Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2197
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
- Puiutule, ce poveste iti place tie cel mai mult?
- Hansel si Gretel.
- Daa? Mi-o povestesti si mie?
- Da.
   Si povesteste....si povesteste...
- Si vrajitoarea a deschis cuptorul si a facut foc, ca sa-i prajeasca pe copii, dar Gretel a impins-o inauntru si a inchis usa semineului  Posted Image  si vrajitoarea a ars pana s-a facut scrum....

#2198
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Si care a fost puterea calorica degajata? Suplinea lipsa izolatiei standard de 20 cm de vata sau a fost nevoie si de lupul din "Capra cu trei iezi"? Sunt necesare calcule... :D

#2199
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNukem, on 09 aprilie 2017 - 10:03, said:

Si care a fost puterea calorica degajata? Suplinea lipsa izolatiei standard de 20 cm de vata sau a fost nevoie si de lupul din "Capra cu trei iezi"? Sunt necesare calcule... Posted Image

    Ioai, deja e standard 20 cm? Tulai...

#2200
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Stai sa vezi dupa sezonul asta de constructii... cred ca ne ducem catre 25. Niciun doritor??? :)

Nu vezi ce huliti sunt cei care pun doar 10 cm?

#2201
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNukem, on 09 aprilie 2017 - 20:29, said:

Stai sa vezi dupa sezonul asta de constructii... cred ca ne ducem catre 25. Niciun doritor??? Posted Image

Nu vezi ce huliti sunt cei care pun doar 10 cm?

   Si noi suntem pusi pe ganduri legat de termoizolatia asta. Nu e vorba de hulit, ci e vorba ca in anumite chestiuni trebuie sa fii putin mai radical, ca sa iasa treaba buna. Implicit facturi mai mici. Si de aici impresia de care vorbesti. Cand cineva se apuca de construit, daca nu cumva e la a doua sau a treia casa, nu realizeaza diferenta de confort material pe care o implica aceste cheltuieli suplimentare in privinta termoizolatiei. Nici eu nu ma simt bine sa fiu la dispozitia unei firme in ceea ce priveste calitatea vietii, adica sa nu am nimic de spus in privinta cresterii preturilor, care intr-un procent mai sporit se reflecta in buzunarele celor care conduc aceste firme de distributie, nicidecum in buzunarele statului, ca sa-ti spui macar ca asa e necesar. Adica eu sunt de parere ca facturile astea sunt umflate putin mai arbitrar decat ne inchipuim noi si ca tot grosul profiturilor nu se extinde nici macar asupra angajatilor acelei societati, careia indubitabil ii merge foarte bine, detinand un anume monopol, ci profiturile pe care nici macar nu ni le putem imagina, trec toate in buzunarele patronilor acestor societati comerciale.

Asa ca atunci cand noi vom face termoizolatia, nu stiu cand, sincer, pentru ca nu avem inca acei bani, facem calcule. Din nou. Si din nou. Apoi decidem. Un aspect la care ma gandesc este ca daca nu ai acesti bani, esti nevoit sa te imprumuti. De la banca. Conditiile de creditare pe care noi le-am obtinut, implicit dobanda, spun ca la 10000 de euro imprumutati pe 30 ani pentru a inveli casa corespunzator celor 20 cm grosime de vata, cu un DAE de aproximativ 4%,  credit ipotecar de constructie,  ai o rata de 230 ron minim pe luna, fara a socoti cheltuielile de 300 euro legate de accesarea creditului. Am sa merg sa fac si simularea aceasta la banca, poate astazi, daca am timp. Si ma intreb: avand in vedere ca in primul an decartezi la banca 230*12=2760 lei, pentru acei bani imprumutati, impartind aceasta suma la cele 4 luni de iarna mai drastica, obtinem un cost suplimentar la facturile uzuale de, probabil, 400 lei, inca 690 ron. Asta in cazul fericit in care reusesti ca facturile de gaz sa fie la nivelul de 400 ron pe luna. In total, ai plati pentru factura de gaz lunara de iarna 1090 ron pe luna. Daca mai punem si cheltuielile cu accesarea creditului de 300 euro minim , adica  300*4.5=1350 ron, distribuind si acesti bani in cele 4 luni , ar mai fi inca 1350/4 = 337 ron pe luna, atat ca acestea se reflecta doar in primul an,in al doilea an creditul e deja accesat. Si atunci, cheltuielile cu gazul in cele 4 luni ale primei ierni ar fi 1090+337= 1427 ron/luna, vreme de cel putin 4 luni. Din punctul meu de vedere inseamna ca nu este rentabil sa intri intr-un credit pentru acesti bani, daca ai sansele ca in al doilea an sa o izolezi. Ca mai pui bani deoparte, sau faci un efort si te imprumuti de la prieteni, vecini, rude....fiecare se straduieste asa cum poate.Pentru ca, in general, creditul inseamna o ipoteca intre grijile tale cotidiene, pe langa o cheltuiala in plus.

   Probabil ca gresesc, am gandit totul pe ecran, nu m-am concentrat foarte bine, dar o sa rumeg aceste lucruri un pic mai mult altadata. Deocamdata le las aici pe jurnal, sa imi amintesc de ele. Sa nu uitati ca al doilea an, al treilea an nu ma mai intereseaza din punctul de vedere al rentabilitatii creditului, pentru ca da, din al doilea, al treilea sau al patrulea an toate lucrurile spuse mai sus incep sa se estompeze... Eu am deschis subiectul pentru cei care au de ales: nu mai bine, daca tot te grabesti sa te muti, nu-ti iei mobila in primul an (accepti lipsa mobilierului, nah, si? s-a intamplat ceva grav?) si o izolezi corespunzator, decat sa-ti iei mobila ,iar pentru izolatie sa intri in credit?

   Stiu ca mai este si polistirenul pe piata. Insa eu am vrut sa ma lamuresc cum e cu vata de 20 cm grosime pe pereti.

Edited by lenny13, 10 April 2017 - 07:55.


#2202
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
In calculul costului de oportunitate trebuie sa consideri si locuinta in care stati acum.
Vreau sa spun ca poate merita sa iei credit, sa te muti mai repede in casa, sa inchiriezi/vinzi apartamentul in care stati acum si din asta sa acoperi costul creditului. Daca e inchiriat, trebuie sa pui in calcul costul chiriei. Nu stiu exact situatia, dar intelegi ce vreau sa zic.Posted Image

#2203
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 10 aprilie 2017 - 09:23, said:

In calculul costului de oportunitate trebuie sa consideri si locuinta in care stati acum.
Vreau sa spun ca poate merita sa iei credit, sa te muti mai repede in casa, sa inchiriezi/vinzi apartamentul in care stati acum si din asta sa acoperi costul creditului. Daca e inchiriat, trebuie sa pui in calcul costul chiriei. Nu stiu exact situatia, dar intelegi ce vreau sa zic.Posted Image
Trebuie cred adaugat si confortul psihic, eu de exemplu daca mai stateam inca un an numai pe drum, mai stricam inca o masina si consumam inca o cisterna de benzina cred ca ajungeam la balamuc sau la divort. 5% dobanda pt cateva mii de euro mi s-a parut un schimb bun pt 1 an de viata linstita...

#2204
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Stiu cum e..si pe mine ma 'termina' psihic drumurile astea..si cheltuielile in 2-3 locuri..La inceput eram total impotriva ideii de a ma muta inainte sa fie gata totul..dar acu parca m-as razgandi..Cum termin etajul..ma mut..desi o sa fie un disconfort o anumita perioada ..cat se lucreaza la parter..Din ce-am calculat..as economisi vreo 2-3 sute eur..plus oboseala si benzina consumata aiurea..

#2205
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Mi-am mai dat seama de o hiba a lucrurilor debitate de mine. Nu stiu cum se comporta o casa locuita fara izolatie; am vazut la niste cunostinte ale mele cum au plans peretii pe langa centuri si grinzi, asa incat trebuie sa revaruiasca totul cu lavabila, dupa numai un an. Nu stiu daca asta se datoreaza altor lucruri, sau poate au incalzit insuficient, dar chiar in camera unde era semineul (aveau si incalzire in pardoseala), peretii aveau umbre la centuri si i-am vazut eu umezi in timpul iernii.

   Apoi, daca incalzirea fara izolatie te duce undeva cam tot atata cat e creditul in anul acela, al doilea an ar trebui sa poti inchide creditul, sau macar micsorezi rata corespunzatoare celor 10 k de euro, daca afirm ca in al doilea an izolezi cu cei 20 cm vata. Deci inca o scapare a rationamentului meu. Si nu mai discutam de plans peretii si alte minuni.

          Dell, la noi nu se pune problema de benzina, noi in 15 minute ajungem la casa, de la apartament.

View Postmanghels, on 10 aprilie 2017 - 09:42, said:

Stiu cum e..si pe mine ma 'termina' psihic drumurile astea..si cheltuielile in 2-3 locuri..La inceput eram total impotriva ideii de a ma muta inainte sa fie gata totul..dar acu parca m-as razgandi..Cum termin etajul..ma mut..desi o sa fie un disconfort o anumita perioada ..cat se lucreaza la parter..Din ce-am calculat..as economisi vreo 2-3 sute eur..plus oboseala si benzina consumata aiurea..

  Nu stiu ce disconfort va fi, manghels, banuiesc ca nu ai apartament atat de mare ca etajul... Eventual un disconfort vizual al parterului nefinalizat,da, sunt de acord; dar cu ala te vei confrunta si cand faci vizite mereu la casa, asa ca...unde e castigul? Sfatul meu este sa te muti, daca poti finaliza etajul.

Edited by lenny13, 10 April 2017 - 09:51.


#2206
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Lenny..eu cred ca plangea(u) casa/peretii din cauza umiditatii scapate de sub control..sau pt ca nu intrase casa in regim (nu s-au echilibrat pierderile cu puterea de incalzire) ..Cred ca am mai zis..la mine..dupa ce-am adus un dezumidificator..nu au mai plans peretii..

PS: Si casa alor mei..e neizolata..de..35 de ani..se incalzeste greu..la inceputul iernii..apoi 'intra in regim' si nu plang peretii..doar daca e umezeala / abur excesiv..(ce se rezolva prin aerisire)..plang doar buzunarele ..de la lemnul bagat pe foc..

Edited by manghels, 10 April 2017 - 09:56.


#2207
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmanghels, on 10 aprilie 2017 - 09:50, said:

Lenny..eu cred ca plangea(u) casa/peretii din cauza umiditatii scapate de sub control..sau pt ca nu intrase casa in regim (nu s-au echilibrat pierderile cu puterea de incalzire) ..Cred ca am mai zis..la mine..dupa ce-am adus un dezumidificator..nu au mai plans peretii..

  Pe mine asta ma streseaza cel mai mult, revaruitul, in cazul in care accept prima varianta. Credeti-ma ca am o aversiune fata de tot ce inseamna asta, da, eu sunt aia care a stat si tencuit o casa intreaga, dar am oroare de lavabile si tot ce inseamna culoare data pe pereti. Tu, insa, sa nu stai sa te gandesti de doua ori. Daca ai posibilitatea sa te muti la etaj, roiu! Nici sa nu te mai prind pe jurnale, enjoy the life! Posted Image

Edited by lenny13, 10 April 2017 - 10:01.


#2208
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Clar, cu cat o lungesti mai mult cu atat costul constructie e mai mare. La mine e transportul (30km - 40 minute de condus), chestii care se strica pana le termin pe celelalte, preturi mai mari pentru manopera la bucatele de lucrare vs lucrarea intreaga.

Oricum, fiecare are situatia lui si socotelile lui si trebuie sa tina cont de toate cand ia deciziile. Cred ca cel mai economic este sa faci lucrarea intreaga, ca Diana si multi altii, in decurs de 1 an, sa zicem.

As zice sa izolezi la exterior inainte sa va mutati, chiar daca nu e gata toata casa. Si eu o sa fac probabil asa, o sa ma mut la mansarda inainte sa fie gata parterul.

Edited by cumparator, 10 April 2017 - 10:10.


#2209
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmanghels, on 10 aprilie 2017 - 09:42, said:

.Din ce-am calculat..as economisi vreo 2-3 sute eur..plus oboseala si benzina consumata aiurea..

         Nu am ajuns inca la 100 de euro dati pe benzina pe luna, cu tot cu drumurile zilnice la serviciu cu masina. Suma e in jur la 300-350 ron/ luna cu totul.

#2210
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postlenny13, on 10 aprilie 2017 - 10:11, said:

Nu am ajuns inca la 100 de euro dati pe benzina pe luna, cu tot cu drumurile zilnice la serviciu cu masina. Suma e in jur la 300-350 ron/ luna cu totul.
Eu am inclus chirii..facturi platite in mai multe locuri ..benzina/timp..pierdut..

#2211
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Peretii transpirau din cauza apei din betoane,tencuieli, sape etc etc. Toate astea se usuca foarte greu, chiar daca la suprafata par ok. Sigur ca faptul ca locuinta era neizolata nu a ajutat deloc situatia, ba dimpotriva, dar cauza nr.1 este umezeala cuprinsa in aceste elemente.

Solutia propusa de manghels este rezonabila, as vrea sa intreb daca nu cumva apar crapaturi pe pereti din cauza uscarii "fortate".

#2212
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Depinde de scula folosita..Un dezumidificator..scoate doar apa din aer ('recicleaza' atmosfera..trage aerul umed si sufla aerul uscat)..nu afecteaza direct peretii..dar ajuta la uscarea mai rapida..cel putin la suprafata..La mine n-am vazut sa apara fisuri in pereti..

Edited by manghels, 10 April 2017 - 21:38.


#2213
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Teoria mea este ca din cauza acoperisului sau a ploilor cu vant care bateau direct in pereti. O casa care inca nu are izolatie si este tencuita pe interior „respira” nu are nevoie de dezumidificator

#2214
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Cred ca "geamul deschis" este cel mai sigur dezumidificator. Evident si asteptarea pentru maturarea elementelor pe baza de apa (ciment - sapa - glet). Orice grabire al procesului de maturare vine cu riscuri la pachet. Deci - vorbim de maturare, nu de "uscare". Uscarea poate survenii si in urma unui accident. O alta problema poate fi perioada ne-propice pentru unele lucrari, cum ar fi sape/tencuieli pe timp de iarna. Aici cred ca este important dezumidificatorul dar si generatorul de cladura - pe langa aditivii anti-inghet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate