Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#9919
anubius

anubius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.10.2006

 Naga, on Nov 17 2006, 14:05, said:

Aici ai atins intr-adevar o problema destul de serioasa. Si asta pentru ca zilele trecute tocmai am primit niste PM-uri in care mi s-a adus la cunostinta faptul ca exista mai multi actuali cursanti care vor sa se separe de MISA si vor sa practice yoga (pe bune, fara prostii si afaceri dubioase) dar nu au un lider care sa-i indrume (si nu vor neaparat un eliberat ci doar un om cu capul pe umeri si cu cunostinte in domeniu). Eu am venit cu ideea sa il contacteze pe cosci, pentru ca am vazut ca e integru (a pus in discutie anumite probleme public la MISA, inainte sa plece din organizatie), cunoaste domeniul si are si experienta in predare.
Si ca ei sunt multi si care nu prea au unde sa se duca in alta parte ca sa invete si sa practice yoga cum trebuie in cadru organizat. In ce priveste Hatha Yoga, ar fi cursul lui Mario Sorin Vasilescu, dar respectivul are si el bubele lui (land stie mai bine lucrul asta).    
In ce priveste tehnicile de meditatie, exista doua alternative. Una este reprezentata de grupul lui Adi de la Brad (desi are si el pasarelele lui, dar e mult mai cuminte decat GB - http://www.meditatie.ro/ ), unde se practica Vipassana, dar inca e un grup mic si localizat intr-o zona mai greu accesibila pentru unii. Iar a doua, care priveste in special tehnicile tibetane (inclusiv cele legate de Phowa si Kalachakra), este o filiala a gruparii lui Ole Nydahl ( http://www.calea-de-diamant.ro/ ). Si Ole are ciudateniile lui (pasiunea pentru bungee jumping, parasutism si alte sporturi extreme, aversiunea fata de Islam etc.), insa este cu mult mai integru decat GB si, mai ales, a primit intierile necesare intr-un cadru autentic tibetan si are lineage direct de la al 16-lea Karmapa Lama ( http://en.wikipedia....wiki/Ole_Nydahl ). Nu stiu insa cat de pregatiti sunt invataceii lui din Romania.

Cecilia, cei la care faci tu cursuri de yoga acum in Germania nu ar vrea sa deschida o filiala si in Ro? :peacefingers:
Parca mai era pe vremuri pe SP si un alt user pro care tot posta proverbul asta... :huh:  :photo:
Eu am cunoscut scoli gnostice in strainatate si mi-au facut o impresie buna. Poate cineva sa-mi dea o opinie despre AGEAC filiala din Romania (www.ageac.org)?  :D Multumesc!

#9920
alchemical-transformation

alchemical-transformation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.07.2006

 silvia bungrazescu, on Nov 17 2006, 15:20, said:

uite ca te-a ascultat! :lol:

ba nu, s-a razgandit, ca un vira ce este!!!

Vira?
Pai un vira are destula minte si nu da dovada de prost gust ca si maestrul sa apara la " sedinta de partid" cu poze cu frigidere si alte paturi suprapuse... :puke:
Bai mihai st , pe bune, ce este mai grav este nu ca v-ati facut de kko cu "mesajele speciale" ci faptul ca voi continuati cu "dovezi" mirobolante(sic!) ca cea de mai sus. Ati fi dat dovada de mult mai multa intelepciune( ca tot va place voua in loc de inteligenta) daca se tinea ciocul mic...

Dar prostul pana nu e fudul...

Edited by alchemical-transformation, 17 November 2006 - 14:44.


#9921
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

 landscape10, on Nov 17 2006, 14:18, said:

PS: Kric.  :w00t:  :coolspeak:  Tare asta.

Involuntar umorul. :confuzzled:  De fapt "c" simplu se citeste ca si "tz" si "cz", am scris asa fara sa vreau, gandind la cuvantul romanesc "critza". Ma gandeam la Magistrul imbatat de "licorile galbene" ce le serveste. ;)
Elixirum Vitae....mda :puke:

#9922
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Rákóczi II, on Nov 18 2006, 01:44, said:

Involuntar umorul. :confuzzled:  De fapt "c" simplu se citeste ca si "tz" si "cz", am scris asa fara sa vreau, gandind la cuvantul romanesc "critza". Ma gandeam la Magistrul imbatat de "licorile galbene" ce le serveste. ;)
Elixirum Vitae....mda :puke:
off:

rako, nem tudom integrarem in absolutum? la tine ar merge cu miscarea de autonomie in absolut , asa poate te prind misancele  ?

:peacefingers:

on:
tatica, ce bataie la gurulet isi iau misanii pe aicea  :P . dupa atata organizare si ascutirea paloselor,  facut muschi la pompa :lol: iau o bataie, ce penibili frate !

deh daca tot fac treaba mica si mare aiurea  :o

Edited by turbo trabannt, 17 November 2006 - 14:50.


#9923
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 turbo trabannt, on Nov 17 2006, 14:47, said:

deh daca tot fac treaba mica si mare aiurea  :o
Nu chiar aiurea. Mai si ingurgiteaza rezultatele muncii lor. :)

#9924
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 landscape10, on Nov 18 2006, 01:49, said:

Nu chiar aiurea. Mai si ingurgiteaza rezultatele muncii lor. :)
un misan este in circuit inchis . e perpetuum mobile. bea o cana de apa si ii ajunge 3 luni de zile  :D

#9925
adytia

adytia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.11.2006
Gayatri mantra
                                               (asa cum e ea in textele sacre)


                       Aum bhur bhuvah svah
                       Tat sa vitur varenyam
                       Bhargo devasya dhimahi
                       Dhiyo yonah pracodayat

                      Traducere in engleza (We meditate  on the transcedental Glory of the Deity Supreme,who is
                      inside the heart of the earth,inside the life of the sky,and inside  the soul of the haven.May    He stimulate and illumine our minds.

          Si acum ca totul sa fie ok intrati pe http://www.zshare.ne..._mantra-rm.html
si downlodati acesta mantra cantata de Sai Baba si discipolii Sai.


           sper sa va ajute


          Namaste

#9926
alchemical-transformation

alchemical-transformation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.07.2006

 turbo trabannt, on Nov 17 2006, 15:47, said:

on:
tatica, ce bataie la gurulet isi iau misanii pe aicea  :P . dupa atata organizare si ascutirea paloselor,  facut muschi la pompa :lol: iau o bataie, ce penibili frate !

Stai ca asta e numai inceputul ... :naughty:
Sa vezi cand va reapare fulgerica "reloaded" ...  :band:

:w00t:

#9927
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 turbo trabannt, on Nov 17 2006, 14:51, said:

un misan este in circuit inchis . e perpetuum mobile. bea o cana de apa si ii ajunge 3 luni de zile  :D
Conform damar tantra nu se bea urina simpla, ci se face un cocktail menit sa confere puteri magice celui care practica treaba asta. Din cate stiu, misanii amestecau urina cu suc de mere si cu miere. In egiptul antic se practica ceva de genul asta pentru imunizarea organismului. O mostra de tesut infectios era injectata in sange pentru ca anticorpii sa asimileze virusii si sa dezvolte imunitate. Dar la misa se intrece masura cu mult, ei se asteapta la dobandirea de capacitati paranormale si iluminare daca consuma urina (vezi scanurile puse de naga cu damar tantra).

Edited by landscape10, 17 November 2006 - 14:55.


#9928
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 landscape10, on Nov 18 2006, 01:53, said:

Conform damar tantra nu se bea urina simpla, ci se face un cocktail menit sa confere puteri magice celui care practica treaba asta. Din cate stiu, misanii amestecau urina cu suc de mere si cu miere.
mai curand sa taie greata  :puke: .

 landscape10, on Nov 18 2006, 01:53, said:

Dar la misa se intrece masura cu mult, ei se asteapta la dobandirea de capacitati paranormale si iluminare daca consuma urina (vezi scanurile puse de naga cu damar tantra).
inseamna ca ar trebui sa fie cei mai fericiti langa niste toalete publice. nea videanu se aude domne?

toaleta mobila guru  :puke:

#9929
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 adytia, on Nov 17 2006, 14:52, said:

Si acum ca totul sa fie ok intrati pe http://www.zshare.ne..._mantra-rm.html
si downlodati acesta mantra cantata de Sai Baba si discipolii Sai.
Sai Baba era homosexual. Oare ce canta el cu discipolii sai si cand? Inainte sau dupa? :)

#9930
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 landscape10, on Nov 18 2006, 01:58, said:

Sai Baba era homosexual. Oare ce canta el cu discipolii sai si cand? Inainte sau dupa? :)
eu nu sunt priceput in astea dar linkul ala nu e

gay atri mantra  :D

what is next ? zoofilie, necrofilie  :puke:

#9931
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005

 adytia, on Nov 17 2006, 15:52, said:

Gayatri mantra
                                               (asa cum e ea in textele sacre)
                       Om bhur bhuvah svah
                       Tat savitur varenyam
                       Bhargo devasya dhimahi
                       Dhiyo yo nah pracodayat

macar de-ai copia corect... cu diacritice si traducere nu ma mai obosesc ca vine krm, si zice ca fac parada. :D

#9932
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

 kapalika, on Nov 17 2006, 15:19, said:

cu diacritice si traducere nu ma mai obosesc ca vine krm, si zice ca fac parada. :D
oboseste-te, ca mai citesc si altii. :)

#9933
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 08.09.2006
ar trebui sa renuntam la insulte, urina, necrofilie etc, daca dorim un dialog cu cei din tabara pro; un dialog pe care eu inca il cred posibil! poate ca sunt naiva, ramane de vazut!
nu de alta dar imi plac discutiile in contradictoriu. :rolleyes:

#9934
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 29.03.2005

 silvia bungrazescu, on Nov 17 2006, 15:31, said:

ar trebui sa renuntam la insulte, urina, necrofilie etc, daca dorim un dialog cu cei din tabara pro; un dialog pe care eu inca il cred posibil! poate ca sunt naiva, ramane de vazut!
nu de alta dar imi plac discutiile in contradictoriu. :rolleyes:

Sunt de acord cu tine, desi in privinta dialogului ala sunt cam sceptic.  ;) :peacefingers:

#9935
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
In primul rind findca ma cosider un on politicos
@Mihai St   :wave:  :wave:  :wave:

Fratilor, in curind vine postul cu numarul 10000 , si trebuie sarbatorit  :band:
Propun o betie cu Biter Suedez :cheers: ka sa poata participa si tabara Pro. Pentru comentariile neserioase, urina nu va fi acceptata...

#9936
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004

 silvia bungrazescu, on Nov 17 2006, 15:31, said:

ar trebui sa renuntam la insulte, urina, necrofilie etc, daca dorim un dialog cu cei din tabara pro; un dialog pe care eu inca il cred posibil! poate ca sunt naiva, ramane de vazut!
nu de alta dar imi plac discutiile in contradictoriu. :rolleyes:

Mda ai dreptate in teorie dar in practica!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate