Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Giga TV va emite din data de 20 decembrie 2013. A intrat la Romtelecom Satelit.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
54 răspunsuri în acest subiect

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 21.754
  • Înscris: 07.04.2006

Giga moare, dar nu se predă. C.N.A. le-a dat înapoi licența.


Consiliul Național al Audiovizualului a decis să revină asupra deciziei de retragere a licenței audiovizuale prin satelit a postului Giga TV, operat de Sonic Media.
Postul intră direct în revizie tehnică și își va relua emisia peste 90 de zile, după cum a solicitat George Harabagiu, manager de proiect, care a vrut păsuire pentru a putea reface echipa și grila de programe.
Consiliul Național al Audiovizualului a analizat în ședința de astăzi o contestație depusă de Sonic Media asupra deciziei C.N.A. din data de 17 septembrie, când licența postului a fost retrasă în baza art 57, litera b, care spune că licența poate fi retrasă în cazul în care deținătorul licenței „încetează să difuzeze serviciul de programe pentru care i s-a acordat licența audiovizuală mai mult de 90 de zile, pentru motive de natură tehnică, şi mai mult de 96 de ore, pentru orice alte motive imputabile titularului”.
În fața C.N.A. s-au prezentat George Harabagiu, manager de proiect, mandatat de principalul acționar al societății Sonic Media, și Daniel Nechita, administrator al societății.
George Harabagiu: „Vă prezentăm toate arhivele din perioada 1 iulie 2013 – 20 septembrie 2013. Vă arătăm că emisia Giga TV nu a fost întreruptă mai mult de 96 de ore. Consider că retragerea licenței Giga TV este interpretabilă”.
Narcisa Iorga, membru C.N.A., în momentul deliberărilor: „Încep prin a spune că la momentul deciziei am votat împotrivă pentru că acel art 57 litera b nu se susținea. Toate celelalte probleme pe care le-am găsit evident că trebuiau sancționate, dar nu conform art 57. La data de 10 septembrie, noi am retras licența Money TV. La data de 11 septembrie a venit doamna avocat a postului care a solicitat modificarea grilei. Ei nu aveau practic nicio vină pentru că nu au mai retransmis Money TV. Eu cred că putem reveni asupra deciziei având în vedere că este o eroare a Consiliului.”
Răsvan Popescu, membru C.N.A. – Ei au depus arhiva lor. Înțeleg că această arhivă ar dovedi că nu au existat întreruperi de emisie. Cred că în aceste condiții putem să revenim asupra deciziei.
Decizia de a reveni asupra deciziei a primit șase voturi „pentru” (Florin Gabrea, Valentin Jucan, Narcisa Iorga, Cristina Trepcea, Răsvan Popescu, Viorel Vasile Buda). Laura Georgescu, Lorand Turoș, Monica Gubernat și Radu Călin Cristea au votat „împotrivă”.
Sursa: http://www.paginadem...inapoi-licenta/

#2
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.549
  • Înscris: 09.02.2013
Oricum cine se uita la televiziunea aia? ...

#3
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.712
  • Înscris: 05.09.2011
@SfantulLike patroni televiziunii Giga.

Editat de alin632, 01 octombrie 2013 - 13:11.


#4
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.059
  • Înscris: 31.05.2010
Bogdane... m-am suparat... pai ai sters exact varianta unde am avut si eu ocazia sa te "trag" de urechi... Unde pui, ca incepusem sa primesc like-uri...Posted Image

P.S. Glumesc. Posted Image
P.S.2 Cu like-urile nu...Posted Image

Editat de cristi0304, 01 octombrie 2013 - 14:04.


#5
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.026
  • Înscris: 08.02.2006
Data trecuta erau declaratii la CNA ca le au acordat celor de la GIGA nu stiu cat timp sa vina cu o propunere de grila si nu a venit nimeni sa i bage in seama si de asta le retrage licenta. Acum spun ca au exagerat si le acorda iar licenta :D Cine sa i mai inteleaga pe domnii de la CNA

Si atunci de ce nu primeste TOP 1 TV licenta inapoi? Ca a fost la fel situatia ( nu au respectat grila de programe aprobata dar au emis, situatie pentru care nu se ridica licenta )
Astia nu au o lege clara :) Mie mi se pare destul de clara dar deciziile nu sunt la fel in situatii identice :D

#6
costi_ionita79

costi_ionita79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.366
  • Înscris: 18.08.2009
La CNA, deciziile se iau in functie de interese. ;)

#7
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.026
  • Înscris: 08.02.2006
Nu ma mir, eu le am trimis o adresa de cateva luni sa mi raspunda la o intrebare si le am dat si emailuri si pauzaaaaaaaaa
O simpla intrebare, pe ce licenta emite SIGMA TV in Bucuresti :) Nici o veste :)

#8
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.712
  • Înscris: 05.09.2011

 sorinqk, on 02 octombrie 2013 - 17:16, said:

Nu ma mir, eu le am trimis o adresa de cateva luni sa mi raspunda la o intrebare si le am dat si emailuri si pauzaaaaaaaaa
O simpla intrebare, pe ce licenta emite SIGMA TV in Bucuresti Posted Image Nici o veste Posted Image

Sigma TV nu mai are licenta de emisie.

http://www.gandul.in...-licenta-265259

#9
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.883
  • Înscris: 05.02.2012
Anul trecut emitea din ce zicea zvartoshu.


#10
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.618
  • Înscris: 07.03.2010
- Emite bine merci si la ora asta 20,42 pe canalul 25 de pe cladirea caminului din Politehnica  , chiar si asa si fara licenta de la CNA .
In fond cine-i mai baga in seama pe politrucii aia in tara asta .... Posted Image Posted Image

Editat de marluck, 02 octombrie 2013 - 19:42.


#11
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.883
  • Înscris: 05.02.2012
Poate le-o fi dat licenta inapoi intre timp ca au trecut 7 ani de atunci.







#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
Pe Romtelecom DTH nu mai e. A disparut cartonul cu "stimate client". Acum, sa vedem ce ne dau grecii in loc.

#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.074
  • Înscris: 20.06.2009
O să vă dea tot Giga, după 90 de zile...și tot cu  „Stimate client, scuze că l-am scos”...Posted Image

#14
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.883
  • Înscris: 05.02.2012
Cunosc cazuri asemanatoare cu Giga.
Si Vox News si Telesport au zis la fel acum 2-3 ani si n-au mai revenit niciodata.


#15
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.026
  • Înscris: 08.02.2006
Giga TV poate isi revine cu un format care nu presupune multe cheltuieli.

PS: Despre SIGMA TV, a aparut o stire ca a fost relansat cu finantare europeana
Ce le am trimis ultima data:

Quote

Buna ziua,
In data de 04 Aprilie 2013 am trimis o adresacatre Biroul LICENŢE - AUTORIZĂRI, referitor la licenta SIGMA TV.
Avand in vedere ca au trecut 5 luni si inca nu am primit un raspuns, revin cu un simplu email la care sper sa primesc un raspuns.
Textul adresei era urmatorul:
"Va rugam sa ne oferiti mai multe detalii despre licenta postului SIGMA TV, avand in vedere ca informatiile oferite de paginademedia.ro spun ca acest post tv emite pe o licenta obtinuta in 25 iulie 1995 ( informatie, teoretic, obtinuta de la CNA ) iar in cadrul fluxului de stiri mediafax, cu preluare gandul.info, apare ca licenta SIGMA TV a fost ridicata in anul 2006 pentru ca reprezentantii SIGMA TV au incalcat o intelegere cu CNA , prin care SIGMA TV se angaja ca in decurs de un an, sa difuzeze cel putin opt ore de program propriu pe zi si sa fie preluat de cel putin o retea de cablu din Bucuresti ( postul TV emite si in acest moment doar terestru, nefiind preluat de alte societati de cablu )
Dorim sa ne informati pe ce licenta functioneaza SIGMA TV si daca a primit o alta licenta, intrebarea este cum un post poate sa primeasca o licenta dar sa functioneze exact in aceleasi conditii pentru care a ramas fara licenta in 2006"
Va multumesc pentru amabilitate!

Nu cred ca le era super greu sa dea un simplu raspuns. Au reprimit licenta in data de .... etc :)

#16
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.433
  • Înscris: 04.08.2010

Televiziunea Giga TV își va relua emisia în 20 decembrie

Televiziunea generalistă Giga TV își va relua emisia la data de 20 decembrie, de la ora 18.30, și va difuza noi emisiuni, potrivit noii grile de programe a postului, care a fost aprobată în ședința de joi a Consiliului Național al Audiovizualului (C.N.A.).

C.N.A. a aprobat, joi, modificarea grilei de programe și a serviciului de programe a televiziuni Giga TV. Decizia a fost luată cu șase voturi "pentru" și două voturi "împotrivă" (Cristina Trepcea și Lorand Turos).

Giga TV a avut în acest an o existență tumultoasă. Astfel, la data de 17 septembrie, C.N.A. a decis să retragă societății Sonic Media S.R.L. (al cărei asociat unic este Alexandru Bania) licența audiovizuală a televiziunii Giga TV, din cauză că emisia postului a fost întreruptă mai mult de 96 de ore, fără a notifica în acest sens Consiliul.

Ulterior, la data de 1 octombrie, C.N.A. a decis să revină asupra deciziei de retragere a licenței audiovizuale a Giga TV și a acordat televiziunii dreptul de a emite din nou însă după o perioadă de revizie tehnică de 90 de zile, pe care societatea Sonic Media S.R.L. a solicitat-o.

Perioada de revizie tehnică de 90 de zile va expira la data de 30 decembrie, astfel reprezentanții Sonic Media S.R.L. au solicitat C.N.A. să le permită reluarea emisiei televiziunii Giga TV, cu o nouă grilă de programe.

George Harabagiu, managerul de proiect al Giga TV, a declarat pentru MEDIAFAX că televiziunea Giga TV își va relua emisia în 20 decembrie, de la ora 18.30, cu talk show-ul "Tur de forță".

De asemenea, George Harabagiu a mai spus că în prezent poartă discuții cu operatorii de cablu din România pentru retransmisia Giga TV, precizând că începând de anul viitor postul își propune să intre între televiziuniile obligatorii la retransmisie pentru cabliști, conform principiului "must carry".

Giga TV va difuza programe producție proprie (68%), producții audiovizuale ale altor producători (29,71%) și programe retransmise de la Trinitas TV (2,29%).

Grila Giga TV va cuprinde programe de informare (19,08%), programe educative, culturale, religioase (35,22%), filme (8%), programe de divertisment (20,70%) și publicitate și teleshopping (17%).

George Harabagiu a spus că investițiile făcute de societatea Sonic Media în dezvoltarea noului proiect Giga TV se ridică până în prezent la 1,5 milioane de EURO.
"Am reușit să repunem stația la standarde tehnice de ultimă generație cu o investiție majoră (...) Am externalizat serviciile de ridicare semnal", a spus George Harabagiu, precizând că Studiourile Giga TV se află la Casa Presei Libere.

Harabagiu a mai spus că, pentru realizarea emisiunii "Mintea costă", Giga TV ar urma să colaboreze cu un fond de investiții, pe care nu l-a precizat.
De asemenea, furnizor de programe și consultanță pentru Giga TV este societatea Special Media Events.

Totodată, Giga TV va colabora cu Universitatea Hyperion pentru implementarea unui proiect interdisciplinar în care se urmărește implicarea studenților în activități și programe specifice domeniului audiovizual și punerea în practică a proiectului "Jurnaliști pentru ... jurnalism".

George Harabagiu a spus că din echipa Giga TV vor face parte nume valoroase însă a refuzat să precizeze despre cine este vorba. Dar, potrivit unor surse din televiziune, reprezentanții Giga TV încearcă să îi coopteze în echipa televiziunii pe Andrei Gheorghe și pe Ion Cristoiu.

Televiziunea generalistă Giga TV a primit licență audiovizuală de la C.N.A. la data de 5 mai 2011.

În perioada 1 iulie 2013 - 1 septembrie 2013, Giga TV a avut contract de asociere în participațiune cu Money TV, prin care emisiunile Money TV erau retransmise la Giga TV.

C.N.A. a retras licența audiovizuală a Money.ro TV, în data de 10 septembrie, din cauză că emisia televiziunii a fost întreruptă mai mult de 96 de ore, fără a notifica în acest sens Consiliul.

Sursa: Mediafax

Na că învie mortul...[ http://i1086.photobucket.com/albums/j448/gracielou7285/zombie%20smileys/ZombieSmileyWhite.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.276
  • Înscris: 27.08.2007
daca vor emite tot pe 5e si tot la aceeasi putere scazuta mai bine lipsa. sau poate urca pe 1w. eu mi i-as dori sa fie pe 1w

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.899
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt curios daca reintra la Dolce (sper sa nu...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate