Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Software plus setari si Hardware necesar pentru 1 Gbps

- - - - -
  • Please log in to reply
533 replies to this topic

#37
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai deja vad ca se naste , atunci urmatoarea intrebare ?
- Care varianta este mai optima ( raport pret/performanta/calitate ) pt. viitorul abonament rcs 1Gbps , ( daca functioneaza OK pe 1Gbps , automat va functiona si pe 500Mbps ) :
- router de sine statator , dua-band , dual-procesor ( daca exista asemnenea modele ) , cu porturi WAN/LAN gigabyte +/- porturi usb ?
- router ''made home'' pe platforme gen : Atom 2600/2700 , NM10/70 si restul componentelor ?
Bine inteles ca fiecare categorie va aveea -/+ de rigoare , iar pt. cei care detin mai mult de 4 device-uri , automat si un switch gigabyte conectat la routerul in cauza
Apropo , ca idee am vazut/citit pe acest forum ( numai stiu insa in ce sectiune/thread ) , despre routere care au 2 ''parti/categorii'' de iesiri :
- 1/2 intrari WAN ( parca )
- 4 X 100Mbps
- 4 X 1000Mbps
Oare , acest gen de rouetere cum se vor comporta intr-o retea gigabyte , poate detine careva dintre voi un astfel de model si ne va scrie cateva impresi personale -/+ despre el si cum functioneaza intr-o retea gigabyte

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Daca chiria pentru cel gigabit de la RDS (eu zic ca pot fi sigur pe el ca duce, n-as fi capabil sa vad din cauza PC-ului daca duce full-full gigabitul WAN 2 LAN, si D-Link DIR-615 l-am luat pentru ca RDS l-a oferit o vreme, la Zooml3Ss de exemplu, eram sigur ca merge bine pe reteaua lor daca chiar ei l-au dat) e mai mare de 5 lei, clar nu voi trece la gigabit, insa oferta cu 49 de lei in loc de 59 e tentanta, o chirie de 10 lei ar anula chestia asta. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 09 October 2013 - 17:22.


#39
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Si daca dai 20 lei lunar (10 lei in plus + 10 lei chiria pentru routerul gigabit) tot e rentabil, la un pret ca acesta nu mai ai tu gigabit. :naughty:

#40
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostZooMl3sS, on 09 octombrie 2013 - 17:38, said:

Si daca dai 20 lei lunar (10 lei in plus + 10 lei chiria pentru routerul gigabit) tot e rentabil, la un pret ca acesta nu mai ai tu gigabit. Posted Image
Daca dai 10 lei pe luna la chiria routerului presupun ca poti lasa calculatorul deschis pe post de router, nu cred sa coste mai mult curentul decat chiria.

#41
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Si Wireless'u undei aşa ? :lol: Eu am nevoie neaparata de wireless, laptopul il plimb prin toata casa si doar la wi-fi pot sa il conectez.. :P Deocamdata am un DIR615, dar sper ca de black friday sau cel tarziu de craciun sa fac o achizitie de router care sa duca gigabitul asa cum trebe iar DIR615-le va fii pe post de repeater in curte undeva. :P

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Deci e clar ca chiria lunara e 10 lei la routerul 100/1000. Not, nu e rentabil doar pentru "masuratori inutile" cum mi s-a exprimat cineva. Ar bate la ochiul lui tata pe factura.

Poate 10 lei nu ar fi batut, dar 20 da.

Black Friday ar fi o chestie, dar este problema router RDS-design acceptabil (sa vedem cum arata totusi, daca ZTE merge pe varianta fara antene si la cel gigabit e bine) versus router din comert cu aspect de OZN kitschos.

Edited by Neaceasca85, 09 October 2013 - 18:37.


#43
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostZooMl3sS, on 09 octombrie 2013 - 18:25, said:

Si Wireless'u undei aşa ?
Pe placa wifi sau adaptorul usb wifi.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 09 octombrie 2013 - 18:36, said:

daca ZTE merge pe varianta fara antene si la cel gigabit e bine

Fara antene o sa ai semnal in 5 GHz aproximativ un sfert de camera...

Chiar nu mi se pare ca arata rau TP-Link-urile respective, dar nu stiu cat duc WAN-LAN cu PPPoE (WDR-3600 doar 300 lei si throughput de 800 Mb ...), trebuie testat dupa ce dau drumul la 1 Gb, nu va aruncati de pe acum la routere.

Edited by MembruAnonim, 09 October 2013 - 18:58.


#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,891
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nu merge si pe 2,4 Ghz?

Sau "wireless gigabit" se poate numai pe 5 si 60 Ghz AC?

Oare laptopul Lenovo stie 5 Ghz pe placa incorporata G only?

Sunt vitezoman pe LAN, nu ma intereseaza viteza mare pe wireless, acolo doar sa mearga.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merge si pe 2,4. Nu stie de 5 GHz un chip ce are doar G.

Wireless gigabit (1000 Mb) nu se poate oricum, doar cu AC aduni probabil cateva sute, si asta in dualband (2,4 + 5) cu cele mai performante echipamente.

1900 Mb (600 pe 2,4 + 1300 pe 5 GHz), practic mai putin de jumatate. http://www.smallnetb...howall=&start=2

[ http://images.techhive.com/images/article/2013/09/nighthawk_802.11n-100056262-orig.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nici asta nu iti place?

Edited by MembruAnonim, 09 October 2013 - 19:16.


#47
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Un router gigabit ac relativ ieftin: http://www.marketonl...80211a-b-g-n-ac .
Problema e ca si la laptop ai nevoie de adaptor in banda ac. Asta daca ai un laptop cu hardware bunicel, care sa poata duce viteza aia.
Cam multa bataie de cap cu gigabitul asta, in sensul in care ai nevoie de hardware performant ca sa poti folosi cu adevarat un FL 3.
In cazul meu, va mai avea de asteptat, insa pentru cei care pot, e un pas mare inainte, in sensul in care isi vor putea folosi procesoarele, ramii, ssd-urile la adevarata capacitate.

#48
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007
ba ori eu sunt dus cu pluta .... ori nimeni nu intelege ca

un simplu router gigabit care are 4 porturi gigabit poate sa dea , daca are de unde net de 1 gb pe acele porturi.

ia de la rcs si da la pc rau pe LAN

ca pe partea de wifi este limitat la 300 mb .... whooo the fuck cares ...

ai acasa un laptop sau 2 ... si probabail 2-3 mobile cu wifi dar a caror placa de retea nu este nici macar de 50mb.

#49
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Cu abonamentul de 1000 mbps, ce viteze as putea obtine cu aceste componente ?
http://www.cel.ro/ha...32mb-7200rpm-l/
http://www.cel.ro/pl...-teg_pcitxrl-l/

#50
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Deocamdata, cea mai buna afacere daca te uiti la: http://www.smallnetb.../router-charts/ pare DIR-850l http://www.aliexpres...393&groupsort=1
910Mb/s WAN to LAN

View PostHelllBoy, on 09 octombrie 2013 - 19:42, said:

ba ori eu sunt dus cu pluta .... ori nimeni nu intelege ca

un simplu router gigabit care are 4 porturi gigabit poate sa dea , daca are de unde net de 1 gb pe acele porturi.

ia de la rcs si da la pc rau pe LAN
Nu-i chiar asa, routerul ala trebuie sa routeze, sa sorteze pachetele IP, sa despacheteze pachetele IP din PPP. Daca duar "lua" si "da" mai departe era switch nu router. Poti lua router cu porturi gigabit si sa te trezesti ca atingi viteze de abia 100Mb/s.

View PostZooMl3sS, on 09 octombrie 2013 - 20:15, said:

Cu abonamentul de 1000 mbps, ce viteze as putea obtine cu aceste componente ?
http://www.cel.ro/ha...32mb-7200rpm-l/
http://www.cel.ro/pl...-teg_pcitxrl-l/
Fa si tu un test HDD-ului si vezi cu ce viteza poate scrie, viteza obtinuta va fi viteza maxima, ca HDD-ul te limiteaza.

Edited by neur0, 09 October 2013 - 20:39.


#51
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011
Nu am cum sa il testez deoarece nu il am la mine inca, chiar deaceea am intrebat ce viteze as obtine cu el. Placa de retea este ok ? Este si de 2000 mbps.
Bufferu la ce ajuta,caci chiar nu inteleg ? :D

#52
Tzeb

Tzeb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 18.02.2004
ZooMl3sS, hardul ala e aberant de scump! Recomand ST1000DM003 . 1TB cu un singur platan, viteza de top. Gasesti sigilat pe CG la 190 RON bucata.

#53
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Avand in vedere ca exista o multitudine de modele de routere gigabyte , unele putand face fata , altele nu la noua viteza de 1Gbps ,comercializate sau nu in RO , eu zic sa mai asteptam si sa vedem oferta celor de la rcs in privinta unui astfel de router
Tare mi-e ca majoritatea dintre noi suntem novici in retelistica , reclamele si chiar unele review-uri incanta prin performantele/caracteristiciile tehnice descrise , insa in practica s-ar putea sa avem mari surprize , ca sa numai scriu si de ce preturi vor aveea unele modele mai performante/dual-band/dual-core
Eu zic , intai sa demareze practic aceste abonamente noi si cu noul router gigabyte in custodie de la rcs ( ca o fii 5/10/15 lei chiria , eu zic ca ar conta mai putin daca isi fac treaba cu brio ) vom vedea practic ce si cat poate ''duce'' , fata de cerintele necesare
Tot cu aceasta ocazie si cei avansati in retelistica si abonati ai rcs-ului si care dispun de routere ''apte'' pt. viteza de 1Gbps , ne pot da niste exemple prin modelele detinute cu -/+ de rigoare , fiindca sunt convins ca nu exista practic inca un router gigabyte , cu wifi , single/dual-band care sa ii multumeasca pe toti abonatii rcs-ului la noile abonamente ( sa nu scriu toti userii , am mai micsorat aria de utilizatori )
Pana atunci vom mai scrie cateva paginii , doar de pareri subiective si nimic practic


ZooMl3sS , ca sa iti faci o idee de ce poate hdd-ul ( referitor la exemplul tau de hdd care vad ca e sata2/3Gbps ) , uite un test cu un hdd pe sata3/6Gbps si care teoretic ar trebui sa aibe o viteza mai mare decat hdd-ul tau sata2/3Gbps
Din pacate pretul SSD-urilor de capacitati mai mari de 100Gb , este inca prohibitiv , mai ales ca si in cazul lor trebuie sa cunosti anumite ''chitibusuri''

Attached Files


Edited by lupull, 09 October 2013 - 21:00.


#54
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostZooMl3sS, on 09 octombrie 2013 - 20:15, said:

Cu abonamentul de 1000 mbps, ce viteze as putea obtine cu aceste componente ?
http://www.cel.ro/ha...32mb-7200rpm-l/
http://www.cel.ro/pl...-teg_pcitxrl-l/
Cam saracii alea. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate