Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#55
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
din cate am inteles  la paperwhite nu poti opri complet iluminarea, ceea ce e f. nasol in opinia mea.
eu am varianta cu 4 butoane pe laterale de care sunt foarte multumit

#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai dreptate. Chiar daca o dai la minim nu se stinge complet. Insa este foarte slaba. Se observa numai la intuneric.

Doar cand este in standby se inchide complet.

Cred ca numai la Kobo Aura HD se poate elimina complet iluminarea de fundal.

#57
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Și la Nook GlowLight se elimină complet. Are poziție de on-off, iar când e pe on poți seta gradul de iluminare. Eu îl tin pe la 20% și e suficient pentru citit pe întuneric, finnd nederanjant în același timp.

#58
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostjonSnow, on 01 martie 2014 - 18:37, said:

din cate am inteles  la paperwhite nu poti opri complet iluminarea, ceea ce e f. nasol in opinia mea.
eu am varianta cu 4 butoane pe laterale de care sunt foarte multumit

Iluminarea la minim e ca si cand nu ar fi, cred ca doar daca ai ochi de pisica vezi ca e iluminat, fiindca si o pagina alba de carte se vede un pic in intuneric.

La modelul pe care il ai poti sa scrii comentarii?

#59
jonSnow

jonSnow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 18.04.2012
am ochi de pisica (poate pt altii e ultila iluminarea aceea, dar eu citesc pe lumina naturala in 99% din cazuri).
da, pot introduce comentarii.

Edited by jonSnow, 03 March 2014 - 12:59.


#60
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostjonSnow, on 03 martie 2014 - 12:58, said:

am ochi de pisica (poate pt altii e ultila iluminarea aceea, dar eu citesc pe lumina naturala in 99% din cazuri).
da, pot introduce comentarii.
In cazul asta kindle obisnuit poate fi ok si e si ieftin. In plus, daca nu esti fan touch screen, e perfect.

#61
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Cred ca  un minim de iluminare e potrivit. Cand citesc ziua, uneori dau iluminarea pe 0, iar apoi seara daca am lumina stinsa deja in camera pot activa iluminarea usor. Daca ar fi complet inchis ar trebui sa bajbai pe ecran iconitele alea.

Edited by PhaseZ, 03 March 2014 - 13:50.


#62
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La eMag este o promotie ingenioasa in perioada 4-8 martie: http://www.emag.ro/reduceri_martie
Apasati pe "incearca-ti norocul!" pana cand apare reducerea de 50 RON la orice eBook Reader. Reducerea se aplica inclusiv la produse aflate in alte promotii si unele oferte de eBook readere mi se par irezistibile.

Ce parere aveti despre Evobook 3 si modelele de Pocketbook din oferta de la eMag? Pentru mine sunt total necunoscute.
Asa cum am mai spus, ma lasa bateria de la Kindle si inca nu m-am decis ce sa imi cumpar in loc. Deocamdata voiam sa mai trag de el dar, as putea, totusi, beneficia de oferta de la eMag.
Parca inclin, totusi spre ceva mai de firma...

Attached Files



#63
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Primul meu e-reader a fost de la Pocketbook, modelul 360 de 5 inch, avea o carcasa de protectie tare deci nu mai avea nevoie de husa. Asta a fost prin 2010 si timp de 2 ani am citit majoritatea cartilor pe el, il tineam numai in buzunarul hainei. Apoi l-am dat mamei mele care l-a folosit pana anul trecut cand mai mergea inca bine dar i-am facut cadou un Kobo touch. Nu e chiar o firma no name.
Exista si un forum dedicat: http://www.mobilerea...splay.php?f=206
Nu stiu cat de buna este oferta de la emag. De ex, modelul basic touch il gasesti cu 40 de lei mai ieftin aici: http://www.edigital....24-p370979.html
Sau la alti distribuitori: http://www.pocketboo...ro/where-to-buy

#64
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. M-am lamurit si eu ca, de fapt, oferta nu este chiar in mod sensibil mai buna. Pretul ar iesi cam acelasi cu cel practicat de magazine mai mici. Doar ca la alea mai platesti si taxa de livrare + ramburs.

#65
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Spuneti-mi si mie, va rog, cum se descurca kindle cu pdf-urile? Daca folosesc un programel de calibrare, reusesc sa le citesc in conditii normale? Am nevoie foarte mult pentru cursuri de specialitate...Sunt foarte nedumerit in acest sens. De altfel, voi dori sa citesc carti in limba romana. Ce sa fac?

#66
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDisturber, on 08 martie 2014 - 00:17, said:

Spuneti-mi si mie, va rog, cum se descurca kindle cu pdf-urile? Daca folosesc un programel de calibrare, reusesc sa le citesc in conditii normale? Am nevoie foarte mult pentru cursuri de specialitate...Sunt foarte nedumerit in acest sens. De altfel, voi dori sa citesc carti in limba romana. Ce sa fac?

Eu cred ca Kindle nu e potrivit pentru documente care au grafice, tabele etc, din cauza dimensiunii lui. Solutia e o tableta mai maricica.
In ce priveste cartile in lb romana, am vazut ca elefant. ro si polirom.ro au carti pt Kindle, unele gratuite.

#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nici tableta nu e chiar o solutie, ori ai fontul prea mare, prea mic, ba nu se umple toata pagina, ba trebuie sa dai zoom si pan de te doare mana... PDF e cel mai pacatos format posibil, singura solutie e transformarea lui intr-un format ce suporta reflow.

#68
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlucifer76, on 08 martie 2014 - 07:08, said:

Nici tableta nu e chiar o solutie, ori ai fontul prea mare, prea mic, ba nu se umple toata pagina, ba trebuie sa dai zoom si pan de te doare mana... PDF e cel mai pacatos format posibil, singura solutie e transformarea lui intr-un format ce suporta reflow.

Posted Image

Cred unii au carti/ cursuri  scanate si aici pdf e cea mai buna solutie; compara de exemplu cu jpeg :D. Din experienta mea, daca incerci sa (re) convertesti un pdf obtinut dintr-un Word/ Excel etc. iese bine, insa cele scanate nu prea au sanse.

Edited by Aprilia, 08 March 2014 - 07:48.


#69
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Nu...este vorba efectiv de un PDF doar cu text, facut ca atare, nu scanat si fara grafice...sunt cursuri de drept civil, penal etc. Vreau sa stiu in mod special daca prin acele programe calibre, pot face un PDF doar text intr-un format ok pentru Kindle...adica fara distorsiuni etc. De altfel, ce parere aveti de alte ebook readere? Ma uitam peste acest reader, http://www.emag.ro/e...u/pd/DVZK9BBBM/ , dar zicea cineva ca nu se pot seta nuantele de gri. Intrucat nu am avut nici un ebook reader pe mana, ci doar am vazut la altii, va intreb pe voi daca sunt atat de importante acele nuante de gri? Cei de la Kindle au aproximativ 16 nuante?

#70
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
Tu de ce vrei e-reader? Uita-te la pdf-uri pe calculator si gata.

#71
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu orice pdf poate fi convertit in format text pentru a-l putea citi bine pe eBook reader.
Daca este vorba de carti scanate in mod grafic (fara OCR), aunci nu le poti citi pe eBook reader: marimea caracterelor ar fi mult prea mica.

#72
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Descarca Calibre, ia unul din PDF-urile tale si converteste-l in EPUB/MOBI si apoi deschide rezultatul. Cum se vede in Calibre tot asa vei vedea si pe reader. Si decizi daca iti convine sau nu. Fisirele PDF text, deci nu scanari, se convertesc dar au de suferit la partea de formataj, in special aliniatele sunt puse aiurea, randuri de text care se injumatatesc si continua mai jos. Depinde de cum a fost creat PDF-ul. Uneori am avut noroc si aveam doar cate un rand pe pagina delimitat prost. Alteori parca citeam o poezie cu doar cateva cuvinte pe rand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate