Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Un copil de patru ani a fost ucis de caini in Parcul Tei din Bucuresti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5228 replies to this topic

#3043
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006
Ar fi chiar culmea sa puna bastoanele pe rudele lui Ionut. Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti ca as participa cu siguranta.

#3044
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Dupa cele intamplate nu cred ca vreun procuror sau vreun judecator intreg la minte mai poate face probleme oamenilor unui primar care ne scapa de caini! Autoritatile locale trebuie sa profite de actualul val din media si de opinia favorabila a populatiei si sa purceada la strangerea lor si eutanasierea lor.

"În Statele Unite ale Americii, orice câine găsit pe stradă şi care nu este revendicat de nimeni timp de trei zile, chiar dacă teoretic are un stăpân pentru că are la gât un element de identificare, este eutanasiat. În urmă cu trei ani, Curtea Suprema a statului California a dat o hotărâre prin care a mărit termenul la 5 zile.
Aproximativ 3 – 4 milioane de câini şi pisici sunt eutanasiaţi în adăposturile din SUA, în fiecare an.
De asemenea, în cele mai multe state este permisă împuşcarea oricărui câine care intră pe o proprietate personală.
Marea Britanie este una dintre ţările care abordează cu cea mai mare seriozitate protecţia animalelor, primele acte normative în acest sens datând de la sfârşitul secolului al XIX-lea. Aici, majoritatea familiilor au un animal de companie, iar pisicile şi câinii vagabonzi atât de comuni în ţările din estul şi sudul Europei, aproape că nu există. Câinii maidanezi care sunt găsiţi totuşi pe străzi sunt ţinuţi în adăposturi, iar dacă în şapte zile nu sunt revendicaţi, sunt fie daţi spre adopţie, fie eutanasiaţi.
Potrivit unui raport al Dog Trust, unul dintre cele mai importante ONG-uri care se ocupă de câinii din Marea Britanie, în 2008, din 96.892 de câini maidanezi adunaţi de pe străzi, au fost eutanasiaţi doar 6.710 (7%).
În Irlanda, câinii maidanezi sunt adăpostiţi şi eutanasiaţi în cazul în care proprietarii nu îi revendică în termen de 5 zile. În plus, în cazul în care un propietar nu îşi supraveghează câinele corespunzător, primeşte pe loc o amendă.
În Franţa, atât câinii, cât şi pisicile care sunt găsite pe străzi sunt adăpostite timp de 8 zile, iar dacă nimeni nu le revendică, sunt eutanasiate. Mai mult decât atât, legislaţia din unele zone permite chiar împuşcarea acestora. Estimările neoficiale arată că, în fiecare an, în Franţa, sunt ucişi între 50.000 şi 500.000 de câini.
Legea franceză prevede ca persoanele care au animale să facă posibilă recunoaşterea lor prin introducerea unor cipuri, dar acest lucru nu este riguros respectat. Francezii au şi ei un număr crescut de maidanezi, mai ales în regiunile rurale, acolo unde câinii se reproduc necontrolat."

Edited by malwarebytes, 06 September 2013 - 11:41.


#3045
Tonta

Tonta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.09.2013

View Postmalwarebytes, on 06 septembrie 2013 - 11:38, said:

Dupa cele intamplate nu cred ca vreun procuror sau vreun judecator intreg la minte mai poate face probleme oamenilor unui primar care ne scapa de caini! Autoritatile locale trebuie sa profite de actualul val din media si de opinia favorabila a populatiei si sa purceada la strangerea lor si eutanasierea lor.

"În Statele Unite ale Americii, orice câine găsit pe stradă şi care nu este revendicat de nimeni timp de trei zile, chiar dacă teoretic are un stăpân pentru că are la gât un element de identificare, este eutanasiat. În urmă cu trei ani, Curtea Suprema a statului California a dat o hotărâre prin care a mărit termenul la 5 zile.
Aproximativ 3 – 4 milioane de câini şi pisici sunt eutanasiaţi în adăposturile din SUA, în fiecare an.
De asemenea, în cele mai multe state este permisă împuşcarea oricărui câine care intră pe o proprietate personală.
Marea Britanie este una dintre ţările care abordează cu cea mai mare seriozitate protecţia animalelor, primele acte normative în acest sens datând de la sfârşitul secolului al XIX-lea. Aici, majoritatea familiilor au un animal de companie, iar pisicile şi câinii vagabonzi atât de comuni în ţările din estul şi sudul Europei, aproape că nu există. Câinii maidanezi care sunt găsiţi totuşi pe străzi sunt ţinuţi în adăposturi, iar dacă în şapte zile nu sunt revendicaţi, sunt fie daţi spre adopţie, fie eutanasiaţi.
Potrivit unui raport al Dog Trust, unul dintre cele mai importante ONG-uri care se ocupă de câinii din Marea Britanie, în 2008, din 96.892 de câini maidanezi adunaţi de pe străzi, au fost eutanasiaţi doar 6.710 (7%).
În Irlanda, câinii maidanezi sunt adăpostiţi şi eutanasiaţi în cazul în care proprietarii nu îi revendică în termen de 5 zile. În plus, în cazul în care un propietar nu îşi supraveghează câinele corespunzător, primeşte pe loc o amendă.
În Franţa, atât câinii, cât şi pisicile care sunt găsite pe străzi sunt adăpostite timp de 8 zile, iar dacă nimeni nu le revendică, sunt eutanasiate. Mai mult decât atât, legislaţia din unele zone permite chiar împuşcarea acestora. Estimările neoficiale arată că, în fiecare an, în Franţa, sunt ucişi între 50.000 şi 500.000 de câini.
Legea franceză prevede ca persoanele care au animale să facă posibilă recunoaşterea lor prin introducerea unor cipuri, dar acest lucru nu este riguros respectat. Francezii au şi ei un număr crescut de maidanezi, mai ales în regiunile rurale, acolo unde câinii se reproduc necontrolat."

In Romania exista primari care eutanasiaza maidanezii de ani de zile. Si o fac stiind ca sunt acoperiti de lege(ordonanta aia, 155/2001, care inca e in vigoare).
Oengistii ataca de regula trantind mereu plangeri penale la adresa primarilor in cauza, plangeri care daca au ca obiect doar eutanasierea de celemai multe ori primesc NUP, fiind fara obiect(vezi cazul celor de la primaria Tulcea ca exemplu).

Totul e ca primarii aia sa cunoasca cu adevarat care sunt legile in vigoare, sa aiba sange in instalatie s sa nu fie eventual mana-n mana cu afaceristii din domeniu.

Detalii despre legislatie gasesti aici daca te intereseaza:

http://forum.softped...e-de-maidanezi/

#3046
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010

View Postpetre69, on 06 septembrie 2013 - 11:35, said:

Bai mene
Dar la ce ora e mitingul ?

La ora 19.30 in Piata Romana din Bucuresti.

#3047
von_Pallavicini

von_Pallavicini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 18.05.2012
Am scris mai sus ca MERG la meeting.

Pentru userii mai tineri:
Jandarmii trebuie sa respecte Legea si ordinele primite. Sunt o structura militarizata si nerespectarea ordinelor si a legii se poate solda cu pierderea locului de munca.
Nu-i provocati. E pacat, sunt oameni ca si noi.
Legea dupa care lucreaza in cazul asta e Lg 61/1991 (ordinea si linstea publica) si Lg 60/1991 (privind mitinguri, adunari publice, etc).
In sensul legii, orice manifestatie ne-autorizata e ilegala si trebuie luate masuri.
Nu jandarmii sunt de vina, problema e la Primaria care NU A APROBAT mitingul.
Nu va varsati necazul pe niste oameni pusi sa aplice legea, ei nu au alta alternativa decat sa execute ordinele si dispozitiile primite.
Jandarmii ( ca si politistii) au dreptul legal de a legitima persoanele care desfasoara activitati ilegale si de a le conduce la o sectie de politie ( DACA e cazul) pe cele care refuza sa se identifice, au un comportament agresiv, etc.
Va rog sa fiti pasnici si sa nu provocati.
Nu trebuie sa umbrim prin comportament neadecvat un miting care e si de comemorare a unei tragedii, nu numai un miting de protest.

#3048
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006
pt cutofili de aici:muriti in chinuri bah! azi noapte cand am venit de la munci a trebuit sa intru intr'o scara dupa ce m'am trezit in urma mea cu o haita de 5 caini,unul mai ''pasnic'' decat altul.

#3049
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMarx, on 06 septembrie 2013 - 10:11, said:


Iar terapia prin copii, prin a avea copii sau a-i adopta, sau a merge pur si simplu si a mai discuta cu vreunul prin spitale, prin case de copii... face mult mai mult decat orice zooterapie!
Incercati!
Daca aveti vecini care ii vedeti foarte grabiti dimineata si abia-abia reusesc sa-si duca copilul la scoala (ca nu-si permit in jungla asta urbana de astazi sa-l trimita singur) oferiti-va voi sa-l duceti zi de zi.
Nici nu stiti ce mult ar conta pentru acea familie! Chiar si macar din cand in cand.
Si nu stiti ce mult conteaza un scurt schimb de cuvinte cu un copil, zilnic sau din cand in cand!
Din ce in ce mai multi adulti ajung salbatici,sunt din ce in ce mai multi adulti carora nu le plac copii,ba mai mult ii detesta,asta nu inseamna ca indragesc alte fiinte,pur si simplu totul dar absolut totul se rezuma la persoana lor,ajung incat pentru ei nu mai exista parinti,frat/surori,prieteni doar pentru caterinca de jutat nici vorba,si astia se intalnesc din ce in ce mai frecvent.
Caini probabil ca s-au salbaticit in orase dar cu siguranta si foarte multi oameni.
Daca noi am privii oamenii pe toti la fel asa cum privim animalele am observa ca ne-am salbaticit.
Cati dintre voi cand se intorc de la munca se opresc in fata blocului 2minute pentru a schimba 2 vorbe cu copiii?
Pina si bunici s-au salabaticit(ei se cred moderni)din ce in ce mai multi bunici vor sa fie"linistiti"la batranete ca cica au muncit o viata'n treaga si le ajunge,nu au timp de nepoti,nu vor sa isi bata capul cu educatia si cresterea lor,nu vor sa ai ajute pe copii lor in cresterea copiilor,iar noi parinti din aceste timpuri si cei mai inaitea noastra au fost crescuti de bunici la greu,aia nu aveau si ei treaba?nu muncisera si ei o viata'n treaga iar cei de la tara munceai pina crapau,si tot aveau crije de noi.
Acum sunt foarte putini bunici care mai indragesc copii,si tocmai ei care cand erau tineri isi lasau proprii copii in grija bunicilor.
Pe copii mei nici parinti mei nici socri nu au vrut si nu vor sa ajute la cresterea lor,in schimb ma ajuta bunica mea,si eu am fost crescut de bunici la greu,iar sotia mea a locuit cu parinti la 7 ani cand a inceput scoala,de cand a nascut-o pina la acea varsta a trait in permanenta la bunici.
Iar ritmul vieti in special orariile la servici nu erau cele din ziua de azi cand majoritatea muncim toata ziua.

#3050
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostMarx, on 06 septembrie 2013 - 10:11, said:

Si nu exista doar zooterapie!
Pentru oameni singuri exista posibilitatea de a lua legatura cu alti oameni, in primul rand!
Iar terapia prin copii, prin a avea copii sau a-i adopta, sau a merge pur si simplu si a mai discuta cu vreunul prin spitale, prin case de copii... face mult mai mult decat orice zooterapie!
Incercati!
Daca aveti vecini care ii vedeti foarte grabiti dimineata si abia-abia reusesc sa-si duca copilul la scoala (ca nu-si permit in jungla asta urbana de astazi sa-l trimita singur) oferiti-va voi sa-l duceti zi de zi.
Nici nu stiti ce mult ar conta pentru acea familie! Chiar si macar din cand in cand.
Si nu stiti ce mult conteaza un scurt schimb de cuvinte cu un copil, zilnic sau din cand in cand!

Si atunci nu e de mirare cand se trezesc unii sa-si arate compasiunea mai degraba pentru un caine decat pentru un copil mort!


Mi-am adus aminte ca aseara la TVeu, ca m-am uitat si eu cu ocazia asta (ca in rest nu prea ma uit la scorneli), arata niste babe debile si tot felul de fete ciudate care tineau cainele-plod pe langa bloc. Si li-l ridicau politaii (bine faceau, de ce n-au facut-o si mai inainte) si cu o amenda usturatoare de 500 de ron (pentru o baba conteaza!).
O dadeau cotita babele.... Una a dus un caine din doi in casa. Pe celalalt n-avea cum sa-l ia si pe ala in brate. A dat-o cotita ca nu-i a ei, ca e "al celuilalt bloc". Posted Image Era prea mult pentru ea. Si asa a primit amenda si pentru ala din brate - de 500 de ron. Ca l-a tinut pana atunci sub balcon afara! Si atunci baba a renuntat repede la celalalt ca o amenda dubla de 1000 de ron ar fi fost faliment pentru ea! Posted Image

Deci daca vedeti ciudatenii dinastea de babe reclamati-le!
N-au voie sa tina caini decat in casa, nici macar sub balcon!
Doar cei care au casa cu curte ii pot tine in curte. Restul... in apartament!


Iar legat de ce am scris mai sus, babele astea chiar au nevoie de terapie cu copii!
Sa se uite in jur ca exista familii cu copii care au bunicii departe la tara, si care copii ar avea nevoie de niste asa-zisi bunici si in apropiere!
Nici nu-si dau seama ce bine ar fi si pentru copii aia si pentru ele chiar!
Dar pentru ele e mai usor sa dea un ciolan la un caine care gereneaza doar mizerie si moarte, decat unui copil (chiar si pretentios el) care in schimb iti poate oferi o iubire umana (chiar daca nu-ti linge mana imediat, dar mai tarziu cine stie... iti zice un multumesc care conteaza zic eu mai mult)
Babelor cautati-va copii, si lasati maidanezii si mizeria!

Edited by Marx, 06 September 2013 - 12:37.


#3051
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View PostDayDreamer, on 05 septembrie 2013 - 20:59, said:

Eu nu atentez la vreo scuza nejustifcata; Tu esti un ''hater'' frustrat, din ceea ce reiese. Posted Image Daca nu ar fi maidanezi, tu ai uri altceva sau pe altcineva.
Habar nu ai cu ce se manaca realitatea, esti doar un egoist insignifiant(deocamdata, sa de Dumnezeu sa fii ok, in viitor).

Parasuto: Iti dai seama ca acei caini se pot duce in zone nepopulate cu oameni? De ce vrei sange? De ce vrei ''razbunare'' - este ca iti refulezi frustrarile si neimplinirile... pe forum? Posted Image

P.S.S, Ai auzit de Medusa? Eu un alt arhetip pentru unii dintre dracii care te poseda. Posted Image Eu de ti-as da o privire in ochi: ai impietri: same story, ca si medusa si victimele ei! Posted Image Deci nu ti-ai gasit omul cu care sa-ti fructifici frustrarile de vierme de hoit(asta crezi ca ajungi, nu?)Posted Image. Posted Image
Tu esti WC Tudor scapat pe net de la 9? Ca numai respectivul are talentul de a pune in aceeasi fraza Biblia, grobianismul, umanismul, mitologia greaca si javrele vagaboante.

Basti de aici si nu-ti uita pastilele.

#3052
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postvon_Pallavicini, on 06 septembrie 2013 - 11:31, said:

Hai sa va zic ceva: Intr-un orasel de langa Bucuresti activeaza un ONG din asta pentru "protectia cainilor". Se numeste "şoşon" (ce nume idiot!).

Cu tot respectul pentru tine,nu te cunosc si nu ar trebuii sa imi permit,dar.
Esti un mare dobitoc(te rog sa ma scuzi)pentru ca in momentul in care incepea sa urle trebuia cu frumosul sa o atentionezi iar in urmatoarele 20secunde sa ai futi una peste ochi,sti cum se calma si te asculta,schimba tonul imediat,atunci tu o luai grav la perpules si ai spune-ai ca daca nu isi face treaba cum trebuie data viitoare tratamentul nu se va mai limita doar la o singura palma.
Eu de cate ori incep cu frumosul si unul incepe sa urle si sa jigneasca,prima data il atentionez iar daca nu se potoleste in clipa ai ai fut una in urmatoarele cateva secunde,sa vezi ce prieteneste sa incheie discutia si devine brusc interesat de rezolvarea problemei tale.

Eu am avut cliente dastea pe la gradinite,scoli,primarie,spitale,etc,cam peste tot pe unde se cred buricul pamantului,le-am facut sa ma salute ca pe general cand ma vad.
Pai cum morti tai eu sunt respectuos si iti vorbesc frumos iar tu sari in secunda 2 la beregata mea,stai ca te calmez imediat.

#3053
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostTonta, on 06 septembrie 2013 - 11:45, said:


In Romania exista primari care eutanasiaza maidanezii de ani de zile. Si o fac stiind ca sunt acoperiti de lege(ordonanta aia, 155/2001, care inca e in vigoare).
Oengistii ataca de regula
Procurorii ar trebui sa incepa sa-i intrebe de fiecare caine in parte pe domnii ONG-sti ce paraziteaza banul public inclusiv al tatalui lui Ionut!

#3054
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Intreb si eu;
Un om ucide = crima, omul e un animal care are constiinta sa-i omoram pe toti oamenii ca un om a ucis ?
Un caine ucide = crima, cainele e un animal care actioneaza din instinct, sa-i omoram pe toti ca un caine si-a urmat instinctul ?

Oare stiti cati oameni sunt ucisi zilnic de catre om ? ce facem in cazul asta ?

Edited by kiario, 06 September 2013 - 12:33.


#3055
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View PostSakara, on 06 septembrie 2013 - 11:23, said:

Surpriza, surpriza nu s-a obtinut autorizatie pentru miting.  Nici macar sa protestezi, impotriva maidanezilor, nu ai voie in Romania. E un pic cam mult nu!?.

Pai nu o sa mai fie miting. O sa fie COMEMORARE. Pentru asta nu e nevoie de autorizare.

Quote

ART. 3
Nu trebuie declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum şi cele care se desfăşoară în exteriorul sau în incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. În cazul în care organizatorii adunărilor publice nesupuse declarării prealabile deţin indicii sau date că desfăşurarea lor s-ar putea solda cu acte de dezordine ori că ar putea să ducă la manifestări violente, au obligaţia să solicite din timp primarilor, unităţilor de jandarmi competente teritorial şi poliţiei locale sprijin de specialitate.


#3056
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkiario, on 06 septembrie 2013 - 12:32, said:

Intreb si eu;
Un om ucide = crima, omul e considerat un animal care are constiinta sa-i omoram pe toti oamenii ca un om a ucis ?
Un caine ucide = crima, cainele e un animal care actioneaza din instinct, sa-i omoram pe toti ca un caine si-a urmat instinctul ?

Oare stiti cati oameni sunt ucisi zilnic de catre om ? ce facem in cazul asta ?
Omoram oamenii care ucid oameni
Care e problema ?

#3057
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Asta e problema acei oameni care ucid ii tinem la inchisoare pe banii mei / tai, pe altii gen huidu ii lasam in libertate.

Edited by kiario, 06 September 2013 - 12:37.


#3058
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postkiario, on 06 septembrie 2013 - 12:35, said:

Asta e problema acei oameni care ucid "pe unii"  ii tinem la inchisoare pe banii mei / tai, pe altii gen huidu ii lasam in libertate.
Pentru ca suntem prosti si nu ii punem la munca silnica
Ce kilu meu ,trebuie sa fim corect politic

#3059
AdiTot

AdiTot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 29.05.2006

View Postkiario, on 06 septembrie 2013 - 12:32, said:

Intreb si eu;
Un om ucide = crima, omul e un animal care are constiinta sa-i omoram pe toti oamenii ca un om a ucis ?
Un caine ucide = crima, cainele e un animal care actioneaza din instinct, sa-i omoram pe toti ca un caine si-a urmat instinctul ?

Oare stiti cati oameni sunt ucisi zilnic de catre om ? ce facem in cazul asta ?

Pai eu stiu ce sa facem? Ne lasam copiii  hrana maidanezilor si ne apucam sa o frecam pe forumuri cu discutii filosofice.

#3060
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View Postkiario, on 06 septembrie 2013 - 12:35, said:

Asta e problema acei oameni care ucid ii tinem la inchisoare pe banii mei / tai, pe altii gen huidu ii lasam in libertate.
Asta e o problema destinata altui topic.
Aici discutam despre oameni/copii ucisi de caini. Si nici macar de oameni-caini sau oameni-animale cum poate ai vrea sa-i califici.
Doar caini, adica cei clasificati astfel:

Quote

Regn: Animalia
Încrengătură: Chordata
Subîncrengătură: Vertebrata
Clasă: Mammalia
Ordin: Carnivora
Familie: Canidae
Gen: Canis
Specie: C. lupus
Subspecie: familiaris


de aici wikipedia

Sau daca vrei o clasificare si mai exacta:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Maidanez

Edited by Marx, 06 September 2013 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate