Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apollo Residence Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
2027 replies to this topic

#1963
nyc76

nyc76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2010

View Postbulan60, on 10 martie 2015 - 16:56, said:

Tataie da-mi voie sa te apelez asa ca eu sunt batran.
Eu aveam la banca 10000 de euro pentru doua inmormantari a mea si a nevestei dar ne-am imbolnavit de limbrici.Asa ca am decis ca vrem o schimbare in viata noastra si ca ne vom muta in Apollo.
Ei bine daca dobanda la bani pe un an era de kakao cand am scos banii ne-au pus un comision de sa mor daca mai pun in viata mea vreun ban la banca.Ce bani o sa prind ii beau pe toti si la banca nu mai pun.
Asa ca 800 ron la 44000 de coco e un mizilic.

Ti-a explicat cineva mai sus pe larg asa ca nu are rost sa ma repet si eu.
Asa e cand cumperi cu prima casa te mai uiti la bani dar cand cumperi cu programul ultima casa ca mine nu mai conteaza un metru patrat in plus sau in minus ci conteaza daca mai apuci si primavara urmatoare.

Asta e tot ce conteaza.
Sigur ca pana te muti in casa va mai trece ceva timp cu emotii cu vizite pe santier ca sa vezi cum creste casa visurilor tale dar dupa aia toate astea vor fi istorie.
Referitor la comisionul de retragere, pe care il solicita unii dezvoltatori, vreau sa va spun ca eu am refuzat sa il platesc si daca iti mentii pozitia...o sa cedeze, pentru ca solicitarea dansului este nefondata! Eu l-am intrebat de ce trebuie sa retraga suma platatita de mine, avand in vedere ca suntem in era in care se lucreaza cat mai putin cu lichiditati (salariile prin transfer bancar pe card, la furnizorii de materiale se poate plati cu card sau OP, ect)! I-am spus ca daca imi cere bani ca o sa retraga suma platita de mine si il costa, o sa imi ceara bani si pentru ca o sa trimita aceasta suma unei matusi in Cuba? Si asa a renuntat sa ma mai incarce cu acea suma! Deci luati de model!

#1964
SamSun

SamSun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 29.04.2014
Buna seara,

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Doresc sa-mi cumapar vizavi de Apolo residence pe str. Amurgului o locuinta in Monaco residence, o cladire P+3 E. Am citit mult pe forumuri despre Popesti Leordeni si parerile sunt impartite. As dori o parere sincera de la cineva care locuieste de ceva timp pe strada Amurgului si cunoaste exact situatia actuala. Care sunt avantajele si dezavantajele zonei? Probleme cu canalizarea curentul, caini, hoti de locuinte,transport scoli gradinite, praf, IMGB, etc. Ce sfaturi mi-ati da din proprie experienta? Merita? V amultumesc.

#1965
mykeandreas

mykeandreas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.12.2007
Nu recomand.

Detin un apartament in Apollo Residence,
Dezvoltatorul promite absolut totul, pana semnezi.
Constructiile au fost finalizate cu intarziere, dar nu in totalitate, lifturile nu sunt montate desi blocul e terminat de mai bine de 1 an, locurile de parcare nu sunt ale asociatiei sau ale proprietarilor, sunt ale dezvoltatorului, proprietate persoanla, cota indiviza cuprinde doar terenul de sub bloc, aceeasi situatie pentru curtile de la parter, apar in actul de rezervare, dar nu sunt incluse in contractul de la notar.
Cartile tehnice nu au fost predate, nici proiectele instalatiilor de gaz, drumul din complex devine public.
Proiectul a fost modificat dupa ce am cumparat, a aparut o constructie noua, pozitia ghenelor s-a schimbat, fix la intrarea in bloc.
Daca as fi stiut asta de la inceput, nu as mai fi cumparat.

#1966
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Sa stii ca de la nerecomandarea ta nu se vor mai vinde din stadiul de proiect. Hahaha.

#1967
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Postmykeandreas, on 10 martie 2017 - 19:48, said:

Nu recomand.

Detin un apartament in Apollo Residence,
Dezvoltatorul promite absolut totul, pana semnezi.
Constructiile au fost finalizate cu intarziere, dar nu in totalitate, lifturile nu sunt montate desi blocul e terminat de mai bine de 1 an, locurile de parcare nu sunt ale asociatiei sau ale proprietarilor, sunt ale dezvoltatorului, proprietate persoanla, cota indiviza cuprinde doar terenul de sub bloc, aceeasi situatie pentru curtile de la parter, apar in actul de rezervare, dar nu sunt incluse in contractul de la notar.
Cartile tehnice nu au fost predate, nici proiectele instalatiilor de gaz, drumul din complex devine public.
Proiectul a fost modificat dupa ce am cumparat, a aparut o constructie noua, pozitia ghenelor s-a schimbat, fix la intrarea in bloc.
Daca as fi stiut asta de la inceput, nu as mai fi cumparat.


Confirm ce a scris mykeandreas

Si pentru dl pink-beetle, ce este agent de vanzari......mai bine sa i spui lui sefu sa termine cu inselaciuni ca este caz penal

#1968
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Agent de vanzari, hahaha. Sunt cumparator ca si voi. Sunteti vreo 3 care latrati incontinuu pe toate forumurile si absolut nimic nu va e pe plac. Pe multi i-ati exasperat cu zecile de comentarii. Eu ma retrag, succes in gasirea apartamentului de vis :))

#1969
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View Postpink-beetle, on 21 martie 2017 - 13:05, said:

Agent de vanzari, hahaha. Sunt cumparator ca si voi. Sunteti vreo 3 care latrati incontinuu pe toate forumurile si absolut nimic nu va e pe plac. Pe multi i-ati exasperat cu zecile de comentarii. Eu ma retrag, succes in gasirea apartamentului de vis Posted Image)

da sa te retragi mai bine ca aicia doar deranjezi Posted Image

#1970
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Pe cine deranjez, pe madam A.G. care zbiara pe toate grupurile posibile ca nimic nu-i convine, de ne-a distrus tuturor nervii cu istericalele ei?

#1971
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Ai nervii delicați dacă te deranjează niște posturi.
Legat de problemele existente eu cred că e bine ca lumea care urmează să cumpere să știe la ce să se aștepte. Nu sunt cele mai grave, că momentan n-a picat niciun bloc, dar nici nu e totul perfect cum vrei tu să pară.

#1972
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015
Nu RV1923 nervi sunt in regula, doar cu persone ca dau de inteles ca sunt mana in mana cu agenti si constructo ma deranjeza si nu au ce cauta aicia. Da apartamente in sine sunt ok, dar sa nu fiu proprietar de un loc de parcare pe acte sau sa nu am un lift mi se pare chiar probleme mari.

Atitudine dl/dna pink-beetle, cum am spus apareti ca sotia dl Marius sau ”amantul”  (fara a) ....Posted Image  apoi daca nu este asa, atunci si mai grav, insemna nepasare di disinteres total pentru ca la dvs este ok si pentru alti ca se duca Posted Image
Si uitasem, unde suntem doar 3? Da poate ca oitele in fata tremura si nu vorbesc, dar in spate zbora injuraturile. Si spune care este rezolvare daca dezvoltatorul nu face nimica decat sa cumpere masine noi si sa construiesca alte blocuri fara sa termine ce au inceput? Are in mana proprietate drumul principal si terenuri cu parcarile, daca vrea o sa cera bani pentru ele si are dreptul. Asa ca ce ramane este sa facem totul cunoscut sa nu cada alti in plasa, greu asta dar incercam.

#1973
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Jimbo, esti un penibil si jumatate. Sunt proprietar, ca si tine, dar m-am saturat de cei cativa nemultumiti care se vaicaresc pe unde apuca, si mai si vin cu teorii ale conspiratiei. Eu nu am avut probleme majore. E ultimul comentariu pe subiectul asta. Ramai sanatos si voios :))))



#1974
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013

View Postjimbo, on 22 martie 2017 - 18:05, said:

Nu RV1923 nervi sunt in regula, doar cu persone ca dau de inteles ca sunt mana in mana cu agenti si constructo ma deranjeza si nu au ce cauta aicia. Da apartamente in sine sunt ok, dar sa nu fiu proprietar de un loc de parcare pe acte sau sa nu am un lift mi se pare chiar probleme mari.

Atitudine dl/dna pink-beetle, cum am spus apareti ca sotia dl Marius sau ”amantul”  (fara a) ....Posted Image  apoi daca nu este asa, atunci si mai grav, insemna nepasare di disinteres total pentru ca la dvs este ok si pentru alti ca se duca Posted Image
Si uitasem, unde suntem doar 3? Da poate ca oitele in fata tremura si nu vorbesc, dar in spate zbora injuraturile. Si spune care este rezolvare daca dezvoltatorul nu face nimica decat sa cumpere masine noi si sa construiesca alte blocuri fara sa termine ce au inceput? Are in mana proprietate drumul principal si terenuri cu parcarile, daca vrea o sa cera bani pentru ele si are dreptul. Asa ca ce ramane este sa facem totul cunoscut sa nu cada alti in plasa, greu asta dar incercam.


#1975
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Vaaai,,,.imi este rusine cu asa vecini! Toti proprietarii care nu sunt de acord cu voi si cu metodele voastre sunt fie "mafioti", "agenti" sau "oi". Va asigur ca nu este asa. Observ ca "voi" aveti de fapt un comportament "mafiot" facand amenintari. Problemele le rezolvam pe alte cai si fara  sa ridicam mana sus pe Fb si sa ne laudam cu ce am facut noi. Cum am m-ai spus, ati avut ocazia sa faceti schimbari...de ce nu ati candidat macar la functia de presedinte al asociatiei sa rezolvati problemele?! Nu cred ca ar fi fost greu sa strangeti toate "oile" pe langa voi daca ar fi fost oi. Dar de vorbit si invinovatit pe altii este usor. De aseara avem si "pisici moarte" prin complex(cunoscatorii stiu la ce ma refer....mare dreptate avea vecinul cu gradinita). Si poate recomandati cumparatorilor si altceva daca tot ii sfatuiti sa nu cumpere de la "mafiotii" de la Apollo. Va asigur ca probleme mai grave sau mai putin grave sunt peste tot si la preturi mult mai mari. De apartament in bloc vechi nici sa nu discutam. Depinde de cum vezi lucrurile si de ceea ce faci pt a-ti rezolva problemele si implicit nemultumirile. Dar sunt convins ca pe lumea asta nu sunteti multimiti de nimic, iar asta va face foarte nefericiti. Traiti-va viata ca este scurta!!! Si cu asta inchei si eu pe aici. Succes tuturor!

#1976
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Cred c vorbim limbi diferite.
Nu a zis nimeni s nu cumpere, cineva a zis c nu recomand (eu nțeleg c și expune o prere și a venit și cu argumente), iar alte persoane au spus ce probleme sunt, ca eventualii cumprtori s știe la ce s se aștepte. E trist c s-a ajuns ca la noi totul s se rezume la faptul c la alții sunt mai multe probleme, deci la noi e bine.
Legat de schimbri, nu vd legtura ntre "oi", președinți de asociație și faptul c dup doi ani dezvoltatorul nu are un contract cu o firm de lifturi, c locurile de parcare sunt n realitate terenul lui, sau c cere ca plata impozitului pe aceste locuri s o facem noi, cnd n acte i aparțin lui.

Edited by RV1923, 22 March 2017 - 22:51.


#1977
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Jimbo stie despre ce vorbesc. Gasesti discutia putin mai jos pe celalalt topic. Cert este ca nu toti suntem de partea mafiotilor de la Apollo, nu suntem  nici agenti, nici oi cum sustine Jimbo. Inca o data, cum am m-ai spus, nu contest problemele, ci nu sunt de acord cu metodele de rezolvare folosite. Cand ati rezervat stiati ca lifturile aveau mari intarzieri in Faza 1 (ati stat toti calare pe forumuri, deci este imposibil sa nu fi stiut), iar vizavi de locurile de parcare nu inteleg de ce ati semnat contractul cand ati vazut ca nu sunt trecute cotele indivize aferente. Eu am stiut aspectele astea si mi le-am asumat. Nu cred ca cineva a platit un loc de parcare si nu l-a primit, nu cred ca cineva in momentul de fata nu are unde sa-si parcheze masina(masinile ca aveti mai multe). Oricum ati pus stapanire pe ele si daca cumva parcheaza cineva pe locul vostru imediat postati poza pe Fb sa va elibereze locul de parcare. Iar legat de impozit, nu ai cum sa platesti pt ceva ce nu detii, nu stiu de unde ati mai scos-o si pe asta, este prima oara cand aud, desi tocmai am platit impozitul si nimeni altcineva nu mi-a cerut bani pt asta. Eu m-as bucura daca locul de parcare s-ar pune in vanzare sa mi-l cumpar(chiar nu suport parcarile pe cota indiviza sau prin bunatatea dezvoltatorului). De data asta pt ca mi-am dorit un apartament in Apollo am trecut peste, care apropo, a iesit exact cum ma asteptam. Apollo va vinde oricand pt ca o face sub pretul pietei iar calitatea este peste medie, deocamdata, parerea mea. Cine are afinitati spre perfectiune trebuie sa si-o caute in alta parte ca sa nu fie dezamagiti. Asta este chiar ultima oara cand intervin. Va doresc succes si numai bine!

#1978
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015

View PostLac78, on 22 martie 2017 - 20:23, said:

Vaaai,,,.imi este rusine cu asa vecini! Toti proprietarii care nu sunt de acord cu voi si cu metodele voastre sunt fie "mafioti", "agenti" sau "oi". Va asigur ca nu este asa. Observ ca "voi" aveti de fapt un comportament "mafiot" facand amenintari. Problemele le rezolvam pe alte cai si fara  sa ridicam mana sus pe Fb si sa ne laudam cu ce am facut noi. Cum am m-ai spus, ati avut ocazia sa faceti schimbari...de ce nu ati candidat macar la functia de presedinte al asociatiei sa rezolvati problemele?! Nu cred ca ar fi fost greu sa strangeti toate "oile" pe langa voi daca ar fi fost oi. Dar de vorbit si invinovatit pe altii este usor. De aseara avem si "pisici moarte" prin complex(cunoscatorii stiu la ce ma refer....mare dreptate avea vecinul cu gradinita). Si poate recomandati cumparatorilor si altceva daca tot ii sfatuiti sa nu cumpere de la "mafiotii" de la Apollo. Va asigur ca probleme mai grave sau mai putin grave sunt peste tot si la preturi mult mai mari. De apartament in bloc vechi nici sa nu discutam. Depinde de cum vezi lucrurile si de ceea ce faci pt a-ti rezolva problemele si implicit nemultumirile. Dar sunt convins ca pe lumea asta nu sunteti multimiti de nimic, iar asta va face foarte nefericiti. Traiti-va viata ca este scurta!!! Si cu asta inchei si eu pe aici. Succes tuturor!

Tot sunt convins ca esti legat de dezvoltatorul, vorbele asa arata. Sa facem ceva, da am inceput si mai multi se vor alatura stati linistit. Pentru restul am doar sensatia asta : Posted Image

*******
de acord cu RV1923  Posted Image

******
post nr. 2 de Lac78 (bine ca numai trebuia sa scria)
Cand ati rezervat stiati ca lifturile aveau mari intarzieri..........nu deloc, am postari facute de mult si convorbiri cu dl Bulan dar de lifturi nimic am stiut
de ce ati semnat contractul ......sa ajungem la semnare a durat 1 an si ceva si deja eram satul, mai aveam bagat deja bani in apartament si m-am mutat cu 4 luni inainte de semnare, in ziua respectiva cu o fetita de 2 luni prin caldura eram interesat doar sa inchidem cit mai repede si nici m-am gandit sa verific, da greseala mea. Dar fiind primul apartament este aceptabil o greseala. Dar pentru vanzatorul nu fiind prima vanzare cred ca este inselaciune si justificare nu are.
calitate constructie este discutabila, daca cumparatorul pune mana la buzunar si schimba tot pentru imbunatatire atunci da. Dar baza este acelas de toate apartamente din sud, Singure apartamente ca am vazut construite altfel sunt la pipera citeva minute de la mall, dar vorbim de alt pret

Si repet nu este vorba de perfectiune, este vorba de publicitate falsa unde se promite ceva, lift si parcare si nu se face. Niciodata am vorbit de alte probleme ca sunt minore si comune cu alte apartamente genul Corvari, Brown......si si si

amenitarii?? serios man? hai sa plimbi ursu

Edited by jimbo, 23 March 2017 - 13:17.


#1979
jimbo

jimbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.03.2015
Strada pubblica intre blocuri, locuri de parcare impartiti aiurea fara logica, liftturi disparuti, ghena de gunoi la intrare, actele incomplete, proprietata partiala, bani ceruti extra pentru retragere..............am mai uitat ceva?
Asa se fac afaceri, se gasesc prosti ca mine si alti si se da tepe unde nu se vede..............bravo voi ca cumparati Porsche si Maserati cu bani pentru lifturi. Multumim mult dragi nostri

#1980
constanta2

constanta2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2017
buna ziua, as vrea sa imi spun parerea despre experienta mea cu dezvoltatorul de la complexul Apollo berceni
1. notarul agreat de dezvoltator nu este impartial
2. in contractul de vanzare - cumparare ne este adaugata mentiunea ca utilitatile, respectiv apa, sa fie furnizate la paramentrii corespunzatori....astfel incat ulterior proprietarii trebuie sa achizitioneze o pompa pentru ridicarea debitului de apa...
3. contractul de furnizare a apei este pe numele dezvoltatorului iar proprietarii platesc contravaloarea consumului dezvoltatorului care achita ulterior  furnizorului....situatia nefiind in regula deoarece daca dezvoltatorul nu achita furnizorului acest serviciu  proprietarii sunt in situatia de a platii a doua oara ...au fost cazuri...
4. blocul este dat in folosinta fara lift si partial finisat astfel incat tot praful si mizeria este suportata de proprietari...si fara balustrada....
5. la montarea liftului dezvoltatorul impune ca taxa de 900 lei de punere in functiune al acestuia (iscir) sa fie achitata de proprietari...acest lucru  nu este specificat la prezentarea imobilului si nici nu este in regula...normal,  blocul trebuia dat in primire cu lift in functiune...
6. finisajele apartamentelor lasa de dorit, astfel incat pentru o calitate mai buna a acestora trebuie sa dai spaga muncitorilor si nici in acest caz lucrurile nu sunt ok....
7. carcasa tabloului electric pare din carton atat de prost este...cel mai ieftin....<
8. in promisiunea de vanzare- cumparare se specifica ca daca, din vina dezvoltatorului nu se face vanzarea, cumparatorului I se returneaza avansul, iar in situatia in care din vina cumparatorului nu se face vanzarea acesta pierde avansul dat dezvoltatorului....cumparatorul pierde avansul iar dezvoltatorul nimic....
9. la predarea apartamentului dezvoltatorul te trateaza ca pe ultimul om...nu ca un client de la care insasezi bani si care ti-a inghitit toate marlaniile.....te rogi sa rezolve  neregulile din apartament... groaznic si aceasta experienta au avut-o si alti vecini.....
10. balustrada balconului vopsita parca cu var nu cu vopsea...ruginita dupa cateva luni

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate