Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2215
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Azi sotul meu a mai lucrat la glafurile din baia de la etaj si in camera noastra. Eu doar cu privitul.

Am mai pozat geamurile terminate pe exterior cu polistiren. Si geamurile lucrate azi pe interior, plus un geam de data trecuta la care adezivul s-s uscat. O poza cu "distractia" mea de data trecuta, sortarea polistirenului pe bucati. Am fost curioasa cat de mult se poate ordona un haos de polistiren in acest fel. Acum ma pot dispensa de ele. Curiozitatea mi-a fost satisfacuta.

In gradina, ceilalti doi magnolii, cred ca amandoi sunt copacei, unul sigur este, celalalt nu mai stiu.

in 13 aprilie in casa erau 13 grade.

Attached Files



#2216
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Data viitoare vrem poze fara folii pe geamuri. Ca sa prindem si noi din privelistea pe care o ai.Posted Image

#2217
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 DIY, on 13 aprilie 2017 - 23:41, said:

Data viitoare vrem poze fara folii pe geamuri. Ca sa prindem si noi din privelistea pe care o ai.Posted Image

Nu avem cine stie ce privelisti de la casa sau , de fapt, din casa. Dar in paginile anterioare am tot pus poze cu geamurile fara folii. Deocamdata am fost la Lesu si ne-am delectat cu privelistile de acolo.

Attached Files


Edited by lenny13, 19 April 2017 - 09:57.


#2218
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Poze cu alte glafuri finalizate de sotul meu. Practic etajul nu ne mai da bataie de cap in privinta asta, trecem la parter. Ca sa ne limpezim un pic gandurile. In casa, azi, erau 8 grade celsius, afara erau zero grade.

  Cam asa arata azi casuta noastra si imprejurimile. Sa ninga in 20 april' chiar nu am crezut! Ma gandesc ca pe tata l-am lasat la munte; zicea ca va merge si-si va cumpara lemne, asta inainte de a ninge. Practic fusese frig, dar iesise soarele de Paste. Ieri inca nu si le luase si era deja prea tarziu.Ninsese si nu mai putea iesi cu masina de la casuta. Ii lasasem niste vreascuri in casa de la toaletarea arborilor de tuia (am aproximat inaltimea lor la 12 m) si , care, surprinzator, degajau extrem de multa caldura intr-un interval scurt de timp. Acolo nu avem decat un mic godin, care mananca lemnele, fara sa le mestece, daca pot spune asa. Posted Image) Ii drept ca e o sobita cu schimbator de caldura sau serpentina; tradus mai pe romaneste, inseamna o sobita metalica avand o oala de 20 l cu apa deasupra. Posted Image Posted Image La telefon ne-a spus ca vai, ce bine i-au prins vreascurile!

   Azi ne-am bulgarit, am facut trovanti din zapada,ba chiar si un om de zapada. Pe cand urcam la casuta deja incepuse sa ploua in oras si zapada era cam topita, dar sus ningea . A fost foarte frumos! Baietelul meu a spus ca ii place atat de mult ca are zapada in curte. Mai trebuie sa-l invat cum sa-si directioneze bulgarii, ca numai pe la gatul meu ajungeau.Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 20 April 2017 - 21:08.


#2219
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Avans glafuri la parter.

Attached Files



#2220
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Lenny draga cred ca in sfarsit ti-am identificat casuta Posted Image
E asa frumoasa si ingrijit lucrata. Doar ca eram pe fuga si nu am reusit sa mai opresc.

#2221
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu am fost de 3 ori pe la @lenny13 si nu sunt chiar din Cluj, tu ce faci dana?...ultima data am stat si la povesti ..apoi nici nu imi imaginam ca nu ati baut o cafea impreuna.. :)

#2222
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 dana84, on 28 aprilie 2017 - 11:39, said:

Lenny draga cred ca in sfarsit ti-am identificat casuta Posted Image
E asa frumoasa si ingrijit lucrata. Doar ca eram pe fuga si nu am reusit sa mai opresc.

  Multumim frumos pentru aprecieri! Posted Image Amu stii unde sa vii la ... un ceai. Posted Image) Daca vrei cafea, dai beep cu o zi inainte si aduc.

 brawnie, on 28 aprilie 2017 - 17:29, said:

eu am fost de 3 ori pe la @lenny13 si nu sunt chiar din Cluj, tu ce faci dana?...ultima data am stat si la povesti ..apoi nici nu imi imaginam ca nu ati baut o cafea impreuna.. Posted Image

Mai repede tre' sa te iei de mine, vad ca dana o ajuns pe la mine, io, in schimb, n-am ajuns pe la ea... Posted Image

In curtea noastra e forfota. Am inteles ca drumul de servitute va fi realizat  de catre cei care au facut drumul principal din zona. Se pare ca va fi bine realizat. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce costuri se invarte tot aranjamentul vecinului de dinjos. La marginea drumului este prevazut un dren foarte serios care va prelua toata apa pluviala care se scurge in jos pe teren. Azi a fost o zi foarte grea. Asa ca nu shed mai mult p-aci. Nu-s in stare. Pa paa!Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 28 April 2017 - 20:46.


#2223
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Mai este un geam si cam atat cu migala geamurilor!Nu e putin de lucru cu geamurile acestea...

Attached Files


Edited by lenny13, 29 April 2017 - 21:12.


#2224
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Ceva interesant....cum ai protejat geamurile, lenny? Nu inteleg bine din poze. Ai pus banda de hirtie, apoi celofanul peste banda si scotch peste celofan si banda? Cit ai de gind sa tii protectia asta? Lipiciul de la banda nu afecteaza tocaria?

#2225
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 viotl, on 30 aprilie 2017 - 08:59, said:

Ceva interesant....cum ai protejat geamurile, lenny? Nu inteleg bine din poze. Ai pus banda de hirtie, apoi celofanul peste banda si scotch peste celofan si banda? Cit ai de gind sa tii protectia asta? Lipiciul de la banda nu afecteaza tocaria?

   Geamurile sunt protejate cu banda de mascare. Sotul meu a ales-o, zice ca e buna si ca se dezlipeste usor.  Voi vedea daca raman urme pe profile data viitoare cand ajung la teren. O sa dezlipesc sa ma uit si am sa spun daca sunt sau  nu probleme.Peste banda de mascare este pusa folia de polietilena si peste folie este o alta banda de mascare de tencuiala, care cica lipeste mai bine. Io ziceam sa le lasam pana zugravim.

        Vecinul nostru se pare ca vrea bariera pe drumul de servitute, sa vedem daca putem sa-l induplecam sa facem poarta automata, asa incat sa nu intre orice om pe drum. Pentru noi ar fi mai convenabil, pentru moment. Trebuie putin disecata ideea.

         Dar sa fie foarte clar:

           - "Hotul care va intra o pateste miercurea!" Posted Image Posted Image  (aportul baietelului nostru)

Edited by lenny13, 30 April 2017 - 10:51.


#2226
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Si altceva sa fie foarte clar : lacatul e pentru omul cinstit :)

#2227
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Sotul meu a terminat si ultimul geam; pe fondul unor turbulente aparute din senin, n-am mai prea inaintat cu lucrarile. Si ca sa fie si mai clar pentru mine, poza ultima e nereusita, reflectand vremurile tulburi pe care le-am traversat. Drumul cica a fost terminat, dar se pare ca nu va fi asfaltat. A ramas cu piatra. Am ajuns si eu sambata la teren, dar am uitat sa fac poze, deoarece pentru ca fiindca din cauza ca ... Am facut niste masuratori la terenul pe care il avem, se pare ca limita e putin mai jos decat credeam initial, cu vreo 7 m. Inca 100 mp de gradina, asa, ca de 1 mai. Sotul meu s-a apucat de sapat santul pentru conducta de gaz. I s-a rupt cazmaua. Deoarece e incapatanat, desi io-am zis sa-si ia alta noua, e hotarat sa o sudeze si pe cea veche. Un sant e gata, mai sunt 2 portiuni. Am hotarat sa fie conducta de gaz subterana, totul dus pe exteriorul casei. S-a pus si bariera veche din nou pe pozitie.

Attached Files



#2228
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Poze pentru postarea anterioara. Sotul meu spune ca intr-o seara a vazut o vulpe foarte frumoasa, care mergea pe drumul de servitute inspre padurea de langa vecinul de dinjos , ca si cum n-ar fi dorit sa-si murdareasca ciubotele, daca tot are bulevardul pietruit. Sincer, n-as face gard , pentru animalele acestea care sunt nevoite sa-si schimbe obiceiurile, potecile, chiar sa se mute. Dar mai sunt animalele cu doua picioare, cu intentii "pasnice", inclusiv motoarele lor.

Attached Files



#2229
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Daca te-ai uitat aseara la Las fierbinti, ai invatat metode noi de prindere a vulpii, cu salam ... :).
Spune-i sotului ca e mai mare deranjul sa sudeze cazmaua, alta noua. Aia sudata va ceda langa sudura.

#2230
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si pe la mine prin zona umbla vulpile in plina ziua...n-au rusine deloc :)

Noi ne ferim de ele pentru ca posibil sa fie turbate...

#2231
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 Benderbut, on 12 mai 2017 - 18:00, said:

Si pe la mine prin zona umbla vulpile in plina ziua...n-au rusine deloc Posted Image

Noi ne ferim de ele pentru ca posibil sa fie turbate...

Confirm, si aici pe promenada vad cateva vulpite.... Posted Image) dar nu cred sa fie turbate...Posted Image))

Acum serios: s-au inmultit fazanii si vin dupa ei, si prin Mogosoaia e plin de relatari de genul asta...

Edited by catalijns, 12 May 2017 - 18:06.


#2232
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 catalijns, on 12 mai 2017 - 18:04, said:



Confirm, si aici pe promenada vad cateva vulpite.... Posted Image) dar nu cred sa fie turbate...Posted Image))

Acum serios: s-au inmultit fazanii si vin dupa ei, si prin Mogosoaia e plin de relatari de genul asta...

Dacă te prinde soția cu vulpiță roșcata sa vezi tu cum e cu turbarea ! Fazani sunt pe toate drumurile. Si eu ma simt fazan cind imi trebuie ceva si văz prețuri nesimțite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate