Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Ezoterism vs. religie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Zanetti`

Zanetti`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.11.2005
@Shrew
Stai linistita ca nu faci rau daca crezi in Dumnezeu,etc.Ai vorbit de "energia naturii"...Io nu prea cred ca exista o energie de care spui tu.Singura "sursa" de energie este Dumnezeu.Spuneai de preotii care vindeca si exorcizeaza.Da!Este adevarat ,ei au primit de la Dumnezeu aceasta putere,har de a tamadui pe altii de boalele altora.Dar tot Dumnezeu este in spatele vindecarilor.N-am nimic impotriva la preotii care vindeca cu ajutorul lui Dumnezeu.
Eh, asta tot o forma de magie este. Cum poate sa fie rau sa-ti ajuti semenii??
Cuvantul magie nu prea se potriveste aici.Nu stiu ce inseamna exact cuv magie dar sigur este o actiune facuta cu ajutorul altui dumnezeu.Cred ca in lumea asta sunt doar 2 stapani,dumnezei:Dumnezeu atotputernic si satan.Iar de satan apartin toate lucrurile rele si mai putin rele.As putea spune ca magia este un act facut cu ajutorul lui satan(parerea mea!).

Si clar ca Biserica si de fapt nici un om nu are dreptul sa ia viata la alt om!Cine face acest lucru va da socoteala intr-o zi!

#20
anastasia

anastasia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2006
shrew, iote inca un link despre vrajitorie, e un fragment dintr-o
carte despre viata lui andrei cel nebun

http://www.ortodoxme...-Despre-farmece

oarecum, previnta viziunea unui sfant ortodox despre vrajitorie.
sfantul asta ii vedea pe draci si aruca cu pietre dupa ei :D

#21
free2pro

free2pro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.08.2005
Nu-mi place vrajitoria. Emana un aer malefic... Ma simt bine asa, fara vraji si descantece. -_-

#22
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

View PostZanetti`, on Dec 5 2005, 22:06, said:

@Shrew
Stai linistita ca nu faci rau daca crezi in Dumnezeu,etc.Ai vorbit de "energia naturii"...Io nu prea cred ca exista o energie de care spui tu.Singura "sursa" de energie este Dumnezeu.Spuneai de preotii care vindeca si exorcizeaza.Da!Este adevarat ,ei au primit de la Dumnezeu aceasta putere,har de a tamadui pe altii de boalele altora.Dar tot Dumnezeu este in spatele vindecarilor.N-am nimic impotriva la preotii care vindeca cu ajutorul lui Dumnezeu.
Eh, asta tot o forma de magie este. Cum poate sa fie rau sa-ti ajuti semenii??
Cuvantul magie nu prea se potriveste aici.Nu stiu ce inseamna exact cuv magie dar sigur este o actiune facuta cu ajutorul altui dumnezeu.Cred ca in lumea asta sunt doar 2 stapani,dumnezei:Dumnezeu atotputernic si satan.Iar de satan apartin toate lucrurile rele si mai putin rele.As putea spune ca magia este un act facut cu ajutorul lui satan(parerea mea!).

Si clar ca Biserica si de fapt nici un om nu are dreptul sa ia viata la alt om!Cine face acest lucru va da socoteala intr-o zi!
actul de a vindeca cu ajutorul lui Dumnezeu, sau prin alte metode.. nu se numeste vrajitorie. documenteaza'te putin. :) doar pentru ca unii nu stiu despre ce e vorba, sau nu inteleg mecanismul, nu se numeste vrajitorie. cineva spunea ca "oricarei tehnologii suficient de avansata pentru a nu putea fi inteleasa i se atribuie calificativul de magie".

Edited by katsuchyo, 11 February 2006 - 22:25.


#23
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
Absolut orice forma de religie/magie/spiritism/etc. are la baza transferul de energie pe o anumita frecventa dintre persoana ta si o entitate. Daca frecventa este inalta energia iti este benefica, daca frecventa este joasa iti ataca propriul camp energetic si ai de suferit.
Un transfer de energie pe o frecventa inalta/joasa implica de la sine atractia persoanei respective spre entitatea de la care a primit. Astfel se explica de ce cand te rogi lui Dumnezeu spre ex, te simti mai bine, iar cand invoci o entitate cu energie malefica (spiritism de ex) simti cum energia respectiva te invadeaza.
Un atac energetic asupra unei persoane (transfer de energie joasa de la o persoana la alta), face ca persoana donor sa ramana indatorata fata de entitatea de la care a primit energia malefica.
Astfel iubeste-ti aproapele = daruieste-i energie benefica nu malefica.
Iad= locul de plata pentru datorii.

De asta Dumnezeu interzice practicile murdare, pentru ca te iubeste, si nu doreste ca sa petreci o eternitate platind datorii.

#24
free2pro

free2pro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.08.2005

View PostCostty, on Feb 12 2006, 10:34, said:

Daca frecventa este inalta energia iti este benefica, daca frecventa este joasa iti ataca propriul camp energetic si ai de suferit.


Depinde de modulatia care o folosesti... :proud:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate