Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ubuntu, topic general.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1000 replies to this topic

#811
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postneagu_laurentiu, on 07 aprilie 2017 - 15:29, said:

Asa se intampla cand un grup comercial vrea sa faca un lucru iar cand nu mai iese banu', moare proiectul.
asa se intampla cu orice proiect

#812
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Mai sunt si cele din pasiune ori la care participa un grup variat de dezvoltatori. Canonical a vrut sa mearga contra valului.

#813
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Folosesc rar linux dar tocmai trecusem pe Ubuntu Mate cand am auzit grozavia. Ma obisnuisem cu Unity era ok. Imi pare rau ca au renuntat la telefon, cred ca putea fi pastrat dar fara convergenta. In pole position pentru convergenta cred ca e MIcrosoft daca isi mai resusciteaza telefoanele daca nu...nu.
LE
Desktopul si laptopul deja sunt produse de nisa destinate celor ce creaza continut.... Eu asa cred

Edited by since2004, 07 April 2017 - 20:39.


#814
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
renuntarea la convergenta e un lucru bun, cred ca se vor concentra mai mult pe desktop, acolo mai au o sansa.

#815
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postrich1974, on 09 aprilie 2017 - 07:37, said:

renuntarea la convergenta e un lucru bun, cred ca se vor concentra mai mult pe desktop, acolo mai au o sansa.
Nu știu cât de mult va mai conta:

[ https://i.imgur.com/EIGZqEH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by a3e6u9, 09 April 2017 - 08:33.


#816
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Piata PC-ului s-a redus, nu-i o noutate. Insa nu tinteste GNU/Linux la marea masa a populatiei. Doar Canonical a avut un gand!

Edited by neagu_laurentiu, 09 April 2017 - 09:14.


#817
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postneagu_laurentiu, on 09 aprilie 2017 - 09:12, said:

Piata PC-ului s-a redus, nu-i o noutate. Insa nu tinteste GNU/Linux la marea masa a populatiei. Doar Canonical a avut un gand!
E amuzant că deși s-a tot vorbit de anul desktop-ului Linux, desktop-ul a devenit oarecum irelevant, un produs de nișă. În acest timp software-ul open-source a ajuns să domine lumea, sub forma Androidului, care are kernel Linux.

#818
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Numai ca un kernel e doar o mica parte din software-ului unui sistem. Android (din punctul meu de vedere e un bloatware ce merge acum din inertie) are aportul sau la succesul de piata.

#819
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Discuția deviază iar, poate-ar trebui un subiect dedicat?
Kernelul e doar o parte, dar una esențială, e fundația pe care e construit tot restul. Și eu zic că Android e bloatware, dar așa trebuie să fie, la urma urmei e destinat unor categorii de useri extrem de variate și de obicei atehnice, e necesară adaptarea la utilizator. Vrea userul calendar ortodox, îl are, vrea pedometru, îl are, vrea nu-ș ce altă prostie, o are, șamd. Cine se pricepe curăță ”gunoiul”, dar nu ăștia reprezintă grosul cererii/ pieței de desfacere! Și-i posibil ca această ”variantă” de Linux să se impună în dauna distribuțiilor clasice și pe desktop/ laptop prin RemixOS, PhoenixOS, sau altceva similar...

#820
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postneagu_laurentiu, on 09 aprilie 2017 - 11:48, said:

Numai ca un kernel e doar o mica parte din software-ului unui sistem. Android (din punctul meu de vedere e un bloatware ce merge acum din inertie) are aportul sau la succesul de piata.
Dacă o luăm așa, și Ubuntu e bloatware. Eu butonez acum de pe o tabletă destul de veche, cu un giga de RAM, se mișcă destul de bine cu SlimRom, care e o versiune lightweight de Android. În ultima vreme folosesc mai mult tableta asta decât laptopul meu cu i5 și 4 giga de RAM.

#821
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.02.2004
Si totuși:
https://yunit.io/

Quote

Following up with Mark Shuttleworth’s announcement to abandon unity 8 development, we have forked it and are planning to continue working with the project.

Proiectul nu are încă un nume definit. Așteaptă propuneri prin vot.

#822
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Nu putem spune ca o componenta e mai breaza ca alta. Fiecare isi face treaba pentru care-i destinata, una fara alta nu duce la produsul final. Android are pe langa kernel tot ce ofera GNU, partea video distincta de X Window, API unitar etc. iar producatorii de hard ofera suportul necesar. Toate asta fac diferenta. GNU cu politica sa n-au reusit sa atraga de partea lor cat face marketingul Google. Aici dorea si Canonical sa faca treaba, s-au lasat din varii motive.

View Postdane-boy, on 09 aprilie 2017 - 12:53, said:

Asa se intampla un lumea open source. Acum ramane de vazut cati dezvoltatori atrag de partea lor.

Edited by neagu_laurentiu, 09 April 2017 - 12:59.


#823
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postdane-boy, on 09 aprilie 2017 - 12:53, said:

Si totuși:
https://yunit.io/
Proiectul nu are încă un nume definit. Așteaptă propuneri prin vot.
Era de așteptat.

#824
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postdane-boy, on 09 aprilie 2017 - 12:53, said:

Si totuși:
https://yunit.io/

Proiectul nu are încă un nume definit. Așteaptă propuneri prin vot.
Eu am senzația că există suficiente interfețe grafice. De când folosesc openbox, am văzut cum s-a divizat comunitatea din cauza Gnome 3, au apărut Unity, Cinnamon, Gnome 2 a fost resuscitat de Mate, etc. În tot acest timp, openbox a rămas la fel: stabil, rapid, funcțional, e de-a dreptul perfect, cum ar putea să-l îmbunătățească?

#825
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postshogun1, on 09 aprilie 2017 - 13:01, said:

Era de așteptat.
Stai sa vezi tu acum crashuri random si buguri care nu vei stii cand vor fi fixate.:D

Edited by lightpoint, 09 April 2017 - 13:15.


#826
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlightpoint, on 09 aprilie 2017 - 13:14, said:

Stai sa vezi tu acum crashuri random si buguri care nu vei stii cand vor fi fixate.Posted Image
Așteaptă să schimb Arch/ Kde cu Ubuntu/ Unity... Posted Image

#827
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
unity o mizerie de care nu trebuie să va fie dor... slavă Domnului că n-am folosit-o deloc! Ubuntu! paaaaaa...

#828
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Unity din poveste era mai mult decat un DE pentru ca venea (daca era finalizat) cu o gramada de tehnologii care ar fi adus plus valoare si lui GNU/Linux. Cum arata vizual se putea schimba si era ultima problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate