Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2143
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
lenny sambata erai pe la casuta? era o masina bleu/albastru inchis parcata in lateralul casei dar era blocata intrarea pe straduta cu ceva banda din aia alb/rosu....nu am vazut nici o miscare si ne-am vazut de drum mai departe :) Am vrut doar sa salutam...daca era ceva de munca fugeam repede Posted Image

#2144
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbrawnie, on 06 martie 2017 - 06:59, said:

lenny sambata erai pe la casuta? era o masina bleu/albastru inchis parcata in lateralul casei dar era blocata intrarea pe straduta cu ceva banda din aia alb/rosu....nu am vazut nici o miscare si ne-am vazut de drum mai departe Posted Image Am vrut doar sa salutam...daca era ceva de munca fugeam repede Posted Image

       Ioai, cum fujirati voi si nu vinirati la munca, bai! Pai asa ne fu vorba? Sau auzirati voi ca noi mancam oamini? Si facurati cale-ntoarsa? :)) Pai era gata casa d-atunci, eram mutati si dadeam bairamu', fir-ar sa fie de treaba! Cum scaparati da munca...Posted Image Bai, si ce scuza bagasi la inaintari,bre! Panglica ceea era pantru altii, nu pantru voi! Altadata nu mai mere justificarea asta, iei dara frumos fundita jos da pa bariera si intri in curte, ca tat omu' cu chef si bate la usa, ca-ti daschide zmaul! Piftie devii data aviatoare, de mai aud una ca asta! Pana atunci ai o nemotivata! Posted Image Posted Image

#2145
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
mai bine lasa un numar de telefon in privat ca sa evitam sa patrundem prin efractie :)

#2146
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbrawnie, on 06 martie 2017 - 10:09, said:

mai bine lasa un numar de telefon in privat ca sa evitam sa patrundem prin efractie Posted Image

   Mintenas, mintenas! Noah, sa dati beep, cand ii da vizitat, sa pregatesc cuptoriul. Din cate stiu, fragezi sunteti, nu traba dacat oleaca da mujdei, sh-ala-i gata-n un-doi-trei! Posted Image

Ca sa reactualizez informatiile pe acest jurnal: la instalatiile electrice nu se mai lucreaza pentru moment, tate-s gata, in principiu, in afara de prize si intrerupatoare. Cablurile-s trase, tablourile-s aranjate, din cate am fost informata. Important este ca avem lumina, sentimentul e incredibil de placut si comod! Posted Image

Cu ajutorul nepretuit al cuiva am reusit sa gasim si un furnizor foarte ok pentru calorifere Vogel&Noot. Am batut palma si deja am platit o parte din ele (ieri), mai exact sase bucati, care s-au adus deja in depozit. Celelalte patru vor ajunge putin mai tarziu (cam doua saptamani), datorita dimensiunilor atipice cerute. Am hotarat sa punem un calorifer vertical in apropierea peretelui de sticla de la terasa, pentru linistea mea interioara, desi se putea fara el. Pana ne hotaram ce si cum, incercam sa terminam spaletii de finisat cu polistiren si-apoi om vedea ce-a fi mai departe.

Tot ieri a trecut echipa care a montat termopanele si ne-a schimbat geamul cu fitze in program. Am inceput sa mesterim la spaletii geamurilor. Se decupeaza spuma in exces si se acopera cu polistiren extrudat in doua culori : verde si roz. Din ala verde (era o oferta, la jumatate de pret - asa ca l-am probat) am hotarat sa nu mai luam, ca este un pic mai slab, dar il punem pe laterale, nu sub glaf. Lemnele folosite la montaj pentru fixare se taie frumos la nivelul termopanului si se lasa pe pozitii, pentru a mentine ferestrele cat mai imobile in timp. Etajul este cam gata pe interior, din punctul de vedere al spaletilor. Extrudatul s-a lipit peste extrudatul anterior cu spuma de polistiren la tub. Am pus si o bagheta de polistiren sub geam, lipita de solbanc, taind astfel si acolo puntea termica. A ramas loc destul pentru ca glafurile sa fie pozitionate, totusi, sub geam, nu langa geam.

Edited by lenny13, 15 March 2017 - 10:36.


#2147
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlenny13, on 15 martie 2017 - 10:23, said:

Am pus si o bagheta de polistiren sub geam, lipita de solbanc, taind astfel si acolo puntea termica. A ramas loc destul pentru ca glafurile sa fie pozitionate, totusi, sub geam, nu langa geam.
Poze te rog!
Posted Image

#2148
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Am mai lucrat si ieri la casuta, la spaletii geamurilor. Mai avem peretele de sticla de finisat pe interior si apoi facem acelasi lucru pe exterior. Adica asa cred. Pentru ca le luam pe indelete pe toate, in functie de timpul disponibil si restul lucrurilor din viata reala. Din pacate, am pierdut pozele, incercand sa le descarc in pc de pe telefon, am constatat ca deveneau inoperabile. Adica le-am vazut cu windows photo viewer, ca la al doilea click sa constat ca nu le mai poate deschide. Si am facut pocinogul de a da scandisk si repair (recommended), asa ca toate pozele de pe card mi s-au tranformat in ceva fisiere chk. Sper ca nu e un virus sau ceva, dar am impresia ca nu le mai pot recupera. Nu mi-e de pozele cu casa, ca mai pot face si altele. Aveam poze cu baietelul meu, pe care nu as fi dorit sa le pierd. Inca nu am reusit sa citesc mai mult despre ce pot face in aceasta situatie, dar daca stiti ceva, spuneti-mi si voi! Posted Image Deocamdata o sa imi cumpar alt card.

Edited by lenny13, 17 March 2017 - 09:14.


#2149
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
hmmm...nu ai smartphone legat la ceva cont de cloud? Eu folosesc google photos sa imi sincronizeze pozele cu PC-ul si asa stiu ca nu se pierd...iar de spart contul ca sa imi ia cineva pozele degeaba o face pentru ca nu am poze in curu' gol....
La primul search pe google.... poate ajuta...

#2150
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Lenny, stai linistita ca sunt sanse bune sa se rezolve. Dar partea de backup (una dintre metode a explicat-o brawnie) e must, este ca si  partea redundanta la casa :)

https://www.raymond....k-and-scandisk/

#2151
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlenny13, on 17 martie 2017 - 09:05, said:

[...]Si am facut pocinogul de a da scandisk si repair (recommended), asa ca toate pozele de pe card mi s-au tranformat in ceva fisiere chk. S[...]

Se rezolva, cu un pic de atentie si rabdare:
https://www.raymond....k-and-scandisk/

#2152
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Multumesc frumos brawnie, catalijns si diy! :) Se pare ca in timp ce sotul meu a incercat (pana am ajuns eu acasa) sa recupereze pozele, calculatorul s-a infectat cu zena b. Asa ca ziua de ieri i-a fost dedicata. De multa vreme las in seama sotului meu lucrurile acestea, desi nici eu nu-s straina de ele, dar , sincera sa fiu, nici nu ma atrag. Decat dorinta de a iesi din situatia in care zeci si sute de giga de informatii sa fie inoperabile. De obicei imi pastrez datele pe un hard extern, pe care copiez din cand in  cand tot ceea ce e nou, insa in ultima vreme am cam omis treaba asta. Iar aseara nu i-am mai gasit nici cablul. Ca asa vin toate, deodata! Problemele. Ca sa nu mai spun ca au trecut doua sau trei luni de cand mi-am schimbat hardul vechi, care a dat chix. Foarte greu am reusit sa-mi transfer informatiile pe noul hard, deoarece viteza de transfer era si ea afectata.

          Parca era mai usor cu un aparat foto, cu poze care nu genereaza intrebari sistemului, asa incat , din oboseala acumulata lucrand la casuta, sa pot da clickul acela pe interogari ale unor programe care nici ele nu stiu ce fac, daramite io! Ca "ieram" obosita si, la un moment dat am zis, hai,no! Scaneaza si tu si repara, daca tot te dai destept! Logica acestor programe ma depaseste. Adica nu inteleg de ce mai exista, din moment ce genereaza fisiere pe care eu nu le mai pot utiliza ulterior. Inteleg ca a detectat o eroare , sau un bad pe card, sau am mai scos eu cardul rapid din pc, dar daca fisierele acelea sunt chiar atat de corupte, sterge-le cu totul, ce naiba, ca tot aia e! Sau lasa si programul care le recupereaza tot in acelasi sistem de operare.Ca sa ma ajute.Nu sa ma dau io peste cap cautandu-l pe net. Oricum, la ce ii foloseste sistemului sa memoreze toate acele fisiere chk, daca ele nu se recupereaza? Chestia e ca transforma tot, chiar si pozele pe care le mai vedeam, deci si fisiere ok. Prin urmare, nu vad logica acestui scandisk, care, in cele din urma, in situatii nefavorabile, echivaleaza cu un format disk.

        Banuiesc ce s-a intamplat cu cardul, adica am citit. Din viteza, manipulare si alte lucruri similare, un bit de control i-a fost transformat din 0 in 1 sau invers, pe care sistemul l-a interpretat ca fiind problema si din acea cauza a reactionat in felul in care a reactionat. Sau poate era cardul deja infestat cu zena b. In acest caz, nu stiu daca pozele se vor mai recupera, ori ba. Nu stiu, las in seama cuiva cu sangele rece in asemenea situatii, pentru ca pe mine ma apuca toti dracii, numai cand ma gandesc. :)))

#2153
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu am invatat sa stochez pozele pe jurnal sau pe facebook. De multe ori aveam nevoie de o poza si o luam ori de pe jurnal ori de pe FB pentru ca in calculator nu le mai gaseam.

View Postlenny13, on 17 martie 2017 - 09:05, said:

Am mai lucrat si ieri la casuta, la spaletii geamurilor. Mai avem peretele de sticla de finisat pe interior si apoi facem acelasi lucru pe exterior. Adica asa cred. Pentru ca le luam pe indelete pe toate, in functie de timpul disponibil si restul lucrurilor din viata reala...
Frumoasa tehnica de lucru aveti. Daca ar avea un nume as numi-o tehnica de lucru in stil bugs bunny . Tehnica mea de lucru este putin mai tazmaniana. Ieri am facut curat la parter , insa peste doua zile faci slalom printre scule materiale, si gunoaie.

Edited by Benderbut, 18 March 2017 - 07:44.


#2154
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBenderbut, on 18 martie 2017 - 07:44, said:

Eu am invatat sa stochez pozele pe jurnal sau pe facebook. De multe ori aveam nevoie de o poza si o luam ori de pe jurnal ori de pe FB pentru ca in calculator nu le mai gaseam.

   Ideea e ca eu nu am mai apucat sa le scot de pe card, chiar in ziua in care le-am facut. Restul pozelor le salvez intr-un singur director de poze, o data pe luna sau la cateva luni, in foldere separate, cu denumirea intervalului de timp in care au fost facute. Uneori imi fac timp sa le salvez pe dvd, dar in ultimii doi ani trebuie sa recunosc ca nu am mai facut-o si simt neliniste din cauza asta. dar nu mai am atata rabdare. Pozele pe care le-am pus deja pe forum le accesez de aici, fireste.


View PostBenderbut, on 18 martie 2017 - 07:44, said:

Frumoasa tehnica de lucru aveti. Daca ar avea un nume as numi-o tehnica de lucru in stil bugs bunny . Tehnica mea de lucru este putin mai tazmaniana. Ieri am facut curat la parter , insa peste doua zile faci slalom printre scule materiale, si gunoaie.

Multumim mult! Sa stii ca eu nu suport sa vad mizeria si dezordinea in jur pe santier. Ma straduiesc sa fie cat de cat curat, lucrurile le mai grupez (dupa ce am pus geamurile si le-am dezafectat pe cele provizorii, am constatat cat de multe se aduna), deoarece am observat ca lucrezi mult mai linistit si relaxat, plus mai rapid, intr-o incapere in care lucrurile stau , cat de cat, ordonat. Dar curatenia o fac eu, nu sotul, care asa lucreaza incat aceste lucruri cad in sarcina mea. Tu, in schimb, ai un ghiocel dalb anul acesta, de care mami trebuie sa aiba grija, si mi se pare firesc sa lucrezi ca un barbat. Nu ca nu ai face curat, ci pentru ca ai tendinta sa lucrezi pana cand te da noaptea afara de pe santier, ca sa te mai odihnesti si tu.

Edited by lenny13, 18 March 2017 - 08:36.


#2155
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Sambata asta am terminat de finisat glafurile pe interior cu polistiren, acoperind spuma de montaj. De fapt, azi io am cam chiulit; singurul lucru ce am faptuit o fost sa mai scot din foliile de pe cercevele. Jos, la  parter, mai sunt vreo 3-4 folii de dat jos. Da' nu-i putin lucru nici ala, ca deja am apucat sa ma satur de ele. Cu etichetele de pe geam merge mai greu, dar le-oi lua si pe alea cumva. Imi plac geamurile albe care or rezultat.

  Marti, sotul meu a cumparat si niste pomi fructiferi (meri, peri, pruni - parca erau sase in total) si arbusti de catina. Le-am facut loc in peisaj, adica tot el. A plouat cu spor, adica l-a plouat. Pe mine mai putin, din moment ce sufeream de chiulangita cronica.

Ultima poza arata locul de langa solbanc, de sub fereastra, acoperit cu polistiren de grosime 2 cm. Pe exterior nu se mai poate face la fel, spatiul de sub geam e exact atat cat sa incapa un glaf sub el. 'Samna ca e pus asimetric, mai aproape de exterior. De fapt o sa vedem ce-om face cand retusam si pe exterior. Suntem multumiti de etanseitatea obtinuta in final la interior.

Attached Files



#2156
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Casetele de legaturi din ultimele poze nu sunt puse drept in directie cu panoul de sigurante. Exista o singura explicatie: lucrarea a fost executata de cineva autorizat care executa instalatii electrice  , ca altfel nu imi explic Posted Image

#2157
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBenderbut, on 19 martie 2017 - 06:24, said:

Casetele de legaturi din ultimele poze nu sunt puse drept in directie cu panoul de sigurante. Exista o singura explicatie: lucrarea a fost executata de cineva autorizat care executa instalatii electrice  , ca altfel nu imi explic Posted Image

Nu inteleg exact ce spui, poate pentru ca sunt total afona si in (mai ales in) domeniul electrice. Daca te referi la golurile pentru cabluri si sigurante care sunt puse unul peste altul, un raspuns ar fi fost ca datorita faptului ca nu au fix aceleasi dimensiuni. Chiar daca se puteau pune simetric, eu nu pot sa recomand asta, din moment ce nu stiu care sunt limitele si principiile. Dar lucrarea a fost realizata de un electrician autorizat si a fost facuta partial in 2014, continuata abia acum. Prin urmare, inca de pe atunci o gandit lucrurile cum le-o gandit, anul asta s-au tras doar firele. Cum nu ma pricep, sa fiti siguri ca nici ironiile nu le sesizez, asa ca mai bine spuneti pe sleau ce ganditi. Bine-i, de fapt, ori nu-i bine? Posted Image) Ca sa stim daca sa-i mai dam bonusul la care ne-am gandit.Posted Image  Cu cateva pagini in urma gasiti pozele care indica mai concret motivele pentru care au fost create acele goluri suprapuse. Electricianu-i tare de treaba si s-o straduit sa faca tot ce i-am cerut noi. Posted Image Posted Image In rest, el o facut asa cum s-o gandit ca trebuie facut. Posted Image

Edited by lenny13, 19 March 2017 - 07:53.


#2158
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Faine glafurile. Se simte diferenta fata de (doar) spuma folosita la montajul tâmplăriei. La mine faceau cate 2-3 geamuri pe zi..dar le montau xps-ul si le puneau si coltari cu plasa plus adeziv. Daca se uscau pana seara..le dadeau si un glet subțire.  

Cat priveste statul in ploaie si eu am practicat asta ieri: dimineata curățenie in fata casei; cred ca am facut vreo 10 saci giganti din resturi; cand au trecut cei cu gunoiul le-a strălucit un okisor vazand cati saci is pt ca n-am contract (inca) si stiau ca le iese de-o "cinste"..Daca tot am scăpat de gunoaie. .am adunat si movila de nisip-sort rămasă de la turnarea căminului.

După. .vazand ca vremea ii asa "frumoasa". .am zis sa montez si o tabla pe cuștile câinilor...si nu asa direct pe osb si folie nailon. .ci cu sipci pt ventilare..etc.. mai ramanea sa le pun uluci si burlane si era complet.

Nu puteam rata o zi plina..chiar de-a plouat..azi cred ca ma duc iar..si mai bag niște Eps in pod. Devine lait - motivul weekend-urilor mele ..pana termin de izolat plăcile + osb.

Edited by manghels, 19 March 2017 - 08:02.


#2159
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmanghels, on 19 martie 2017 - 07:58, said:


După. .vazand ca vremea ii asa "frumoasa". .am zis sa montez si o tabla pe cuștile câinilor...si nu asa direct pe osb si folie nailon. .ci cu sipci pt ventilare..etc.. mai ramanea sa le pun uluci si burlane si era complet.


     Sa nu te superi pe mine, dar unul din motivele mele de mare  interes la jurnalul tau sunt alea doua suflete.Posted Image  Ar trebui sa pui o poza cu ei cel putin o data la doua saptamani. Si si cu ceea ce faci pentru ei.  Dar, no, io stiu ca-s mai asa, mai nu stiu cum legat de lucrurile astea, dar nu ma pot trata.Nici nu vreau, e drept! :)

#2160
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pai pt sufletele alea ma duc seara de seara si fac 25 km in plus pe zi dus-intors sa le dau macare - apa, curățenie..Daca mai e timp..mai trag o ocheada rapid sa vad ce-au mai finisat in casa. .mai verific centrala -pompele ipatului - termostatu..In rest..stau cu ei si ne harjonim. .poze cu ei n-am pt ca ba-i noapte ba bloua..iar padocul nu stiu daca-i cel mai "potrivit" de postat pe net: ocol de 6 plase bordurate, scandura pe jos si buda doreilor in fundal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate