singur, după ce criterii doriți, oricît de restrictive, de exemplu să fie cel puțin a treia generație de bucureștean, să nu fi locuit niciodată în altă parte, să nu fi fost crescuți de bunica venită de la Cluj etc. --- și întrebați-i cu cîte silabe pronunță ei cuvintele acestea. Nu ajunge să-i puneți să le pronunțe și să-i ascultați, pentru că ceea ce contează este percepția lor despre propria lor pronunție, nu percepția dumneavoastră, care inevitabil este influențată de pronunția dumneavoastră.

Și mai zic o dată, de fapt în sondajul ăsta nu mă interesează cine e bucureștean și cine nu, ci cine vorbește românește. Deci chiar presupunînd că toți bucureștenii pronunță ca dumneavoastră, n-am rezolvat nimic. Limba română nu e doar la București. E drept totuși că ar fi interesant de văzut dacă statistic vorbind există vreo corelație între regiune și pronunția cu hiat sau diftong. Dar asta practic imposibil de făcut la Softpedia (nu sînt destui respondenți).

Dacă vreți cumva să-mi ziceți că e mai corect ca dumneavoastră decît ca mine, asta e discutabil și oricum aici nu mă interesează corectitudinea. Dar atunci vedeți că și dumneavoastră pronunțați greșit unele cuvinte în raport cu dicționarele, și anume: fiasco, pioneză, leandru, pionier, ianuarie, trotuar.

#40
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Cine să verifice cum se rosteşte la Bucureşti? Eu nu am nevoie pt că eu ştiu bine.Nu am nevoie să întreb pt că am fost atent la cum vorbeşte lumea.
Îmi e clar că tu nu ştii.
Eu nu am spus că Limba romînă ar fi doar la Bucureşti, aşa încît obseraţia ta pe lîngă că e naivă mai e şi caraghioasă.Nici nu am spus că Limba corectă se vorbeşte la Bucureşti.Eu am susţinut şi cu alte ocazii că nu există o singură limbă romînă corectă, aşa cum susţinea George Pruteanu de ex.
Am remarcat însă că veneticii din Bucureşti pronunţă altfel unele cuvinte şi au  intonaţii diferite.
E normal să sune artificial la mine pt că am Imitat o pronunţie pt mine neobişnuită.Ai ocazia acum să spui aici cu voce tare acele cuvinte, ca să arăţi că le spui natural.
Eu nu m-am raportat la dicţionare! M-am raportat la pronunţia bucureşteanului get-beget, deci nu am vorbit de corectitudine.mai are vreun rost să discut de corectitudine cu tine?
Hai, Format MP3 sau alt Format; vreau să îţi aud vocea articulînd ianuarie din 5 şi Pionier din 4 silabe.

#41
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 13:48, said:

Cine să verifice cum se rosteşte la Bucureşti? Eu nu am nevoie pt că eu ştiu bine.Nu am nevoie să întreb pt că am fost atent la cum vorbeşte lumea.
V-am mai spus, astea sînt detalii fonetice imperceptibile în conversația normală. E posibil să stai de vorbă cu un om zeci de ani și să nu-ți dai seama că el le percepe altfel.

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 13:48, said:

Am remarcat însă că veneticii din Bucureşti pronunţă altfel unele cuvinte şi au  intonaţii diferite.
Ce relevanță are asta aici? Dumneavoastră ați adus vorba de bucureșteni, dar nu pricep de ce.

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 13:48, said:

Hai, Format MP3 sau alt Format; vreau să îţi aud vocea articulînd ianuarie din 5 şi Pionier din 4 silabe.
Nu înțeleg ce vi se pare atît de ciudat. Ați văzut probabil în dicționar că asta au considerat lexicografii că este pronunția standard: ianuarie cu 5 silabe și pionier cu 4. Dacă nu-i credeți pe ei, tare m-aș mira să mă credeți pe mine, mai ales că vă sînt atît de antipatic încît mă împungeți la fiecare replică,

#42
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
- cioban 2
- pian 1
- ziar 1
- viață 2
- fiasco 3
- subiect 2
- obiect 2
- pionier 3
- pioneză 4
- leandru 2
- ideal 3
- coafor 2
- lingual 3
- ianuarie 4
- trotuar 2

O pronunţie în hiat acolo unde eu pronunţ în diftong (de exemplu în „ianuarie”) îmi dă senzaţia că interlocutorul vorbeşte cu emfază sau puţin teatral.

Sunt curios cum pronunţaţi Ion şi Gheorghe. Cred că la al doilea lucrurile sunt destul de clare (două silabe, nu ştiu dacă sunt regiuni în care se pronunţă cu 3), dar la Ion am observat că şi pronunţia mea diferă de la caz la caz: deşi întotdeauna îl gândesc cu două, uneori îl pronunţ din grabă într-una singură.

De exemplu, spun:
- Ce mai face Ion? („i-on”)
- Am citit un text de Ion Agârbiceanu. („ion”)

În cazul derivatelor (Ionică, Ionel, Ionescu, Ionuţ) pronunţ  „io-”.

Edited by Rabbit, 15 November 2013 - 16:33.


#43
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostRabbit, on 15 noiembrie 2013 - 16:15, said:

O pronunţie în hiat acolo unde eu pronunţ în diftong (de exemplu în „ianuarie”) îmi dă senzaţia că interlocutorul vorbeşte cu emfază sau puţin teatral.
Aici mai e un lucru: există o diferență între cum percepem că ar fi forma „nominală” (ideală, gîndită) a cuvîntului și cum îl articulăm în mod obișnuit. În tempo rapid pronunția se schimbă și multe hiaturi se confundă cu diftongii. Am vrut să precizez (dar nu m-am mai complicat) la cum pronunț eu ianuarie că în reprezentarea lui mentală îi dau 5 silabe, dar la repezeală îl pronunț și eu tot în 4 sau undeva ambiguu între 4 și 5.

View PostRabbit, on 15 noiembrie 2013 - 16:15, said:

Sunt curios cum pronunţaţi Ion şi Gheorghe.
La Gheorghe e clar, în două silabe. La Ion ezit și eu, dar în mod conștient optez pentru hiat (în tempo rapid iese totuși cu diftong). La fel și derivatele, le gîndesc tot cu hiat.

(Apropo de asta, cînd am pus pronunțiile românești la o serie de articole din Wikipedia în engleză, la numele care conțin Ion am ales după multe ezitări varianta cu hiat: Eugen Ionescu, Ion Antonescu și altele.)

#44
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 15 noiembrie 2013 - 15:01, said:

V-am mai spus, astea sînt detalii fonetice imperceptibile în conversația normală. E posibil să stai de vorbă cu un om zeci de ani și să nu-ți dai seama că el le percepe altfel.
Ce relevanță are asta aici? Dumneavoastră ați adus vorba de bucureșteni, dar nu pricep de ce.

Sînt așa de imperceptibile că ai și deschis aici subiect și de două zile numai despre asta scrii.dacă ar fi fost imoerceptibile nu ai fi peceput că alții săun pioan, pionier....altfel.
Am spus de vreo 5 ori pînă acum de ce vorbesc de bucureșteni:
1) Pt că de acolo sînt și știu bine cum se vorbește acolo.
2)Ai spus de mai multe ori că tonul îl dau intelectualii din București cînd vorbesc ei atent.
Se pare că nu ai curaj nici să citești cîteva cuvinte.

View PostAdiJapan, on 15 noiembrie 2013 - 15:01, said:

Nu înțeleg ce vi se pare atît de ciudat. Ați văzut probabil în dicționar că asta au considerat lexicografii că este pronunția standard: ianuarie cu 5 silabe și pionier cu 4. Dacă nu-i credeți pe ei, tare m-aș mira să mă credeți pe mine, mai ales că vă sînt atît de antipatic încît mă împungeți la fiecare replică,
Văd că ești cam greu de cap sau te prefaci că nu pricepi deși eu am scris clar.Nu am văzut în vreun dicționar pt că nu m-a interesat ce scrie acolo.Ai spus că tu pronunți ianuarie din 5 silabe.Vreau să aud.Eu zic ianuarie din 4 silabe și am și citit aici cum cum spun.
Ce atîta teorie pe tine? Arată practic cum am arătat și eu.

#45
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 17:29, said:

Sînt aşa de imperceptibile că ai şi deschis aici subiect şi de două zile numai despre asta scrii.dacă ar fi fost imoerceptibile nu ai fi peceput că alţii săun pioan, pionier....altfel.
Unde am perceput eu, domnule, cum spun alții?! Nu vedeți că le-am cerut să-mi spună ei înșiși ce percepție au? Tocmai asta e ideea sondajului!

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 17:29, said:

Am spus de vreo 5 ori pînă acum de ce vorbesc de bucureşteni:
1) Pt că de acolo sînt şi ştiu bine cum se vorbeşte acolo.
De fapt lucrurile s-au petrecut puțin altfel. Ați venit aici cu tupeu să ne spuneți că „doar la Belciugatele, Dîlga, Adîncata....se spune ziar ditr-o silabă.” Și ca să mă apostrofați pe mine așa; „matale din ce comună iești? La București în general se pronunță din două silabe cuvîntul ZIAR.”

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 17:29, said:

2)Ai spus de mai multe ori că tonul îl dau intelectualii din Bucureşti cînd vorbesc ei atent.
Am zis că reperul pentru normă e dat de bucureșteni. Și că în discuția asta nu mă interesează cum e corect. Iar dumneavoastră mi-ați confirmat că nu despre corectitudine vreți să vorbim. Pentru ca acum să vă întoarceți la bucureștenii care dau tonul. Nu mai pricep...

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 17:29, said:

Văd că eşti cam greu de cap sau te prefaci că nu pricepi deşi eu am scris clar.Nu am văzut în vreun dicţionar pt că nu m-a interesat ce scrie acolo.Ai spus că tu pronunţi ianuarie din 5 silabe.Vreau să aud.Eu zic ianuarie din 4 silabe şi am şi citit aici cum cum spun.
Ce atîta teorie pe tine? Arată practic cum am arătat şi eu.
Domnule Croitoru, dacă mă luați cu „ești cam greu de cap” nu mai vorbim deloc. E clar?

Foarte rău că nu v-ați uitat și în dicționare. Sînt făcute de oameni care se pricep la chestii de-astea mult mai bine decît noi amîndoi la un loc.

O să vă fac înregistrări cînd o să am eu chef.

#46
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 15 noiembrie 2013 - 17:56, said:

Unde am perceput eu, domnule, cum spun alții?! Nu vedeți că le-am cerut să-mi spună ei înșiși ce percepție au? Tocmai asta e ideea sondajului!


De fapt lucrurile s-au petrecut puțin altfel. Ați venit aici cu tupeu să ne spuneți că „doar la Belciugatele, Dîlga, Adîncata....se spune ziar ditr-o silabă.” Și ca să mă apostrofați pe mine așa; „matale din ce comună iești? La București în general se pronunță din două silabe cuvîntul ZIAR.”


Am zis că reperul pentru normă e dat de bucureșteni. Și că în discuția asta nu mă interesează cum e corect. Iar dumneavoastră mi-ați confirmat că nu despre corectitudine vreți să vorbim. Pentru ca acum să vă întoarceți la bucureștenii care dau tonul. Nu mai pricep...


Domnule Croitoru, dacă mă luați cu „ești cam greu de cap” nu mai vorbim deloc. E clar?

Foarte rău că nu v-ați uitat și în dicționare. Sînt făcute de oameni care se pricep la chestii de-astea mult mai bine decît noi amîndoi la un loc.

O să vă fac înregistrări cînd o să am eu chef.
1) Percepuși la mine cînd citii, de pildă. Îmi făcuși și observație că nu zisei  bine.Posted Image
2) lasă că nu te-am întrecut pe tine în tupeu.

3) Tocmai de aia am dat exemple de la București.Nu mai sînt bune acum? Cînd dau eu exemple de la București nu mai pricepi.
4) Adaptează-te în sfîrșit la forum.dacă nu îți place alege niște profesori, academicieni....

dacă e vorba de dicționar citim acolo și am terminat bîlciul, iar tu ți-ai pierdut obiectul muncii.5) Nu discutăm de dicționare ci doar cum vedem noi! Ai uitat despre ce vorbești.dacă m-aș fi duas la dicționar mi-ai fi spus că nu despre asta e vorba.Dacă nu m-am dus îmi reproșezi.
6) dacă aveai curaj și bun simț făceai ce am făcut eu. Nu o să faci tu înregistrări pt că mori de frică.Nici de atît nu ești în stare.

#47
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 15 noiembrie 2013 - 03:45, said:

Exact, nu există nici șuitantă, nici șitantă. Le-ați inventat dumneavoastră. Bănuiesc că ați amestecat cuvintele șuierătoare și siflantă.
Ați vrut să mă impresionați. Ați reușit, din nou.

Bănuiești prost.Uite aici dovada că bănuiești prost: "Între acestea sunt consoanele palatale /è/-/ğ/, șuitanta /š/ (uneori și varianta ei sonoră /Ÿ/), câteodată fricativa velară /h/ ș.a.m.d." (Sorin Olteanu, lingvist) Citatul e pe rîndul 4; aici:http://soltdm.com/la...transcrieri.htm
Restul aberațiilor din postarea ta nu mai comentez.

#48
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 20:36, said:

1) Percepuşi la mine cînd citii, de pildă. Îmi făcuşi şi observaţie că nu zisei  bine.Posted Image
Uitați de la mînă pîn' la gură. Nu era vorba de înregistrarea audio, ci de asta: „Sînt aşa de imperceptibile că ai şi deschis aici subiect şi de două zile numai despre asta scrii.dacă ar fi fost imoerceptibile nu ai fi peceput că alţii săun pioan, pionier....altfel.”

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 20:36, said:

3) Tocmai de aia am dat exemple de la Bucureşti.Nu mai sînt bune acum? Cînd dau eu exemple de la Bucureşti nu mai pricepi.
Sînteți confuz.

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 20:36, said:

4) Adaptează-te în sfîrşit la forum.
Nu poftesc. Vreau să se adapteze forumul la mine. De altfel fiecare din noi trage de forum în altă direcție. De exemplu dumneavoastră îl trageți spre scandal, mitocănie, irațional etc.

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 20:36, said:

dacă e vorba de dicţionar citim acolo şi am terminat bîlciul, iar tu ţi-ai pierdut obiectul muncii.5) Nu discutăm de dicţionare ci doar cum vedem noi! Ai uitat despre ce vorbeşti.dacă m-aş fi duas la dicţionar mi-ai fi spus că nu despre asta e vorba.Dacă nu m-am dus îmi reproşezi.
Dicționarul e una din sursele de informații pe tema asta. Nu are nici un rost să ne facem că nu există. Faptul că nu mă limitez la dicționar este dovedit tocmai de sondajul ăsta, care vine să arate că dicționarele sînt limitate și nu reflectă întreaga realitate a limbii. Visați reproșuri.

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 20:36, said:

6) dacă aveai curaj şi bun simţ făceai ce am făcut eu. Nu o să faci tu înregistrări pt că mori de frică.Nici de atît nu eşti în stare.
Curaj? Bun simț? Mor de frică? Nu sînt în stare?! Domnule, sînteți halucinant! Wikipedia e plină de înregistrări cu vocea mea, și-mi spuneți că mi-e frică?!... De cine?

View Postflorincroitoru, on 15 noiembrie 2013 - 21:20, said:

[/size]
Bănuieşti prost.Uite aici dovada că bănuieşti prost: "Între acestea sunt consoanele palatale /č/-/ğ/, şuitanta /š/ (uneori şi varianta ei sonoră /ž/), câteodată fricativa velară /h/ ş.a.m.d." (Sorin Olteanu, lingvist) Citatul e pe rîndul 4; aici:http://soltdm.com/la...transcrieri.htm
Atunci e invenția lui Sorin Olteanu. Termenul nu mai există nicăieri în afară de textul lui. Nici în dicționare, nici în colecția imensă de cărți de la Google Books, nici pe tot internetul, nici în cărțile de fonetică pe care le-am citit. Consoana aceea se cheamă siflantă, sibilantă sau șuierătoare. Nu mai spune nimeni șuitantă.

Iar toată divagația asta a fost numai ca să-mi demonstrați că știți terminologia din fonetică. Halal demonstrație.

#49
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Măi băiatule, tu nu prea pricepi un text scris.Ce vrei tu să spui cu citatul? Am scris clar acolo că sînt perceptibile,nu imperceptibile, cum spui tu!!
Cum să fiu confuy?Sînt deosebit de clar și tu ca un obraynic și un provocator îmi spui mie aici că sînt confuz? Am scris clarcă sînt bucureștean și știu foarte bine cum vorbesc bucureștenii get-beget dar și cum vorbesc veneticii.Eu îi deosebesc foarte bine . dacă pt tine sînt chestii imperceptibile pt mine nu sînt. Văd că scrii ca să te afli în treabă și scrii minciuni evidente.
hai, termină cu figurile astea de doi bani....cu dicționarul.mersi că mă informezi că e o sursă de informare, de parcă eu aș fi spus că e o sursă de căldură.dacă eu aș fi spus ceva despre Dicționar ai foi spus că nu de asta vorbim.Îți cunosc mulți de aici șmecheriile de doi bani!
Nu ai nici curaj,nici bun simț.Nu interesează aici tumbele tale de pe Wikipedia.Aici discutăm, aici am pus eu răspunsul meu cu exemplificare , aici trebuia să fi răspus și tu cu exemplificare pe acest subiect.Nu-mi spui mie că ești grozav în altă parte. Aici te-ai dovedit slab.Ai dat înapoi, te-ai ferit, în timp ce spui că tu faci și dregi.Numai gura de tine, numai flame, numai figuri de doi bani!
Poate să fie invenția lui Olteanu, a altui lingvist.....nu de asta era vorba. Ai spus că eu am inventat cuvîntul ȘUITANTĂ și ai fost convins că așa este.Am dovedit că e un cuvînvt folosit de un lingvist.Și ce dacă nu mai spune nimeni șuitantă?Era vorba dacă l-am inventat eu sau nu. Am dovedit că nu l-am inventat eu, dar degeaba că tu tot bățos ești, tot îmi reproșeyi.De ce faci asta? Pt că ai un caracter rău. Închei postarea ta tot cu o răutate de adolescent supărat: zici că eu am vrut să îți demonstrez că știu terminologia. Păi, de asta vorbeam: am spus că știu terminologia dar nu o folosesc  pt că e puțin cunoscută, pe cînd tu o știi și o folosești ca să faci aici pe savantul. Ce să zic, ești grozav !
hai, că o ții mai mult în flame și pt un subiect amărît te dai mare de parcă ai fi cel puțin asistent universitar. Poate te-ai supărat că am spus că bucureștenii nu spun pian *(o silabă), ianuarie(5 silabe), pionier (4 silabe).Așa spun  veneticii, deci tu ești venetic la București.Nu vrei să recunoști? Te-am întrebat de unde ai venit la București și nu ai răspuns, semn că te jenezi să răspunzi la asta.De aia nici nu ai citit cu voce tare acele cuvinte; mai sînt cunoscători pe aici, iar tu vrei să treci drept bucureștean,nu? Nu ai sînge în instalație să arăți cum pronunți acele cuvinte? Hai, că tumbele tale în scris nu mă interesează prea mult.Zi aici practic! hai, să te audă și doamnele de pe forum. Ele au simț mai dezvoltat decît bărbații pt astfel de finețuri.

#50
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 16 noiembrie 2013 - 08:39, said:

Nu ajungem nicăieri. E drept că nici n-am sperat, pentru că nu vă cunosc de azi, de ieri.

Dar sînt curios: ce scop urmăriți aici? Ce anume vă face să participați? În ce direcție v-ar plăcea să meargă discuția? Ce concluzie vi s-ar părea de dorit?

#51
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 16 noiembrie 2013 - 06:00, said:

Nu poftesc. Vreau să se adapteze forumul la mine. De altfel fiecare din noi trage de forum în altă direcție. De exemplu dumneavoastră îl trageți spre scandal, mitocănie, irațional etc.
Ai un raport pt obrăznicia asta. Din postările mele și ale tale nu rezultă asta.Afirmația că eu aș fi irațional mă face să îmi fie milă de tine.Te contarzici singur chiar și aici dar afirmi că eu sînt cel irațional.

View PostAdiJapan, on 16 noiembrie 2013 - 11:50, said:

Nu ajungem nicăieri. E drept că nici n-am sperat, pentru că nu vă cunosc de azi, de ieri.

Dar sînt curios: ce scop urmăriți aici? Ce anume vă face să participați? În ce direcție v-ar plăcea să meargă discuția? Ce concluzie vi s-ar părea de dorit?
Îmi face plăceere să arăt că anumiți oameni care se cred raționali, culți, deștepți etc, nu sînt așa cum se prezintă.
Cu tine nu se poate discuta. Ești și necinstit.
Nici nu ai fost în stare să spui cîteva cuvinte.

Problema lui Japan este că nu se poate abţine să nu sară imediat şi să contrazică pe toţi.Dacă o luaţi de la postarea primă vedeţi că Japan nu face altceva decît să contrazică.Mai e şi obraznic pe deasupra şi are un stil de a vorbi de sus de parcă ar fi numit aici profesor.

#52
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postflorincroitoru, on 16 noiembrie 2013 - 16:38, said:

Ai un raport pt obrăznicia asta.
Sînteți caraghios.

View Postflorincroitoru, on 16 noiembrie 2013 - 16:38, said:

Îmi face plăceere să arăt că anumiţi oameni care se cred raţionali, culţi, deştepţi etc, nu sînt aşa cum se prezintă.
Deci că scopul participării dumneavoastră la discuție este demascarea mea. Uluitor.

#53
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Revenind totuși la subiect, să vedem rezultatele preliminare.

La chestionarul automat au răspuns pînă acum 46 de persoane, ceea ce înseamnă că marja de eroare e de circa +/-15% (pentru un nivel de confidență de 95%, doar că eșantionul probabil nu e foarte reprezentativ). Presupunînd că proporțiile reflectă uzul întregii mase de vorbitori, constat următoarele:

- La ziar și la trotuar proporțiile de hiat și diftong sînt în jur de 50%. Așa mă așteptam să fie din discuțiile pe care le-am avut pînă acum în alte părți.

- În schimb la obiect proporția diftongului e semnificativ mai mare decît a hiatului, de două ori mai mult decît marja de eroare, ceea ce mă surprinde. Credeam că pronunția cu hiat e mai frecventă, dar constat că lucrurile stau invers.

Din chestionarul manual (7 persoane) observ că există cîteva cuvinte pe care vorbitorii le pronunță sistematic sau aproape sistematic altfel decît credeau autorii de dicționare: fiasco, pionier, pioneză, lingual, ianuarie. Rămîne de văzut pe ce s-au bazat lexicografii cînd au trecut pronunțiile respective în dicționar.

#54
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAdiJapan, on 16 noiembrie 2013 - 16:53, said:

Sînteți caraghios.


Deci că scopul participării dumneavoastră la discuție este demascarea mea. Uluitor.
E clar că eu sînt caraghios pt tine. Ce caraghios sint! Ai rezolvat-o și pe asta.
Uluitor? Nu sînt sigur că e uluitor atunci cînd tu afirmi că e uluitor. De fapt ești ironic că mai mult nici nu poți.

View PostAdiJapan, on 16 noiembrie 2013 - 17:52, said:

Revenind totuși la subiect, să vedem rezultatele preliminare.

La chestionarul automat au răspuns pînă acum 46 de persoane, ceea ce înseamnă că marja de eroare e de circa +/-15% (pentru un nivel de confidență de 95%, doar că eșantionul probabil nu e foarte reprezentativ). Presupunînd că proporțiile reflectă uzul întregii mase de vorbitori, constat următoarele:

- La ziar și la trotuar proporțiile de hiat și diftong sînt în jur de 50%. Așa mă așteptam să fie din discuțiile pe care le-am avut pînă acum în alte părți.

- În schimb la obiect proporția diftongului e semnificativ mai mare decît a hiatului, de două ori mai mult decît marja de eroare, ceea ce mă surprinde. Credeam că pronunția cu hiat e mai frecventă, dar constat că lucrurile stau invers.

Din chestionarul manual (7 persoane) observ că există cîteva cuvinte pe care vorbitorii le pronunță sistematic sau aproape sistematic altfel decît credeau autorii de dicționare: fiasco, pionier, pioneză, lingual, ianuarie. Rămîne de văzut pe ce s-au bazat lexicografii cînd au trecut pronunțiile respective în dicționar.
Subiect de doi bani. Totuși vedem aici cine  vine din provincie, de ex Adi Japan care zice co-a-for, lin-gu-al, ia-nu-a-rie, pi-o-ni-erPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate