Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Test alegere distribuție

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Asa este. Daca un admin mi-ar spune ca vrea sa puna Fedora pe vreun server de productie l-as da afara. POate doar pentru un test.

#128
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Mă rog, greșeala mea, mă refer la Red Hat.
Fedora în altă ordine de idei e mai stabil ca Ubuntu, din experianța mea dar mai prost optimizat (bine, în afară de procăria de unity pe care însă nu te pune nimeni să o înghiți). Ubuntu pur și simplu se mișcă bine pe un sistem acasă.

#129
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Am cautat distributii cat o discheta de 1,38MB, sunt cateva zeci, dar complicate. Exista vreuna care s-o pun pe discheta usor si sa pot buta vreun pc sau alt aparat cu discheta?

#130
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi prin "a pune pe discheta usor"? De obicei este vorba de o simpla imagine de floppy disk pe care trebuie sa o scrii printr-o singura comanda pe un floppy fizic de aceeasi capacitate.
Desigur ca inainte de a scrie imaginea trebuie sa montezi discheta.

#131
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
pai am gasit sub forma de tar.gz si imag.gz, linuxuri zool os. Altele mi s-au parut mai complicate din ce am citit printre randuri in descrierea lor. Nu am ceva anume de facut, ci doar de curiozitate sa butez un linux in discheta sa vad cum e. Undeva citisem mai demult ca era unul chiar cu interfata grafica, desi e greu de crezut asta.

#132
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ma-ndoiesc sa aiba GUI, poate doar o interfata ncurses in terminal. Adica ceva similar cu moc, nvlc, mc, wicd-curses...

Edited by shogun1, 03 August 2015 - 08:40.
Completari


#133
cosmin_ovoid

cosmin_ovoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 02.10.2007
Singurul test cu acuratețe de 100% a fost să instalez și să testez fiecare distribuție. Pot să enumăr 40 pe repede înainte, dar cred că au fost mult mai multe. Faptul că a ieșit Arch e arbitrar. Încercați testul și vedeți ce vă iese și vouă.

#134
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmotanu_mic, on 02 august 2015 - 21:47, said:

Am cautat distributii cat o discheta de 1,38MB, sunt cateva zeci, dar complicate. Exista vreuna care s-o pun pe discheta usor si sa pot buta vreun pc sau alt aparat cu discheta?
Ai incercat MenuetOS ?
E un sistem de operare cu interfata grafica ce incape pe o discheta !

http://www.menuetos.net/screens.htm

#135
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postshogun1, on 21 septembrie 2013 - 05:51, said:

Hai să sparg eu gheața pe noile categorii ale ariei Linux... Posted Image
Un mic test (se poate selecta limba română!) pentru a alege o distribuție GNU/ Linux în funcție de cunoștințe: http://www.zegeniestudios.net/ldc/

Din pacate testul ("zegenie Studios Linux Distribution Chooser") din link-ul oferit in primul post nu mai functioneaza. Era cel mai bun pe care l-am intalnit.

Un test extrem de simplist peste care am dat este acesta: http://tuxradar.com/...distro-picker-0
Altul ceva mai complex probabil ca deja il cunoasteti (SelectSmart.com Linux Distro Selector): http://www.selectsma...p?client=jalucq

@shogun1
Propun sa adaugam in primul post orice test pentru alegerea unei distributii care a fost mentionat in acest topic.

LE:
Am adaugat eu link-urile de mai sus in primul post. Am pastrat si postul initial.

Edited by _-_, 18 August 2015 - 07:12.
update


#136
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttom_1133, on 18 august 2015 - 00:27, said:

Ai incercat MenuetOS ?
Nu-i Unix-like.

#137
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Stiu, e scris in assembly.
Insa atata vreme cat ruleaza si poate sa intre pe facebook, sa vada filme, asculte muzica, ce are MenuetOS ?

#138
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E doar un experiment. Ia pune-l tu si instaleaza-ti aplicatiile favorite.

#139
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mwahahaha... De fun am incercat si eu cele 2 teste de mai sus... In ambele cazuri mi-a iesit o veche dragoste a mea, veche de vreo 13 ani sa zic asa, Slackware...

#140
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

View Postmotanu_mic, on 03 august 2015 - 08:19, said:

.................................................. Undeva citisem mai demult ca era unul chiar cu interfata grafica, desi e greu de crezut asta.
Este , dar pe doua dischete Posted Image  cel putin eu am incercat acum ceva anisori o astfel de distributie Posted Image

#141
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Am un laptop Samsung NP300V5a-S01RO si as vrea sa ii pun o distributie Linux. Care ar fii cea mai potrivita ? Vreau sa il folosesc doar la browsing (+YouTube) si muzica ocazional. O sa am probleme cu functionalitatile componentelor (Wireless, Bluetooth, Card Reader, etc.) ? Multumesc mult.

LE : Your TuxRadar distro match is Puppy

Also Consider : LinuxLite, WattOS, Ubuntu, etc.

In ceea ce priveste crearea partitilor in Linux, nu ma pricep.

LinuxLite 3.0 mi se pare fain.

Edited by _Claudiu_, 30 July 2016 - 19:03.


#142
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
http://www.emag.ro/l...o/pd/E18VDBBBM/

Adica laptop-ul acesta il ai?
O sa iti mearga aproape orice distributie dar trebuie sa testezi un pic sa vezi daca iti merge perfect totul de la inceput, LXLE pe 64 de biti cred ca o sa iti placa cum arata, Lubuntu, Xubuntu Ubuntu sigur o sa functioneze la fel si Linux Mint, nu cred ca Linux Lite sau alta varianta moderna va avea o problema la rulare pe acest laptop....
O sa fie mai mult de gusturice varianta vrei sa instalezi  decat de ceea ce poate sistemul tau.

Ar mai fi Vector Linux si Zorin OS, totate merg de-obicei din prima.

#143
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posta3ds, on 08 decembrie 2016 - 22:03, said:

Care vi se pare cel mai light web browser pe Linux? Adica, cel mai rapid/cele mai putine resurse halite?

Topicul de fata este pe alta tema. Era topic despre web browsere la "Recomandari programe". Vei regasi postul tau acolo: http://forum.softped...b-pentru-linux/

#144
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Recent am auzit de Qubes OS 4.0 ... mi s-a părut super-tare ideea lor de compartimentare ptr securitate sporită.
Ce părere aveți ?
L-a testat cineva ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate