Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#24121
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Deria_Leena26, on Oct 24 2007, 21:22, said:

@cosci

Mi se pare mie sau tu ii vorbesti lui Eminovici ca si cum acesta ar fi fost / este la curs?
Ah, am gresit ...!
Scuze - dar discutam cu eminovici din mintea mea si nu cu cel de pe forum... vorbeam despre alt "Socrate". Transele astea ...iesi dintr-una, intri in alta!
Ignorati ultimele posturi, deci.

#24122
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Ma pun in situatia unui yoghin si, dupa ultimele posturi, ma gandesc ca daca toti ar fi materialisti si realisti s-ar alege praful de toata spiritualitatea si in acest caz le dau dreptate celor "spalati pe creier" cand spun ca in lume e un intreg razboi impotriva spiritualitatii. Si totusi nici acestia nu detin adevarul absolut, dar e bine sa consulti si cealalta varianta. Pozitia mi-o pastrez: eu cu cine votez? Mai bine astept pana se termina procesul... mai e o luna.

#24123
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Oct 24 2007, 22:01, said:

Ma pun in situatia unui yoghin si, dupa ultimele posturi, ma gandesc ca daca toti ar fi materialisti si realisti s-ar alege praful de toata spiritualitatea si in acest caz le dau dreptate celor "spalati pe creier" cand spun ca in lume e un intreg razboi impotriva spiritualitatii. Si totusi nici acestia nu detin adevarul absolut, dar e bine sa consulti si cealalta varianta. Pozitia mi-o pastrez: eu cu cine votez? Mai bine astept pana se termina procesul... mai e o luna.
Mai bine ti-ai zice "Slava Domnului ca nu am ajuns la MISA astora...ca-mi pot permite sa mai visez la zane si zmei paralei!"
Procesul o sa se termine la Pastele Cailor ... o sa fi mos cu barba alba ...

#24124
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Da' ce-i asa o rusine sa ajungi la MISA? Spui de parca ai ajunge la inchisoare...

#24125
icsoc

icsoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 16.10.2006

 Eminovici, on Oct 24 2007, 22:33, said:

Da' ce-i asa o rusine sa ajungi la MISA? Spui de parca ai ajunge la inchisoare...
da' ce-i asa rau sa fii realist? ... spui de parca ...

#24126
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Viata asta e un vis; sa fii realist inseamna sa dormi. Unde-am spus ca e rau? Nici bine nu spun ca e. Pur si simplu asa este...

#24127
noend

noend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2007

 aliobrix, on Oct 18 2007, 10:30, said:

Multumesc pentru cautari. E o davada clara pentru voi ca Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia. Videochat la curs nu s-a facut niciodata si asta stiti si voi. Au facut unele fete in particular? Intreaba-le pe ele de ce au facut asta? Si ar fi bine sa spuna exact discutia pe care au avut-o cu Grieg despre acest lucru. Grieg spune ceva insa altii inteleg ce vor ei.

Raspundeti-mi la o intrebare.Sa presupunem  ca sunteti maestru si la voi vin niste obsedate care vor sa fac videochat. Ce le spuneti? Poate pentru unele singura scapare de obsesie e sa si-o implineasca.
Sunt cazuri in traditia yoghina in care mari maestri, s-au comportat destul de ciudat, aparent incalcand toate conventiile morale din acel timp. Insa renumele lor a ramas nepatat, si uneori nimeni nu s-a gandit macar sa aduca o acuza.

Atata timp cat se anlizeaza cu mintea, ca asta e bine, ca asta nu e bine, sunteti supusi sa gresiti. Si voi si eu. Nu intamplator am spus sa percepeti si cu sufletul, nu intamplator am facut aluzie la clarviziune. Nu poti sa vezi o aura, raporteaza-te la ce zic unele aparate. Au fost facute fotografii kirlian la spirale, altii clarvazatori au vorbit de ce au vazut (vezi Valentina). Fotografii ale aurelor se tot fac, Vedeti cum arata fotografiile cursantilor, cum evolueaza ele. Aceastea sunt dovezi obiective. Altii descriu experiente extraordinare. Chiar sunt nebuni cu totii?
   Scuza-mi curiozitatea. Tu scrii din informatii sigure sau presupui tu ca existau niste "obsedate" (ai uitat sa precizezi care era obsesia) si pentru ele Bivolaru a creat special agentia de impresariat dansuri la bara si in poala, in Japonia/Austria/Italia, condusa de Diana Dochinoiu si tot pentru "obsedate" a mai si infiintat saloane de videochat in ashramuri? Interesant. Si obsesia lui Bivolaru deduc ca erau banii, din moment ce colecta toate lovelele/$$$ aduse de dansatoarele din Japonia si de prestatoarele pe videochat sau la saloanele de masaj erotic (salon erotic adica se "maseaza" si sexul clientului, la Lucky Love, unde presteaza karma yoghine din ashramurile MISA).

#24128
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 noend, on Oct 25 2007, 03:40, said:

Scuza-mi curiozitatea. Tu scrii din informatii sigure sau presupui tu ca existau niste "obsedate" (ai uitat sa precizezi care era obsesia) si pentru ele Bivolaru a creat special agentia de impresariat dansuri la bara si in poala, in Japonia/Austria/Italia, condusa de Diana Dochinoiu si tot pentru "obsedate" a mai si infiintat saloane de videochat in ashramuri? Interesant. Si obsesia lui Bivolaru deduc ca erau banii, din moment ce colecta toate lovelele/$$$ aduse de dansatoarele din Japonia si de prestatoarele pe videochat sau la saloanele de masaj erotic (salon erotic adica se "maseaza" si sexul clientului, la Lucky Love, unde presteaza karma yoghine din ashramurile MISA).
E vorba de o idee de a incerca sa va fac sa mai ganditi si din alte perspective.Dupa cum vezi e un alt paragraf si contine cuvantul "presupunem".
Daca ganditi asa atunci nici Babaji nu e un maestru pentru ca l-a pus pe unul sa sara in prapastie (si nu am auzit pe nimeni sa il acuze de crima), sau Marpa care l-a pus pe Milarepa sa ii faca nu stiu cate case pana cand era sa moara(aici daca comparam cu ashramurile de la misa, yoghinii traiesc ca in insulele Hawai).Si exemple sunt gramada.Daca se continua rationamentul o sa ajungeti ca nu au existat niciodata maestri....

#24129
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 25 2007, 11:01, said:

E vorba de o idee de a incerca sa va fac sa mai ganditi si din alte perspective.Dupa cum vezi e un alt paragraf si contine cuvantul "presupunem".
Daca ganditi asa atunci nici Babaji nu e un maestru pentru ca l-a pus pe unul sa sara in prapastie (si nu am auzit pe nimeni sa il acuze de crima), sau Marpa care l-a pus pe Milarepa sa ii faca nu stiu cate case pana cand era sa moara(aici daca comparam cu ashramurile de la misa, yoghinii traiesc ca in insulele Hawai).Si exemple sunt gramada.Daca se continua rationamentul o sa ajungeti ca nu au existat niciodata maestri....

Ba nu, invataturile lui Iisus sunt bune, pacat ca nu pot fi si respectate...

@Eminovici

Esti pierdut daca nu votezi cu niciuna dintre parti?

@cosci

Ai dreptate, procesul se va termina la Sfantu' Asteapta... Macar de-ar fi la Pastile Cailor, ca aia e data de 9 mai, stii, asupritorii le-au spus romanilor ca-si vor castiga independenta la Pastile Cailor, si si-au castigat-o in data de 9 mai, so...

Edited by Deria_Leena26, 25 October 2007 - 11:02.


#24130
noend

noend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2007

 aliobrix, on Oct 25 2007, 11:01, said:

E vorba de o idee de a incerca sa va fac sa mai ganditi si din alte perspective.Dupa cum vezi e un alt paragraf si contine cuvantul "presupunem".
Daca ganditi asa atunci nici Babaji nu e un maestru pentru ca l-a pus pe unul sa sara in prapastie (si nu am auzit pe nimeni sa il acuze de crima), sau Marpa care l-a pus pe Milarepa sa ii faca nu stiu cate case pana cand era sa moara(aici daca comparam cu ashramurile de la misa, yoghinii traiesc ca in insulele Hawai).Si exemple sunt gramada.Daca se continua rationamentul o sa ajungeti ca nu au existat niciodata maestri....
   Si eu iti propun sa gandim dintr-o alta perspectiva. Acesti "maestri" nu au nicio autoritate "spirituala", morala or something, totul e o legenda, pentru ca nici eu, nici tu nu i-am verificat prin ceva concret si chiar daca Bivolaru se comporta "atipic", precum maestrii, tot nu ar insemna ca asta ii creste valorea ca om sau ca este  posibil sa fie exonerat de raspunderea de a trimite/impulsiona catre prostitutie cursantele sale, mai ales pe cele care locuiau in ashramuri. Multe sau probabil toate cursantele Misa care au ajuns sa desfasoare activitati de prostitutie au debutat la Misa la sfatul lui Bivolaru sau al apropiatilor sai, la patronii misani de videochat, de saloane de masaj "erotic" sau de dans la bara si in poala ( lapdance:) ) din Asia si Europa (chiar cursantii yoga numesc videochatul prostitutie). Cum iti explici ca in ashramul Pipera s-a facut videochat pentru karma yoga ( munca neplatita), la editura care are sediul acolo sau in ashramuile din Ferentari? Cum iti explici ca "discipolele" care locuiesc in ashram sunt trimise la karma yoga sa danseze la bara sau sa faca masaj erotic in barul Lucky Love sau sunt trimise in Austria, Italia, Japonia la striptease si bara, ca apoi sa li se ia toti banii pe care ii castiga acolo? Stii ca in astfel de cluburi clientii pun mana pe femei si uneori se culca cu ele ? Nu se observa aici fenomenul de prostitutie?
     O persoana care are o retea de prostitutie stiu ca se numeste peste. Bivolaru are de ani buni o astfel de "retea", aceasta este demonstrabil si nu se poate contesta. Logic, ce este Bivolaru in acest caz, daca nu peste? Maestru-peste?
  Cand avem fapte concrete nu vad rostul de a jongla cu "perspectivele", din moment ce nu e vorba de un exercitiu de creativitate sau imaginatie ci despre realitate.
  Lupta pentru bani este foarte dura la Misa. Cum iti explici ca o cursanta care s-a intors din Japonia si nu a donat banii pe care i-a castigat acolo a fost urmarita cu masina ca in filme de Diana Dochinoiu, a fost amenintata si apoi a fost data de la curs?
  As dori sa explice Bivolaru tuturor cursantilor de ce a fost data afara de la curs acea fata, ca sa inteleaga si cursantii in ce conditii poti fi obligat sa parasesti cursul de Yoga. Are Misa in regulament o astfel de clauza? Stiu ca la 15 absente repeti anul. Scrie ca daca esti trimis sa dansezi la bara in Japonia si nu donezi toti banii esti obligat sa parasesti cursul? Vreau sa vad la intrarea in sala aceasta regula scrisa, sa o citeasca toata lumea, asa cum e scrisa regula cu absentele si cu amenzile.

#24131
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Eminovici vad ca pe alt topic (sa nu ucizi) dai citate de pe yogaesoteric.  Eu cred ca tu nu esti chiar asa de pur si inocent cum te tot dai pe aici si cred ca ai fost cursant la MISA. Fara onestitate nu poate sa existe dialog. Este dreptul tau virtual sa te dai virgina si sa spui ca sexul e pacat , chiar daca in viata de toate zilele esti curva de centura, totusi MISA a stirnit si inca stirneste sentimente foarte puternice pentru unii  dintre cei care au fost pe acolo si si-au pus sufletul la bataie. Inceaarca sa citesti topicul daca vrei sa intri in dialog deoarece s-au repetat la nesfirsit motivele pentru care oamenii si-au exprimat aici nemultumirile. Anumiti useri PRO MISA posteaza aberatii in speranta ca noii  vizitatori sa vada doar posturi bune despre MISA sau sa vada o victima in aceastra. Aceasta este tehnica pisicii care ascunde rahatul sub carpeta, insa chiar daca acesta nu se vede el exista si pute. Un om adevarat va face curatenie, un eliberat cu pluta va ascunde mizeria sub forme lemnoase a limbajului, sub calomnierea rahatului(care este impotriva lui) , sub un parfum paranoic de conspiratie mondiala in apropierea sfirsitului lumii.

#24132
entrance

entrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2007
FOARTE MULTI CURSANTI SUNT NEMULTUMITI DE CE SE PETRECE IN ULTIMA PERIOADA LA MISA, DAR STITI CARE ESTE NOUA PACALEALA MENTALA PE CARE SI-O INDUC SINGURI?
-"GRIEG NU STIE NIMIC. FAC DE CAPUL LOR FARA SA STIE GRIEG"- asa ca asteapta momentul in care Grieg o sa intervina si o sa reglementeze tot...ptc. "el nu stie nimic din ce se intampla"!!!!!.
  CE NU STIU CURSANTII ESTE CA LA O INTALNIRE CU INSTRUCTORII GABRIELA AMBARUS A SPUS SA NU NE MAI LUAM DE EA CA NU MISCA NIMIC FARA CA GRIEG SA STIE - deci totul este dictat de el si controlat de el. E UIMITOARE CAPACITATEA OMULUI DE A INCHIDE OCHII IN FATA ADEVARULUI..nu??? :rolleyes:

Edited by entrance, 26 October 2007 - 09:01.


#24133
E-bomb

E-bomb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 16.07.2007

 entrance, on Oct 26 2007, 09:56, said:

-"GRIEG NU STIE NIMIC. FAC DE CAPUL LOR FARA SA STIE GRIEG"- asa ca asteapta momentul in care Grieg o sa intervina si o sa reglementeze tot...ptc. "el nu stie nimic din ce se intampla"!!!!!.

He, he, pentru mine asta este ceva din categoria "deja vu". :)

Nu mai tineti minte unele faze de acum doua decenii de genul "nu e Ceausescu de vina, de vina sunt Leana si lingaii din jurul lui care il mint"?  :D Bineinteles, orice asemanare cu lucrurile relatate de entrance este delocabsolut intamplatoare. ;)

Edited by E-bomb, 26 October 2007 - 10:43.


#24134
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 dildo, on Oct 26 2007, 05:56, said:

Eminovici vad ca pe alt topic (sa nu ucizi) dai citate de pe yogaesoteric.  Eu cred ca tu nu esti chiar asa de pur si inocent cum te tot dai pe aici si cred ca ai fost cursant la MISA. Fara onestitate nu poate sa existe dialog. Este dreptul tau virtual sa te dai virgina si sa spui ca sexul e pacat , chiar daca in viata de toate zilele esti curva de centura, totusi MISA a stirnit si inca stirneste sentimente foarte puternice pentru unii  dintre cei care au fost pe acolo si si-au pus sufletul la bataie. Inceaarca sa citesti topicul daca vrei sa intri in dialog deoarece s-au repetat la nesfirsit motivele pentru care oamenii si-au exprimat aici nemultumirile. Anumiti useri PRO MISA posteaza aberatii in speranta ca noii  vizitatori sa vada doar posturi bune despre MISA sau sa vada o victima in aceastra. Aceasta este tehnica pisicii care ascunde rahatul sub carpeta, insa chiar daca acesta nu se vede el exista si pute. Un om adevarat va face curatenie, un eliberat cu pluta va ascunde mizeria sub forme lemnoase a limbajului, sub calomnierea rahatului(care este impotriva lui) , sub un parfum paranoic de conspiratie mondiala in apropierea sfirsitului lumii.
E un dezavantaj faptul ca deconsideri cealalta parte (siteul MISA) ca si cum ai sti deja clar ca acolo sunt numai baliverne. De ce nu se dicuta noile articole de pe yogaesoteric? De exemplu asta: http://www.yogaesote...l...O&item=4819

Edited by Eminovici, 26 October 2007 - 11:34.


#24135
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

 dildo, on Oct 26 2007, 05:56, said:

Eminovici vad ca pe alt topic (sa nu ucizi) dai citate de pe yogaesoteric.  Eu cred ca tu nu esti chiar asa de pur si inocent cum te tot dai pe aici si cred ca ai fost cursant la MISA. Fara onestitate nu poate sa existe dialog.
Mai, e misan dupa cum vorbeste si pe alte topicuri, poate nu neaparat cu hartii dar ca solidaritate cu ei. Ma gandesc la penalitatea aia cu viata e un vis si presupun ca urma sa zica, somul e realitatea :lol: Problema e ca el e moderat fata de alti misani si adopta alta tactica de manipulare fata de greii misa, nererless e usor de detectat dupa ce capeti experienta :)

Edited by andreic, 26 October 2007 - 11:37.


#24136
E-bomb

E-bomb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 16.07.2007

 Eminovici, on Oct 26 2007, 12:30, said:

De ce nu se dicuta noile articole de pe yogaesoteric? De exemplu asta: http://www.yogaesote...l...O&item=4819

Ba s-a discutat si despre articolul respectiv:

http://forum.softped...m...t&p=3430570

Tu ori nu esti atent la ce s-a postat cu destul de putin timp in urma, ori, mult mai probabil dupa parerea mea, alegi sa ignori ce s-a scris in urma. Stiu ca ce am scris acum intra in categoria argumentelor ad personam si se bazeaza doar pe impresiile mele personale, dar tu erai ala care ii tot dadeai pe topic ca incerci (sau incercai si ai renuntat dupa aceea) sa ai o pozitie neutra.
Iar dildo a remarcat bine ca ce ai postat pe topicul despre masonerie (unde ti-am raspuns si eu) seamana izbitor de mult cu unele lucruri postate de-a lungul timpului de useri pro-MISA.

Edited by E-bomb, 26 October 2007 - 11:51.


#24137
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Aici se discuta parerile, nu oamenii! Mai era cineva cu ideea de a spune mai intai cine esti, ca sa poata, chipurile, sa-ti raspunda mai bine...  :death: Topicul e pro si contra. In unele privinte sunt pro, in altele sunt contra... In general sunt neutru. Inca nu m-am convins (pana nu vad nu cred) si raman la acesta opinie echivoca: "Gregorian ori e un adevarat guru modern, ori un escroc de mare clasa."

#24138
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Eminovici, on Oct 26 2007, 13:15, said:

Aici se discuta parerile, nu oamenii! Mai era cineva cu ideea de a spune mai intai cine esti, ca sa poata, chipurile, sa-ti raspunda mai bine...  :death: Topicul e pro si contra. In unele privinte sunt pro, in altele sunt contra... In general sunt neutru. Inca nu m-am convins (pana nu vad nu cred) si raman la acesta opinie echivoca: "Gregorian ori e un adevarat guru modern, ori un escroc de mare clasa."


Pariaza pe a 2-a varianta, mergi la sigur, e 1 solist :thumbup:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate