Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1000 replies to this topic

#847
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Problema distribuțiilor de Linux e faptul că software-ul pare să fie în beta tot timpul, dacă ajunge cumva să fie stabil, trebuie musai să stricăm totul și să o luăm de la capăt. Eu am început să folosesc Linux pe vremea kde 3.5, care era stabil și mi-a plăcut, dar au trebuit să bage kde4, care era praf la început și am trecut pe gnome2, care era stabil, dar au trecut pe gnome 3, care era praf la început.

Dacă tot a devenit stabilă plasma5, nu vor să bage plasma6? Când vom vedea gnome4? :)

#848
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Si evolutie cum sa mai existe daca ingheata totul la un punct? Toti adauga cate ceva la sistem, mai constata ca nu pot altceva daca nu rescrie o bucata si tot asa. Peste tot se intampla la fel, unii au capacitatea de a face teste in timp utila, altii nu, fiecare cu ritmul sau de productie. Nu degeaba spun in licenta: "This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY".
Sau folosesti ceva gen Debian stable dar cand vrei o noutate te vei uita la stele.

De ceva timp folosesc Arch. Inainte Fedora etc. Am dorit noutatile mereu. Culmea e ca Arch mi-a facut cele mai putine probleme (si alea remediabile tot de catre mine dupa o ducumentatie).

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2017 - 09:06.


#849
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cei de la KDE si-au invatat lectia primita la aparitia Kde4! D-aia au "rupt" platforma in 3 segmente, Plasma6 poate aparea maine si celelalte 2 segmente sa ramana inca 2-3 luni la versiunea actuala, in plus au ramura unstable (pentru testare), in Arch e un mediu/ repository dedicat, il folosesc de ani de zile..
Si-s convins ca dupa aparitia Gnome3 si cei de la Gnome vor fi mult mai calculati, mai precauti, fragmentarea a fost mult prea mare, Mate, Cinnamon si mai ales Unity!

Dar trebuie sa existe si progres, important e ca distributiile precum Ubuntu sa profite de munca/ experienta developerilor/ maintainerilor/ testerilor din distributiile bleeding edge!

#850
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postneagu_laurentiu, on 10 aprilie 2017 - 09:02, said:

Sau folosesti ceva gen Debian stable dar cand vrei o noutate te vei uita la stele.
Eu îmi dau seama că bug fixing e plictisitor, e mai palpitant să scrii software nou, dar utilizatorul are nevoie de stabilitate.

Eu chiar folosesc Debian stable, deși acum sunt pe stretch, care e suficient de stabil, și îl folosesc cu software care nu s-a schimbat de un deceniu: xorg, alsa, openbox, rox-filer. Nici n-am trecut pe systemd, încă folosesc sysvinit. Better the devil you know. Cea mai mare schimbare pentru mine a fost să trec de la mplayer la mpv. :lol:

#851
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
A apărut Ubuntu 17.04.
E cam moartă aria asta sau mi se pare mie?

#852
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu e moarta nici aria si nici topicul, doar ca se posteaza mai rar.
Schimbari mai mari vor fi abia in versiunea 18.04.

Adaug si link catre un scurt review: http://www.omgubuntu...ew-new-features

Quote

Swap Files
Fresh installs of Ubuntu 17.04 will no longer require a swap partition that’s (at least) twice the RAM size. It makes little sense on modern systems that have more memory available.
So, instead, Ubuntu 17.04 Zesty Zapus uses a swapfile by default. Sizing of swap files is different to the swap partitions and typically use no more than 5% of free disk space (or 2048MB of RAM), which is another potential benefit.

Linux Kernel 4.10
Ubuntu 17.04 includes the Linux kernel 4.10, which is great news for anyone looking to run the release on AMD Ryzen or Intel Kaby Lake systems. Gamers will also appreciate the inclusion of MESA 17.0.2 and the X.Org Server 1.19.2 is also included by default.

Default Apps
Ubuntu’s core app set has been largely updated and dusted down for 17.04.
There’s the latest LibreOffice 5.3 (aka the one you can enable the ‘Ribbon’ interface in); the default Calendar app picks up a handy week view; and key essentials Firefox and Thunderbird are shipping their latest stable versions, too.
With the bulk of GNOME 3.24 available in Zesty you also get new versions of many other apps and tools, except for the stock Terminal emulator (which stays on v3.20), the Nautilus file manager ( on v3.20) and Ubuntu Software ( on v3.22, but with some additional features, like Snap URL support).
    Firefox 52
    Thunderbird 45
    LibreOffice 5.3
    Nautilus 3.20.4
    Rhythmbox 3.4.1


#853
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 08:05, said:

A apărut Ubuntu 17.04.
E cam moartă aria asta sau mi se pare mie?

Cred ca nu mai sunt multi care folosesc Ubuntu :lol:

#854
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si s-ar putea sa ramana tot mai putini dupa ce dispare Unity.

Dar cum Ubuntu + distributiile bazate pe Ubuntu au in prezent de departe cei mai multi utilizatori ar fi putin probabil ca o alta distributie sa ii ia locul.

#855
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Interesul scazut pentru a aparut versiunea X + 1 a distributiei... poate fi explicat si prin faptul ca distributia adesea nu e mai mult decat o colectie de software, iar cine stie ca are nevoie o versiune mai noua a softului Y, face rost de ea indiferent ce distributie ruleaza.

Edited by dani.user, 14 April 2017 - 11:22.


#856
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postxxvirusxx, on 14 aprilie 2017 - 10:51, said:

Cred ca nu mai sunt multi care folosesc Ubuntu Posted Image
Nu mai sunt mulți care folosesc desktop-uri/laptop-uri, majoritatea butonează de pe smartphone-uri și tablete (Android).

View Post_-_, on 14 aprilie 2017 - 11:16, said:

Dar cum Ubuntu + distributiile bazate pe Ubuntu au in prezent de departe cei mai multi utilizatori ar fi putin probabil ca o alta distributie sa ii ia locul.
Pe mine mă miră că nu au dispărut majoritatea distribuțiilor până acum.

#857
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdani.user, on 14 aprilie 2017 - 11:22, said:

Interesul scazut pentru a aparut versiunea X + 1 a distributiei... poate fi explicat si prin faptul ca distributia adesea nu e mai mult decat o colectie de software, iar cine stie ca are nevoie o versiune mai noua a softului Y, face rost de ea indiferent ce distributie ruleaza.

Este mai mult decat atat: un tot inchegat care este caracterizat printr-o stabilitate buna (nu cea mai ridicata, dar rezonabila comparativ cu multe alte distributii), care scuteste utilizatorul de anumite eforturi suplimentare, inclusiv de instalarea separata a programelor de baza si updatarea lor manuala, de rezolvarea conflictelor dintre pachetele de instalare, o distributie care se instaleaza rapid si usor, compatibil cu o gama foarte larga de hardware, per total oferind o experienta similara OS-urilor mai populare, un magazin de aplicatii bine pus la punct, suport bun, comunitate larga, un model de upgrade care te pune periodic in contact cu progresele realizate in Linux etc. Toate astea au contribuit la popularitatea distributiei.

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 11:31, said:

Pe mine mă miră că nu au dispărut majoritatea distribuțiilor până acum.

Linux a evoluat foarte mult in ultimii ani. Cei mai multi useri vor un OS care sa le permita sa ruleze aplicatiile de care au nevoie, sa nu fie necesar sa consume prea mult timp cu problemele OS-ului, sa permita trecerea usoara de la alte OS-uri pe Linux si sa beneficieze sub Linux de anumite avantaje oferite de OS-urile comerciale, sa existe avantaje suplimentare care nu exista pe alte OS-uri s.a.m.d. Iar Linux si in particular Ubuntu ofera deja toate acestea.

#858
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Eu nu înțeleg strategia asta a celor de la Canonical de a aliena utilizatorii Ubuntu cu atâtea schimbări radicale, întâi Unity, acum Gnome 3:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pvfyr3y5LH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred că prefer Unity decât Gnome 3, nu că mi-ar plăcea Unity în mod special. KDE pare a fi cel mai matur, cel mai flexibil și cel mai configurabil desktop environment.

#859
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 14:29, said:

cu atâtea schimbări radicale

E o strategie des intalnita in lumea linuxului, cu plusuri si minusuri.

#860
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 14:29, said:

Eu nu înțeleg strategia asta a celor de la Canonical
Eu nu inteleg ce nu intelegi tu Posted Image
Istoric, Ubuntu a preferat Gnome. Debian, de unde a supt Ubuntu, prefera Gnome. Nu-i nimic de neinteles.

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 11:31, said:

Pe mine mă miră că nu au dispărut majoritatea distribuțiilor până acum.
Pentru ca motivele ce stau la baza lor nu-s comerciale.

View Posta3e6u9, on 14 aprilie 2017 - 14:29, said:

KDE pare a fi cel mai matur, cel mai flexibil și cel mai configurabil desktop environment.
KDE a avut o istorie zbuciumata privind licenta. De asta Gnome (GTK+ impreuna cu cele aditionale) au fost alese de unii. Plus limbajul C in loc de C++ (de la QT/KDE).

Edited by neagu_laurentiu, 14 April 2017 - 14:59.


#861
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu a fost cine stie ce mare branza Unity...."bara" aia laterala o poti crea folosind un dock sau mutare panou lateral...exemplu xfce.

#862
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este vorba doar de launcher. Credeam ca ai testat Unity.
Uite cateva link-uri:
http://www.pcworld.c...good-thing.html
https://www.lifewire...s-gnome-2201173

#863
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Am testat Unity (nu 8) dar nu m-a atras, nu este permisibil in customizare etc...
Iar in linkurile postate este doar un vs - Unity-Gnome.

#864
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Unity era specifică Ubuntu, reprezentativă, completa imaginea de marcă: nume, logo, identitate. Înainte de Unity Ubuntu era (zic eu) ternă, era doar o altă distribuție cu Gnome2...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate