Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Garanția NU se pierde pentru rooting, custom ROM sau orice ține de soft

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Exact asta e faza, acum 20 de ani existau viruși care îți ardeau procesorul, de atunci s-au securizat procesoarele și când se supraîncălzesc, pur și simplu "refuză" să funcționeze pănă ce nu ajung la temperatură normală din nou.

Edited by benis, 01 June 2014 - 21:45.


#92
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbenis, on 01 iunie 2014 - 21:43, said:

acum 20 de ani existau viruși care îți ardeau procesorul
Hai, măi, terminați cu poveștile.

#93
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Partea bună pentru comerciant este că directiva le dă dreptul de a-și trage la răspundere furnizorii. Deci dacă un comerciant refuză acordarea garanției, e chiar prost, pentru că va lua o amendă mai mare decât prețul telefonului absolut aiurea.

Quote

Right of redress
Where the final seller is liable to the consumer because of a lack of conformity resulting from an act or omission by the producer, a previous seller in the same chain of contracts or any other intermediary, the final seller shall be entitled to pursue remedies against the person or persons liable in the contractual chain. the person or persons liable against whom the final seller may pursue remedies, together with the relevant actions and conditions of exercise, shall be determined by national law.


#94
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Întrebarea mea e: de ce mama naibii să facă un virus stricăciuni fără rost? Doar pt că poate? Virusurile biologice f*t doar ceea ce le este lor necesar pentru multiplicare (recunosc, in unele cazuri e nevoie să ucidă gazda, ca unii paraziți mai evoluați). Da' la astea informatice? Aduc vreun beneficiu ăluia care le-a facut?
Miroase mai degrabă ca și cum le-ar fi produs companiile de securitate ca să își vândă marfa și să bage în rahat concurența ("ha ha, AV-ul X n-a detectat virusul poliția română dar produsul nostru da"). Furtul de date prin virusuri...ei aici e interesant dar dacă nu e țintit e degeaba.

#95
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Ăia care fură date nu se numesc viruși :)

#96
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postwirespot, on 01 iunie 2014 - 18:09, said:

Tu presupui ca CPU nu are thermal throttling si ca poate sa pateasca ceva.
Nu presupun nimic . Tu ai spus că e clar că nu e de la soft .
Eu am spus că nu e clar deloc că nu e de la soft .
Există posibilitatea să fie şi de la soft .
Nimic nu e clar ! E doar probabil !

#97
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postgenius, on 02 iunie 2014 - 09:28, said:

Există posibilitatea să fie şi de la soft .
Omul a spus că dacă pui ROM-ul oficial și defectul persistă e clar că nu e de la soft. Ce vrei să spui, că defectul poate veni de la ROM?
Hai să rămânem în zona rațională...

#98
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsenator, on 02 iunie 2014 - 09:40, said:

Omul a spus că dacă pui ROM-ul oficial și defectul persistă e clar că nu e de la soft. Ce vrei să spui, că defectul poate veni de la ROM?
Hai să rămânem în zona rațională...
Da . De la ROM-ul care a fost pe el şi nu e cel oficial .
Hai să nu ne aburim !

#99
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu-i nici-o abureală. Păi, de unde știe cel de la service ce ROM a fost înainte? El vede doar ROM-ul actual. În consecință nu sunt motive de refuz din partea service-ului.

#100
Chelu

Chelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.12.2005
Huawei Ascend G300 avea la inceput chip Hynix care la flash de kernel 3.4 dupa un timp crapa. Ulterior Huawei a schimbat chipul cu unul Samsung care nu are problema asta. Ideea e ca ultima versiune de Android oficiala pentru G300 este ICS, kernelul 3.4 fiind abia de la JB 3.4.0, deci se poate pune kernel 3.4 doar cu rom custom. Cu toate ca se stie treaba asta, cei de la Huawei schimba placa de baza fara nici un comentariu. O fi pentru ca stiu ca chipul era de cacao, o fi pentru ca nu au chef de publicitate negativa...

#101
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006

View PostNero-d, on 08 noiembrie 2013 - 08:29, said:

@initiator
garantia este un contract intre tine si fabricant/comerciant (informeaza-te in dreptul civil ce inseamna un contract si ce valoare are)
legal pierzi garantia daca incalci clauzele contractului (obligatiile) si/sau nu respecti instructiunile de utilizare
pentru root si/sau custom rom se pierde gatantia oferita de producator/comerciant conform contractului de garantie
cand instalesi soft, mai citeste si tu disclaimere!!!
in apstore si in market softurile sunt testate... cele din googleplay nu au nici o garantie (exista chiar soft pentru root in googleplay)
daca serviceul autorizat nu vrea sa-ti repare/inlocuiasca telefonul pe baza certificatului de garantie... pot sa te duci si la dumnezeu!!! dreptatea si credibilitatea o au ei, nu tu!
In principiu ai dreptate dar este o diferenta: la instalare de soft citesc disclaimerul inainte de a da butonul next, la telefoane si tablete citesc informatia dupa ce am achizitionat deja produsul.

#102
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am 2 LG, G2 și nexus 4. Citeam pe net că în service-urile LG se refuză dispozitivele cu root. Sper să nu am nevoie niciodată de service. Oricum există modalități de unroot și se pot face ca noi, cu soft și recovery original.

#103
DumitruMitca2002

DumitruMitca2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.11.2013
Initiatorul are dreptate! Daca instalarea de Custom ROM duce la pierderea garantie, eu nu voi primi reparatii pe gratis la 2 ore dupa ce l-am cumparat de la Orange(un exemplu) pentru ca ei au pus un Custom ROM pe telefon.

#104
vill

vill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.06.2005
Oameni buni , root-area telefonului DUCE  la pierderea garanției.
LG G2 ,  achizitionat din ORANGE Shop , după câteva luni celebra pată galbenă!
Dacă n-ar fi pus toate bălăriile de soft Orange , TV, Fotbal , Travel și alte prostii, poate nu l-aș fi rutat nici eu .
Unroot, soft original :)Orange ,trimis în service Orange degeaba ...
Am fost informat că a fost pierdută garanția deoarece a fost instalat un software neautorizat de către producător !
Nu mai dezinformați oamenii, pur și simplu nu merge așa.
La LG G2  , chiar dacă se face unroot, există o bucată de cod care nu mai poate fi schimbată ... ever, chiar dacă s-a făcut root o singură dată!
Și aia spune , Da, am fost rootat, nu contează status-ul actual al telefonului.
Știam lucrurile astea, dar am învățat  " hard way  " că nu-i interesează utilizatorii, doar profitul ...
Cum pot dovedi ei că acea pată galbenă pe ecran a fost cauzată de root sau custom rom ???

#105
primecata

primecata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 21.08.2014

View Postvill, on 17 aprilie 2015 - 13:59, said:

Oameni buni , root-area telefonului DUCE  la pierderea garanției.
LG G2 ,  achizitionat din ORANGE Shop , după câteva luni celebra pată galbenă!
Dacă n-ar fi pus toate bălăriile de soft Orange , TV, Fotbal , Travel și alte prostii, poate nu l-aș fi rutat nici eu .
Unroot, soft original :)Orange ,trimis în service Orange degeaba ...
Am fost informat că a fost pierdută garanția deoarece a fost instalat un software neautorizat de către producător !
Nu mai dezinformați oamenii, pur și simplu nu merge așa.
La LG G2  , chiar dacă se face unroot, există o bucată de cod care nu mai poate fi schimbată ... ever, chiar dacă s-a făcut root o singură dată!
Și aia spune , Da, am fost rootat, nu contează status-ul actual al telefonului.
Știam lucrurile astea, dar am învățat  " hard way  " că nu-i interesează utilizatorii, doar profitul ...
Cum pot dovedi ei că acea pată galbenă pe ecran a fost cauzată de root sau custom rom ???
si nu ti la reparat tia anulat garantia ...asa  am patit si eu cu un lg g3 cu problema fisuri carcasei ...

#106
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
'ai de pm, am orbit!

#107
primecata

primecata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 21.08.2014
sorry, e de la tapatalk nu stiu ce are

#108
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ca tot am gasit discutia asta: prevederea aia cu ambalajul original e legala sau nu? Scuzati tampenia de intrebare va rog dar chiar m-ar ajuta un raspuns.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate