Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#1999
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Cel cu care am vorbit știa foarte multe. Era spaniol, avea accent dar a fost foarte coerent. Dacă m-a mințit, asta e partea a doua. Teorie și practică știa foarte bine.
Am cautat sa vad unde e fabricat, l-am întrebat și pe el unde scrie, a zis ca nu știe, dar ca au fabrica în Spania

#2000
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
pentru ca aparatul meu este defect, am decis sa il dau inapoi. daca cineva este curios, redau conversatia pe care am avut-o pe mail cu un reprezentant al aceste firme osmofilter.
Aveati dreptate, este facut in China, dar nu au recunoscut, am citit intr-o brosura de prezentare a lor, au filtru remineralizator dar costa 30 euro, mai jos detalii:

Stimate d-le ...
Am sunat  si in Spania pentru a discuta problema dvs, din cate am inteles unul dintre motivele pentru o pierdere asa de mare de apa poate fi presiunea prea mare si din aceasta cauza aparatul arunca mult mai multa apa decat in mod normal. Pe de alta parte  si o cantitate mare de impuritati din apa influenteaza cata apa reuseste sa treaca si cata este aruncata ca si reziduu. In mod normal se arunca cam 15% dar este adevarat ca poate ajunge pana la 60% si chiar 100%. Eu am acest filtru de 3 ani si nu ma ingrijorez pentru consum deoarece cantitatea este nesemnificativa si daca ar ajunge la 100%, vorbim depre mai putin de 5 lei/luna (evident 3 litri de apa pentru un pahar nu este normal si trebuie sa luam masuri dupa cum veti vedea mai jos).
Cat despre mineralizare asa cum va spuneam ultimul filtru din carbune de cocos mineralizeaza apa controlat mai mult pentru a ii da "gust" bun si pentru a creste putin nivelul Ph. Asa cum puteti observa la o analiza, scoateti post-filtrul si luati o mostra si luati una si cu filtrul pus. Filtrul este din carbune activat, tratat in conditii controlate , compozitie: Carbune 80%, Corosex 20%. Nivelul de calciu/magneziu pe care il poate aporta este practic inapreciabil, corpul nu absoarbe cea mai mare parte  din mineralele din apa avand in vedere alimentatia din zilele noastre in  mod normal  nu exista carente de aceste minerale. Altceva ar fi fost in vremuri de razboi, foamete, etc in care alimentatia lasa mult de dorit, inclusiv s-a ajuns sa se puna fluor in apa ca sa se observe ulterior ca este mai daunator remediul decat boala. Exista sportivi care nu beau decat apa distilata, in niciun caz bauturi izotonice si le merge de minune. Cineva spunea ca in curand se va fabrica un filtru care sa aporte Vitamina C, altul Omega 3 altul cu BCaroten pentru a ne bronza vara si asa mai departe. Toate aceste minerale si vitamine sunt necesare pentru sanatate dar poate ca este o idee mai buna sa ne hranim cu fructe si legume. Ca o paranteza 1 pahar de suc de portocale are aceeași cantitate de minerale ca  427 de kilograme de apă de la robinet. Va invit sa cititi acest articol, extrem de interesant despre mineralele din apa, cantitatea de apa pierduta, etc: http://www.osmofilte...osmoza-inversa/
O solutie foarte buna pentru dvs in cazul in care nu doriti sa aveti pierdere de apa este Fantanita ZIP (Zero Installation Purifier). Vedeti prezentarea in atasament. Aceasta nu se leaga deloc la scurgere, are o pierdere extrem de mica si aceasta apa ramasa o puteti folosi in alte scopuri deoarece se acumuleaza inntr-un recipient. Costul lui este de 499 E cu TVA inclus dar isi merita toti banii.
Mai exista varianta in care va inlocuim capatul cu pompa cu unul fara pompa si vedem daca asa este mai bine, putem face acest lucru gratis dar din pacate nu putem suporta costul deplasarii instalatorului, echipamentul are un pret minim, efortul nostru  comercial de testare, inlocuire filtru trimis la fabrica pentru dezinfectare, re-asamblare, etc nu ne permite mai multe costuri pentru ca pierderea va fi mult prea mare dar daca doriti sa achitati interventia  instalatorului (in jur de 15 euro), o facem fara nicio problema.
Desigur daca dupa toate astea inca nu sunteti convins, exista si varianta in care  luam filtrul inapoi fara nici cea mai mica suparare, doar acesta era scopul testarii, sa fiti sigur ca este un produs bun care sa va satisfaca asteptarile si sa va multumeasca.
Astept raspunsul dvs.
Va doresc os eara cat se poate de placuta!
Nicoleta


Cu rosu este raspunsul lor, la mailul care a urmat:

Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Credeam ca ati fost informata de colegul dv. care m-a sunat ieri, de la departamentul tehnic si cu care am stabilit ca aparatul meu este defect si ca va trimite instalatorul sa schimbe valva autoinchidere cu 4 cai. Apa nu este murdara si nici presiunea nu este prea mare, este doar defect de fabricatie, cand pompa se opreste apa curge in continuare, deci valva aceea nu inchide. Nu imi fac probleme de banii pe care ii dau pe apa, dar nu sunt obisnuit sa fac risipa doar pentru ca un aparat nu functioneaza in parametri, asa cum mi s-a spus (cu pierderi mici).  Am fost informata de colegul meu de la tehnic dar nu eram convinsi de solutie asa ca am cerut opinia si departamentului dedicat din Spania unde ni s-a spus ca 8-9 bari este prea mult, este foarte probabil ca acea valva nu are nicio problema asa ca o sa va rog sa scoateti aparatul din priza si sa analizati ce se intampla. Concluzia tehnicienilor nostrii este ca atunci cand se opreste pompa nu inseamna ca apa nu se mai filtreaza ci ca presostatul controleaza presiunea de intrare si de iesire si poate sa continue sa filtreze fara a folosi pompa de presiune. In orcie caz si calitatea apei care intra este decisiva (chiar daca nu se vede cu ochiul liber).
Despre filtrul de remineralizare nu este o problema asa de mare, nu imi fac griji ca o sa raman fara minerale in organism sau ca apa nu este buna de baut. Problema este ca mi s-a spus la telefon ca exista filtru de remineralizare dedicat, nu un post filtru carbune. Este o diferenta intre aceste doua filtre, pe care banuiesc ca o cunoasteti si dumneavoastra. Despre filtrul de carbune granular scrie chiar pe site-ul dumneavoastra ca face orice altceva mai putin remineralizare: Filtrul de carbune natural de cocos este un filtru remineralizator care are un singur obiectiv: sa dea un ¨gust¨natural apei prin mineralizarea acesteia, traversand apa intr-un mediu controlat cum este continutul acestui filtru. Asta nu inseamna ca ii da x% Calciu sau x% magneziu. Diferitele metode de promovare au ajuns la aparate de 6-7 etape unde se adauga filtre nenecesare din punctul nostru de vedere dar pe care le putem oferi, desigur, daca aceasta este dorinta clientului (ex: lampa UV asezata dupa membrana osmotica, scopul lampii UV este sa distruga bacteriile dar membrana osmotica nu lasa sa treaca nimic,  avand porii mai mici decat o bacterie ( de aici si o pierdere mai mare de apa), etc. ex.2: filtre alcalinizatoare, dupa cum va spuneam il avem si noi, problema este ca dau un gust foarte neplacut apei si clientii ajung sa nu foloseasca deloc aparatul sau sa elimine acest filtru din sistem. Scopul filtrului nostru este de a da apa cat mai pura posibil nu bautura izotonica, ca Isostar sau Gatorate.
post filtru carbune: se retine orice urma de substante chimice care sunt daunatoare si provoaca miros sau gust apei prin postfiltru din carbune activat . Avantajul folosirii acestuia consta in capacitatea de a absorbi un spectru larg de produse chimice si organice care dau gust si miros neplacut apei
Iata ce face un filtru de remineralizare, aleg la intamplare doua modele de la un alti comercianti:
"Filtru remineralizare contine minerale esentiale: calciu, potasiu, magneziu, sodiu”
Daca vi se pare important, va putem oferi filtrul de mai jos, costa 30 euro dar personal il consider nenecesar, dvs decideti.

In alta ordine de idei, mi s-a spus ca aparatul este fabricat in Spania. Nu am gasit nicaieri specificat acest lucru, nici in documentatie nici pe aparat, stiu ca este proiectat in SUA, dar nu unde este produs. Poate ma ajutati cu acest detaliu. Aparatul este fabricat in Spania, fabrica noastra se afla in Valencia, suntem pe piata de 14 ani si vindem in toata lumea, in Romania de cateva luni. Va rog sa vedeti prezentarea din atasament, si pagina noastra spaniola www.osmofilter.com. Nu as putea sa va spun exact unde scrie, pe cutie pe exterior probabil.
Va multumesc pentru informatii, si eu va multumesc!
Va rog dupa ce tineti aparatul scos din priza sa analizati ce se intampla si sa ma informati.
Seara frumoasa!

ok, multumesc pentru lamuriri.
As fi preferat sa imi spuneti de la bun inceput ca acest filtru de remineralizare nu este necesar dar daca il doresc costa 30 de euro, nu sa imi spuneti ca este inclus. nu asa castigati clientii.
Spuneti ca fabrica este in Spania, imi trimiteti un material de prezentare a companiei in care scrie ca fabrica este in China (WUXI) si controalele dumneavoastra ofera plusvaloare (se scrie legat) produselor. In Spania aveti 1500mp de birouri, depozite, logistica, asa cum scrie la pagina 2.
Daca sunteti un reprezentant al acestei companii ar fi bine sa verificati bine informatiile inainte sa le transmiteti, faptul ca sunteti de cateva luni pe piata din RO nu este o scuza.
Am scos aparatul din priza, am lasat sa curga un litru de apa si s-au pierdut pana acum 10 litri si curge in continuare..
Din partea mea puteti veni sa il luati inapoi, este clar ca e defect. Nu imi pare rau decat ca am pierdut 100 lei doar ca sa testez un aparat care nu functioneaza si care este cu totul altceva decat mi s-a promis la telefon.
o seara buna

Attached Files



#2001
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013
Salut,
O afacere care te-a costat 100 de ron.
Daca celebrul cartus contine pe langa carbune si Corosex acesta fiind un oxid de Mg, nu cedeaza decat acest mineral in apa. Acest lucru trebuia evidentiat pe eticheta. Carbunele activ este inert fata de apa. De fapt asa zisele cartuse de "remineralizare" sunt gandite pentru a reduce aciditatea si agresivitatea apei osmozate prin neutralizarea dioxidului de carbon liber, aflat in exces in apa osmozata deoarece membrana nu retine gazele dizolvate in apa.
De altfel simpatica oferta in legatura cu "filtrul" Fantanita ZIP care produce apa, retinuta din aer, dar el este functional in zonele sau locurile in care umiditatea aerului trece de 60% !
Sistemul de filtrare este unul ultrasimplificat pentru a obtine un pret cat mai scazut iar valva aceea este defecta, asa cum ti-am spus.
Este posibil sa le asambleze in Spania dar sigur componentele sunt Made in PRC.

#2002
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
Pt cei ce doresc apa obtinuta din condensul atmosferic, cred ca se pot rezuma doar la colectarea condensului de la instalatiile AC, este si gratis si merge si in cazul unor umiditati relative mai scazute. Dar sincer nu inteleg de ce si-ar dorii cineva sa bea condensul.

#2003
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013

View Postxorg, on 29 ianuarie 2014 - 22:23, said:

Pt cei ce doresc apa obtinuta din condensul atmosferic, cred ca se pot rezuma doar la colectarea condensului de la instalatiile AC, este si gratis si merge si in cazul unor umiditati relative mai scazute. Dar sincer nu inteleg de ce si-ar dorii cineva sa bea condensul.
Salut,
Sunt sisteme casnice si semiindustriale proiectate sa produca apa acolo unde costurile de productie sunt rentabile. Principiul de functionare este acelasi cu al AC ndar apa este tratata inainte de consum.

#2004
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
si-au luat chinezaria inapoi.. vai ce suparati au fost, mi-a zis instalatorul ca au fost foarte afectati de mailurile mele, nici nu mi-au mai raspuns..au refuzat inlocuirea valvei cu 4 intrari, l-au luat direct inapoi..
o sa le dau un mail astazi in care o sa le cer sa imi restituie cei 100 lei, i-am dat degeaba pentru ca aparatul a fost defect, eu am platit suma ca sa testez un aparat functional. in contract scrie ca sunt obligati, daca aparatul are vicii, sa il repare, nu sa il ia inapoi si sa raman eu cu paguba. de asemenea, pentru suma de 20 de euro trecuta in contract, nu se ofera chitanta. ar fi trebuit, conform contractului sa dau inca 10 euro pentru ca mi-au demontat aparatul..

astia de la aquatime cred ca au inchis pravalia, nu mai raspunde nimeni la telefon de vreo saptamana. am incercat si inainte sa montez prostia asta si acum, dupa ce au luat-o. ambele numere suna ocupat sau sunt inchise, depinde de ora.
caut un sistem asemanator cu al lor, este 270 lei, cu 5 filtre. nu as da 450 lei pe unul cu 3 filtre, de pe apafiltrata.com

Edited by tibosee, 30 January 2014 - 18:29.


#2005
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttibosee, on 30 ianuarie 2014 - 18:17, said:

astia de la aquatime cred ca au inchis pravalia, nu mai raspunde nimeni la telefon de vreo saptamana. am incercat si inainte sa montez prostia asta si acum, dupa ce au luat-o. ambele numere suna ocupat sau sunt inchise, depinde de ora. caut un sistem asemanator cu al lor, este 270 lei, cu 5 filtre.
Din Decembrie nu m-ai au acest  sistem ultrafiltrare, au spus ca in Martie primesc acest model cand vor face importurile in 2014.

#2006
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
multumesc, dar chiar nu mai au nimic la vanzare? de ce nu se poate lua legatura cu ei sub nicio forma? (mail/telefon)

#2007
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
nu mi-au mai raspuns la mail cei de la osmofilter, deci nu o sa imi recuperez banii, nu au nicio intentie, merg pe burta.
cred ca ma duc pe la anpc zilele astea, sa vedem ce parere au ei de contractul asta al lor

Edited by tibosee, 31 January 2014 - 11:08.


#2008
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007

View Posttibosee, on 31 ianuarie 2014 - 10:32, said:

multumesc, dar chiar nu mai au nimic la vanzare? de ce nu se poate lua legatura cu ei sub nicio forma? (mail/telefon)
Eu in Dec. am trimis email,si raspunsul este cel de sus.

View Posttibosee, on 31 ianuarie 2014 - 11:07, said:

cred ca ma duc pe la anpc zilele astea, sa vedem ce parere au ei de contractul asta al lor
Poti face si plangere online,dar sa ai/trimiti si copii dupa facturi,chitante etc pe care le atasezi plangeri.
Bafta

#2009
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
Si tot eu am fost acuzata "ca trimit OPC-ul pe capul concurentei"!

Multumim @tibosee pentru experienta impartasita cu noi.

#2010
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
nu aveti pentru ce, eu oricum va tin la curent si va anunt si ce am cumparat

#2011
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007

View Postangelina31, on 31 ianuarie 2014 - 12:31, said:

Si tot eu am fost acuzata "ca trimit OPC-ul pe capul concurentei"!
,,Stii cine sunt eu? Sunt consumator europeanPosted Image , si am drepturi,,Posted Image.
@tibosee poti sa faci plangere si/sau la  http://www.protectia...sumatorilor.ro/

#2012
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
Suntem consumatori europeni, dar reclamam la OPC produse chinezesti!

View Posttibosee, on 30 ianuarie 2014 - 18:17, said:

caut un sistem asemanator cu al lor, este 270 lei, cu 5 filtre. nu as da 450 lei pe unul cu 3 filtre, de pe apafiltrata.com

Si ei incearca supraestimarea ultrafiltrarii. Pe site la ei scrie "sisteme de purificare prin ultrafiltrare" insa ultrafiltrarea nu purifica, ci retine din apa particule cu dimensiuni pana in 0,001 microni, nu cum au scris aici la explicatii, 0,01 microni ( http://aquatime.ro/i...nt01returnid=62 ).

Un dezavantaj al ultrafiltrarii este faptul ca membrana de UF nu se spala, ramanand pe suprafata ei tot ce retine din apa plus ca trebuie schimbata si mai des.

#2013
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Posttibosee, on 25 ianuarie 2014 - 15:32, said:

..problema este ca presiunea e prea mare, am 8.2 bari..fara pompa am 4 bari. instalatorul care lucreaza cu ei l-a lasat asa, a zis ca daca asa e facut, asa merge.
manualul este in spaniola, nu am gasit unde scrie care e presiunea maxima de functionare.
pe filtre am citit presiunea maxima 5 bari.
acum nu stiu ce sa fac, sa il scot din priza, sa il las pe 4 bari sau sa il las pe 8?..
ai presiune mare la intrare, si nu era nevoie de pompa.
Eu cred ca d-asta s-a stricat vana aia.. ca probabil era max. 6 bar (sau 5 bar, cum scrii tu)

View Postbogdangelu, on 31 ianuarie 2014 - 13:24, said:

,,Stii cine sunt eu? Sunt consumator european ,
te inseli -esti consumator est-european

Quote

si am drepturi,,.
exact -dar si obligatii.

View Postangelina31, on 31 ianuarie 2014 - 13:54, said:

Si ei incearca supraestimarea ultrafiltrarii.
ultrafiltrarea e pentru cei care n-au bani de osmoza inversa.

View Posttibosee, on 30 ianuarie 2014 - 18:17, said:

caut un sistem asemanator cu al lor, este 270 lei, cu 5 filtre. nu as da 450 lei pe unul cu 3 filtre..
mai greu apa purificata cu 2-300 Lei..

#2014
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
Pai nu era vorba aia "cat dai, atata face" sau pliata pe situatie ar fi "cat dai, atata scoate" Posted Image

#2015
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013

View Postscheleton, on 31 ianuarie 2014 - 13:58, said:

ai presiune mare la intrare, si nu era nevoie de pompa.
ultrafiltrarea e pentru cei care n-au bani de osmoza inversa.
Nu e suficienta presiunea de la retea pentru o osmoza inversa cu un randament cat de cat ok. Tensiunea superficiala a apei trebuie invinsa de presiune ca sa poata trece molecula prin sita aia!
Ultrafiltrarea este o filtrare mecanica si, in afara de faptul ca are un pret accesibil, este indicata tuturor celor care consuma o apa fara contaminanti toxici dizolvati. Ea retine mecanic aproape tot ( bacterii, spori, virusuri ) dar lasa sa treaca dizolvatele. Nu pretul face diferenta ci caliatea apei ce trebuie filtrata.

PS. 5 bari era trecuta la prefiltrare! Vana cu 4 cai rezista pana pe la 10 bari si cu cat presiunea e mai mare, cu atat ar trebui sa inchida mai bine.

Edited by argonaut, 31 January 2014 - 14:10.


#2016
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postangelina31, on 31 ianuarie 2014 - 14:03, said:

Pai nu era vorba aia "cat dai, atata face" sau pliata pe situatie ar fi "cat dai, atata scoate"
cum ar veni, luam marfa la 150 Lei, nu merge, ne suparam si sunam la OPC ? Cum spuneam -consumatori est-europeni.Posted Image
Si OPC ce sa faca ? Au ei expertiza in tratarea apei ..? Aa, sa caute daca ai tradus instructiunile, nu ? Curat rezolvare.

View Postargonaut, on 31 ianuarie 2014 - 14:05, said:

Nu e suficienta presiunea de la retea pentru o osmoza inversa ..
4 bar de la retea nu sunt suficienti ..?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate