Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
28765 răspunsuri în acest subiect

#9883
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.187
  • Înscris: 14.06.2005

 achiper2002, on Nov 17 2006, 12:12, said:

PENTRU CEI CARE SINT ANTI- :Era o poveste cu talc intru-n manual.'Trei frati au ramas singuri multa vreme,deorece tatal lor era negustor.Doi dintre ei s-au apucat sa sadesca cate un copac.Al treilea nu facea decat sa ii critice,fara sa sadeasca nimic.Operele primilor doi nu erau nicidecum perfecte,insa perversitatea celui de-al treilea frate facea ca acesta sa se lege de cele mai mici greseli pentru a-i face sa se simta inutili pe primi doi frati.Cand tatal s-a intors din calatorie,i-a recompensat pe fiii care au sadit copaci,iar pe cel care critica intruna l-a pedepsit cu un sprit in dos!'
Domnilor ANTI-,daca va pasa de 'ratacitii MISA' deschideti voi o Scoala Spirituala(nu ca cea a lui MARIO V.-care are numai reputatie de Anti-Grig si nu de mentor yogin) si salvati sufletele de care va pasa atata!Daca santeti asa maiastri in a critica un Maestru inseamna ca puteti deschide o Scoala de Yoga de notoreitate.
Daca nu, vedem materializarea proverbului:'Cainii latra,Ursul trece!...' :nonobad:
Ok, imi plac parabolele...
Sa-ti dau eu alta...
Erau 5 frati, ramasi singuri caci parintii lor au plecat in strainatate sa croiasca un viitor mi bun pentru familia lor... 4 dintre ei au ales sa-si duca o viata normala, au trait mai mult sau mai putin linistiti si s-au comportat mai mult sau mai putin onorabil.

Al 5-lea a facut o facultate, a invatat si el o meserie si, fiind inteligent, si-a folosit cunostintele  pentru a strange o oarecare avere pe seama unor oameni mai putini experimentati. Ceilalti 4 radeau de faptele fratelui lor si-l tot indemnau sa se lase de ceea ce face si sa revina la o viata corecta. Dar respectivul, imbatat de cateva succese minore si de sustinerea catorva oameni, nu si-a ascultat fratii si s-a implicat in chestii mult mai grave. In afaceri sanctionabile prin lege...

Intre timp, parintii au reusit sa agoniseasca o avere in tarile straine si au putut sa revina langa copii... Oare care le-a fost reactia?

Morala: are si aderarea la UE partile sale bune... Asa poate vor arunca si taticii din lumea de dincolo o privire mai atenta la structurile existente in societatea noastra... :)

#9884
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.604
  • Înscris: 01.08.2005

 achiper2002, on Nov 17 2006, 12:12, said:

Domnilor ANTI-,daca va pasa de 'ratacitii MISA' deschideti voi o Scoala Spirituala(nu ca cea a lui MARIO V.-care are numai reputatie de Anti-Grig si nu de mentor yogin) si salvati sufletele de care va pasa atata!Daca santeti asa maiastri in a critica un Maestru inseamna ca puteti deschide o Scoala de Yoga de notoreitate.
Daca nu, vedem materializarea proverbului:'Cainii latra,Ursul trece!...' :nonobad:
Daca tu consideri ca a face sex cu o minora ii salvezi sufletul.... :puke:
Sorry, eu cred ca celor din MISA le lipseste ceva din zona cerebelului, parerea mea!

#9885
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 831
  • Înscris: 05.05.2004

 Rákóczi II, on Nov 17 2006, 12:32, said:

Mda.... tocmai pentru motivele enumerate de tine, eu SFATUIESC insistent pe Grieg si adeptii sa mearga in America de Sud! :naughty:

Pai acolo ii de Grieg&Company  ;) sa se planga acolo de drepturile omului  :w00t:

#9886
silvia bungrazescu

silvia bungrazescu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 635
  • Înscris: 08.09.2006

 yogi bear, on Nov 17 2006, 11:08, said:

Nu am prea vazut comentarii la acest mesaj ...

Ce parere aveti despre modul in care autoarea descrie agresivitatea, violenta, intoleranta cu care se confrunta in societatea actuala fenomene sociale cum este MISA?
ce ar fi sa aplicati voi legea aia a rezonantei pe care tot o invatati la curs si vad ca degeaba?
in loc sa vedeti securisti, masoni, ziaristi in dreapta si in stanga, mai bine faceti voi o sedinta de partid, o meditatie ceva si focalizati-va asupra propriilor greseli.
draga ursuletule, reactia societatii, a lumii impotriva voastra nu vi se pare o consecinta directa a atitudinii voastre de ingamfare, a imensului orgoliu spiritual de care misa da dovada, a atitudinii de fiinte alese?
putem considera lumea ca un imens organism din care si voi faceti parte; nu ti se pare normal ca organismul sa   " scuipe" afara un organ care nu-i mai respecta legile? nu este urmarea mult trambitatei legi a rezonantei? ma refer la aspectul subtil ca sa fie clar!
ia mediteaza asupra subiectului, aplica legea rezonantei, raspunde la aceaste intrebari, si apoi, da, putem discuta si despre represiuni sub un regim sau altul.

#9887
sorana

sorana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 11.11.2006
Eu tot nu am inteles de ce le punea GB pe fete sa de dezbrace la pielea goala ca sa le primeasca la grupul de Shakti. Daca erau in costum de baie avea ceva? Sau chiar imbracate, ca doar un om cu clarviziune vede dincolo de haine. Sa nu aiba tupeu cineva din tabara pro sa puna iar stupida intrebare daca am fost obligata. Desigur ca fetele voiau sa aiba acces la cunoastere si ,asa acum nici ei acum nu pun intrebari lui GB de ce face unele chestii si il aproba umil (si prosteste) , nici ele nu au comentat atunci metodele lui. :confused:

#9888
alchemical-transformation

alchemical-transformation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 11.07.2006

 sorana, on Nov 17 2006, 13:41, said:

Eu tot nu am inteles de ce le punea GB pe fete sa de dezbrace la pielea goala ca sa le primeasca la grupul de Shakti. Daca erau in costum de baie avea ceva? Sau chiar imbracate, ca doar un om cu clarviziune vede dincolo de haine. Sa nu aiba tupeu cineva din tabara pro sa puna iar stupida intrebare daca am fost obligata. Desigur ca fetele voiau sa aiba acces la cunoastere si ,asa acum nici ei acum nu pun intrebari lui GB de ce face unele chestii si il aproba umil (si prosteste) , nici ele nu au comentat atunci metodele lui. :confused:

Cica sunt mai multe forme de clarviziune...el o are pe aia care nu te lasa nene sa treci de haine :naughty:
Si apoi...asa dovedesti maestrului ca ai indeajunsa umilinta pentru a obtine cunoasterea... :naughty:

#9889
sorana

sorana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 11.11.2006
sunt sigura ca poti ajunge la stari de extaz daca vezi cum sute de femei se dezbraca pentru tine. Sau poate le implanta mantra mioritica? :P

#9890
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
E simplu pana la urma. Bivo a f***t femei cum a vrut el, a luat banu', si-a batut joc de fraieri, iar acum e payback time. Clasic.

#9891
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.616
  • Înscris: 11.06.2006

 achiper2002, on Nov 17 2006, 12:12, said:

Domnilor ANTI-,daca va pasa de 'ratacitii MISA' deschideti voi o Scoala Spirituala...

Nu domnule, nu am nevoie de Scoala Spirituala, atata vreme cat am Catehismul Bisericii, Invatatura si Traditia Bisericii si indrumarea permanenta a Parintelui Duhovnic.
Ce "adevar" sa ma invete MISA,  mai presus de ADEVARUL lui Christos?

†Ad Majorem Dei Gloriam†!
Amen!
:coolspeak:

#9892
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 Rákóczi II, on Nov 17 2006, 12:54, said:

Nu domnule, nu am nevoie de Scoala Spirituala, atata vreme cat am Catehismul Bisericii, Invatatura si Traditia Bisericii si indrumarea permanenta a Parintelui Duhovnic.
Ce "adevar" sa ma invete MISA,  mai presus de ADEVARUL lui Christos?

†Ad Majorem Dei Gloriam†!
Amen!
:coolspeak:
La biserica n-ai femei ca la misa :)

#9893
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.616
  • Înscris: 11.06.2006

 landscape10, on Nov 17 2006, 12:56, said:

La biserica n-ai femei ca la misa :)

Mda..... dar ACASA am sotia mea si gata.
Iar FAMILIA este UNITA in Taina ( Sacramentum) Casatoriei si asta e de-ajuns.
Restul ce promoveaza MISA e altceva.... ma abtin a comenta acum ( e Vineri si nu vreau sa scap in a spune ceva neplacut unora....).
---------
:peacefingers:

#9894
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 831
  • Înscris: 05.05.2004

 Rákóczi II, on Nov 17 2006, 12:54, said:

Nu domnule, nu am nevoie de Scoala Spirituala, atata vreme cat am Catehismul Bisericii, Invatatura si Traditia Bisericii si indrumarea permanenta a Parintelui Duhovnic.
Ce "adevar" sa ma invete MISA,  mai presus de ADEVARUL lui Christos?

†Ad Majorem Dei Gloriam†!
Amen!
:coolspeak:

Hopa Motto-ul Iezuitilor, rakoczi  basci   :o

#9895
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.519
  • Înscris: 18.05.2006
acuma mi-a venit o idee:

de ce nu se refugiaza grigulet& company in centrul pamantului gol?

acolo nu exista tratat de extradare! :coolspeak:

#9896
Hor

Hor

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 03.09.2006

 silvia bungrazescu, on Nov 17 2006, 13:39, said:

ce ar fi sa aplicati voi legea aia a rezonantei pe care tot o invatati la curs si vad ca degeaba?
in loc sa vedeti securisti, masoni, ziaristi in dreapta si in stanga, mai bine faceti voi o sedinta de partid, o meditatie ceva si focalizati-va asupra propriilor greseli.
draga ursuletule, reactia societatii, a lumii impotriva voastra nu vi se pare o consecinta directa a atitudinii voastre de ingamfare, a imensului orgoliu spiritual de care misa da dovada, a atitudinii de fiinte alese?
putem considera lumea ca un imens organism din care si voi faceti parte; nu ti se pare normal ca organismul sa   " scuipe" afara un organ care nu-i mai respecta legile? nu este urmarea mult trambitatei legi a rezonantei? ma refer la aspectul subtil ca sa fie clar!
ia mediteaza asupra subiectului, aplica legea rezonantei, raspunde la aceaste intrebari, si apoi, da, putem discuta si despre represiuni sub un regim sau altul.

Virasii, pardon virusii is "scuipati" afara Silvia.  :peacefingers:  Germenii, ciupercile parazite. Aruncati peste granita organismului, caci ii produc acestuia boli, mutatii aberante.

#9897
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.187
  • Înscris: 14.06.2005

 Zamolxel, on Nov 17 2006, 12:24, said:

22 User(s) are reading this topic (14 Guests and 5 Anonymous Users)
3 Members: Zamolxel, achiper2002, klopete
Hmmm... ciudat. 14 vizitatori :)
Suntem pusi sub urmarie  :o
Pssst! Bai, nu ati auzit de la mine, dar se zvoneste ca insusi marele Krieg da tarcoale pe topicul asta, cu chipul acoperit de un proxy anonim! Precum Cuza odinioara, umbla deghizat printre supusii sai, cautand sa-i prinda cu ocaua mica! Sau palosul mic, dupa caz :D.

#9898
Naga

Naga

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.586
  • Înscris: 29.03.2005

 achiper2002, on Nov 17 2006, 12:12, said:

Domnilor ANTI-,daca va pasa de 'ratacitii MISA' deschideti voi o Scoala Spirituala(nu ca cea a lui MARIO V.-care are numai reputatie de Anti-Grig si nu de mentor yogin) si salvati sufletele de care va pasa atata!Daca santeti asa maiastri in a critica un Maestru inseamna ca puteti deschide o Scoala de Yoga de notoreitate.

Aici ai atins intr-adevar o problema destul de serioasa. Si asta pentru ca zilele trecute tocmai am primit niste PM-uri in care mi s-a adus la cunostinta faptul ca exista mai multi actuali cursanti care vor sa se separe de MISA si vor sa practice yoga (pe bune, fara prostii si afaceri dubioase) dar nu au un lider care sa-i indrume (si nu vor neaparat un eliberat ci doar un om cu capul pe umeri si cu cunostinte in domeniu). Eu am venit cu ideea sa il contacteze pe cosci, pentru ca am vazut ca e integru (a pus in discutie anumite probleme public la MISA, inainte sa plece din organizatie), cunoaste domeniul si are si experienta in predare.
Si ca ei sunt multi si care nu prea au unde sa se duca in alta parte ca sa invete si sa practice yoga cum trebuie in cadru organizat. In ce priveste Hatha Yoga, ar fi cursul lui Mario Sorin Vasilescu, dar respectivul are si el bubele lui (land stie mai bine lucrul asta).    
In ce priveste tehnicile de meditatie, exista doua alternative. Una este reprezentata de grupul lui Adi de la Brad (desi are si el pasarelele lui, dar e mult mai cuminte decat GB - http://www.meditatie.ro/ ), unde se practica Vipassana, dar inca e un grup mic si localizat intr-o zona mai greu accesibila pentru unii. Iar a doua, care priveste in special tehnicile tibetane (inclusiv cele legate de Phowa si Kalachakra), este o filiala a gruparii lui Ole Nydahl ( http://www.calea-de-diamant.ro/ ). Si Ole are ciudateniile lui (pasiunea pentru bungee jumping, parasutism si alte sporturi extreme, aversiunea fata de Islam etc.), insa este cu mult mai integru decat GB si, mai ales, a primit intierile necesare intr-un cadru autentic tibetan si are lineage direct de la al 16-lea Karmapa Lama ( http://en.wikipedia....wiki/Ole_Nydahl ). Nu stiu insa cat de pregatiti sunt invataceii lui din Romania.

Cecilia, cei la care faci tu cursuri de yoga acum in Germania nu ar vrea sa deschida o filiala si in Ro? :peacefingers:

 achiper2002, on Nov 17 2006, 12:12, said:

Daca nu, vedem materializarea proverbului:'Cainii latra,Ursul trece!...' :nonobad:

Parca mai era pe vremuri pe SP si un alt user pro care tot posta proverbul asta... :huh:  :photo:

#9899
sebastian.soanca

sebastian.soanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 09.10.2006

 kaminski, on Nov 17 2006, 12:28, said:

De catre cine  :scratchchin:  de catre S.S.M servicile secrete misane  :lol:

Buna ziua tuturor pro si contra topic.

M-am apucat sa citesc acest forum , din curiozitate. Am aflat multe , poate mult prea multe. Prin ultimele pagini, mi-am vazut numele de user. Da ...citesc fara sa postez. Dar ca sa nu fie intepretari mai bine imi lamuresc singur pozitia si prezenta.

Nu sunt un fost sau actual membru MISA. Am incercat , in tinerete , sa vad cum e cu cursurile astea. Am fost de 3 ori in 3 ani diferiti.

Prima experienta.
Am vazut pe un stalp un afis cu o prelegere YOGA si am mers. Sa fiu sincer m-am simtit cam aiurea, majoritatea celor prezenti se cunosteau. La un moment dat am fost invitat in fata, sa mi se masoare forta energetica. S-au invartit in jurul meu cativa oameni si au ajuns la concluzia ca am 'potential' mare. Nu stiu ce inseamna asta , dar sincer sa fiu m-am simtit tare aiurea cu ochii inchisi si cu aia care se invarteau in jurul meu. In sala , a venit o doamna langa mine si a inceput sa imi puna niste intrebari cam intime. La un moment dat a cascat gura si mi-a aratat limba.  :puke: ...Zicea ca e vb de o pozitie (asana) a leului ...in fine. Mi-a mai aratat cateva chestii , dar nu stiu cum , nu a reusit deloc sa ma atraga , ba dimpotriva. Stiu ca atunci cand s-a terminat toata intalnirea ...am iesit afara si ploua. M-am simtit 'eliberat' ...si nu am mai mers.

A doua experienta.
In facultate aveam colegi care mergeau la cursuri. Erau deja in ani superiori. M-a atras din nou mitul YOGA. Am participat la o sedinta de meditatie care m-a speriat. Am incepu sa deconstientizam fiecare parte a corpului . Eu am facut-o atat de bine , incat m-am trezit intr-un intuneric de smoala. Singurul lucru care il mai auzem , era vocea instructorului. Cand s-a inceput , 'revenirea' ...eu am ramas blocat. Nu mai simteam nimic din corpul meu. M-am speriat teribil ca o sa raman undeva 'afara' . Am revenit brusc , intr-un spasm . Din nou...am renuntat, poate socul a fost prea mare .

A treia experienta si ultima.
Am mers cu prietena mea de atunci la un curs intr-o sala de sport . Tot cursul a fost bazat pe frazele : incercati sa constientizati , incercati sa va imaginati . Nu stiu de ce , dar acest lucru nu mi-a placut . Parca eu cautam certitudini , nu exercitii de imaginatie. Cautam raspunsuri la dilemele mele privind viata , nu raspunsuri imaginare.


Cu ce am ramas din experientele yoga:
- cu multa muzica extraordinara , pe care o ascult zilnic
- cu idea clara, ca poti sa faci mult mai mult decat iti poti inchipui.
- cu dorinta de a nu judeca pripit
- cu o prietena in minus (  :huh: ) . Una din colegele mele (si prietena)  , practicanta in anii superiori (7-8 ) m-a luat intr-o zi la interogat pe messenger cum ca as fi zis povesti aiurea de misa si inclusiv la adresa ei. Am ramas  :o , nu vorbisem de asa ceva. Eram si intr-o perioada in care aveam mult de lucru la serviciu si nu am avut rabdarea necesara sa lamuresc aspectul asta. Din pacate , de atunci , nu am mai vorbit ...si curios lucru nu ii simt lipsa, desi o buna bucata de timp m-a durut despartirea de ea.


Ce am gasit pe acest forum .
- oameni in adevaratul sens al cuvantului , cu caracter bine definit si foarte bine informati
- oameni cu 'limbaj de lemn' , indoctrinati, fara nici o parere proprie
- o sursa de informare care mi-a dat prilejul sa ma documentez in multe directii


Sunt doar un om. Nici pro nici contra MISA.
Imi traiesc viata prin prisma perceptiilor mele si nu a altora.
Cred in D-zeu, desi cateodata postarile lui landscape10, m-au 'scuturat' un pic si m-au facut sa imi analizez din nou perceptiile.

Multumesc pentru tot

#9900
sorana

sorana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 11.11.2006
Acum ca tot mi-am adus aminte de grupurile de shakti hai sa va povestesc de cat de multa umilinta da dovada GB. La un moment dat, concepe GB o metoda de a face amor pe centri. Metoda care a enervat multi barbati mai ales si a distrus multe cupluri, pentru ca trebuiau sa faca amor ca la carte si unii au cedat. :naughty: A adus el cele mai "talentate" fete sa reprezinte tehnica si apoi ne-a zis ca felul in care se schimba pozitiile e singurul mod de a o face si ca sa bagam bine la cap. Dar atunci o fata plina de curaj si candoare(cred ca nu auzise ca nu ai voie sa il contrazici pe marele eliberat) a zis ca ea poate sa schimbe pozitiile si altfel. GB nervos o roaga sa vina in fata si sa arate cum face ea. Cred ca abia astepta sa o corecteze si sa tipe la ea. Ea se misca foarte bine si GB trebuie sa se arate invins. Credeti ca a facut-o? NU. A zis ca tot metoda lui e cea mai buna si a lasat sa inteleaga ca nimeni sa nu incerce sa faca altfel. Ulterior s-a plans de fete care vin la el pentru "initiere" amoroasa si care au uitat metoda. Asa ca le-a pus foate clar in vedere ca daca nu fac ce zice el nu o sa le mai reverse gratia asura lor. A se intelege : nu mai face sex cu ele.  :D Asta da cale de a-ti alege discipolii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 5

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate