Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1081
Dreamspace

Dreamspace

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.05.2015
Riscul cu cei 10k euro e destul de mare, dar asa este acum la majoritatea ansamblurilor din sud, inclusiv la multe din Metalurgiei.

Si inca o mentiune aici la Apollo, vedeti ca pretul este pretul apartamentului + pretul locului de parcare + 1% din cursul BNR-ului la data la care semnezi. Deci la 2 camere + loc de parcare in loc de aproximativ 60k euro, pretul real este de ~60600...

#1082
mykeandreas

mykeandreas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2007
Nu recomand.

Detin un apartament in Apollo Residence,
Dezvoltatorul promite absolut totul, pana semnezi.
Constructiile au fost finalizate cu intarziere, dar nu in totalitate, lifturile nu sunt montate desi blocul e terminat de mai bine de 1 an, locurile de parcare nu sunt ale asociatiei sau ale proprietarilor, sunt ale dezvoltatorului, proprietate persoanla, cota indiviza cuprinde doar terenul de sub bloc, aceeasi situatie pentru curtile de la parter, apar in actul de rezervare, dar nu sunt incluse in contractul de la notar.
Cartile tehnice nu au fost predate, nici proiectele instalatiilor de gaz, drumul din complex devine public.
Proiectul a fost modificat dupa ce am cumparat, a aparut o constructie noua, pozitia ghenelor s-a schimbat, fix la intrarea in bloc.
Daca as fi stiut asta de la inceput, nu as mai fi cumparat.

#1083
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Lasa, sunt multi altii care recomanda :D

#1084
mykeandreas

mykeandreas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2007
Momentan este un proces pentru anularea autorizatiei de constructie a 3 blocuri din complex. Apartamentele sunt deja vandute in aceste blocuri.
http://www.jurisprud...2520q93q2015-93

#1085
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Zic ce am zis si in alta parte... Chiar daca un imobil ar avea o problema de genul asta, odata ce a fost semnat procesul de receptie finala fara obiectiuni si imobilul a fost scos in circuitul civil, sentinta poate fi (in cel mai rau caz) de natura penala prin plata unei amenzi .....dar IMOBILUL nu va avea niciodata de suferit, deci nici cumparatorii, care prin lege sunt protejati de orice evictiune.
evictiune=pierderea în tot sau în parte, de către cumpărător a dreptului de proprietate asupra bunului cumpărat.

Asa ca nu are relevanta ce spui mai sus.

#1086
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005

 pink-beetle, on 14 martie 2017 - 07:50, said:

Zic ce am zis si in alta parte... Chiar daca un imobil ar avea o problema de genul asta, odata ce a fost semnat procesul de receptie finala fara obiectiuni si imobilul a fost scos in circuitul civil, sentinta poate fi (in cel mai rau caz) de natura penala prin plata unei amenzi .....dar IMOBILUL nu va avea niciodata de suferit, deci nici cumparatorii, care prin lege sunt protejati de orice evictiune.
evictiune=pierderea în tot sau în parte, de către cumpărător a dreptului de proprietate asupra bunului cumpărat.

Asa ca nu are relevanta ce spui mai sus.


Buldozerul nu va avea mila cand va veni. Nu are nicio logica ce spui tu, lezezi pe cineva cu constructia ta ilegala si acea persoana nu va putea fi despagubita in veci?


Legea,. chiar si cea romaneasca, are logica ei de protectie.

#1087
Dreamspace

Dreamspace

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.05.2015

 mykeandreas, on 13 martie 2017 - 23:16, said:

Momentan este un proces pentru anularea autorizatiei de constructie a 3 blocuri din complex. Apartamentele sunt deja vandute in aceste blocuri.
http://www.jurisprud...2520q93q2015-93

Imi poti spune te rog ce anume nu a fost respectat la cele 3 blocuri de exista acest proces ?

#1088
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Korn e pus pe demolari.Stie el tot.Parca tot el vroia sa daramen si Greenfield!:))).Korn,zi tu o cladire din bucuresti,un bloc care a fost demolat dupa ce a foat vandut si s-au mutat si locatarii in el.Unul singur,un singur exemplu..

#1089
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005

 Groh, on 14 martie 2017 - 11:30, said:

Korn e pus pe demolari.Stie el tot.Parca tot el vroia sa daramen si Greenfield!Posted Image)).Korn,zi tu o cladire din bucuresti,un bloc care a fost demolat dupa ce a foat vandut si s-au mutat si locatarii in el.Unul singur,un singur exemplu..

Stii ce e cel mai greu lucru de lumea asta. Iti zic eu: precendetul. Cand va fi primul demolat,. atunci sa te tii bine. Sigur, va mai dura o vreme, dar este inevitabil...

#1090
mykeandreas

mykeandreas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2007
Nu stiu care sunt detaliile procesului, bineinteles ca nu am fost informati, am aflat de la banca, dupa ce au verificat actele, ei au descoperit ca este un proces.
Dezvoltatorul nu a oferit astfel de informatii.

#1091
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Korn...daca ar fi asa,ceea ce nu se va intampla niciodata la noi..pai 80%dintre blocurile noi ar trebui demolate :))

#1092
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

 soft0811, on 03 martie 2017 - 14:06, said:

Aici sunt randarile si aici preturile.

Mie nu mi se par inguste camerele (comparativ cu ce planuri am vazut la alte ansambluri), dar nu ma incanta distanta laterala fata de vecini - case/curti, in general cu regim mic de inaltime (la prima vedere, vor fi cam 6-7 metri pe fiecare parte a blocurilor).

In plus, desi pe aici lumea lauda dezvoltatorul, observ ca exista totusi si ceva plangeri recente in ansamblul anterior ridicat... stiti ceva de problemele mentionate aici?
Confirm toate probleme la Apollo residence postate de pe facebook, mari mafioti

 soft201701, on 03 martie 2017 - 16:07, said:

Dezvoltatorul este ok din punctul meu de vedere, am un fost coleg de liceu care si-a cumparat un apartament cu 3 camere in apollo 1 si e multumit de achizitie(blocurile din faza 1 popesti nu au fost prevazute cu lift). Sunt curios daca locurile de parcare se dau gratis ca in apollo residence popesti. Am citit pe site ca sunt locuri de parcare subterane si supraetajate(intr-o parcare supraetajata).

cum sa nu, mari jigodie astia de la apollo

#1093
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Despre care blocuri este vorba ?

#1094
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Apollo 2, Faza 2. Sunt 3 nemultumiti din vreo 600, acceasi care agita apele si pe grupurile de Fb, un procent destul de bun...Sfatul meu este sa-si vanda apertamentul prost din Apollo cu acelasi pret si sa-si cumpere apartamentul perfect in alta parte....si cu acelasi pret. Succes tuturor nemultumitilor!

#1095
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Pai si ce treaba au aia 3 cu faptul ca i a dat primaria in judecata ?

#1096
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Stati sa ne intelegem, sa o luam sistematic. Eu am mai urmarit topicurile cu Apollo si, in ultima vreme, s-au ridicat 3 probleme:

1. https://forum.softpe...2#entry20794238 + https://forum.softpe...6#entry20847614 Lifturi neinstalate (intr-un bloc ... sau in unele blocuri?!?)

2. https://forum.softpe...2#entry20828637 Ceva incurcaturi (in acte) cu parcarile.

3. https://forum.softpe...1#entry20844051 Anularea autorizatiei de constructie pentru 3 blocuri din complex.

Banuiesc ca daca problemele s-ar rezolva, nu ar mai avea nimeni "ce ape sa agite pe Facebook", nu?

#1097
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007

 Lac78, on 17 martie 2017 - 17:32, said:

Apollo 2, Faza 2. Sunt 3 nemultumiti din vreo 600, acceasi care agita apele si pe grupurile de Fb, un procent destul de bun...Sfatul meu este sa-si vanda apertamentul prost din Apollo cu acelasi pret si sa-si cumpere apartamentul perfect in alta parte....si cu acelasi pret. Succes tuturor nemultumitilor!

Sfatul tău nu prea e sfat, iar matematica nu se leagă. Nu știu cum ai ajuns tu la concluzia că tot oamenii care și-au cumpărat apartament, au stat cu stres cu banca și au mai investit și ceva bani în apartament trebuie să se mute că dezvoltatorul nu respectă ce a promis.
Nu știu cum ai ajuns tu la 3 nemulțumiți și nici la totalul de 600. Sunt mulți oameni (peste 3) care au fie handicap, fie sunt femei însărcinate, fie familii cu copii mici, iar totalul de apartamente este de 214, nu 600, iar într-un apartament nu cred că e o persoană extrem de mulțumită, iar cealaltă supărată că nu se face ce s-a promis. Oamenii au cumpărat aici că s-a stabilit că va exista lift într-un interval de timp acceptabil. Ne-am mutat de peste 1 an și nici măcar nu există contract semnat cu o firmă pentru aceste lifturi care par că ar trebui să facă ceva dintr-o carte SF, nu să urce 5 etaje amărâte.
Locurile de parcare sunt ale proprietarilor, și aici nu mă refer la noi, cei care avem apartament, ci la dezvoltatori. Terenul e a lor și le primim deoarece sunt ei ''darnici'' cu noi.
Despre dosarul respectiv nu știu exact cum e treaba. Primăria din Popești e lejer în topul celor mai slabe din întreaga țară și cine știe ce tâmpenii au făcut.

Edited by RV1923, 18 March 2017 - 00:29.


#1098
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Apollo 1 si Apollo 2 au impreuna aproape 600 de apartamente. Nu contest ca nu sunt probleme, locuiesc in faza 2 la et 4, deci stiu ce inseamna lipsa liftului, dar cu rabdare or sa se rezolve toate. In mai toate complexurile rezidentiale noi sunt unele probleme la inceput...Eu sunt positiv si realist, nimic nu-i perfect...nu vreau sa ma imbolnavesc...viata trece repede

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate