Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#1981
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
hmm..cam nasol, singurul motiv pentru care nu l-as da inapoi e ca pierd aia 100 lei pe care i-am dat la instalare si pe care nu ii mai recuperez.
sunt multumit de gustul apei, dar.. sunt foarte nemultumit ca nu are filtru de remineralizare si ca au mintit.
filtrele au spus ca sunt facute in korea si aparatul in spania, mai mult ca sigur e in china, dar asta chiar nu ma intereseaza, ce nu e facut acolo? pe cutie nu scrie unde e fabricat, nici pe el.
o sa ii sun maine si o sa ma iau un pic de ei. nu are niciun certificat de conformitate, nu are nimic, doar un manual din care nu am inteles nimic.
pe filtrul verde scrie remineralizare, eu asta am crezut ca face..

hmm..cam nasol, singurul motiv pentru care nu l-as da inapoi e ca pierd aia 100 lei pe care i-am dat la instalare si pe care nu ii mai recuperez.
sunt multumit de gustul apei, dar.. sunt foarte nemultumit ca nu are filtru de remineralizare si ca au mintit.
filtrele au spus ca sunt facute in korea si aparatul in spania, mai mult ca sigur e in china, dar asta chiar nu ma intereseaza, ce nu e facut acolo? pe cutie nu scrie unde e fabricat, nici pe el.
o sa ii sun maine si o sa ma iau un pic de ei. nu are niciun certificat de conformitate, nu are nimic, doar un manual din care nu am inteles nimic.
pe filtrul verde scrie remineralizare, eu asta am crezut ca face..

Attached Files



#1982
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
In fine, spaniolii au scris ceva de genul Ţacest post filtru de carbon imbunatateste gustul apei, remineralizandu-l". Este gresit pt  ca niciodata particulele de carbon nu vor mineraliza apa. Practic acel filtru face parte din dotarea standard a oricarui purificator (cu osmoza).

Iti dai seama ce se pricep cei ce vand aceste aparate, daca au vazut scris acolo in spaniola ceva de remineralizare au crezut ca asta face sau pur si simplu au vrut "sa mearga pe burta" adica iti zic ca aia si aia si tu ii crezi. Nu stiau ei ca intri aici pe forum :))

A si inca ceva. Toate produsele importate care se vand pe teritoriul Romaniei trebuie sa aiba si ceva scris in limba romana. Cu atat mai mult electrocasnicele care ESTE OBLIGATORIU sa fie insotite de instructiuni/manual de utilizare in LIMBA ROMANA!
Poti sa ii reclami la OPC pt asta plus minciuni. :)

#1983
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
o sa le spun ca nu imi convine situatia si ca pierd banii degeaba. sa vina sa il ia si sa imi dea si aia 100 lei inapoi, ca eu l-as fi pastrat daca era asa cum spuneau.
am scos acum furtunul de evacuare, ala vad ca picura in continuu..am scos 2.5 l de apa curata si au curs pana acum vreo 500ml apa la evacuare, dar tot picura si vad ca nu se opreste, daca incerc sa il astup vine presiune.se si aude cum circula apa aia in filtre,
sper ca ala nu curge in continuu, de dimineata pana seara..

#1984
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Salut,
Tu probabil ca l-ai ales si avand in vedere pretul. Daca te interesai inainte poate dadeai de forum si alegeai ceva care sa fie ok.Ceea ce au facut vanzatorii nu este corect. Daca ii reclami la OPC vor avea necazuri mari, e usor sa faci rau, mai bine ii convingi sa-ti livreze sistemul asa cum l-au prezentat.
De picurat picura numai atata tip cat functioneaza pompa, nu zi si noapte.
Cere-le sa-ti monteze filtrul remineralizator sa-ti dea certificatul de garantie si declaratia de conformitate precum si traducerea instructiunilor de utilizare.

#1985
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Mie îmi picură în continuare, și la o oră după ce s-a umplut și s-a oprit pompa. Sun și cer ce ai spus. M-am uitat pe acest forum înainte, am ales după preț, perioada de testare, etc, totul părea ok. De unde să știu că ei mănâncă rahat.

#1986
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Posttibosee, on 26 ianuarie 2014 - 22:21, said:

Mie îmi picură în continuare, și la o oră după ce s-a umplut și s-a oprit pompa. Sun și cer ce ai spus. M-am uitat pe acest forum înainte, am ales după preț, perioada de testare, etc, totul părea ok. De unde să știu că ei mănâncă rahat.
Salut,
Daca picura cu pompa oprita inseamna ca valva cu patru cai nu inchide ca lumea, trebuie schimbata.
Am vazut ca esti nou pe forum si am presupus! Daca poti sa recuperezi toti banii, da-l inapoi!

#1987
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Îl dau, oricum nici nu l-am plătit, îl plăteam dacă îmi plăcea, după două săptămâni. Ce sa iau altceva, există unul complet, cu filtru de remineralizare, cu spălare automata, cu pompă, cu 5-6 filtre, cu cartuș transparent etc? Dar tot în banii ăștia, adică 700-800 lei?

Edited by tibosee, 26 January 2014 - 22:49.


#1988
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Posttibosee, on 26 ianuarie 2014 - 22:46, said:

Îl dau, oricum nici nu l-am plătit, îl plăteam dacă îmi plăcea, după două săptămâni. Ce sa iau altceva, există unul complet, cu filtru de remineralizare, cu spălare automata, cu pompă, cu 5-6 filtre, cu cartuș transparent etc? Dar tot în banii ăștia, adică 700-800 lei?

Ti-am lasat un PM. Daca vrei poti sa iti mai dau si alte detalii.

#1989
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
la instalatii de genu e bien sa luati de la o firma care asigura si service la ea, cu garantie cat mai lunga.
sunt unii care vand, mai scump, osmoza inversa si care dau garantie pe viata la instalatie daca schimbi filtrele si restu dupa un program stabilit de ei.

#1990
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postargonaut, on 26 ianuarie 2014 - 21:05, said:

..e usor sa faci rau..
exact

View Postangelina31, on 26 ianuarie 2014 - 23:10, said:

Ti-am lasat un PM. Daca vrei poti sa iti mai dau si alte detalii.
ce faci, trimiti OPC-l pe capul concurentei si acum ii faci tu oferta clientului ..?!

M-ai dezamagit. Posted Image

#1991
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Am primit PM, deocamdată nu sunt decis dacă sa il schimb, o să vorbesc cu ei ca să văd ce se poate face. Garanția este de 3 ani, dar încă nu l-am cumpărat. Dacă îmi oferă filtrul de remineralizare, îmi rezolva problema cu picuratul continuu, îmi fac și o reducere, atunci e ok. Din ce am primit am văzut că instalarea costă 200 lei, mi se pare foarte mult, durează 20 minute cred. Nu am făcut nicio afacere așa

#1992
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Postscheleton, on 27 ianuarie 2014 - 13:50, said:

exact

ce faci, trimiti OPC-l pe capul concurentei si acum ii faci tu oferta clientului ..?!

M-ai dezamagit. Posted Image

Este consumator si are drepturi. In conditiile in care o firma te minte ca iti vinde ceva, dar este de fapt altceva inseamna mai mult sau mai putin "inselaciune".
Asta se intampla pt ca apar multe firme de "solutii tratare apa", care au dat peste purificatoarele de apa cu osmoza inversa la care le schimbi filtrele la 6 luni, mai pun si o lampa UV (pt siguranta! zic ei) si te mai imbrobodesc cu filtre, peste filtre, peste filtre ca doar stim cum e apa de retea si gata!!! Ori nu se face chiar asa!
Iar unii comerciantii de astfel de sisteme n-au nici cea mai mica strabatere in a face o treaba CORECTA si ADECVATA situatiei. Ce daca ii punem omului vreo 2-3 filtre care, ori fac aceeasi treaba, dar au alte "denumiri", ori sunt efectiv degeaba ca nu era nevoie de ele, ori nu sunt carti in romana.

Si o paranteza putin offtopic: am primit anul trecut bomboane de la Leonidas, erau vreo 3 la numar, niste pungute asa transparente (poate le mai cunoaste cineva), si ce sa vezi NICIUNA nu avea absolut nicio eticheta, doar era punga imprimata cu Leonidas, atat. Nici macar in alta limba daca nu romana. NIMIC! Ori, reglementarile romanesti prevad etichetarea obligatorie in limba romana cu lista ingresientelor, importator, DATA EXPIRARII... Prima data si eu m-am infuriat, ca uite asa firma mare care vinde super ciocolata tralala n-are chestiile astea cele mai banale! Si eram hotarata sa ii reclam la ANPC, dar n-am mai ajuns sa fac nimic. Plus ca nici bonul nu il primise persoana respectiva.

ASA ca o concluzie, comercianti in neregula sunt peste tot, dar de ce exista ei oare? Pentru ca noi NU NE CUNOASTEM DREPTURILE DE CONSUMATORI!Posted Image  

Sper ca mesajul meu a fost inteles ca atare si acesta si cel de mai sus. In plus, mesajele private exista cu un scop!
Eu publicitate nu imi fac aici pe spatele nimanui. De fapt, nu imi fac deloc publicitate! Toata lumea poate sa vada ca nu am publicat nimic in care sa fi anuntat cu surle si trambite ce produse bune are firma *** sau alte astfel de acte de concurenta neloiala!

PacePosted Image

#1993
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postangelina31, on 27 ianuarie 2014 - 21:55, said:

Este consumator si are drepturi. ..
da... asa e, insa nu trebuie sa-i citesti tu drepturile. Ti s-a parut omu' depasit intelectual de chestiuni asa simple ..? Sau ii oferi un ajutor "interesat" ..?

In alta ordine de idei: nu te pronunta intr-un diferend (comercial) pana nu asculti ambele parti. Daca nu ai posibilitatea sa asculti ambele parti, mai bine te abtii.
Aa, ca ne dam cu parerea despre o poza cu un filtru e altceva.. Dar sa indemni pe cineva la un razboi comercial (eventual chiar juridic), oferindu-ti totodata serviciile comerciale la schimb .. e altceva. Nu vei intelege asta pana nu ti se va intampla chiar tie.

Consumatorii sunt protejati impotriva abuzurilor comersantilor; firmele la randul lor sunt protejate impotriva defaimarii.
..parerea mea.

P.S. OPC nu da automat dreptate consumatorilor. Daca acestia nu au dreptate, OPC poate dispune restabilirea situatiei de drept.

#1994
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013

View Postangelina31, on 27 ianuarie 2014 - 21:55, said:

NU NE CUNOASTEM DREPTURILE DE CONSUMATORI!
@angelina, vorbesti de parca n-ai fi comerciant! Daca n-ai avut de-a face cu un inspector OPC batut in cap, trimis de un client batut in cap, nici nu-ti doresc!
Iar daca esti comerciant sunt sigur ca o vizita a celor de la OPC, fara un motiv anume, o sa-ti arate ca nici tu nu-ti cunosti TOATE obligatiile de comerciant! Si stii foarte bine ca necunoasterea unor drepturi sau obligatii legale nu te exonereaza de raspundere!
In plus, nu cred ca aici e locul in care sa indemni oamenii spre caile legale de atac ci locul unde poti sa dai un sfat dovedind astfel ca esti profesionist in domeniu iar asta e o reclama care-ti aduce clienti pe PM!

#1995
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012
O, Doamne! Mai oameni buni ce ati patit?

Daca i-am spui omului "poti sa ii si reclami la OPC ca ti-au vandut ceva drept altceva ce este atat de tragic?"

Si daca i-am lasat omului un PM credeti ca l-am constrans sa cumpere nu stiu ce? Sunteti chiar absurzi!

De aia sunt atatia "comercianti" care sunt in neregula! Ca oamenii nu iau niciodata atitudine sau foarte rar!
Sunt institutii ale statului care ar trebui sa isi faca treaba lor ca de aia sunt pusi acolo! Nu ar trebui sa ii fie frica nimanui sa reclame o neregula si, la randu-i niciunui agent comercial nu ar trebui sa-i fie frica de OPC!
Dar suntem in Romania, unde mai totul este pe dos!

In fine, voi puteti crede ceea ce considerati de cuviinta. Eu, una consider ca n am incalcat nicio regula! Nici cele ale bunului simt.

Reclamatii sau sugestii - publice sau PM-uri! Promit ca nu o sa ma supere discriminarea voastra.

#1996
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Eu va mulțumesc pentru sfaturi și chiar ii rog pe cei care comercializează asa ceva să îmi dea PM cu detalii, preț iar eu voi alege, în cunoștință de cauză acum.
Problema cu al meu aparat este că la un pahar de 200ml pierd cam 3l apă. Dacă umplu o sticlă de 2l pierd cred ca 10l. De oprit nu se oprește, ci scade treptat, dar foarte greu, apoi picură foarte rar. O sa ii sun când ajung acasă, nu am apucat din cauza serviciului, dar nici nu sunt convins că o să recunoască problemele, precis vor spune că filtrul e ăla și că e foarte bun, că își face aparatul nu știu ce curățare, de aia da mai multa apă etc.. Revin mai târziu puțin.

#1997
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Am vorbit cu cineva de la tehnic de la ei, i-am spus problema, a zis ca îmi schimbă valva cu 4 intrări. El spunea prima data că e filtrul de Osmoza, dar până la urmă a înțeles care era problema. Filtrul de remineralizare a spus că nu imi trebuie, că ultimul lor filtru face și asta. Ca oricum ph-ul este intre 6.5-7, dacă vreau ph mai mare îmi vinde un ionizator de 1500 euro. Despre spălare automată a spus că nu e nevoie, ca asta se face la filtrele industriale care costa 1500 euro, acasă îl schimb la 2 ani si e ok, pentru că mizeriile sunt oprite oricum de cele trei filtre, la filtrul de Osmoza nu ajunge nimic. Apa alcalina nu se justifică pentru că oricum ajunge în stomac unde este acid clorhidric, corpul își reglează singur ph-ul. Spunea ca apa trebuie să fie un dizolvant, mineralele le luam din fructe, alimente etc.
Ok, atunci de ce mi s-a spus ca are filtru de remineralizare? Păi că are, ca nu e carbon activ, el nu scoate nimic, este un postfiltru cu carbon de cocos, dar și o substanță care aduce Ioni de hidrogen, e un pic mai puternic.. Spunea că dacă fac analiza a apei înainte de postfiltru ăsta o sa iasă 4-5 părți pe milion de solid dizolvat și dacă pun filtrul o sa iasă 15-20, deci ca sunt introduse minerale controlat, pentru gust. Altfel ar avea gust metalic.
Am primit și manualul în română, certificat de conformitate spunea ca e în manual.

#1998
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Posttibosee, on 28 ianuarie 2014 - 17:45, said:

Ca oricum ph-ul este intre 6.5-7, dacă vreau ph mai mare îmi vinde un ionizator de 1500 euro. Despre spălare automată a spus că nu e nevoie, ca asta se face la filtrele industriale care costa 1500 euro, acasă îl schimb la 2 ani si e ok, pentru că mizeriile sunt oprite oricum de cele trei filtre, la filtrul de Osmoza nu ajunge nimic. Apa alcalina nu se justifică pentru că oricum ajunge în stomac unde este acid clorhidric, corpul își reglează singur ph-ul. Spunea ca apa trebuie să fie un dizolvant, mineralele le luam din fructe, alimente etc.
Ok, atunci de ce mi s-a spus ca are filtru de remineralizare? Păi că are, ca nu e carbon activ, el nu scoate nimic, este un postfiltru cu carbon de cocos, dar și o substanță care aduce Ioni de hidrogen, e un pic mai puternic.. Spunea că dacă fac analiza a apei înainte de postfiltru ăsta o sa iasă 4-5 părți pe milion de solid dizolvat și dacă pun filtrul o sa iasă 15-20, deci ca sunt introduse minerale controlat, pentru gust. Altfel ar avea gust metalic.

1. Ti-au indrugat numai prostii Asta ca la osmoza nu ajunge nimic este o minciuna! Atunci de ce mai exista daca ar fi fost suficiente cele 3 prefiltre? Spalarea este necesara pentru ca ii prelungeste durata de viata a osmozei!
2. ph-ul il poti mari si cu filtre alcaline. Nu trebuie sa dai 1500 de coco pt a mari ph-ul
3. FIltrul ala "verde", din cate inteleg eu spaniola, scrie ca este un post filtru de CARBON, care imbunatateste gustul apei (asta este si rolul unui post filtru de carbon, pt ca apa trece prin acest filtru inainte sa curga la robinetul special) , remineralizandu-l (asta e cam indoielnica)
4.Gustul apei purificate nu este niciodata metalic. Se presupune ca fierul, cel care da gust metalic apei, a fost indepartat....deci de unde sa mai aiba gust metalic ?

EI, cam asa se desfasoara comertul cu astfel de aparate in ziua de azi! "Comerciantii" - un termen foarte la moda aici pe forum- de astfel de aparate efectiv profita ca multi nu stiu toate dedesubturile "acestei afaceri"  sau uneori folosesc diverse inventii pe post de explicatii ca sa isi ascunda propriile lacune intr-ale apei. La fel reiese si din conversatia postata de tine cu "cineva de la tehnic".

Sper ca altii sa invete din aceste experiente postate aici pe forum si sa nu se mai lase amagiti de explicatii pompoase.

View Posttibosee, on 28 ianuarie 2014 - 17:45, said:

Ok, atunci de ce mi s-a spus ca are filtru de remineralizare? Păi că are, ca nu e carbon activ, el nu scoate nimic, este un postfiltru cu carbon de cocos, dar și o substanță care aduce Ioni de hidrogen, e un pic mai puternic.. Spunea că dacă fac analiza a apei înainte de postfiltru ăsta o sa iasă 4-5 părți pe milion de solid dizolvat și dacă pun filtrul o sa iasă 15-20, deci ca sunt introduse minerale controlat, pentru gust. Altfel ar avea gust metalic.
Am primit și manualul în română, certificat de conformitate spunea ca e în manual.
Cam asa descriu ei pe site acel post filtru din cocos
4. post filtru carbune de cocos: se retine orice urma de substante chimice care sunt daunatoare si provoaca miros sau gust apei  prin postfiltru din carbune activ . Avantajul folosirii acestuia consta in capacitatea de a absorbi un spectru larg de produse chimice si organice care dau gust si miros neplacut apei.

Mie mi se pare ca "cineva de la tehnic de la ei" si cineva care a scris explicatiile pe site clar nu lucreaza la aceeasi firma. Dar nu-i nimic! Comertul cu osmoze Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate