Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Totul despre broscuțe.

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postnelamuritule, on 06 august 2013 - 23:39, said:

ce zici de un pinguin ? ar sta cuminte in frigider si ti-ar bea toata berea

Il bat de-l usuc.

@emyboy

Da-o naibii, in acelasi buget poate sa-si ia hamster sau porc de guineea si aia macar au blana si alearga, broasca sta si .... atat.

#38
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Cum sa stea pinguinul in frigider?

#39
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

View Postpopascu, on 07 august 2013 - 09:37, said:

Cum sa stea pinguinul in frigider?
pe lada de bere//// la racoare

Edited by nelamuritule, 07 August 2013 - 10:21.


#40
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostDjMx, on 06 august 2013 - 23:44, said:


@emyboy

Da-o naibii, in acelasi buget poate sa-si ia hamster sau porc de guineea si aia macar au blana si alearga, broasca sta si .... atat.

Personal eu mi-as lua Chinchilla Posted Image .

#41
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
Daca vorbim de buget, cred ca mi-asi permite un elefant..... dar nu incape in acvariu

#42
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
:)))  Ai o boala cu acvariul . Ce zici de un rechin ?

#43
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013

View Postemyboy, on 07 august 2013 - 10:34, said:

Posted Image))  Ai o boala cu acvariul . Ce zici de un rechin ?
corect, il invat sa inoate

#44
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postgerbil, on 06 august 2013 - 23:04, said:

...
Mai dormi noaptea ? Posted Image

#45
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postemyboy, on 07 august 2013 - 10:31, said:


Personal eu mi-as lua Chinchilla Posted Image .
sau sa-si ia o ciocarrlie
pai poate ca nu mai ia nimic a o sa faca vreun copil sau bebe pana se hotaraste ce animal sau planta sa bage in acvariu

#46
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
pana la urma de banii astia merge o saorma, un kebab si-un cico

#47
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
sau o oaie sa cumpere sau o gaina sunt mai utile decat broscan amfibian in bidon care necesita bolovani si faleza

#48
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostCorupt, on 07 august 2013 - 10:37, said:

Mai dormi noaptea ? Posted Image

Asa-i ca si tu esti la fel de ingrozit ca mine :lol: ?

View Postnelamuritule, on 07 august 2013 - 10:43, said:

pana la urma de banii astia merge o saorma, un kebab si-un cico

Si un pate ardealu :lol: .

#49
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postemyboy, on 07 august 2013 - 10:48, said:

Asa-i ca si tu esti la fel de ingrozit ca mine Posted Image ?
Doar ai vazut de fat(z)a are ...

#50
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si o mai lasa si libera prin casa :))) .

#51
nelamuritule

nelamuritule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 27.06.2013
e util un broscoi la casa omului; daca te supara cineva ii dai cu carapacea in cap

#52
Bianca010

Bianca010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.08.2013

View Postgerbil, on 06 august 2013 - 23:04, said:

Eu am o broasca testoasa de Florida, are cam 14 ani. Cand este mica sta mai mult in apa, dar vezi ca tre sa ii faci ceva sa poata si iesi afara, pui apa mai putina si eventual pietre sa iasa pe ele si un neon sa aiba lumina. Cand e mica este carnivora, mananca doar purici din aia speciali, ii poti da si insecte daca gasesti. Cand se face mare cum e a mea, devine omnivora, mananca orice fel de carne, banane si cam atat. Cel putin asta mananca a mea, dar carnea o mananca doar fiarta. Din septembrie pana prin iunie nu mananca absolut nimic, mananca doar vara cand e cald. Este un animal foarte econom. Sa iei doar din asta de la petshop, sa nu iei una salbatica, aia va fi chinuita, plus ca este ocrotita de lege la noi.

ps: in acvariu numai sta deloc, o bag doar sa bea apa si sa manance, ea nu mananca pe uscat deoarece nu are saliva. In restul zilei se plimba prin casa pe unde nu te astepti, cotrobaie peste tot. Vezi ca in primii ani de viata, cand este mica este foarte, foarte sensibila, poate muri foarte usor mai ales iarna daca face pneumonie, trebuie sa ai incalzitor in apa. Dupa ce se face mare ca a mea, devine foarte rezistenta, si poate trai pana la 80 ani. Rezista fara mancare si 1 an de zile fara probleme.
E tare frumoasă! Mulțumesc mult pentru răspuns, dar aș mai avea o întrebare? Unde o ții, că am auzit ca nu e bine sa stea în camere unde e curent sau lângă fereastră.

#53
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Hai ma ca e simpatica, de ce va sperie? Sunteti speriati de bombe? Nu musca deloc, e foarte cuminte, vine la tine sa ii dai de mancare. Si da, am scris bine omnivora, odata ce mananca si carne si banane. Sau voi credeti ca omnivor = mananca oameni ca la farsele lui Buzdugan Posted Image . Fuge si ea prin casa vara. Anul trecut in vara se agita rau de tot, se catara pe pereti, usa de la intrare, si am aflat de ce facea asa cand am gasit pantoful tatalui meu de la intrare plin de oua.

Scria cineva de model aztec, da seamana cu predator Posted Image .

Bianca, dupa cum am zis e libera sa mearga unde vrea, nu o pot inchide intr-o camera ca incepe si se agita, zgarie usa sa iasa si nu ar fi problema dar e deranjant zgomotul ca se urca pe usa si cade si tot asa. Iarna are o perna in care se baga singura.

ps: Sunt frumosi si hamsterii, porcii de Guineea, am avut mai demult dar fac mizerie multa, miroase a urina de mori mai ales vara oricat ai schimba de des talasul. Broasca e mai buna ca e mai economa cum am zis, mananca doar vara, murdarie face destul de putina vara iar iarna deloc. Plus ca e foarte rezistenta daca ajunge la maturitate. Hamsterii din pacate traiesc putin, maxim 5 ani, daca apuca, ca de obicei se imbolnavesc usor si mor. Te atasezi de ei si apoi plangi cand numai sunt. Mie unul numai imi trebuie.

Attached Files


Edited by gerbil, 07 August 2013 - 13:10.


#54
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgerbil, on 07 august 2013 - 13:06, said:

Hai ma ca e simpatica, de ce va sperie? Sunteti speriati de bombe? Nu musca deloc, e foarte cuminte, vine la tine sa ii dai de mancare. Si da, am scris bine omnivora, odata ce mananca si carne si banane. Sau voi credeti ca omnivor = mananca oameni ca la farsele lui Buzdugan Posted Image . Fuge si ea prin casa vara. Anul trecut in vara se agita rau de tot, se catara pe pereti, usa de la intrare, si am aflat de ce facea asa cand am gasit pantoful tatalui meu de la intrare plin de oua.

Scria cineva de model aztec, da seamana cu predator Posted Image .

Bianca, dupa cum am zis e libera sa mearga unde vrea, nu o pot inchide intr-o camera ca incepe si se agita, zgarie usa sa iasa si nu ar fi problema dar e deranjant zgomotul ca se urca pe usa si cade si tot asa. Iarna are o perna in care se baga singura.

ps: Sunt frumosi si hamsterii, porcii de Guineea, am avut mai demult dar fac mizerie multa, miroase a urina de mori mai ales vara oricat ai schimba de des talasul. Broasca e mai buna ca e mai economa cum am zis, mananca doar vara, murdarie face destul de putina vara iar iarna deloc. Plus ca e foarte rezistenta daca ajunge la maturitate. Hamsterii din pacate traiesc putin, maxim 5 ani, daca apuca, ca de obicei se imbolnavesc usor si mor. Te atasezi de ei si apoi plangi cand numai sunt. Mie unul numai imi trebuie.

Tu stai cu acvariu in pat?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate