Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#37
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
De o luna mi-am tras si eu un Nook Simple Touch  . Am citit vre-o 10 carti . Sunt multumit, dar nu am termen de comparatie, nu am citit pe alte readere. Dar cum am zis, sunt foarte multumit, convertesc tot ce prind in epub si citesc. Nu ¨ vede¨ mobi.

#38
mika99

mika99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.08.2010
hey,daca ar fi sa alegeti dintre un kindle(cel standard) si asta http://www.domo.ro/L..._Digital_E861RK  pe care l-ati lua? mie si asta de la domo mi se pare ok daca ma uit la specificatiile tehnice,insa nu stiu nimic altceva in legatura cu el...

Edited by mika99, 06 February 2014 - 15:26.


#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu gasesti mai nimic despre el cu Google. Pare sa "stie" cateva lucruri "suplimentare". Nu inseamna ca si poate sa le faca bine (macar pe cele de baza). Tipic pentru "chinezarii". Eu as merge pe o marca cunoscuta de e-book reader...

#40
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
+1
La pretul ala gasesti la noi din cand in cand la promotii nook simple touch sau kindle generatia precedenta.

#41
mika99

mika99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.08.2010
sunt deja, kindle-ul este aproape la acelasi pret la emag...pe ala il voi lua :) n-are rost sa-mi complic viata cu o chinezarie in care,sincera sa fiu, nu am incredere...o avea el mai multe functii,da' nu stiu cat de bine se misca,ca de bine se vede,etc...

#42
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Astept un All-New Kindle Paperwhite, va povestesc despre el cand il am in mana. Va fi primul meu e-reader, sunt f curioasa cum va fi sa citesc pe el.

Edited by Aprilia, 16 February 2014 - 16:54.


#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si la mine a sosit vremea sa ma orientez spre alt eBook reader, deoarece la al meu acumulatorul da semne de duca...
De daca aceasta cred ca voi inclina mai curand spre unul dotat cu butoane. Touchscreen-ul mi-a facut des probleme pe Kindle Touch in sensul ca sarea deseori peste mai multe pagini la o singura apasare sau chiar peste un capitol intreg. Trebuia sa pun si sa ii sterg frecvent semne de carte ca sa nu am probleme cu regasirea paginii unde ramasesem.

#44
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
A venit Kindle Paperwhite 2013, cumparat in UK cu 109 lire. Nu am cu ce sa il compar, asa ca il pot evalua doar ca e-reader.
E usor si usor de folosit :D, pot citi si pe intuneric, f confortabil touch screen-ul pentru cine are si telefon asa (si s-a cam dezvatat de butoane :D). Husa originala e absolut senzationala - piele cu margini de silicon, cu functie on/ off, insa pretul la care o vinde Amazon e urias (30 lire). Am vazut si unele la 10 lire, tot din piele, tot cu on/off, cu reviews f bune.
Per total a costat (inclusiv transportul cu Royal Mail) aprox. 825 lei
La distribuitorii locali e cam 775 fara husa, 875 cu o husa OEM, deci cam tot acolo.
Deocamdata vad ca nu il are nimeni in stoc; modelul anterior, tot Paperwhite, e pe la 500 lei si, cum diferentele din punct de verede al performantelor nu sunt prea mari, cred ca e o solutie mai buna.

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La vechiul PW auzisem ca sunt probleme cu derularea cartii, se plangeau unii ca mai sare paginile.

#46
sabinst

sabinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.02.2014
Am gasit aici doua ebook ieftine... TrekStor... La prima vedere par in regula. Stie cineva cate ceva despre ele? Poate are cineva?

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
TrekStor este marca germana. Eu nu stiu nimic despre eBook readerele lor, dar am avut un mp3 player TrekStor care m-a tinut multi ani si inca arata ca nou. Nu il mai utilizez de multa vreme pentru ca in prezent nu mai am ce sa fac cu un mp3 player, am alte alternative. Ceea ce m-a impresionat in primul rand au fost butoanele care functionau ireprosabil. Avea inclusiv un fel de mic joystick despre care ma temeam ca va ceda repede. Ulterior s-a dovedit a fi intr-adevar un produs de calitate.

Iata un review in limba romana pentru un eBook reader TrekStor!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Al3Y8AMXreY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Exista Kindle paperwhite la 500lei ? vad ca la pcgarage e 598lei (la oferta) iar la emag 649lei :)

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@sabinst
TrekStor nu suporta formatul .mobi, iar modelele lor cu eInk se pare ca sunt ceva mai scumpe.
Daca gasesti un Kindle Paperhite la 500 RON, atunci nu mai sta pe ganduri si mergi pe Kindle!

View Postbadsica, on 01 martie 2014 - 14:14, said:

Exista Kindle paperwhite la 500lei ? vad ca la pcgarage e 598lei (la oferta) iar la emag 649lei Posted Image

Erau un pic mai ieftine. Probabil ca au urcat usor preturile acum de sarbatori, deci "ofertele" nu sunt chiar avantajoase. Pariez ca peste aproximativ doua saptamani vor fi mai ieftine.

Eu mai urmaream din cand in cand preturile la Kobo Aura HD. Au fost foarte putine oferte pe piata noastra si se pare ca s-au vandut "ca painea calda". Altfel nu-mi explic cum de au disparut de la vanzare...
Acum pare sa se gaseasca doar la clickshop.ro la pretul de 900 RON: http://www.clickshop...ouch-wi-fi-alb/

#50
sabinst

sabinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.02.2014
@_-_
Multumesc pentru review... Par produse ok! Faptul ca TrekStor nu citeste .mobi nu e o problema pentru ca exista Calibre care-ti converteste practic orice format in ce vrei tu... Si nu dureaza decat 1-2 minute... Cred ca o sa-l iau pe acesta. Vad ca are si e-ink deci ar trebui sa fie in regula la calitatea displayului. Ceea ce mi se pare interesant este ca spune ca se incarca complet in 3h, ceea ce mi se pare ok. Eventual o sa revin cu pareri daca va intereseaza o opinie!

#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uneori dureaza in mod sensibil mai mult, dar daca tu nu ai o colectie masiva de carti in format .mobi, atunci nu conteaza. Eu aproape tot ce am avut in materie de eBooks am convertit in format .mobi si sunt in prezent, oarecum, dependent de acest format. Calibre nu se descurca foarte bine la conversii masive de carti incarcate dintr-o data in mod recursiv si individual din subfoldere: carti diferite le considera identice si chiar daca ii permiti sa incarce 'copii multiple din aceeasi carte' (care nu este aceeasi carte) altereaza informatiile despre ele (titlu, autor etc.). Unele informatii le poti seta la modul 'bulk', dar tot trebuie sa stai sa le editezi individual informatiile dupa ce deschizi fiecare carte in parte ca sa te lamuresti despre carte este vorba. Poate ca si eu sunt aici de vina, pentru ca nu m-am prins cum functioneaza...
Oricum, daca achizitionezi acest model sa ne comunici si noua primele impresii!

#52
sabinst

sabinst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.02.2014
Nu am format mobi... Majoritatea pe care le am sunt in format epub pe care le citeam pe tableta. Dar m-am saturat sa citesc de pe tableta si m-am hotarat sa iau un ebook... Oricum chiar daca iau TrekStor sau altceva va fi rapid... saptamana viitoare probabil, si voi reveni aici cu primele impresii...

#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Am nevoie sa cumpar un e-book reader in aprilie (sa-l fac cadou) , ma gandeam la un kindle simplu... acum daca a scazut pretul la paperwhite ma gandeam sa iau d-asta. Dar am citit pe undeva si unii se plangeau de paperwhite ca e obositor si ca e mai bun cel simplu (gri), e adevarat? voi ce mi-ati recomanda ?

#54
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La Paperwhite daca elimini iluminarea din fundal, atunci arata exact ca oricare alt eBook reader Kindle.

Este posibil ca totusi geamul care vine peste ecran sa reflecte lumina exterioara ceva mai puternic (ceea ce ar putea deveni mai obositor). Depinde cum este orientat...
Si cand nu este iluminat ecranul din fundal ecranul tot spre 'gri' bate (cel putin mie nu mi s-a parut de un alb perfect).
Din pacate eu nu destin un PW ca sa pot face teste. Poate ofera detinatorii acestui model informatii mai exacte in situatia in care detin/ au detinut si un model mai vechi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate