Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4717
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Imi cer scuze daca intrebarea s-a mai pus...
Am o casa de vacanta. Apa este din fantana, de infiltratie (nu izvor), calcaroasa. Pana acum, instalatia era formata dintr-un hidrofor, un filtru grosier tip sita, un boiler si consumatori. Anual, trebuie sa curat reperele din vasele de apa ale closetelor si sa inchid/deschid robinetii.
Toate au fost bune, frumoase si rustice, numai ca mi-au bagat gaze. Normal am luat o centrala (Viessman Vitodens 050w), calorifere etc. si dintr-o data mi-am amintit de apa calcaroasa. Ok, bag filtre. Nu ma arunc la osmoze si alte fineturi. Nu bem/gatim din apa aia. Ma gandeam sa pastrez filtrul grosier si dupa el sa adaug unul anticalcar a.i. schimbatorul de caldura din centrala sa fie protejat cat de cat.
SI acum incep lucrurile pe care nu le cunosc deloc. Filtru anticalcar cu ce? Cristale polifosfati? Polipropilena? Gel? Mari, mijlocii? Care sunt mai eficiente/economice a.i. sa-mi protejeze centrala?
Multumesc

Edited by adip1962, 09 February 2023 - 19:28.


#4718
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Filtru de 50 microni si statie de dedurizare. E singura configuratie necesara si suficienta.

#4719
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A...Perfect. Nu am inteles nimic!
Serios, poti detalia? Ce-i aia statie de dedurizare?
Exact flltrul ala il am. De 50 microni. Cam vechi, dar il spal... anual.
Post edit. Am vazut ce-i aia statie de dedurizare. Nu am bani pentru asa ceva. Nu se poate doar cu un filtru?

Edited by adip1962, 09 February 2023 - 19:47.


#4720
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Nu. Ai idee cat costa inlocuirea schimbatorului la Vitodens?
Mai fa o data socotelile.

#4721
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Ai idee la ce laborator au facut analizele alea unde a iesit apa plina de carcalaci? Intreb pentru ca inseamna ca laboratorul este ok. Trebuie actionat in instanta inclusiv si pe partea de canalizare pentru ca si acolo din cate am auzit sunt mari probleme cu infundatul cand ploua. Mica Indie si nu exagerez deloc pentru ca in Bucuresti la un moment dat in fiecare seara/noapte miroase a basini destul de puternic (intradevar in India cica miroase a ccat, dar ajungem curand si acolo).

Normal un filtru banal din polipropilena de 0.1 microni filtreaza E-coli si pseudomonas (coloana separata pentru chiuveta bucatarie si cele 3 lavoare din bai). Daca se gaseau si in varianta de 40" cred ca mergea pe toata casa si la cele 3 cazi+dus. O mare problema este daca si nitritii, nitratii si alte substante mult mai greu de filtrat nu sunt in limite.

#4722
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Nu stiu la ce laboratoare au facut analizele, sunt multe postari pe subiect. Si canalizarea are probleme serioase. Toate se trag de la infractorii ce conduc orasul din 2006. Fostul primar a facut 1 an si 10 luni de puscarie si s-a ales cu cateva milioane de euro la saltea. Majoritatea locuitorilor isi merita soarta.

#4723
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 camsonat, on 09 februarie 2023 - 20:07, said:

Nu. Ai idee cat costa inlocuirea schimbatorului la Vitodens?
Mai fa o data socotelile.
Le-am refacut.
Stiu doar ca mult. Dar daca o statie de dedurizare (2-3000lei + consumabile), costa cat schimbatorul de caldura, nu fac nicio afacere, pentru ca centrala cu totul a fost 4500.
Ma gandeam ca un filtru anticalcar bun (gen DOSAPHOS DIMA de cca 550 lei) prelungeste viata schimbatorului de caldura la o durata acceptabila.
Acest lucru il vreau. Apa aia nu va fi bauta vreodata, desi... unii din vecinii mei o beau (nefiltrata).

Edited by adip1962, 10 February 2023 - 09:19.


#4724
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Calcarul din apa nu e daunator sanatatii.
Pune ce filtru intra in buget si aia e.

#4725
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Filtru acela e hotie, fa retur daca poti, pune acelea din dede.

#4726
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006

 adip1962, on 10 februarie 2023 - 09:17, said:

Le-am refacut.
Stiu doar ca mult. Dar daca o statie de dedurizare (2-3000lei + consumabile), costa cat schimbatorul de caldura, nu fac nicio afacere, pentru ca centrala cu totul a fost 4500.
Ma gandeam ca un filtru anticalcar bun (gen DOSAPHOS DIMA de cca 550 lei) prelungeste viata schimbatorului de caldura la o durata acceptabila.
Acest lucru il vreau. Apa aia nu va fi bauta vreodata, desi... unii din vecinii mei o beau (nefiltrata).

Cel mai ieftin filtru cu rasina care chiar e bun si pt. apa potabila e cel care se pune pe automatele de cafea si e in jur de 500 lei filtru inox 8 litri, il gasesti usor la Horeca sau pe magazinele online.
Acesta chiar elimina calcarul dar pentru o anumita perioada, dupa care ar trebui regenerat, cum se face asta nu mai stiu pt. ca eu l-am schimbat cu un dedurizator.
La tine e posibil sa fie suficient si sa scapi de toate problemele cu duritatea.

#4727
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
La 8 litri cred ca dedurizeaza cam 4-5mc de apa. Pe urma e de regenerat. La o socoteala simpla, in 2 sapt trebuie altul. In cate saptamani ajungi la valoarea unei statii de dedurizare?

#4728
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Este corecta montarea filtrelor anticalcar cu polifosfati la centrala ?
Ma gandesc la sanatate, ptr ca apa calda se foloseste la spalat vasele si la baie.
Nu sunt toxice aceste filtre ?

#4729
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Sunt toxice,  toate produsele alimentare, produse igena, cate putin acolo.
Eu am pus doar pe intrarea apa rece in centrala termica si masina de spalat.

#4730
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 zamolxis01, on 10 februarie 2023 - 22:41, said:

Este corecta montarea filtrelor anticalcar cu polifosfati la centrala ?
Ma gandesc la sanatate, ptr ca apa calda se foloseste la spalat vasele si la baie.
Nu sunt toxice aceste filtre ?

Exista 2 tipuri de dedurizatoare cu polifosfati, cele la care toata apa trece prin polifosfati si apa nu e potabila https://www.atlasfil...al/dosafos-plus

Si cele proportionale la care doar o cantitate mica de apa trece prin polifosfati si amestecul e de max 5% parca ca apa sa fie potabila, la acestia pe site am gasit multe clarificari

https://www.atlasfil...l/dosaprop-plus

https://www.atlasfil...tional/dosaplus

Edited by Prototype2, 11 February 2023 - 08:40.


#4731
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa parerea mea, cuvantul dedurizator e folosit abuziv cand vorbim de fosfati. Acest fosfat impiedica in oarecare masura depunerile, cu efectele adverse de rigoare.
Dedurizator e aparatul care face ca apa sa nu mai fie dura. Adica reduce continutul de minerale dizolvate.

#4732
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu am luat din ultimile puse de colegul @Prototype2. Cel mic, 200, va fi pus la intrarea in centrala si cel mare (in curs de achizitie) pe coloana mare de apa care intra in casa. Asa sunt cumva asigurat orice sursa de incalzire as folosi. Iar in cazul centralei apa va fi filtrata de 2 ori.
o rezerva de filtru mare costa in jur de 50 lei in dedeman, dar nu stiu cat tine. Se vede insa…

Edited by adip1962, 11 February 2023 - 11:03.


#4733
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Adica faci dus si te speli pe dinti cu apa cu fosfati? Nu le mai spuneti filtre ca nu filtreaza nimic. Sunt dozatoare de fosfat.

Edited by camsonat, 11 February 2023 - 14:38.


#4734
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai ce, vrei sa faci piatra pe dinti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate