Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Test alegere distribuție

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#91
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 07:44, said:

rezultatele mele la primu tau link...
Linux Mint (100%)
   Debian (80%)
   Fedora (60%)
   PCLinuxOS (60%)
   Puppy Linux (60%)
   Slackware (60%)
   gNewSense (60%)

la al 2 link...nu mai merge linku...
al test deaici http://www.zegeniest...t/ldc/index.php
opensuse100%, iar cu 95% am ubuntu/kubuntu/mint
dar cre ca testu asta al 2 e panarama

#92
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Dar cine isi instaleaza o distributie in functie de aceste teste?
Ca eu nu.

#93
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 22.01.2008
Am acest sistem: Intel Celeron CPU @ 1.80 GHz, 2.0 GB RAM, Intel G33/G31 Express Chipset Family.

Ce sistem linux credeti ca mi se potriveste mai bine? As dori macar 3-4 exemple. Multumesc frumos anticipat!

#94
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Zorin-Os 7 -daca iti doresti ceva facil de utilizat

Ai Core de la 1 ghz  in sus .... si Lite pt sisteme de la 233 mhz

Interfata e foarte asemanatoare cu ce-a de windows iar aceasta distributie te scuteste de multe instalari initiale ....mai multe detalii gasesti la ei pe site .

#95
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Mint, Mageia, Lubuntu, Netrunner, SolydK ...

#96
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Am nevoie de niste ajutor cu o distributie pentru un calculator vechi:
AMD Duron 800mhz
157 MB Ram - Conform HardInfo din Puppy
Voodoo Banshee 3dfx 32MB
Acum eu postez de pe Wary Puppy care ruleaza destul de bine pe el.

Problema ar fi:
Nu functioneaza skype-ul, am downloadat versiunea 2.1 din Package Manager, se deschide frumos pot sa vorbesc cu cineva dar daca ii dau un apel el nu ma vede eu nu il vad, am incercat pe un site pe net sa vad daca e functionala camera, camera e ok nu are probleme o arata si in Skype, chiar nu stiu ce problema are.

Acum eu ma gandesc sa instalez o alta distributie care are support pentru skype 4.2 dupa cum am vazut la ei pe skype, doar ca nu stiu care :|, trebuie sa fie si light si destul de moderna.

Duminica e un targ, poate mai gasesc niste piese pentru el, din cate am inteles poate maxim 512 ram si placa e AGP iar de un procesor trebuie unul pe socket A1.

Ce imi recomandati? Exista o solutie sa functioneze skype-ul pe wary? Este o distributie care sa ruleze skype si sa necesite 512 ram? Se merita sa cumpar o alta placa video sau nu?

Mersi :).

#97
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Poti incearca Crunchbang desi la ce configuratie ai nu stiu daca vei reusi sa folosesti camera, Skype e un program care utilizeaza destul de mult ram si procesor mai ales cand folosesti camera.

#98
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Si daca fac rost de 512MB ram, un procesor de 1.6Ghz Single core si o placa video de 128/256MB am mai multe sanse? :)
Am incercat Crunchbang acum 2 zile dar imi tinea procesorul aproape non-stop in 80-90% load.

#99
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
Zorin OS LITE ....  6.2 sau 7      7.1   parerea mea este ca ai cam putin ram ...vezi de poti reduce AGP shared memory din bios la minim

#100
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
....

Edited by ovilix, 25 October 2013 - 18:40.


#101
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010
Am facut si eu testul si mi-a iesit cam asa:100% Mandriva,Ubuntu,Open Suse, Mint, 95% Kubuntu, 90%Fedora.
Mentionez ca sunt incepator si destul de afon in Linux dar incerc sa imi dau silinta de ceva timp.De vreo 3-4 ani tot experimentez cu Ubuntu in paralel cu Windows.Nu am incercat altceva in afara de ubuntu ptr ca imi este teama ca deja ma pierd prea mult.
Singura problema pe care o am e ca daca se intampla vreo eroare ceva la sistem si nu stiu ce sa fac nu am alta solutie decat sa reinstalez linuxul Posted Image .
Ma bucur ca am gasit si topicul asta despre Linux,sper sa gasesc ceva ajutor pe aici in caz de probleme;tot citind topicul am vazut ca sunt oameni saritori, ceea ce nu face decat sa ma bucure.
As dori sa incerc si altceva (chiar nu am habar cu ce...)  dar, ...am o mica retinere din cauza experientei minime cu Linux.Totusi ,vreau sa schimb definitiv pe Linux macar pe desktopul din dotare,windowsul inca va fi tolerat ptr ca lucrez cu 3D si din pacate nu am posibilitatea instalarii in Linux...

#102
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
orice distributie ai alege (eu recomand Ubuntu, dar nu conteaza) nu privi lucrurile exclusivist, adica: windows ori linux. mergi pe dual boot si foloseste alternativ sistemele. in linux, conteaza foarte mult compatibilitatea masinii, te poate scuti de multe batai de cap.

#103
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Rickcool:
1- Nu e nevoie să reinstalezi pentru chestii minore, poți întreba pe vreun forum ce ai putea face pentru a remedia. De obicei sunt erori mărunte, ușor rezorvabile!
2- E bine să-ți faci backup (Clonezilla e ce-i trebuie unui începător, e simplu de folosit și de încredere: http://queen-soft.bl...ratuita-la.html ). Durează cam 10-15 minute să-ți faci o imagine partiției / și tot 10-15 să înlocuiești / cu imaginea.
3- Dacă tot vrei să experimentezi poți face asta pe distribuția folosită, oricare ar fi aceasta, poți instala alte interfețe grafice (Kde, Xfce, Lxde, Mate, Cinnamon, Unity, Openbox, etc).
4- Și dacă totuși vrei să vezi și alte distribuții îți recomand cele derivate din Mandriva: Rosa, Mageia, OpenMandriva, sunt foarte stabile, personalizabile, au în plus un centru de control (pentru setări sistem) util începătorilor.
Și asta e simplu de făcut, mai creezi cu Gparted (sau la instalarea unei alte distribuții din installer) încă o partiție / de 10-15 GB, partițiile swap (dacă ai) și /home le folosești în comun (cu condiția să ai conturi de utilizator diferite, de exemplu user rick într-o distribuție și user cool în a doua, astfel directoarele /home/ user vor fi pe aceeași partiție dar diferite: /home/rick și /home/cool). Bootloaderul instalat de a doua distribuție va recunoaște sistemele deja instalate (indiferent că-i vorba de Linux sau Windows) și-ți va oferi la boot posibilitatea de-a alege în ce sistem intri.
Uite un ghid de instalare/ configurare Mandriva, în cea mai mare parte e valabil și pentru Rosa și Mageia, își vei face o idee despre cât de simplu este de fapt totul: http://wiki.mandriva...ghid-2011/start. Dai clic pe butoanele colorate în verde din  stânga paginii pentru a intra în diversele categorii/ secțiuni. Îți recomand vechea împărțire pe capitole, mi se pare mai ok.

Edited by shogun1, 03 November 2013 - 07:47.


#104
klm7

klm7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.09.2013
nu mai sunt la curent cu sistemul de operare mandriva(l-am folosit acum 6 ani),shogun1 stiam ca mandriva nu mai este din 2011 si am ramas uimit ca ai mentionat de el.Cand am cumparat calculatorul de la magazin ,am avut instalat Mandriva  pe el si tin sa spun ca l-am indragit foarte repede acest sistem de operare si chiar era foarte stabil,nu am avut probleme cu el.

#105
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la ora actuala, rosa si mageia sunt fork-uri dupa mandriva.

#106
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Rosa si Mageia nu mai sunt forkuri Mandriva.
Culmea e ca Mandriva e acum fork Mageia. ;)
Mandriva inca mai exista, dar e comerciala.

#107
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cum să fie Mandriva fork Mageia??? De unde până unde? Ca și cum ai spune că Debian e fork Ubuntu, că de, Ubuntu-i mai folosit... Dacă mai spuneai de Rosa mai era cum mai era, că au multe pachete de la ei și se inspiră la greu, au packageri comuni, dar oricum Mageia și Rosa sunt forkuri Mandriva, din Mandriva s-au desprins/ bifurcat ambele!
Există varianta comunitară OpenMandriva: http://blog.openmand...a-up-for-grabs/

#108
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu mai stiu daca le pot numi fork-uri din moment ce pachetele sunt create de packagerii lor si nu sunt preluate de la Mandriva.
Din cate stiu Mandriva are acum versiuni comerciale bazate pe Mageia.
Din cauza asta am spus ca Mageia nu poate fi fork Mandriva ci mai degraba invers.
Sper sa nu gresesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate