Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Totul despre broscuțe.

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Urat se uita broasca aia ...

#56
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mie a inceput sa imi placa :lol: . Parca nu mai pare asa fioroasa :D . Ii cumpar una de asta lu tata daca vreau sa mostenesc tot ce are mai devreme . Face infarct daca vede broaste testoase in casa =))) .

#57
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005
Lasa ca si tata la inceput ii era frica de ea ca-l musca de picioare, si acuma are grija de ea :) .

#58
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Vezi , vezi ? Am zis eu ca musca :) . Si musca tare ?

#59
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005

View PostBarbaru_Negru, on 07 august 2013 - 13:32, said:

Tu stai cu acvariu in pat?Posted Image

E masa Posted Image , Nici numai am masa asta, pozele nu sunt de acum sunt de vreo 7 ani cred. Broasca arata la fel si acum.

Nu musca asa ii era lui frica, ea saraca nu face nimic, E foarte blanda. Nici macar nu are tendinta de asa ceva, ea cand te vede se inalta pe doua picioare sa-i dai de mancare, zici ca e caine.

Edited by gerbil, 07 August 2013 - 22:42.


#60
Barbaru_Negru

Barbaru_Negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgerbil, on 07 august 2013 - 22:39, said:

E masa Posted Image , Nici numai am masa asta, pozele nu sunt de acum sunt de vreo 7 ani cred. Broasca arata la fel si acum.

Nu musca asa ii era lui frica, ea saraca nu face nimic, E foarte blanda. Nici macar nu are tendinta de asa ceva, ea cand te vede se inalta pe doua picioare sa-i dai de mancare, zici ca e caine.

Am glumit oricum.Posted Image

Edited by Barbaru_Negru, 07 August 2013 - 22:50.


#61
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
E un animal interesant.

#62
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBianca010, on 06 august 2013 - 21:30, said:

Hei. Aș dori să-mi cumpăr o broscuță și aș vrea să știu un preț pentru ea, pentru acvariu, de ce are nevoie, ce mănâncă, etc.
Ca sa nu-ti mai cumperi si acvariu si sa schimbi apa mereu si sa o filtrezi, mai bine ia-ti o broasca de uscat greceasca, se gasesc si in Rom...dobrogene. Sigur le aveti la magazile de animale. In Germania se vind cu 120 de euro bucata, cu tot cu hirtiile ei bineinteles. Dar in Grecia le gasesti si mai ieftine, ptr. ca acolo sint destule si pe ...strada uneori. E bine in fiecare AN, sa-i faci cite o fotografie, ca sa vezi cit a crescut si sa ai in ordine si hirtiile ei, daca vrei sa pleci in concediu cu ea. Daca o iei pina in 4 -5 ani, sa nu o pui sa hiberneze, ptr. ca sint inca MICI si nu au greutatea necesara, ptr. a putea slabi in timpul hibernarii si a rezista si astfel pot muri.

Cind va deveni mare, se pun si in frigider pe timp de hibernare, pe un prosop (atentie la gradele puse atunci). Informatii gasesti la orice medic veterinar... si in privinta sexului ei (feminin sau masculin) si daca nu maninca deloc, etc. Cind incepe sa te cunoasca vine dupa tine si este inceata poti sa o iei peste tot. O lasi la soare in iarba, ii place enorm ptr. ca normal vine dintr-o regiune calduroasa (Grecia/Hellas). Cind este prea cald afara insa sau in casa, pui putina apa peste ea din cind in cind, doar sa o umezesti, nu sa o ineci !!! Maninca floarea de papadie (galbena) si multe altele..atentie la salate o umfla. Pe timp de iarna, traieste numai cu aceste flori uscate si restul de uscaturi (puteti intreba si de unde o cumparati). Mai are nevoie de lumina cu caldura, daca poti, ca sa se retraga acolo unde este cald mereu, mai ales pe timp de iarna, cind nu hiberneaza (intr-un acvariu ca loc al ei, dar fara apa bineinteles, daca il ai deja, si acolo sub lumina, niste fin uscat, iar in partea cealalta de acvariu pui putin pamint umed, ca sa se duca acolo cind vrea sa-si faca si nevoile). Sint superbe.

Edited by Astro-Liv, 08 January 2014 - 18:17.


#63
x-man25

x-man25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 07.06.2007
Salut!

Mi-am dorit de mult o broasca testoasa si cum de vreun sfert de o ora o am, mi-am dat seama ca nu stiu nimic despre ele, asa ca va rog sa ma ajutati cu informatii ... despre orice, in legatura cu cresterea lor.

Are cam 2-3 ani de zile (cred). Este destul de marisoara, cam cat o palma.

Trebuie sa o tin in apa? Si daca da, trebuie sa-i fac vreo platforma ceva, unde sa stea si pe uscat, deoarece acvariul care a venit impreuna cu ea, nu are asa ceva ?

Cata mancare trebuie sa-i pun?

Nu stiu nici macar daca e fata sau baiat, dar asta e ultima grija. Mai intai sa fac sa-i fie bine :)

Nu stiu ce sa va mai intreb, asa ca va las pe voi sa-mi spuneti despre.

Cel care mi-a vandut-o era grabit si nu mi-a oferit prea multe detalii si nici nu am cum sa dau de el.

#64
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
O poza ?

#65
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
eu am o broascuta de Florida tot cam asa, cat palma :)

De mancare Ii cumpar cate un pastrav/peste proaspat si ii dau...yum, yum :D

Din 7 zile, 3 o tin in acvariu, 4 pe jos prin casa :)

sunt curios, cat ai dat pe ea?

#66
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,914
  • Înscris: 10.12.2006
A vandut-o pentru ca devenise prea mare. Stiu si eu pe cineva care avea doua, trebuia sa le schimbe apa de doua ori pe zi pentru ca se imputea repede, n-au mai incaput nici in acvariu, pana la urma le-a dat la gradina zoologica.

#67
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Mi-am dorit de mult o broasca testoasa si cum de vreun sfert de o ora o am, mi-am dat seama ca nu stiu nimic despre ele, asa ca va rog sa ma ajutati cu informatii ... despre orice, in legatura cu cresterea lor.
Are cam 2-3 ani de zile (cred). Este destul de marisoara, cam cat o palma.
Trebuie sa o tin in apa?
Pai daca nu e de apa, ci de uscat, NU o tii in apa nicidecum. Acvariul, daca vrei un loc al ei, va fi FARA apa, cu jumatate din el cu pamint UD si cealalta jumatate ii pui fin. Acolo unde are finul, deasupra pe acvariu ii asezi si o LAMPA speciala pentru a avea caldura. Nu le lasati fara aceasta lampa , iarna, vin din tara calduroasa si doresc caldura mereu. Ea se duce unde ii convine, cind vrea mincare sau sa faca pipi, sa zicem, adica ori pe fin ori pe pamintul ud.

Linga asezi, stiu eu 2 farfuriute mici, stilul care pui sub flori, in care una sa aiba flori de papadie uscate, adora asta si cealalta apa. Poti sa pui o farfurie mai mare cu apa, insa in ea sa asezi pietre, pe care ea va putea sa se urce si sa iasa din apa, din nou pe uscat. Le este f. greu sa se catare din apa, pe baza farfuriei, deci sa nu fie prea adinca. Daca cumva le lasati prin casa si se intorc cu burta in sus, vor muri, daca nu sinteti acolo sa le intoarceti. Nu se pot intoarce singure, aici e dificultatea lor.

Daca este cit palma, este mica are vreo 2- 3 ani posibil si nu este recomandat sa o lasi sa hiberneze iarna, pina pe la 5-6 ani, cind va lua in greutate si va putea da jos, atunci cind va intra in hibernare. Atentie insa in timpul ei. Sexul il poti vedea si dupa carapace, la masculi sint mai bombate, rotunde si mai groasa decit la femeie. Vara adora iarba, si cind soarele e puternic iese cu tot gitul afara. Daca este prea cald, puneti cu mana, apa peste ea la fiecare 2 ore. Nu o bagati in apa cu totul ptr. ca se poate ineca. Daca nu are pofta de mancare, consultati un medic. Cind incepe sa va cunoasca, va veni dupa papucii dumneavoastra din casa, sint f. destepte in a urmari. Se misca incet si le puteti lua oriunde, mai ales pe plaja unde le place caldura. Am revenit sa-ti las si un link despre sexul unei broscute. http://petgeek.ro/af...stoasa-de-uscat

Edited by Astro-Liv, 24 January 2014 - 13:41.


#68
x-man25

x-man25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 07.06.2007
Va multumesc pentru raspunsuri si am revenit cu poze.

Poza 1 Poza2

Dupa cum arata si ce poze am gasit pe net, se pare ca face parte din specia Florida. Va rog sa-mi confirmati.

I-am pus apa in acvariu si incalzitor, la 36 de grade. Sta numai pe langa aparat.

A venit la pachet cu niste viermisori uscati. Pe acestia trebuie sa-i pun direct in apa si cati?

Edited by x-man25, 24 January 2014 - 16:06.


#69
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postx-man25, on 24 ianuarie 2014 - 16:05, said:

I-am pus apa in acvariu si incalzitor, la 36 de grade. Sta numai pe langa aparat.

cam mult mi se par 36 de grade

eu am pus odata pe 33 grade si broscoiul statea doar afara pe piata, m-am gandit ca ii prea cald :)

#70
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostBucifon, on 24 ianuarie 2014 - 16:51, said:

cam mult mi se par 36 de grade

eu am pus odata pe 33 grade si broscoiul statea doar afara pe piata, m-am gandit ca ii prea cald Posted Image
Ii place caldura, da' nici chiar asa!
27 e temperatura optima.

Edited by diogene_din_butoi, 04 March 2014 - 22:45.


#71
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
Am "mostenit" si eu o testoasa si poate cei care se pricep imi dau si mie niste sfaturi.
E testoasa de uscat, mare cam cat o minge de fotbal. Deocamdata mananca salata verde, iarba de prin curte, frunze de la flori, cate o bucata de mar. Ce as mai putea sa ii dau?
Ar trebui sa bea apa? N-am vazut-o niciodata band (o am de vreo luna). E un sistem de irigare automat in gradina, care ii trage cate un dus cam de doua ori pe zi. E OK sau sa incerc sa o feresc?

O sa intre in hibernare singura? Aici nu prea are unde sapa, sa se ingroape. Ar trebui sa ii fac un adapost de iarna?

#72
andiviper

andiviper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.12.2014
Din cate am observat la broscutele mele, micute deocamdata, sunt extrem de mancacioase, stie cineva cam la ce interval ar trebui sa le maresc ratia de mancare? In momentul actual le dau cam 3-4 creveti uscati. Sunt inca mititele. Nu cred ca au un an.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate