Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2161
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 manghels, on 19 martie 2017 - 07:58, said:

Faine glafurile. Se simte diferenta fata de (doar) spuma folosita la montajul tâmplăriei. La mine faceau cate 2-3 geamuri pe zi..dar le montau xps-ul si le puneau si coltari cu plasa plus adeziv. Daca se uscau pana seara..le dadeau si un glet subțire.  


      Vine și rândul coltarelor cu plasa și adeziv. Dar acum știu cu mult mai bine de ce nu am lăsat doar spuma de montaj. Pentru că este foarte perisabilă , iar calitățile ei de termoizolare nu se compara cu cele ale extrudatului folosit la spaleti.

#2162
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 lenny13, on 19 martie 2017 - 07:30, said:

Daca te referi la golurile pentru cabluri si sigurante care sunt puse unul peste altul, un raspuns ar fi fost ca datorita faptului ca nu au fix aceleasi dimensiuni. Chiar daca se puteau pune simetric, eu nu pot sa recomand asta, din moment ce nu stiu care sunt limitele si principiile.
Sa ii dai una dupa ceafa ca sa le puna drepte si simetrice Posted Image astea sunt limitele si principiile .

La finisaje trebuie date iar jos capacele dozelor si capacul panourilor de sigurante .

Edited by Benderbut, 19 March 2017 - 08:52.


#2163
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Benderbut, on 19 martie 2017 - 08:51, said:


Sa ii dai una dupa ceafa ca sa le puna drepte si simetrice astea sunt limitele si principiile .

La finisaje trebuie date iar jos capacele dozelor si capacul panourilor de sigurante .


     Eventual ii dau o ceafa la grătar😂. Lucrurile acestea sunt minore, capacele dozelor se vor da cu glet, vor fi prea puțin vizibile intr-un final. Soluții de mascare sunt destule, nu-mi fac atatea probleme din lucruri așa mărunte. Din cate știu, acolo e și un stâlp, care trebuia evitat. Locul a fost ales tot de noi. Oricum, aceste detalii au fost fumate de mult între soțul meu și electrician, se înțeleg prea bine, fiind de nedespărțit.😎

    M-am uitat și în urmă la tablou și doza, iar legăturile făcute și siguranțele puse mi se par logice și ordonat făcute.

    Capacele dozelor sunt puse provizoriu. Se va da jos fiecare capac de doza,respectiv tablou, pe măsură ce vom finisa peretii din fiecare încăpere în parte. Nu e un lucru chiar atât de complicat , așa încât să nu le monteze provizoriu.

Edited by lenny13, 19 March 2017 - 10:26.


#2164
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Daca vor fi mascate cu glet nu mai este o problema...

#2165
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 lenny13, on 19 martie 2017 - 10:05, said:

Eventual ii dau o ceafa la grătar��. Lucrurile acestea sunt minore, capacele dozelor se vor da cu glet, vor fi prea puțin vizibile intr-un final. Soluții de mascare sunt destule, nu-mi fac atatea probleme din lucruri așa mărunte. Din cate știu, acolo e și un stâlp, care trebuia evitat. Locul a fost ales tot de noi. Oricum, aceste detalii au fost fumate de mult între soțul meu și electrician, se înțeleg prea bine, fiind de nedespărțit.��
Vezi bendere, e untercontrol....lol.
E funny lenny....

#2166
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 lenny13, on 19 martie 2017 - 08:05, said:

Sa nu te superi pe mine, dar unul din motivele mele de mare  interes la jurnalul tau sunt alea doua suflete.Posted Image  Ar trebui sa pui o poza cu ei cel putin o data la doua saptamani. Si si cu ceea ce faci pentru ei.  Dar, no, io stiu ca-s mai asa, mai nu stiu cum legat de lucrurile astea, dar nu ma pot trata.Nici nu vreau, e drept! Posted Image
uite ca m-am conformat

Edited by manghels, 20 March 2017 - 10:50.


#2167
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 viotl, on 20 martie 2017 - 09:27, said:

E funny lenny....

   Posted Image Posted Image Posted Image

Se continua cu glafurile pe exterior. Azi am reusit sa ma umplu de spuma de  polistiren pe haine. Ca si cand as fi lucrat toata ziua la casuta. Ceea ce nu s-a intamplat. Practic am trecut in vizita. Ceva-ceva am mai dezlipit la foliile de pe cercevele. Sotul meu a lipit 1 cm de polistiren si pe exteriorul solbancului la vreo doua ferestre, cu mentiunea ca acolo mi-a ramas cam 7-8 mm de introdus glaful. O fi suficient? Nu stiu. Dupa cateva discutii, am hotarat sa ne mai gandim la aspectul acesta.

  In gradina,in absenta mea, un magnoliu s-a hotarat sa imi faca o surpriza. Una frumoasa! Posted Image Cam astea sunt vestile.

Attached Files


Edited by lenny13, 23 March 2017 - 22:32.


#2168
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Hmmm, eu am o magnolie de vreo 3 ani, are cam 1,7 m înălțime si încă nu am văzut vreo floare..... cred ca o tratez cu "zeama de topor"

#2169
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 gabian22, on 23 martie 2017 - 22:52, said:

Hmmm, eu am o magnolie de vreo 3 ani, are cam 1,7 m înălțime si încă nu am văzut vreo floare..... cred ca o tratez cu "zeama de topor"

Si asta-i de 3 ani. Precum vezi, nu a crescut prea mare. Poza pe care o atasez aici e de atunci. Anul trecut remarcam ca parca se facuse mai viguroasa, daduse mai multe frunze foarte sanatoase , de un vernil frumos si se inaltase putin mai tare. A fost un butas simplu luat de la praktiker. Mai am unul tot de atunci, nu l-am vazut sa miste asa bine. Anul trecut am mai pus una, de rezerva. Cei de acum 3 ani sunt amandoi albi, unul era tufa si celalalt era copacel. Dar nu mai stiu cum i-am plantat. Cred ca e tufa asta care infloreste, nu-s sigura. Nu mi-am facut planuri asa devreme in privinta asta. Dar vad ca s-a intamplat.

Attached Files


Edited by lenny13, 23 March 2017 - 23:13.


#2170
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 lenny13, on 23 martie 2017 - 22:29, said:

   Posted Image Posted Image Posted Image

Azi am reusit sa ma umplu de spuma de  polistiren pe haine. .
Ups...the box was not empty, maybe? Posted Image


Attached File  the-box-wasnt-empty-cat.jpg   70.48K   17 downloads

Edited by viotl, 24 March 2017 - 09:07.


#2171
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

 gabian22, on 23 martie 2017 - 22:52, said:

Hmmm, eu am o magnolie de vreo 3 ani, are cam 1,7 m înălțime si încă nu am văzut vreo floare..... cred ca o tratez cu "zeama de topor"

Nu o tunzi, nu?(eu sunt cu tunsul in perioada asta) Sta la soare?

#2172
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 cumparator, on 24 martie 2017 - 09:02, said:


Nu o tunzi, nu?(eu sunt cu tunsul in perioada asta) Sta la soare?
Pana acum a beneficiat de toate conditiile, nu a vazut foarfeca , a stat la soare, a primit chiar ceva ingrasamant bio. A fost luata din Lidl daca imi aduc bine aminte.
Dar vad ca altele mult mai mici sunt pline de flori si asta nimic. Daca nu isi revizuieste atitudinea ajungem la vorba lui Ceasca: sa redam terenurile agriculturii :)
Mai am si un par pergamut (cererea sotiei) care e anul ... 4 cred si pana acum a produs doar frunze (multe) si dupa cum vad anul asta tot frunze o sa primesc de la el.

Pune mana si tunde singura pomii, mai citesti una-alta, mai intrebi, si inveti pana la urma. Oricum e mai bine sa faci tu greseli decat sa te enervezi pentru greselile altora.
La mine acum 2 ani a venit un vecin (eu nu eram prezent) si impreuna cu mama au hotarat sa tunda un par Napoca, a ramas un singur buchet de flori....... imi venea sa-i spanzur pe amandoi. De atunci am decretat ca nu se mai atinge nici dracu de gradina mea.

#2173
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu de ce, dar plantele mici luate de mine in ultimii ani din magazine de bricolaj nu s-au descurcat prea bine. Cele care au supravietuit se chinuie sa reziste. Probabil modul in care sunt inmultite nu e bun. Singurele plante mici in regula sunt cele luate din Hornbach, importate de prin Germania.
Am tufe de la Yurta care de 2 ani nu se ridica peste 15 cm, desi am sistem de irigatii, asa ca nu au fost afectate de seceta. Liliacul, de 4 ani, de-abea ajunge la genunchi anul asta.
Am de gand sa iau saptamana asta o magnolie mai mare, inmugurita.

Edited by cumparator, 25 March 2017 - 12:32.


#2174
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 cumparator, on 25 martie 2017 - 12:32, said:

Nu stiu de ce, dar plantele mici luate de mine in ultimii ani din magazine de bricolaj nu s-au descurcat prea bine. Cele care au supravietuit se chinuie sa reziste. Probabil modul in care sunt inmultite nu e bun. Singurele plante mici in regula sunt cele luate din Hornbach, importate de prin Germania.
Am tufe de la Yurta care de 2 ani nu se ridica peste 15 cm, desi am sistem de irigatii, asa ca nu au fost afectate de seceta. Liliacul, de 4 ani, de-abea ajunge la genunchi anul asta.
Am de gand sa iau saptamana asta o magnolie mai mare, inmugurita.
Vezi ca au in dedeman magnolii maricele in ghivece, aratau f bine, parca 68lei era una. Daca ai drum sunt multe la oferta, tot felul de butasi la 5 -7 lei. Am luat si eu catava trandafiri, niste alea cu frunze rosii, le-am si desfacut azi si plantat din ele, arata bine radacinile.

#2175
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc, azi am fost acolo. As fi luat, dar nu au flori. Nu stiu de ce le-au taiat mugurii din varful crengilor.
In plus, as vrea sa iau una putin mai mare.

LE. Scuze, acum am vazut ca nu e topicul meu.Posted Image

Attached Files


Edited by cumparator, 25 March 2017 - 20:22.


#2176
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Poze pe lumina. In vizita, doar. Magnolia primeste soare din belsug in locul in care se afla. Atat stiu.

Attached Files



#2177
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Azi am fost putin in vizita. A fost frumos si cald si nu-mi venea sa mai plec. Si ma gandeam...ce miraculos mi s-ar parea sa locuim acolo intr-adevar.... :)

Attached Files



#2178
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
e miraculos.
Doar ce am venit si eu de acolo... sint rupt de spate, picioarele parca au cuie, parul e plin de praf...berea nu mi-a priit ca tin post de ieri...
Nasol....
Dar abia astept miine sa merg inapoi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate