Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Pareri folie antizgarieturi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ceaval

ceaval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.09.2013
Am vazut o reclama pe un site "foliere caroserie". Intru pe acel site si observ ca ofera servicii de foliere. Dau pe sectiunea preturi si raman cu gura larg deschisa, costa 80euro/mp.
Pretul nu este accesibil pentru mine si m-am gandit sa caut ceva mai ieftin.
Am gasit pana la urma pe okazii ceva la 30 lei.
Nu stiu cum sa fac, am voie sa pun linkul ? Oricum trebuie sa mentionez ca pozele din anunt nu cred ca sunt facute de cel care a postat.

O seara buna va doresc.

L.E. : Am gasit o denumire comerciala: OraGurad

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qY7Y0LkztFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ceaval, 26 September 2013 - 21:43.


#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
acum ai auzit pentru prima oara in viata de colantarea masinii ?

Edited by opop, 26 September 2013 - 21:46.


#3
ceaval

ceaval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.09.2013

 opop, on 26 septembrie 2013 - 21:46, said:

acum ai auzit pentru prima oara in viata de colantarea masinii ?

De folii transparente care permit colatarea totala a masinii chiar nu am auzit. Stiam ca exista folii pentru capota si faruri, pentru ca am avut, dar erau foarte rigide si nu le puteam aplica prin alte parti.

#4
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
buna..e vorba de cunoscutul "autocolant" ?
eu am adus o masina din italia care era infoliata in asemenea autocolant..nu cred ca era ceva special ..cel ce se gaseste si la noi in comert pe diferite culori..sau imitatie de carbon,lemn ..etc...
era foarte interesanta treaba ..aici vorbesc de un suzuky grandvitara ..cu care am fost putin la padure si a ajutat enorm acel autocolan ..cand am vandut masina am dat joc autocolantul si era impecabila vopseaua..
ps: nu cred ca e usor de infoliat ..am folosit autocolant pe carenele unei motociclete si iti da putin bataie de cap cand vine vorba de curburi..poate cineva specializat si nu un amator ca mine se pricepe ..

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
clabuc din belsug si un feon ca lumea, te joci cu ea cum vrei

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 alexdobre, on 26 septembrie 2013 - 22:03, said:

ps: nu cred ca e usor de infoliat ..am folosit autocolant pe carenele unei motociclete si iti da putin bataie de cap cand vine vorba de curburi..poate cineva specializat si nu un amator ca mine se pricepe ..
Ce naiba ma, loganurile taxiuri de aici sunt colantate peste tot, unele au avut reclame dar in principiu au colant sa nu se faca/vada rugina. Din 2005 pana acum se mentin destul de bine avand in vedere utilizarea.


 ceaval, on 26 septembrie 2013 - 21:52, said:

De folii transparente care permit colatarea totala a masinii chiar nu am auzit. Stiam ca exista folii pentru capota si faruri, pentru ca am avut, dar erau foarte rigide si nu le puteam aplica prin alte parti.

Asta pentru ca oamenii in general considera masina un mijloc, nu un scop, si masina e sa o folosesti, nu sa o tii in puf ca sare pietricica si ramane un punct alb pe capota.
Probabil sunt foarte putini cei care isi pun folii transparente si cum sunt transparente, nu  le vezi.

Daca te uiti pe google putin la cautarea "colantare masina" gasestibaieti saritori fara numar, bani sa ai.

Edited by opop, 26 September 2013 - 23:00.


#7
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Ca sa va faceti o idee exacta ce inseamna o colantare profesionala, nu folii de pe okazii sau din vitan.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c5vPbwez1kk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca vrei pareri - mie mi se pare o mare balarie sa iti foliezi masina, ca sa o protejezi de mediul ambiant.
atata timp cat nu o sifonezi, vopseaua rezista suficient de bine, iar daca o sifonezi folia de pe ea nu te ajuta la nimic.
spalare cu spuma si un tratament cu ceara solida de 2 ori pe an este suficient ptr orice masina.

Edited by onlyone, 27 September 2013 - 00:12.


#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 Alex-AR, on 26 septembrie 2013 - 22:55, said:

Ca sa va faceti o idee exacta ce inseamna o colantare profesionala, nu folii de pe okazii sau din vitan.

Folia de pe okazii sau din vitan ce are? eu mi-am pus folie pe faruri pt ca le-am schimbat si vreau sa spun ca folia e de calitate, e groasa si cauciucata si nu se vede absolut deloc. Operatia a durat cam o ora, nu vad de unde stii tu diferentele dintre folia din clip si aia de pe okazii, le-ai pipait sau lucrezi in domeniu?

#10
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Eu am folie pe partea din fata, capota, aripi, bara si jos pe praguri. Nu suport urmele de pietricele pe vopsea, ma calca pe nervi si cel mai mic defect. Nu este ceva necesar dar daca esti ca mine, si vrei sa ai masina perfecta si dupa cativa ani merita toti banii. Eu am folie ventureshield, sunt foarte multumit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate