Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2233
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Ce simpatice sunt vulpitele. Cel putin prin comparatie cu mistretii Posted Image

#2234
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNukem, on 12 mai 2017 - 16:36, said:

Daca te-ai uitat aseara la Las fierbinti, ai invatat metode noi de prindere a vulpii, cu salam ... Posted Image.

        N-am vazut niciun episod din Las fierbinti pana acum. Posted Image  

View PostNukem, on 12 mai 2017 - 16:36, said:

Spune-i sotului ca e mai mare deranjul sa sudeze cazmaua, alta noua. Aia sudata va ceda langa sudura.

        A sudat-o deja. Posted Image  A facut-o racheta, cu inaltator, inca. Posted Image A sapat cu ea deja doua zile si n-au cedat. Psihic. Nici cazmaua, nici sotul. Posted Image

#2235
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View PostDIY, on 13 mai 2017 - 07:41, said:

Ce simpatice sunt vulpitele. Cel putin prin comparatie cu mistretii Posted Image
Daa..simpatice...Le-au 'halit' alor mei..anul trecut..jumate din pui de gaina..Erau micuti..si ieseau printre ochiurile de la un gard ..bordurat..Apoi am pus plasa de umbrire..si i-am pus si pofta'n cui vulpitei..Posted Image

#2236
insotitorul

insotitorul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2017
https://forum.softpe...6#entry13968440

da.
interesant sfat.
interesanta abordare a blindarii masive a doliilor.
ma bucur daca ti-a fost de folos sfatul casutei.
poate le-o fi prins bine si altora.


si intr-adevar, vidanjorul, un bou.
daca n-a stiut nici a doua oara sa inmulteasca 3 termeni si sa dea un raspuns corect.
bine i-a facut cine i-a facut de l-a mazilit complet de pe forum.
un panglicar, un circar, un troll nesimtit si pe deasupra si nefolositor.

d-aia scriu, ca n-am suportat sa vad asa ceva pe aria de jurnale.

va rog sa-mi scuzati interventia, daca a deranjat.
dar am vrut sa ma alatur si eu corului de nemultumiti.
va multmesc tuturor.
mai ales celor ce m-ati acceptat si inteles.
multumesc in mod deosebit danei si lui lenny, ca au simtul umorului.

Edited by insotitorul, 24 May 2017 - 12:08.


#2237
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hopa, fuse si se duse ... No asta da treaba, da-i in regula, ca doar si sosetele se schimba zilnic (cine le schimba Posted Image )
Eu i-am zis vidanjorului sa incerce si a treia oara cu inmultirea aia, poate de ghicea corect nu se ducea, da' asa a fost sa fie.
Sincer, in 84 de ani  se dezvolta multe simturi Posted Image , doar nu oi astepta numa' sa ma laude popa-n curte.
Preconizez o curatenie de primavara-vara.

Edited by dana84, 24 May 2017 - 14:23.


#2238
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postinsotitorul, on 24 mai 2017 - 12:06, said:


.......
si intr-adevar, vidanjorul, un bou.
daca n-a stiut nici a doua oara sa inmulteasca 3 termeni si sa dea un raspuns corect.
bine i-a facut cine i-a facut de l-a mazilit complet de pe forum.
un panglicar, un circar, un troll nesimtit si pe deasupra si nefolositor.

d-aia scriu, ca n-am suportat sa vad asa ceva pe aria de jurnale.

............

...oare cine esti tu?
...oare esti tot tu?

#2239
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Mai lenny13, eu am uitat sa-ti zic ceva: iti las telefonul meu pe PM si, daca ai nevoie de ceva sa-ti caut in Bucuresti si sa-ti expediez, dai SMS si om face noi cumva. Stii cum e: gasesti, da-n partea ailalta de tara, nu stii cum livreaza ... tampenii. Iaca eu is aici, sora de spaclu :)

#2240
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postalecsa2, on 10 iunie 2017 - 07:14, said:

Mai lenny13, eu am uitat sa-ti zic ceva: iti las telefonul meu pe PM si, daca ai nevoie de ceva sa-ti caut in Bucuresti si sa-ti expediez, dai SMS si om face noi cumva. Stii cum e: gasesti, da-n partea ailalta de tara, nu stii cum livreaza ... tampenii. Iaca eu is aici, sora de spaclu Posted Image

   Alecsa, poate gasesti niste bani si-mi expediezi, ca-n partea astalalta de tara parca se evapora, nu stiu ce naiba-i cu ei! Sau ma cauti pe mine, ca io tot incerc sa ma regasesc in ultima vreme si nu prea reusesc!Posted Image  Glumesc, esti draguta si iti multumesc pentru oferta ta!

  

View Postinsotitorul, on 24 mai 2017 - 12:06, said:

https://forum.softpe...6#entry13968440

da.
interesant sfat.
interesanta abordare a blindarii masive a doliilor.
ma bucur daca ti-a fost de folos sfatul casutei.
poate le-o fi prins bine si altora.

va multmesc tuturor.
mai ales celor ce m-ati acceptat si inteles.
multumesc in mod deosebit danei si lui lenny, ca au simtul umorului.

  Servus! Io nu-ti mai zac nica, sper c-ai gasit o tzar de umbra aci pa jurnal la mine, data aviatoare fac rost si de-un bax de...ceva ce aluneca pa gat. Faini erati toti pa vremuri si sunteti: veveritza, laleluca,alinagg, inginerul_bv, hdi, molbro, danmanx, szg,scufitzu...astia care aveti deja sacii-n caruta. Mai ca-mi doresc sa se mai sparga vreo teava, ceva pe la casele voastre, ca sa mai aud despre toti cate ceva.Posted Image

  La noi s-o asternut teava de gaz pe fundul santului. Inca nu e gata, mai trebuie sa vina sa finalizeze.

  S-a inceput sa se sparga in pereti pentru instalatia de apa-canal. Deocamdata am cumparat teava pex-a de 16 de la frankische, cu izolatie termica de tras peste ea, vreo 300 m.

   Io am finalizat cu folie antivapori intrandurile din pod, chestia aia migaloasa , de care nu-mi era deloc dor. Urmeaza sa punem vata , apoi un capac de polistiren, invelit in folie antivapori si peste care lipesc bucatile pe care le-am lasat sa atarne. Apoi sotul meu vine cu tavanul peste. La final vom sti si noi cum va fi. Am pozat si vata, ca sa se vada cum arata vata minerala de sticla dupa un an de zile, nu s-a tasat deloc; mi se pare ok.

  Temperatura ambientala in casa este de 19-20 grade celsius. In timp ce afara sunt vreo 30 grade. Sau peste, ca nu am verificat.

Attached Files


Edited by lenny13, 11 June 2017 - 08:01.


#2241
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Lanny13, draga, cu regasitu' de sine nu-i problema, asta e meseria mea de baza. Nu ca santierul, pe care acuma-l silabisesc.

Cu banii eu una asa m-am gandit: ma uit in jur prin casa mea intoarsa cu fundu-n sus si vad doar bani cheltuiti: materiale colo, materiale dincolo, cumparata deja aia, cumaparat aialalta si eu tot as mai cumpara. Am inteles ca de cand cu santierul am dat in cautat si cumparat cam obsesiv asa. In ultimul an am cumparat asa de multe, ca bag seama am ramas asa. Si am observat cum, incet, incet, cumparatul asta la vreme de iarna s-a substituit facutului. In plus, mie cautatul si cumparatul imi pare usor, comparativ cu munca: afurisita de munca, pe langa ca e fizic foarte grea, uneori mi-e si frica sa ma mai apuc, ca de bataie, cat ma durura muschii, vanataile, arsurile cu substante si oasele de la ea, iar la urma mai poate fi si sortita esecului mai repede decat cumparatul. Unele lucruri nu mi-au iesit si m-am chinuit destul. Deci munca-naspa, cumparat-satisfactie (la sfarsitul zilei "am bifat ceva").

Mi-am impus sa nu mai cumpar doua luni nimic si sa folosesc tot ce am cumparat pana acuma. Pana in august am interzis la cumparaturi, cu cateva exceptii pana in 10 ron kilogramul si carat cu tramvaiul. Ca am materiale care s-au intarit si-i pacat de ele. Altele mult nu mai tin ... unele obiecte au inceput a se deteriora (mi-au ruginit cancioacele, spaclurile, a trebuie sa mai muncesc si la dansele sa le curat). Si o sa merg asa o vreme. M-am gandit ca dupa ce ca o sa le vad facute, in fine, eliberez si locul de materiale si in timpul asta mai strang si niste bani. Asa ca, daca am unde locui, o sa fac lucrurile in ordinea asta: dupa cum am deja cumparaturile facute si sa ma declar multumita cu atat. La mine tinta e doar sa ma incalzesc pe calorifere la iarna in loc de curent electric. Traiesc de un an si ceva cu peretele tencuit si nefinisat si n-am murit. N-am prea avut timp sa ma uit pe pereti ... cand oi avea timp, o sa il finisez. Mai sunt veri ...

Edited by alecsa2, 14 June 2017 - 05:44.


#2242
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
A plouat sambata. Am fost la casuta. Ceea ce am ispravit din prima a fost jumatatea de kg de visine culese din visin. Excelente! Am mai mancat visine din visin direct, am o cunostinta  care are o livada de visini si am mai mers la ea sa ne culegem in anii trecuti, dar trebuie sa recunosc ca visinul plantat la casuta noastra are visine extrem de bune. Constat ca productia s-a marit de anul trecut, cand au fost doar doi pumni de visine. Am mai remarcat si faptul ca in jur de zece bucati erau deja ciugulite de pasari.

   Apoi am incercat sa ma mobilizez pentru intrandurile din poduri. Urma sa montam vata minerala si sa inchidem. Pana la urma am reusit, restul fasiilor de vata le-am adaugat celor existente deja in pod; asa, ca sa nu mai vad in casa vata minerala. Prin urmare eu consider acest capitol incheiat; nu mi-a fost usor sa reiau manevrarile cu vata minerala de sticla si , sincer,m-am intrebat cum am fost in stare sa acopar un pod de o suprafata de 100 mp . Am sigilat cu folie antivapori capace de polistiren care au fost puse imediat sub vata. Apoi s-au montat in suruburi capacele din scanduri, acoperite de plasa rabit si stropite cu tencuiala. Sunt curioasa cum va arata finisajul la final.

S-a mai sapat pentru instalatia termica. Mai sunt trecerile prin tavan din camera tehnica spre etaj si trecerile din ziduri. Tot aman momentul in care sa comand teava de 26 pex-a , ca se pare ca nu este pe stoc.Nu stiu, nu m-am putut concentra chiar atat de bine. Desi era vorba doar de un telefon, n-am fost in stare sa-l dau.

Am reusit sa atipesc o jumatate de ora, din moment ce vremea era de ploaie. Eu sunt un barometru destul de bun in caz de furtuna, ma cuprinde o stare de somnolenta cu patru ore inaintea unei furtuni puternice, de nu reusesc sa-mi ridic capatana de pe perna. Dar azi a fost si din cauza faptului ca ma eliberasem de o grija; nu m-am simtit deloc confortabil pana acum stiind ca nu gatasem tavanele. Cum ieri am vazut o casa construita din caramida de 25 brikston, ceva din felul in care o construiau muncitorii, sau poate aspectul caramizii si al lucrarii, casei, in general, sau poate stalpisorii de 20 cm cu 4 firisoare de fier in ei, acel ceva m-a facut sa realizez ca si a doua casa as face-o tot cu caramida de 30 cm. Mi s-a parut o casa de jucarie si m-am gandit ca parca suntem intr-un joc de calculator ... Nu stiu, asa un sentiment am avut ca punem prea mult pret pe lucrurile acestea si , totusi, unii pun prea putin .... Noapte buna!

Attached Files


Edited by lenny13, 18 June 2017 - 00:21.


#2243
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In ultimele poze vad o problema: trebuie sa te chinui sa tai fierul bagat intre randurile de caramida. Cine te-a pus sa bagi fiare? Acum trebuie sa te chinui! Asa meriti! :D
Arata frumos

#2244
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNukem, on 18 iunie 2017 - 09:14, said:

In ultimele poze vad o problema: trebuie sa te chinui sa tai fierul bagat intre randurile de caramida. Cine te-a pus sa bagi fiare? Acum trebuie sa te chinui! Asa meriti! Posted Image
Arata frumos

Eu nu sunt cu spartul caramizilor, doar cu spartul oalelor in cap. Multumim!

Cand a fost furtuna vineri, am fost praf! Sotul isi dadea seama cum trece furtuna pe langa Cluj, in functie de somnolenta mea.Posted Image Pana seara pe la noua am avut o amorteala in tot corpul de mi se impleticeau picioarele in mers.

Cam asa arata intrandurile in pod. Deocamdata. Polistirenul protejeaza suruburile care tin capacul , pentru a putea fi dat jos din cand in cand pentru verificare interior pod si reparat. Si un apus. De la casuta noastra. Ma simt norocoasa sa pot vedea in fiecare zi asa ceva! Inclusiv baietelul meu imi cere imperios ca seara sa petrecem zece cinsprezece minute pe balconul de la etaj. Pe langa dushul cu furtunul cu apa din gradina. Povestim despre stele, comete, sau tacem. Minute in sir. Ascultam greierii. Posted Image

Am avut si ceva vizite pe la casuta ale unor cunostinte si au recunoscut cat e de placut aerul din interiorul unei case tencuite, comparativ cu una captusita cu rigips. Ca pare sa fie racoros, chiar daca temperatura in interior a urcat pe la 22 sau 23 grade celsius, din cauza faptului ca am tinut ferestre deschise pe perioada zilei, pentru a elimina praful rezultat din lucrari.

Cand ne intoarcem acasa, tot cartierul e plin de miresmele Mainii Maicii Domnului si ale trandafirilor din curti. Intra pe ferestrele deschise de la masina si imi aduc aminte ca e una din preferatele mele. Prin urmare, sa nu o uit atunci cand sau daca ma voi ocupa de gradina!

Attached Files


Edited by lenny13, 25 June 2017 - 22:31.


#2245
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
S-au mai spart si la casuta noastra niste treceri prin pereti, dar si trecerea prin planseul de peste parter. Extraordinar cat moloz iese din lucrarile acestea, credeam ca va fi mai putin! Ceea ce s-a mai facut am pozat. Pozele sunt cu precadere din baia de sus. Acolo se pare ca e Nodul Gordian. Sau inca nu m-am obisnuit eu cu ideea de multipletevaraie prin casa. Am inceput sa golesc livingroomul de lemne; au disparut lemnele de sub scara. Le-am sortat, le-am mangaiat, le-am povestit si apoi le-am dat un sut in fund afara din casa. Dupa care mi-au dat si ele un sut in fund sa-mi reconditionez energia. Deoarece am fost mai bleaga decat de obicei vo' doua zile. Daca ma gandesc la ce a ramas de scos, imi vine sa fug in Grecia si sa le las pe toate sa se descurce singure. Sa faca ce-or vrea, dar sa fie afara pe cand ma intorc!  

  Sotul meu a dat si un mic perete cu tinci , iar apoi cu glet CT126 in hol. Asa, ca sa il admiram cand intram in casa si sa ne mai dea niste suflu de aer proaspat. Asemeni unui mic aparat de aer conditionat (pe care il detest si de care stiu ca nu vom monta niciodata ).  In fiecare zi avem distractie cu furtunul de stropit gradina; copilasul meu de sapte anisori adora sa ne "bulgarim" cu apa. In fiecare zi baietelul meu arunca sandalele din picioare cat colo, spunandu-mi ce bine se simte in picioarele goale prin iarba. Corcodusul isi coace fructele, pe care deja le-am gustat. Imi plac mai mult dulce-acrisoare, nu foarte parguite. De ceva vreme nu mai am magnolia tip copac, sotul meu a retezat-o din greseala cu coasa, in unul din momentele lui de relaxare prin gradina; a ramas doar cea tip arbust care a inflorit si inca una plantata ulterior, care cred ca tot copac este. Plecam la ore tarzii de acolo. Candva, poate, n-om mai pleca!

Attached Files


Edited by lenny13, 11 July 2017 - 08:11.


#2246
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ieri (ca vaz ca-i trecut de ora 24) m-a apucat damblaua. Damblaua sa gletuiesc. Asa ca mi-am lasat si eu amprenta pe unul din zidurile casei, chiar la intrare; am dat al doilea strat de glet CT126. A fost o premiera mondiala. N-am gletuit in viata mea. Nu a fost prevazuta in programul de ieri aceasta activitate relaxanta, prin urmare am plecat un pic mai tarziu. Mi-a placut si, probabil, voi repeta experienta.

  Primele poze arata stadiul in care sunt intrandurile in pod. Apoi o comparatie intre ce-a fost si ce este azi sub casa scarii. Apoi peretele lui Lenny. Asteptand un strat de glet de finisaj.

  Si-amu ni va zâc noapti buna!Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 13 July 2017 - 00:09.


#2247
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Prima treapta iti dispare?

#2248
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbobitzaaa, on 13 iulie 2017 - 11:03, said:

Prima treapta iti dispare?

        Nu, nu dispare. Treptele se vor ajusta in functie de cei 7 cm de sapa pe care i-am calculat in mare ca vor fi. Sa ajungem acolo si vedem cum le reglam.

#2249
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Nu pui si ceva polistiren sub sapa? Eu asa as face si ar disparea prima treapta :)

#2250
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbobitzaaa, on 14 iulie 2017 - 09:37, said:

Nu pui si ceva polistiren sub sapa? Eu asa as face si ar disparea prima treapta Posted Image

Nu, deoarece nu  mai iese inaltimea usilor. Acum avem o inaltime de 215 cm la usi, la rosu. Minus cei 7 cm iese hmmm, hmm, nu prea stralucit nici asa. Apoi inaltimea geamului de la bucatarie .Si a termopanelor, care deja-s puse. Maxim 7 cm ne putem inalta; la parter speram sa putem pune inca 2 cm de extrudat, dar asta nu stim sigur decat dupa ce dam un nivel (dupa instalatii). La etaj nu cred ca punem polistiren. Oricum jos e open space, cu exceptia "garajului", holului si baii. Caldura va urca oricum pe casa scarii din living. Si daca se incalzeste placa de peste parter, cu atat mai bine....va fi putin mai "cald" parchetul de la etaj. Sus sapa va fi cam tot 7 cm. Daca ar fi avut loc, am fi pus cu siguranta mai mult polistiren.

Edited by lenny13, 14 July 2017 - 09:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate