Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Software plus setari si Hardware necesar pentru 1 Gbps

- - - - -
  • Please log in to reply
533 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 23.11.2005
Placi de retea on-board Gigabit sint de prin 2006 deci n-ar trebui sa fie o problema pentru cei care au desktop cumparat in ultimii 7 ani.

Intrebari pentru cei care au deja gigabit de la RDS ( datorita "scurgerilor" ) si pentru cei care au de la retele de cartier din Bucuresti:

- ce client pentru downloadat torrente e recomandat pentru asa viteze si cu ce setari ?
- care sunt routerele gigabit cu cel mai bun raport calitate-pret ?
- care este minimul de CPU ? poate aparea un bottleneck daca se foloseste un P4 @ 3000 Mhz, banuiesc
- un HDD rapid de 1 TB face fata distractiei cu un client setat bine, sau e necesara o matrice RAID0 ?


Exclud din calcul utilizarea unui SSD pentru torrente, caci avind in vedere ca un SSD MLC banal  rezista in medie la 3000 rescrieri, ar insemna sa arunci cu banii pe fereastra.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Un SSD banal de 3000 de rescrieri de 120GB ar permite download-ul a 351TB.
Eu in 5 ani am sub 5TB download.

Download-ul de torrente implica multe accese random. Pentru 1gbps - ori SSD, ori foarte multe discuri in RAID0, ori cache RAM incat sa tina download-ul inainte sa-l scuipe pe disc.

#3
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 23.12.2006
Torrentele vor fi limitate la maxim 100Mb/s Posted Image

Edited by cmgeorge, 08 October 2013 - 15:28.


#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostAlice, on 08 octombrie 2013 - 15:26, said:

..

Download-ul de torrente implica multe accese random. Pentru 1gbps - ori SSD, ori foarte multe discuri in RAID0, ori cache RAM incat sa tina download-ul inainte sa-l scuipe pe disc.

de ce implica multe accese random un torrent?
exista o setare simpla in client de alocare spatiu fisier inca de la inceput (= fragmentare redusa) si apoi merge pe cateva "fire" paralele (cred ca 8 sunt default) care nu inseamna tocmai "multe"

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcmgeorge, on 08 octombrie 2013 - 15:28, said:

Torrentele vor fi limitate la maxim 100Mb/s Posted Image
viteza de 1 Gbps va fi disponibila doar pentru messenger....

View Postaeon, on 08 octombrie 2013 - 15:34, said:

de ce implica multe accese random un torrent?
exista o setare simpla in client de alocare spatiu fisier inca de la inceput (= fragmentare redusa) si apoi merge pe cateva "fire" paralele (cred ca 8 sunt default) care nu inseamna tocmai "multe"
poate ca fisierele nu vor fi fragmentate, dar data fiind viteza de download capul de citire al hdd-ului va sari dintr-o parte in alta, incercand sa deserveasca cele X fire paralele.

#6
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ca client de torrent recomand Deluge.RAM 4GB minim un,SSD sau un HDD WD din seria Black.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Post_Smiley_, on 08 octombrie 2013 - 15:37, said:

poate ca fisierele nu vor fi fragmentate, dar data fiind viteza de download capul de citire al hdd-ului va sari dintr-o parte in alta, incercand sa deserveasca cele X fire paralele.
Pentru aceasta exista in mai toti clientii de torent setarea pentru cache.

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
La un torent trage de pe unde poate (ceea ce poate insemna sute de surse). Sunt unele cazuri in care (si la 100mbps) un disc normal nu face fata, chiar cu cache de 1-2GB.
Daca il lasi sa traga de la 3-4 odata, cei 1gbps nu vor fi folositi.

Edited by Alice, 08 October 2013 - 15:47.


#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@InTech: Din pacate un PC din 2007-8 nu face fata traficului. Eu am avut un PC din 2007 si nu facea fata controllerul IDE la mai mult de 60-80MBytes. Acum cu un PC nou, HDD-ul merge si la 100Mbyte+ Si astea sunt viteze secventiale. Random, deja la 3-4Mbyte/s facea probleme.

#10
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Bine  dar se poate atasa un HDD externe mari pe portul firewire, thunderbolt , SSD sa ramana pentru SO.

635MB/s cred ca sunt suficienti.

Edited by ad-bloc, 08 October 2013 - 15:57.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostInTech, on 08 octombrie 2013 - 15:02, said:

- care sunt routerele gigabit cu cel mai bun raport calitate-pret ?

Mai important e sa poata procesa vitezele fara gatuiri, modelele mai noi nu mai au practic nicio limitare.

Cel mai accesibil pentru mase, ruteaza wan2lan "+800Mb", dual band: http://www.emag.ro/r...0/pd/EHJ2KBBBM/

802.11ac, full option, fara limitari de procesare, investitie pentru viitor: http://www.emag.ro/r...7/pd/DG2WXBBBM/

Edited by MembruAnonim, 08 October 2013 - 16:00.


#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 23.11.2005
@easy90rider
Ai mare dreptate. Eu am vrut sa subliniez treaba cu placile de retea pentru cei care pun accentul pe ele, majoritatea nestiind probabil ca au astfel de placi de ani buni in calculatoare.

Nu prea e fun daca ii dau uTorrent-ului sa faca cache in ram la 1.8 GB de date din filmul de 8 GB, iar dupa ce termina de tras de pe net tre sa mai stau 1 minut sa faca flush pe disc.
Sa vedem cu Deluge ce fel sta treaba.

#13
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Al doilea este 149 de USD pe newegg , doar pe emag il vad la un pret cu 40 % mai mare.

#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006

View PostZIGZAG20, on 08 octombrie 2013 - 15:45, said:

Ca client de torrent recomand Deluge.RAM 4GB minim un,SSD sau un HDD WD din seria Black.
Ce are in plus Deluge fata de uTorrent ?

#15
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Pentru routere e indicat sa cautati ceva cu procesor dual core, adica sa nu credeti ca orice router cu stampila gigabit duce 1000 wan/lan... mai ales ca pppoe e mult mai solicitant decat un simplu dhcp

#16
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 17.02.2012
Daca am un laptop acer proc i3 2,3  ,4gb ram 500 hdd , placa retea 10/100/1000 ,placa video dedicata nvidia 2gb , ar fi bun sa ma conectez la router wi fi din viitoarea oferta ? Ar incetinii functiile  ?

#17
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Sa vedem cat a costa upgrade-ul pentru o conexiune normala de 1 Gb:

- router - mai bun - 600-800 de lei
- SSD - 400

View Postcalin7mihai, on 08 octombrie 2013 - 16:12, said:

Daca am un laptop acer proc i3 2,3  ,4gb ram 500 hdd , placa retea 10/100/1000 ,placa video dedicata nvidia 2gb , ar fi bun sa ma conectez la router wi fi din viitoarea oferta ? Ar incetinii functiile  ?

Pai ai prinde 150 , ce sa incetineasca ?

Edited by ad-bloc, 08 October 2013 - 16:15.


#18
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 17.02.2012
Pai din coferinta am inteles ca pc cu configuratie mai slaba se pot chiar bloca sau functiile la o conexiune gigabite. Vreau doar prin wi fi sa na conectez



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate