Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#4699
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Caut de ceva vreme un filtru pentru apa de la robinet la bloc. Nu vreau sa imi pun un filtru si pentru impuritati pentru ca apa e ok din punctul asta de vedere. Cel mai mult ma deranjeaza clorul care scjhimba gustul apei. Am acvariu si la testele care sunt destul de inexacte in ultima vreme a iesit 1.5 ppm sau peste clorul. As rezolva problema cu un filtru de genul https://aquaphor.com.../crystal-solo-b sau https://aquaphor.com...rs/crystal-solo . La consumul meu de apa acel filtru cred ca duce 1 an. Mersi

Edited by rogue80, 24 January 2023 - 10:14.


#4700
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Ca si in multe alte cazuri, si la filtrele de apa e valabil "bigger is better".
Urmand un fir logic, cu cat apa petrece mai mult timp in contact cu carbunele, cu ata calitatea filtrarii va fi mai buna.

In consecinta, si in cazul acesta esteticul ar trebui sa fie in urma functionalului, comparand un cartusel cu 100 de grame de carbune, fata de o baterie de 10" cu trei cartuse, CTO + GAC + GAC, dedicate retinerii clorului, mirosurilor neplacute si finisarea gustului apei.

Edited by argonaut, 24 January 2023 - 11:45.


#4701
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Despre GAC:
"Activity level is often expressed as total surface area per unit weight, usually in square meters per gram. This total exposed surface will typically be in the range of 600-1200 m2/g. Toward the higher end of this range, one might better visualize one pound, about a quart in volume, of granular activated carbon with a total surface area of 125 acres."
sursa: https://tigg.com/res...tivated-carbon/

#4702
Bachus92

Bachus92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.05.2022
Domnule Argonaut, dar un filtru pentru "sedimente", poate ajuta în cazul meu? Măcar să scap de particulele "grele" care se vor depune în timp pe țevi. Vecinii spun că și anume curăță săptămânal "aeratoarele" de la baterii și sunt mereu pline de nisip..

Un filtru pentru sedimente presupun că nu îmi va face apa nepotabilă..


#4703
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View PostBachus92, on 24 ianuarie 2023 - 16:30, said:


Domnule Argonaut,  ...


Stimate coleg junior, toti am invatat dar probabil mai putini am retinut faptul ca susbstantele pe care apa le transporta si care formeaza depunerile despre care faceti vorbire, se afla majoritar in apa sub forma de dizolvate, adica ionica.
Singurele forme de filtrate mecanica ce le pot retine sunt nanofiltrarea si osmoza, adica niste membrane semipermeabile ale caror pori sunt mai mari decat dimensiunea moleculei de apa dar mai mici decat dimensiunile ionilor respectivi.
Particulele "grele" pomenite de dvs. nu se depun pe tevi, fiind prea mari si fara capabilitati electrochimice de depunere. Ele sunt retinute doar in sitele aeratoarelor (denumite si perlatoare) sub forma de plase metalice, cu care sunt echipate utilajele respectrive.

Presupunand ca ati inteles explicatiile, concluzia necesar a fi trasa este aceea ca un filtru de "sedimente" retine doar o parte dintre acestea, in functie de dimensiunea porilor respectivului filtru.
Ultrafiltrarea este capatul de linie al acestui tip de filtre, in sensul ca prin membrana respectiva trec doar moleculele de apa, emulsiile  si dizolvatele din aceasta, "sedimentele" fiind retinute in marea lor majoritate.
Iata pentru care motiv, un filtru de "sedimente" (mecanic)  va va ajuta doar sa curatati mai rar "aeratorul" insa nu va impiedica in niciun fel depunerea ionilor pe conducte si tevi.
Ionii se pot indeparta prin mijloace electrochimice, dedurizatorul fiind un utilaj care executa asa ceva. fapt pentru care l-am recomandat.

#4704
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postargonaut, on 24 ianuarie 2023 - 11:44, said:

Ca si in multe alte cazuri, si la filtrele de apa e valabil "bigger is better".
Urmand un fir logic, cu cat apa petrece mai mult timp in contact cu carbunele, cu ata calitatea filtrarii va fi mai buna.

In consecinta, si in cazul acesta esteticul ar trebui sa fie in urma functionalului, comparand un cartusel cu 100 de grame de carbune, fata de o baterie de 10" cu trei cartuse, CTO + GAC + GAC, dedicate retinerii clorului, mirosurilor neplacute si finisarea gustului apei.
Multumesc pentru sfaturi. Am sa merg pe ceva mai mare nu sunt adeptul sa regret dupa ca nu am luat ceva mai mare ca nu vad nici o diferenta sau o diferenta notabila. Din cate stiu din acvaristica carbunele daca este folosit dupe ce nu mai poate sa absoarba devine mai nociv decat daca nu ar fi ... ca si mentenanta litri care sunt pusi sunt reali sau ar trebui pentru siguranta scazut un 10 - 20%?
De exemplu am vazut pe un sistem pana la 6000 litri poate filtra ... calculand un consum de 20 litri pe zi avand in vedere concedii si zile in care consumi mai putina apa 1 an de zile ar fi suficient pentru schimb.

#4705
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postrogue80, on 25 ianuarie 2023 - 13:22, said:


Din cate stiu din acvaristica carbunele daca este folosit dupe ce nu mai poate sa absoarba devine mai nociv decat daca nu ar fi ... ca si mentenanta litri care sunt pusi sunt reali sau ar trebui pentru siguranta scazut un 10 - 20%?


Din cate stiu eu, in acvaristica se recircula apa din acvariu, prin filtre.
Apa este din ce in ce mai poluata, ceea ce duce la incarcare exponentiala a carbunelui.
Calculul duratei de exploatare a unui filtru se face tinand cont atat de durata de utilizare cat si de calitatea apei primare. Aici nu am ce sfaturi sa dau ;)

In cazul in care nu vorbim de acvarii, filtrele sunt epuizate in momentul in care nu-si mai indeplinesc obiectivele, recte gustul apei nu se modifica la trecerea prin acestea, ba chiar dimpotriva.
Un sfat pe care multi negustori de filtre nu il dau este acela de a spala cateva minute sub jet de apa cartusele filtrante, inainte de montaj.

#4706
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare. La casa mea am fântână și hidrofor. Înainte de hidrofor am un filtru pentru nisip. Acum vreau să schimb instalația, să  montez o pompă submersibilă și vreau să fac totul bine. Apa din fântâna mea este calcaroasă și în timp am observat mult calcar pe la robinete.
Nu mă interesează să o beau, dar aș vrea să fac ceva să nu mai am depunerile acelea dizgrațioase pe robineți.
Deci, cam ce filtru sau set de filtre să montez pe conducta de apă ca să fie cât de cât ok ?

#4707
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Eu iti recomand sa spargi 500 lei si sa faci o analiza completa a apei. Pe urma putem discuta de filtre.
Versiunea scurta si prosta: pune o statie de dedurizare cu 15l de rasina.

#4708
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
@camsomat, de ce aș face o analiză completă ? Nu vreau să o beau. O să merg pe o variantă mai ieftină.

#4709
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Eu am facut analiza la apa din put (indicatori fizico-chimici si microbiologici).
Nu o folosesc ptr baut, dar o folosesc ca apa menajera, inclusiv ptr spalat vase la bucatarie.
M-a costat aprox. 530 lei.
Valorile au iesit in limite normale, mai putin duritatea care este 16,5 (limita este 5)  grade germane (DH).
Este mare aceasta valoare (16,5) ?

#4710
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008

View Postlicap, on 04 februarie 2023 - 21:56, said:

@camsomat, de ce aș face o analiză completă ? Nu vreau să o beau. O să merg pe o variantă mai ieftină.
Pt ca te speli pe dinti si prin alte parti cu ea.

View Postzamolxis01, on 04 februarie 2023 - 22:11, said:

Eu am facut analiza la apa din put (indicatori fizico-chimici si microbiologici).
Nu o folosesc ptr baut, dar o folosesc ca apa menajera, inclusiv ptr spalat vase la bucatarie.
M-a costat aprox. 530 lei.
Valorile au iesit in limite normale, mai putin duritatea care este 16,5 (limita este 5)  grade germane (DH).
Este mare aceasta valoare (16,5) ?
E mare pt instalatii si pt electrocasnice. De baut o poti bea linistit si asa.

Edited by camsonat, 04 February 2023 - 22:52.


#4711
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Salut,
Aveti idee la o casa cu 4 bai cu apa de la retea (apa canal ilfov) daca pun in spatiul tehnic pt. toata casa un cartus final big blue 4.5"x20" de un micron (cu 50microni+purjare, 20microni si 5microni inainte) din polipropilena, daca imi afecteaza semnificativ presiunea apei?
Local la bucatarie o sa pun filtru de carbune si de 0,1 microni dar nu sunt sigur daca pe toata casa sa pun de 1 micron sau sa ma opresc la 5 microni sau chiar la 20 microni ca sa nu afectez presiunea apei si bineinteles cele pe care le scot, de pe general/toata casa, cel de 1 eventual si cel de 5microni le pun de 10" sub chiuveta la bucatarie inaintea celorlalte (carbune si 0.1).
Ce parere aveti?

As mai pune un filtru cu purjare manuala din acela micut din metal si in camin in locul filtrului y de un tol care este pus inainte de apometru dar nu sunt sigur de cat sa il iau. 90/100microni, 150microni sau chiar mai mare? (se gasesc pe piata pana la 400 microni).
Ma gandesc sa fie cat trebuie ca sa-si faca treaba dar sa necesite purjare doar o data pe luna (cand oricum ma duc la camin sa citesc apometrul). Oricum in casa o sa fie cel de 50 microni care va fi cu purjare automata.
De cat sa-l pun aici?

Multumesc

#4712
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Pierderea de presiune e invers proportionala cu dimensiunile cartuselor filtrante. Prin urmare "filtru micut" = pierdere mare de presiune. N-am reusit sa inteleg de ce atatea complicatii si multe filtre de toate felurile. Ce are apa aia?

#4713
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Multumesc pt. raspunsuri (si celalalt).

Prima idee era ca filtrele pe care am zis ca vreau sa le pun sub chiuveta la bucatarie sa le pun tot in varianta de 20" pentru toata casa cu coloana separata pentru toate chiuvetele Posted Image si celelalte grosiere pe cealalta coloana (boiler, cazi..).

Teoretic apa nu are nimic (analizele postate pe siteul apa canal ilfov arata bine), dar ma gandeam sa o folosesc si pentru baut. La bloc de exemplu (apa nova) am sub chiuveta 3 filtre de 10" (carbune bloc de 5, polipropilena de 1 si de 0,1) si beau apa asta si o folosesc la mancare... de ani de zile. Fara filtre se simte la gust diferenta (clor destul de mult) si ceva sedimente. La baie de exemplu unde nu am nici un fel de filtru mai sunt momente cand chiar miroase bine a clor si foarte rar mai vine cu un miros ciudat (sulfuros cred). Eu am o problema cu pielea foarte uscata si am inteles ca si clorul din apa ar fi un factor.

Din cate am inteles la apa nova este apa mai calitativa fata de cea de la apa canal ilfov iar la noua casa as dori tot la fel sa beau apa de la chiuveta si sa fie cat de cat filtrata si cea din bai (cada/dus) ca sa nu mai stau sa curat perlatoarele ca la bloc de pietricele si bucatele de rugina si eventual sa scap de clor. Am un vecin langa care are doua filtre de 5 si 1 micron si se murdaresc filtrele mult mai repede cam la acelasi consum ca mine la bloc. Rareori (cel putin anul trecut) parea ca are o culoare usor verzulie in vasul de toaleta care este perfect alb si am luat o sticla de apa de la el si am pus-o intr-un pahar la mine la bloc alaturi de un alt pahar cu apa de la apa nova si intradevar avea o usoara tenta fata de cea de la apanova. In ultimul timp pare ca s-a limpezit si nu mai are acea tenta in vasul de toaleta (cine stie, or fi avut probleme pe moment pentru ca a fost o perioada cand era afis la primarie ca nu este apa potabila din ce am inteles).

La filtrul cu purjare din camin ma gandeam pentru ca la bloc am desfacut/schimbat de cateva ori apometrele si am vazut ca au ca o sita la intrare si era plina de mizerie (acum multi ani nu stiam de unde nu am presiune la baie). Ma gandeam ca acel filtru y de 1" (este foarte mic) din camin pus inainte de apometru sa nu se incarce prea repede si sa tot stau sa-l desfac si sa-l curat (ar fi mai simplu sa dau de un robinet o data pe luna cand oricum citesc apometrul).

Deci cam astea ar fi motivele. M-am gandit la filtrele mentionate pentru ca din ce am tot citit pe aici am inteles ca este bine sa fie in cascada ca sa nu se colmateze repede. Daca zici ca exagerez mai scad din ele. Ma tot uit, citesc si am zis sa cam stiu ce am de facut cand se incalzeste si pot sa ma apuc de treaba Posted Image
La ce ai renunta sau ce ai pune doar la o casa noua cu apa de la retea Ilfov (4 bai, 4-5 persoane)?

Attached Files



#4714
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Suntem vecini.
Avand in vedere ca stiu foarte bine problemele cu apa din Bragadiru, iti recomand cu tarie sa ai in vedere forarea unui put la 40-45m. Ce livreaza ACI cu intermitenta si presiune proasta, are cea mai proasta calitate posibila. Atasez o captura de pe un grup de facebook (pe care iti recomand sa te inscri) de la noi. Sunt zeci de astfel de postari. Cauti dupa cuvantul "robinet".

Attached Files



#4715
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Pai asta inseamna ca acel raport de analize pe care il posteaza pe fiecare luna este falsificat si ar trebui dati in judecata (chiar o actiune colectiva). Ma gandesc ca nici cu presiunea nu este in regula daca este sub o anumita limita(ca raspundere legala ma refer, pentru ca ar trebui sa ofere o apa potabila si utilizabila).

Referitor la put, m-am interesat (nu la gigel putarul) si a reiesit ca un foraj la 40m nu este o solutie. Mi s-a spus ca are o duritate foarte mare si include aproape de toate nitriti, nitrati, materii fecale, bacterii.... Ca sa fie o apa potabila ar trebui sa se foreze cam pe la 90m+- in acviferul fratesti care ar fi singurul cu apa potabila(nu mereu din cate se pare in linkul de mai jos, depinde ce specimene foreaza in el si il strica pentru toti). Cica pe acolo ar fi duritatea in jur de 10 grade germane, cu + sau -, depinde cum iti este norocul.

Eu ma gandeam ca apa Ilfov, ca si apa nova, cand o opreste si ii da drumu, mai vine galbena cu rugina, mai cu sedimente, cu clor mai mult cateodata..., DAR ca este totusi potabila conform acelor buletine de analiza. Ce vroiam eu cu o coloana in plus, cu cateva filtre in plus etc.... e pistol cu apa comparativ din punct de vedere financiar cu un put forat profesional pe la 90m si cu tot ce mai implica echiparea acestuia (camin, pompa etc). La un foraj ma gandesc ca tot ar trebui testata periodic apa pentru ca panzele freatice pot fi contaminate in orice moment(si daca tu testezi de 3 ori pe an...) tinand cont ca vorbim totusi de Romania.

Chiar nu a testat nimeni apa de la chiuveta sa vada daca coincide cu acel raport? Ce laborator ar fi mai ok pentru analizarea apei? Ma refer la unul de incredere (daca exista) care sa nu isi ia spaga de la regia de apa (fiind Romania banuiesc ca se intampla la fel cu se vorbeste ca se intampla si la laboratoarele de incercari/testat betonul si statiile de beton) si sa dea raportul pe bune. Ce ma deranjeaza si nu inteleg este (din cate am inteles de la altii) ca orice laborator care face astfel de analize iti cere sa specifici locatia si sursa apei respective pe care vrei sa o testezi. De ce? Ca este apa de la robinet sau dintr-un put, ei(laboratorul), nu tot acelorasi teste o supun in care cauta prezenta bacteriilor si stabilesc parametrii?!

https://jurnaluldeil...-apa-din-ilfov/

#4716
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 09.01.2008
Da e caz penal. Dar cum romanii sunt lasi si doar behaie pe fb, nu face nimeni nimic. Eu i-am sfatuit pe toate caile sa se constituie parte civila dar nu gasesti 2 care sa aiba curaj sa scoata capul din nisip. Au facut si analize si sunt praf. E-coli si pseudomonas sunt la ele acasa. Eu nu sunt racordat si nici nu voi face asta. Vara trebuie sa astepti ora 22 sa faci un dus normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate