Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Merita banii aceasta placa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mda, prima data cand aud ca radeon sux. Am dat uninstall din device manager, restart, pus cealalta placa, si-a luat driverele automat si basta. Ca sa pun inapoi 6850, am repetat operatiunea, luat ultimul catalyst beta si bafta- un restart si-am terminat.
Calculatorul e stabil, imi fac mai multe griji pentru ssd decat pentru 6850, care inca se tine bine.

La Dell am pus placa noua, dat pe auto in BIOS sa selecteze placa pe pci-ex, uninstall la driverul Intel (placa video OB), install la driverul pe care l-am salvat pe un hdd portabil, restart si direct in joc. Nu caraie, nu maraie.

#38
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Cum draq prima data cand auzi ca radeon sux? Cel putin de 5-6 ani de cand bantui eu pe forumu asta se face propaganda intr-una ca driverele radeon sunt asa de proasta incat mai bine iei o nvidia la pret dublu si aceeasi performanta decat sa iei radeon.

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mie imi merge bine, nu am de ce sa ma plang. Faptul ca imi vand placa se datoreaza dorintei mele de a lua ceva mai putin energofag, deoarece jocuri pedalez cam/foarte rar. Special am vrut sistem complet AMD (placa de baza cu controller AMD, placa video din aceeasi ograda). Deci repet, eu mi-s multumit, ca nu sunt gamer inrait. Si iarasi imi mai place ca ma anunta cand apare o versiune noua, simplu de instalat si configurat.

Poate am calcat eu in ceva?!

#40
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu am zis ca nu-s bune. Am zis ca la cata propaganda s-a facut pe aici, si inca se mai face, ma mir ca nu ai auzit :))

#41
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ba am vazut, dar retin ca erau probleme doar la anumite modele.

#42
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Va salut ! Am ales Cooler Master pt procesorul meu AMD ATHLON 5000+ DUAL CORE 2.6 GHZ ( BRISBANE ). Merge de 9 ore, imi tine proc-ul la cca 38 grade. Ca turatii i-am dat SMART FAN din Bios si are 2377-2385 RPM. E silentios MORMANT, doar hard-ul ce mai mormaie ceva:).Sursa e muta complet de am crezut ca nu are ventilator :). Si eu care credeam ca sursa face atata galagie.Sper ca cei 250 W ( RATED ) - 300 W ( PEAK ) ai ENLIGHT-ului sa fie suficienti pt placa video ( 8800 GT-ul care face de fapt subiectul acestei discutii ) care va sosi sapt viitoare ( sper s-o mai aiba pe stoc cand voi primi salariul :)).Stima !

#43
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Vezi să nu dai mai mult de 120-140 lei pe 8800GT.

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E pe stoc, are destule.
Sursa aia e slabuta, cam 100w trage GT-ul si inca minim 100w  procesorul cu placa de baza. Deci ai minim 200w haliti doar din asa ceva. Mai adaugi celelalte componente si pragul creste.
Dar mie sursa aia mi se pare slabuta. O fi ea silentioasa, dar e pentru sisteme office sau multimedia entry.

#45
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Mai am una pe cealalta unitate care este A line si scrie 275 W. Sper sa nu mai cumpar sursa pt sistem, pt ca deja am cumparat cooler care nu era in grafic. De la baietii de aici am aflat ca sursa pe care o folosesc acum ( Enlight ) e firma buna si...300 watts PEAK ar insemna maximul ei, in cazul in care ENLIGHT fiind firma buna isi declara watt-ii reali pe sursele lor. In afara de ce ai enumerat tu mai sus nu am mare lucru in unitate....un HDD SAMSUNG de 250 GB, un DVD WRITER ASUS si un cooler mic pe carcasa ( diametrul cam cat cel de pe procesor )...aaa, da...si 2 GB RAM. Impreuna cu procesorul, placa video si placa de baza.....sa nu se incadreze in cei ...de fapt 300 watts maxim ( asta inteleg eu prin PEAK, va rog sa ma contraziceti daca e altfel )?....Daca nu....am vazut ca are si o gramada de surse omul cu placa video ( personal am pus ochii pe o RASURBO de 450 W ).Eu de la el am cumparat si procesorul, sunt foarte multumit. Numai ca as vrea sa vad cum se comporta mai intai cu sursa actuala, sa nu comand degeaba RASURBO ala. In cazul in care nu-mi duce sistemul, asta e...trebuie s-o iau si pe aia, chit ca mai dau 10 lei in plus la transport :D.....o intrebare...ENLIGHT-ul meu o avea protectie?...in caz ca nu duce....se poate sa arda ceva?...sper ca nu, sunt ultimii bani alocati pe computer anul asta cel putin, am altele pe cap:))))...stima, multumesc de raspunsuri, FORZA ROMANIA !

#46
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eu am avut "sora" mai mare ca sa zic asa, adica 9800GT 512 cu 256. Jucam pe 1680x1050 (maxim la monitor) jocuri la High, UltraHigh pana in 2012(ca-n 2013 m-am lasat), am testat chiar si GTA 4, dar pe medium si mergea bine.

Ca procesor aveam un E7300....

Edited by xxvirusxx, 06 September 2013 - 20:00.


#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca vrei artificii in carcasa, lasa sursa aia si ne anunti (de pe mobil) ce se intampla.

#48
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Hai ca n-o fi chiar asa de negru dracul :)))....pai placa video = 100w + proc si placa baza cu rami si 2 vent de 80mm ... inca 100w...deci 200w...si mai am un dvd writer asus amarat si folosit o data la 7 ani ( cat sa consume, mai mult de 20 watts n-are cum...si daca da...il scot da-l dreaq:)))...si un hdd Samsung de 250gb la 7200rpm....asta sa mai haleasca inca 20 watts sa zicem...deci ajung cu rotunjiri la 240 W cu totul....pe sursa scrie 250W   RATED si 300W   PEAK....este ENLIGHT, deci bunicica si cred ca sunt REALI watii astia. Acum , ce ma intereseaza este ca...in caz de moarte subita...sa aiba ceva protectie sa moara singura daca decide, nu sa-mi ia si alte componente dupa ea :)

#49
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Uiti de eficienta sursei, daca mai poate, saraca, sa scoata puterea din trecut.

Cu muritul si luatul e la noroc, de aia spun ca trebuie sursa noua si buna. Dar fiecare face ce vrea/poate cu sistemul lui.

#50
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Enlight e Delta inside, adica aceeasi firma care face sursele antec de top(gold si platinum) si e la ani lumina de sirtec, rasurbo si alte chestii de 150 lei.
Daca nu se vinde la pcgarbage sau kelieon nu inseamna ca e proasta.

Edited by AMETHIST, 07 September 2013 - 16:29.


#51
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu am zis asta, doar ca pe langa ce are acum o sa mai faca upgrade. Ma vad pe mine in locul lui, pe bune.

#52
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
3 posturi mai sus ai zis ca e proasta si o sa faca artificii imediat.
Uita-te la ceva review-uri cu 8800GT sa vezi cat consuma un sistem cu 8800GT in full load.

#53
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Dupa placa aia video, o sa vrea altceva mai puternic. Apoi upgrade la procesor. Stiu cum e, am trecut prin asa ceva si ma incapatanam sa pastrez o sursa nepotrivita.

#54
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Adica sa schimbe sursa ca s-ar putea schimbe din nou placa video peste 3 luni?
Tre' sa desenez ca sa intelegi ca sursa e potrivita. Habar nam cu ce sursa te-ai incapatanat tu.
Sistemul ala nu trece de 200 in full load.
Cu tot cu 8800 bineinteles.
Iar ca ziceai mai sus de eficienta, trag concluzia ca habar nu ai ce inseamna.

Edited by AMETHIST, 07 September 2013 - 16:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate