Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2179
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postviotl, on 29 martie 2017 - 21:35, said:

e miraculos.
Doar ce am venit si eu de acolo... sint rupt de spate, picioarele parca au cuie, parul e plin de praf...berea nu mi-a priit ca tin post de ieri...
Nasol....
Dar abia astept miine sa merg inapoi!

Vio, si io-s tot asa. Posted Image Dar mai nou doar vizite apuc sa fac. Cu ocazia asta am pozat spaletii finisati in exterior cu polistiren de catre sotul meu.

Am rezolvat si cu vecinul de dinjos legat de decopertarea terenului alaturat noua, imbacsit partial de gunoiul lui rezultat din constructii; in schimb am permis altui vecin sa depoziteze pentru o perioada maldarul de pamant cat o casa. Sa vedem cand dispare si ala. Ca se pare ca il incurca pe vecinul nostru care doreste sa asfalteze drumul de servitute. Acel vecin chiar nu avea unde sa depoziteze, parcela lui fiind foarte mica si fiind ultimul care construia din sirul de case de pe drumul alaturat. Am zis sa il ajutam putin, ca asa-i frumos.

Attached Files


Edited by lenny13, 30 March 2017 - 20:27.


#2180
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Dorel zidar sef, poza 1 dreapta sus :)

#2181
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Acolo rãmãsese​m fara cãrãmizi și au pus din ce am mai avut pe șantier, in ideea cã pe porțiunea aceea intervenim la termosistem. Aveam doar cãrãmizi de 25 in loc de 30.

Edited by lenny13, 31 March 2017 - 15:29.


#2182
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Avem apa in casa. Gata cu transportul in bidoane de acasa. Posted Image Nici asta nu a fost usor.

Attached Files



#2183
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
MI se pare mie sau capacele de canal nu sunt la acelasi nivel?

#2184
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Adinosh, nu-s la acelasi nivel, deoarece terenul e in panta.

Printre altele, dupa ce am dat un fotbal cu fiu-mio la teren, ma trezesc ca am un apel pierdut de pe un numar necunoscut. (Telefonul era in casa, nu suport sa ma incurce in miscari, iar in buzunar nu am obiceiul sa il tin). Sun inapoi si spun "Alo,da!". La celalalt capat de telefon,o voce vesela imi raspunde familiar, pe cand io incercam sa compar cu toata arhiva mea de voci din capul meu. Nada. "Buna, zic eu, dar nu stiu cu cine vorbesc". "Brawnie, zice vocea". " Ioi, zic io, ati trecut pe aici?" (In mintea mea, ma gandeam ca in timp ce io jucam fotbal cu al meu, baiatul asta o fi trecut pe langa casa, ne-o vazut din strada, o sunat la telefon si si-o fi zis ca-s nesimtita ca nu raspund si o trecut mai departe). "Nuuu, zice el, dar ma gandeam sa trec si pe la voi daca sunteti acolo". Tocmai strangeam lucrurile si am zis de ce nu. Asa ca o avut loc si intalnirea de gradul trei: Brawnie e simpatic tare, mai puteam povesti vo tri zâle, dar o trăbuit sa dea cu subsemnatu' si s-o carabanit rapid. Tare cred ca si din cauza ca o vazut cata treaba mai e si nu mi-o dat vreme sa ma dezmeticesc... I-am aratat si  tavanele noastre tencuite pe plasa rabitz si prima mana de tinci din "garaj" sau camera tehnica, daca tot o venit in inspectie.

Io am chiulit de la treburile casei si azi; sotul meu a reusit sa termine de finisat spaletii cu polistiren pe exterior. D-aia o fost program scurt . Chiar n-am miscat decat la fotbal; ioai bine mi-o fost! Soarele ne-o incalzit, magnolia s-o desfasurat in toata splendoarea ei. Ale carei poze le mai pun inca o data, sa nu uit cum arata. Saptamana asta am achitat si restul caloriferelor. Si-as mai vrea sa mai spun "oare cate ceva", da' chiar nu mai am ce. Sau deja am uitat, ca hodinita sigur nu-s!

Attached Files


Edited by lenny13, 01 April 2017 - 22:04.


#2185
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
placerea de a va cunoaste a fost de partea mea  :)

#2186
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Dac nu vedem o poza din timpul intalnirii, NU credem. Parca asa era regula: POZEEEE!!! :D

#2187
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am auzit ca brawnie e gras si chel si e peltic. Asa e? :P

si vb lu' @nukem.... daca nu pui un selfie cu brawnie nu credem....vrajeala...

#2188
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Gras..da, chel..inca nu...peltic...pe naiba..sunt tare slobod la gura :)

#2189
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostNukem, on 02 aprilie 2017 - 11:16, said:

Dac nu vedem o poza din timpul intalnirii, NU credem. Parca asa era regula: POZEEEE!!! Posted Image

View Postviotl, on 02 aprilie 2017 - 11:49, said:

Am auzit ca brawnie e gras si chel si e peltic. Asa e? Posted Image
si vb lu' @nukem.... daca nu pui un selfie cu brawnie nu credem....vrajeala...

Care din voi vreti sa va maritati? Posted Image  Cine v-o zas ca tre' sa credeti ceva? Posted Image Ati uitat ca ieri o fost 1 aprilie? Nu stiu ce ati auzit, dar iah, construiti-va si voi case Posted Image  sa se perinde si pe la voi. Ca sa nu mai auziti atatea prostii, gen chelie, gras si peltic (azi maine auziti ca poarta baston si proteza, cand colo ii un flacau mandru si fain). Posted Image Sa vi se recite normative si tot ce trebuie ca sa reveniti cu picioarele pe pamant. Posted Image  

View Postbrawnie, on 02 aprilie 2017 - 12:19, said:

Gras..da, chel..inca nu...peltic...pe naiba..sunt tare slobod la gura Posted Image

   Asa, asa, da-le si tu apa la moara Posted Image ! S-o facut cald si-s goale bancutele pe ulita?Posted Image

   O noua informatie: de vineri avem aprobat tot ce tine de gaz si se poate face instalatia interioara (de la limita proprietatii la camera tehnica).  In ziua de azi tre'sa ai noroc ca sa cazi pe termene cu lucrurile  si lucrarile legate de bransari. Parca nu-mi vine a crede cat de aproape am fost sa nu putem misca nimic mai devreme de 5 ani!

Edited by lenny13, 02 April 2017 - 14:02.


#2190
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Am trecut fugitiv pe la casa. Maldarul de pamant nu s-a luat in totalitate de pe terenul vecin cu noi; mi-au spus muncitorii de la casa cu pricina ca li s-a afundat masina de pamant in drumul nostru de servitute si ca vecinul de dinjos de noi nu a fost de acord ca ei sa astearna cu pietris de dimensiuni putin mai mari , asa incat sa reuseasca sa scoata pamantul de tot. Apoi intentionau sa rada si pietrisul adus. Dar ca pamantul acela va fi scos pe alta cale, care nu implica drumul de servitute si s-au impacat cele doua parti, noi fiind un pic spectatori.

   Am apucat sa merg putin in gradinita noastra si sa ma bucur de imaginea visinului inflorit, dar si a ciresului pe care l-am crutat primavara trecuta. Ca o rasplata ca l-am lasat, se straduieste sa supravietuiasca prin ramurica aceea. Vom vedea daca vor fi cirese in el sau altceva, ca nu e foarte clar ce va fi. Ciresul plantat anul trecut in primavara s-a uscat si el, cu siguranta datorita umiditatii excesive, era in calea paraiasului Gulliver. Unul dintre vecinii din calea paraiasului se pare ca s-a hotarat sa construiasca si, probabil, dupa ce va termina, paraiasul acela va fi drenat .

   Ieri erau 4 grade afara cand am plecat. In casa, in schimb, erau 12 grade. Chiar daca ambele intranduri de la pod erau deschise. In perspectiva de a le finaliza odata si odata. Suntem un pic dezorientati, un pic dezorganizati, un pic nehotarati, nici curatenia nu e in grafic. S-au cumparat coltare si ceresit thermouniversal pentru finisare glafuri. Vrem sa facem o incercare, sa vedem cum va fi intr-un final cu colturile geamurilor.

Attached Files


Edited by lenny13, 07 April 2017 - 08:30.


#2191
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La ciresel nu.i lasa florile ..ci da.le jos ca sa se poate dezvolta.
Cand mai cumperi pomi ..si daca stii ca ai probleme cu umiditatea in sol (paraiase, stagnarea apei , sol ce retine apa  sau cu panza freatica sus) ..atunci cumperi soiuri cu portaltoi rezistent la asa ceva. Daca le spui celor de la pepiniera acest lucru ..atunci vor sti ce portaltoi sa.ti ofere.


#2192
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Acum am tras si eu un ochi la portaltoii rezistenti la umiditate. Practic portaloii sunt obtinuti pe doua cai : prin seminte (generativ) si prin marcote( vegetativi). Prima categorie se preteaza situatiei tale din teren. Deci cand mai cumperi pomi ..ceri cu portaltoi obtinuti din seminte.



#2193
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostdoarUNom, on 07 aprilie 2017 - 09:31, said:

La ciresel nu.i lasa florile ..ci da.le jos ca sa se poate dezvolta.
Cand mai cumperi pomi ..si daca stii ca ai probleme cu umiditatea in sol (paraiase, stagnarea apei , sol ce retine apa  sau cu panza freatica sus) ..atunci cumperi soiuri cu portaltoi rezistent la asa ceva. Daca le spui celor de la pepiniera acest lucru ..atunci vor sti ce portaltoi sa.ti ofere.

View PostdoarUNom, on 07 aprilie 2017 - 09:58, said:

Acum am tras si eu un ochi la portaltoii rezistenti la umiditate. Practic portaloii sunt obtinuti pe doua cai : prin seminte (generativ) si prin marcote( vegetativi). Prima categorie se preteaza situatiei tale din teren. Deci cand mai cumperi pomi ..ceri cu portaltoi obtinuti din seminte.
Si io ce fac... mi s-au uscat trei visini, dupa trei ani....

#2194
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postviotl, on 07 aprilie 2017 - 21:35, said:

Si io ce fac... mi s-au uscat trei visini, dupa trei ani....

  Vio, io am observat ca visinului ii place umezeala, apa, al nostru visin s-a prins din prima ; am impresia ca si pentru ca e solul umed din belsug primavara.

View PostdoarUNom, on 07 aprilie 2017 - 09:31, said:

La ciresel nu.i lasa florile ..ci da.le jos ca sa se poate dezvolta.
Cand mai cumperi pomi ..si daca stii ca ai probleme cu umiditatea in sol (paraiase, stagnarea apei , sol ce retine apa  sau cu panza freatica sus) ..atunci cumperi soiuri cu portaltoi rezistent la asa ceva. Daca le spui celor de la pepiniera acest lucru ..atunci vor sti ce portaltoi sa.ti ofere.

Pomii fructiferi nu s-au luat de la pepiniera , ci din praktiker sau polus,la insistentele tatalui meu care a vrut neaparat sa-i cumpere el; si pana la urma asa au ramas...Anul acesta am vrut sa luam de la o pepiniera, dar nu au mai avut ciresi. Am vrut sa luam pomi gata crescuti, un pic mai maturizati. Tot pe rand... Anii acestia a fost greu si cu udatul, deoarece nu am avut apa trasa; i-am udat practic din apa de ploaie colectata; chiar daca solul e umed din belsug primavara, vara ajunge sa se usuce daca nu-s udati. De aceea nici nu am putut sa ma gandesc la chestii mai complicate cu gradina, in plus si pentru ca gardul nu e facut; deocamdata oricine poate intra pe teren.

Edited by lenny13, 08 April 2017 - 06:21.


#2195
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postviotl, on 07 aprilie 2017 - 21:35, said:

Si io ce fac... mi s-au uscat trei visini, dupa trei ani....
Faci ca in cantecul "podul de piatra"


#2196
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Azi sotul meu a lucrat la spaletii de la ferestre cu coltare pentru polistiren si ceresit thermouniversal. A pus batistute la toate colturile. "A avut de unde ca io tot cate o lacrima stergeam de la coltul ochiului. " Posted Image Nu iese rau, iese chiar ok, inca nu-s finalizati, dar am vrut sa pastrez aceste prime imagini pe jurnal. A lucrat in camerele gemene si la o fereastra de pe holul de la etaj.

  Io am facut smotru la casuta. Nu stiu cum am avut rabdarea sa sortez toate bucatelele de polistiren extrudat ramas de la spaleti, apoi am pus restul lucrurilor in ordine , ca era putin cam mare debandada. Si pana la urma am reusit sa las curat in toate incaperile, desi credeam ca nu voi fi in stare. Cand e dezordine la casuta, parca nici nu ma pot relaxa (muncind Posted Image ). Dar cum am trecut doar el fugitivo in ultima vreme, s-au adunat... Mai trebuie sa achizitionez folie antivapori ca sa finalizez si intrandurile acelea in pod. Le-as fi terminat azi, dar n-am fost pe faza si n-am avut folia cumparata.

Attached Files


Edited by lenny13, 08 April 2017 - 23:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate