Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Adica de ce nu-i iubim pe toti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1745 replies to this topic

#1
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
...chiar si pe femeile ce vor sa devina preoti?
Ce ne opreste sa-i iubim pe toti, mai ales pe cei ce ne fac rau?
Cum e posibil ca oameni care au fost torturati si umiliti in ceea ce se numeste "experimentul Pitesti" sa afirme ca au reusit sa-si ierte tortionarii?

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

Cum e posibil ca oameni care au fost torturati si umiliti in ceea ce se numeste "experimentul Pitesti" sa afirme ca au reusit sa-si ierte tortionarii?
Dupa atatia ani...

#3
anottipa

anottipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.10.2013

View Postnuda, on 04 noiembrie 2013 - 09:18, said:

...chiar si pe femeile ce vor sa devina preoti?
Ce ne opreste sa-i iubim pe toti, mai ales pe cei ce ne fac rau?
Cum e posibil ca oameni care au fost torturati si umiliti in ceea ce se numeste "experimentul Pitesti" sa afirme ca au reusit sa-si ierte tortionarii?


primo tempo te felicit pt topic...!


cei care au fost torturati afirma ca i-au iertat pe autori, fiindca Timpul iarta

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,824
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanottipa, on 04 noiembrie 2013 - 09:42, said:

fiindca Timpul iarta
Corect, pentru ca se uita... si exista exemple in viata de zi cu zi :)

#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Eu sunt singurul care vede lipsa de logica...Posted Image

Care e faza cu "femeile care vor sa devina preoti/ese"? Cine le uraste?
De altfel, "mai ales pe cei ce ne fac rau" este impropriu spus. Sunt oameni care iti fac rau si nici macar nu ii cunosti. Mai multa ura srangi pe boschetarul de la colt care te scuipa cand te vede, decat pe prietenul de-o viata care te indruma gresit. Asa ca totul e relativ, nu e relevant daca cineva ti-a facut rau sau nu. Un accident de masina din care scapi cu viata, te poate motiva sa conduci mai sigur sau sa nu mai te urci la volan. Poti sa-l urasti pe cel care ti-a lovit masina, dar e posibil ca tipul tocmai sa-ti fi schimbat calea vietii. Butterfly effect explica mai bine aceste lucruri. Un prieten te poate baga intr-o firma pe un post inalt, cu salariu bun, dar care sa-ti distruga viata si casnicia. Cand intelegi pe deplin efectul de fluture ai doar o sansa in plus de a-ti organiza viata cu zeci de ani inainte. Dar intotdeauna trebuie sa fi mobil.
Asa ca ura e relativa, nu stii cine iti face rau si cine nu. Toata viata facem alegeri. unele bune, altele proaste. Ca sa nu mai existe ura, ar trebui sa fim atat de superiori d.p.d.v intelectual incat sa nu ne pese.
App, oamenii sunt incapabili sa ierte. Stiti cum e aia cu "cine iarta, dar nu uita". Oamenii sunt capabili doar sa isi reprime un sentiment (de aici si cu iertatul) respectiv sa nu ii mai pese de o intamplare, o persoana, o vorba, o amintire, etc. Bolnavii de alzheimer sunt cele mai iertatoare persoane. Contraziceti-ma Posted Image

Edited by RpgBoy, 04 November 2013 - 09:56.


#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ca suntem egoisti!

#7
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postandreic, on 04 noiembrie 2013 - 09:54, said:


Corect, pentru ca se uita...

Daca eu te oblig sa mananci cacat si sa reciti ca ma-ta-i curva, timp de vreo zece ani, cam in cat timp crezi ca vei reusi tu, ca ateu, sa ma uiti?

#8
anottipa

anottipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.10.2013

View PostRpgBoy, on 04 noiembrie 2013 - 09:55, said:

Eu sunt singurul care vede lipsa de logica...Posted Image

Care e faza cu "femeile care vor sa devina preoti/ese"? Cine le uraste?
De altfel, "mai ales pe cei ce ne fac rau" este impropriu spus. Sunt oameni care iti fac rau si nici macar nu ii cunosti. Mai multa ura srangi pe boschetarul de la colt care te scuipa cand te vede, decat pe prietenul de-o viata care te indruma gresit. Asa ca totul e relativ, nu e relevant daca cineva ti-a facut rau sau nu. Un accident de masina din care scapi cu viata, te poate motiva sa conduci mai sigur sau sa nu mai te urci la volan. Poti sa-l urasti pe cel care ti-a lovit masina, dar e posibil ca tipul tocmai sa-ti fi schimbat calea vietii. Butterfly effect explica mai bine aceste lucruri. Un prieten te poate baga intr-o firma pe un post inalt, cu salariu bun, dar care sa-ti distruga viata si casnicia. Cand intelegi pe deplin efectul de fluture ai doar o sansa in plus de a-ti organiza viata cu zeci de ani inainte. Dar intotdeauna trebuie sa fi mobil.
Asa ca ura e relativa, nu stii cine iti face rau si cine nu. Toata viata facem alegeri. unele bune, altele proaste. Ca sa nu mai existe ura, ar trebui sa fim atat de superiori d.p.d.v intelectual incat sa nu ne pese.
App, oamenii sunt incapabili sa ierte. Stiti cum e aia cu "cine iarta, dar nu uita". Oamenii sunt capabili doar sa isi reprime un sentiment (de aici si cu iertatul) respectiv sa nu ii mai pese de o intamplare, o persoana, o vorba, o amintire, etc. Bolnavii de alzheimer sunt cele mai iertatoare persoane. Contraziceti-ma Posted Image


uite, mai jos, nuda spune ca,  doar ateii nu pot scapa de ura!

#9
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postanottipa, on 04 noiembrie 2013 - 10:20, said:

uite, mai jos, nuda spune ca,  doar ateii nu pot scapa de ura!

Eu am adus exemple din tabara teista. Astept replica documentata...

#10
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nu-i asa simplu.
Omenirea asta moderna si superficiala citeste si intelege ca datoria unui bun crestin e sa inghita absolut orice.
Nu-i asa.
Asta daca s-ar aplica literal ar fi sfarsitul civilizatiei umane: fiarele ar inghiti tot, si nimeni n-ar face nimic contra lor.
Nu e modul corect de a intelege.
Scrie destul de clar pentru cine citeste ATENT.
Ca individ trebuie sa nu-ti pese de relele celor din jur, si sa-i intelegi si sa-i ierti.
Dar nu pana la idiotenie/autodistrugere.
Daca efectiv te pericliteaza, te aperi. Nu tii ura dar te aperi. Iar DACA omul isi recunoaste greseala, il ierti.
Iar pe cei care pericliteaza intreaga societate, ii combati cu toata forta: prin asta ii aperi pe cei buni.

Edited by searcher-star, 04 November 2013 - 10:23.


#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca s-ar merge pe principiul iertarii in societate, ti-ar fi frica sa iesi din casa, sa nu te omoare vreun tembel, pe care rudele tale va trebui sa-l ierte.
Toate lucrurile sunt relative in viata.

#12
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postnuda, on 04 noiembrie 2013 - 10:13, said:

Daca eu te oblig sa mananci cacat si sa reciti ca ma-ta-i curva, timp de vreo zece ani, cam in cat timp crezi ca vei reusi tu, ca ateu, sa ma uiti?
Si atunci martirii mor plini de ura? Ultima oara cand am trecut pe la biserica auzisem ceva despre a muri implinit.

Si pana la urma e vorba de scop : care e scopul tau de a ma pune sa fac acele lucruri? Te asigur ca tu, daca nu ai un scop bine definit te plictisesti dupa 2 ore :) si 5 minute si 10 secunde si... (pentru ca principalul scop va fi acum sa rezisti 2 ore)
Iar eu trebuie sa fiu foarte motivat de ceva sa accept asta. Atunci cand esti credincios nu-ti permiti sa te sinucizi. Ce-i drept, as pastra-o ca ultima solutie, dupa ce as manca destula bataie din partea ta pentru nerespectarea ordinelor. Nu sunt papusa cuiva incat el sa stea bine mersi si sa se uite la mine in timp ce eu sufar in numele lui. Parca aveam liberul arbitru. Ok, alineatul asta a fost poate prea mult inclinat spre religie...

View Postsearcher-star, on 04 noiembrie 2013 - 10:22, said:

Nu-i asa simplu.
Omenirea asta moderna si superficiala citeste si intelege ca datoria unui bun crestin e sa inghita absolut orice.
Nu-i asa.
Asta daca s-ar aplica literal ar fi sfarsitul civilizatiei umane: fiarele ar inghiti tot, si nimeni n-ar face nimic contra lor.
Stai calm, daca noi, "astia raii" care mai fac cate ceva impotriva psihopatilor si nebunilor ar disparea... crestinii au ucis in numele domnului si o pot face din nou. Posted Image

#13
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View PostRpgBoy, on 04 noiembrie 2013 - 10:32, said:


Si atunci martirii mor plini de ura? Ultima oara cand am trecut pe la biserica auzisem ceva despre a muri implinit.

Si pana la urma e vorba de scop : care e scopul tau de a ma pune sa fac acele lucruri? Te asigur ca tu, daca nu ai un scop bine definit te plictisesti dupa 2 ore :) si 5 minute si 10 secunde si... (pentru ca principalul scop va fi acum sa rezisti 2 ore)
Iar eu trebuie sa fiu foarte motivat de ceva sa accept asta. Atunci cand esti credincios nu-ti permiti sa te sinucizi. Ce-i drept, as pastra-o ca ultima solutie, dupa ce as manca destula bataie din partea ta pentru nerespectarea ordinelor. Nu sunt papusa cuiva incat el sa stea bine mersi si sa se uite la mine in timp ce eu sufar in numele lui. Parca aveam liberul arbitru. Ok, alineatul asta a fost poate prea mult inclinat spre religie...


Stai calm, daca noi, "astia raii" care mai fac cate ceva impotriva psihopatilor si nebunilor ar disparea... crestinii au ucis in numele domnului si o pot face din nou. Posted Image

Nu te las sa te sinucizi. Te bat si-mi bat joc de tine pana cand te fac sa fii ca mine, o bestie. Dupa asta devenim prieteni.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnuda, on 04 noiembrie 2013 - 09:18, said:

...chiar si pe femeile ce vor sa devina preoti?
Ce ne opreste sa-i iubim pe toti, mai ales pe cei ce ne fac rau?
Cum e posibil ca oameni care au fost torturati si umiliti in ceea ce se numeste "experimentul Pitesti" sa afirme ca au reusit sa-si ierte tortionarii?

Înțelepții iartă, proștii țin ranchiună. De ce este o prostie să ții ranchiună? Pentru că ranchiuna este ca un acid pe care îl ții în mână ca să-l arunci în ochii dușmanului: înainte să ardă ochii dușmanului, va arde mâna ta. Și nu-mi spuneți de mănuși, pentru că nu există mănuși care să te apere de ura din inima ta!
Totuși, a ierta nu înseamnă nicidecum a uita. Pentru că a uita răul făcut este prostesc și dăunător. Pentru că, cine te-a înșelat o dată, te va înșela și a doua oară.
Deci, iertarea cea bună presupune a nu ține ranchiună, dar și a nu uita. Cât despre Iertarea cea rea, a simțit-o fiecare dintre voi pe propria piele până acum...

Edited by tudorel666, 04 November 2013 - 10:55.


#15
anottipa

anottipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.10.2013

View Postnuda, on 04 noiembrie 2013 - 10:21, said:

Eu am adus exemple din tabara teista. Astept replica documentata...


fii atent aici cit m-am documentat


Ura

Dacă-aş fi trăsnet v-aş trăsni,
V-aş îneca dacă-aş fi apă,
Şi v-aş săpa mormântu-adânc
Dac-aş fi sapă.
Dacă-aş fi ştreang v-aş spânzura,
Dacă-aş fi spadă v-aş străpunge,
V-aş urmări dac-aş fi glonţ,
Şi v-aş ajunge.
Dar eu, deşi rămân ce sunt,
O voce-adâncă îmi murmură
Că sunt mai mult decât orice,
Căci eu, sunt ură.

A.Macedonski

#16
pompa

pompa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.12.2006
Iliescu dece nu era pe acolo? :)
Urata treaba .Poate din cauza asta  tara asta nu are nici un Dumnezeu. Dar intreb ceva .Stie cineva, dece erau inchisi oamenii aia cu adevarat?Probabil ca si acum daca este prins unul ca tradeaza tara noastra altei tari i se aplica tortura sau cine stie ce injectii sa spuna tot ce a zis ,nu-i asa?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYvbj_y_FSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postnuda, on 04 noiembrie 2013 - 10:36, said:

Nu te las sa te sinucizi. Te bat si-mi bat joc de tine pana cand te fac sa fii ca mine, o bestie. Dupa asta devenim prieteni.
De obicei, omul, in egoismul sau, este incapabil de sinucidere. Faptul ca sinucigasii folosesc obiecte (cutite, streang, pistoale, etc) sau sar de pe cladiri/ in fata masinilor este doar incapabilitatea unui om de a-si curma viata Posted Image
Poti sa mori tinandu-ti respiratia, dar putini sunt capabili de a face asta constient xD Oricum, de cele mai multe ori lesini de la chestia asta, dar in cazul propus de tine, chiar si lesinul e favorabil. Viitorul aduce multi oameni ce vor sta drepti in fata asupritorilor. Ni se tot baga in cap ca nu putem face ce vrem si ca suntem condusi. Poate acceptam asta la nivel mondial, dar pe plan local, nu ma obliga sa fac ceva, ca nu-ti iese.

Totusi, devenind o bestie, exact ca tine sunt in urmatoarele conditii : iti fac ce mi-ai facut tu, fac altcuiva ceea ce mi-ai facut tu, ma redresez treptat in viata sau chiar devenim prieteni. Pentru ca tu, prin ceea ce ai spus, tocmai m-ai adus la acelasi nivel cu tine. Acum putem fi prieteni. Suntem 2 bestii si vom fi mai multi in curand. Vezi asta? Tocmai te-am iertat...

Eu am incheiat, pentru ca ma departez prea mult de subiect.

Apropo, ce e dragostea pana la urma? Poate il urasti pe unul care ti-a facut un rau; deci clar, esti incapabil sa-l iubesti. Dar pe copilul ala de sta pe bordura ca-l pune tasu' sa cerseasca... Pe ele de ce nu-l iubesti? El ce ti-a facut?
Stai umpic...daca vorbim de "toti" aici intram si cu propria persoana, nu? De ce esti cateodata trist, melancolic, de ce incerci lucruri ce-ti pot pune viata in pericol, de ce faci lucruri care nu-ti plac? De ce stai in fata oglinzii cateodata si nu vezi nimic bun? Nici macar pe tine insuti nu te poti iubi cu adevarat. Atunci cum poti sa ii iubesti pe ceilalti?

Edited by RpgBoy, 04 November 2013 - 12:02.


#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpompa, on 04 noiembrie 2013 - 11:43, said:

Iliescu dece nu era pe acolo? Posted Image
Urata treaba .Poate din cauza asta  tara asta nu are nici un Dumnezeu. Dar intreb ceva .Stie cineva, dece erau inchisi oamenii aia cu adevarat?Probabil ca si acum daca este prins unul ca tradeaza tara noastra altei tari i se aplica tortura sau cine stie ce injectii sa spuna tot ce a zis ,nu-i asa?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYvbj_y_FSY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iliescu a avut un dumnezeu. Cei care au ajuns acolo fac parte dintre cei care au schimbat slava Dumnezeului nepieritor într-o icoană nevorbitoare. Îmi este milă de ei, nu înțeleg foarte bine încă ce s-a întâmplat acolo, dar ar trebui să-l consider nedrept pe Dumnezeu ca să cred că fie și unul singur dintre ei a ajuns acolo fără de vină.
Da, poate că au rămas în libertate mulți mai ”răi” decât ei. Dar greșeala lor cea mare este că s-au apropiat de Foc, fără să se fi curățit îndeajuns. Și Focul i-a ars pe unii dintre ei, pe alții i-a curățit. Atât cât puteau fi ei curățiți.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate