Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vecinul si-a luat gaini. Miros neplacut.Ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Te duci la primărie și te interesezi dacă există vreo hotărâre a consiliului local privind creșterea animalelor în curte.

#20
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008

 Dragos2k9, on 15 iulie 2013 - 10:21, said:

mah, ti-am zis sa iti iei si tu porci, macar pana la Craciun. Face scandal? Ii zici ca muti porcii cand muta el gainile.
Nu-l afacteaza, casa lui e mai departe... :( si raman si cu porcii.. (si mai e pan la craciun)

 afh, on 15 iulie 2013 - 10:28, said:

Te duci la primărie și te interesezi dacă există vreo hotărâre a consiliului local privind creșterea animalelor în curte.
Ok, este urmatorul pas pe care il voi face daca nu ne intelegem amiabil. 10x

#21
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Dragos2k9, on 15 iulie 2013 - 09:34, said:


Incearca ce a zis colegul mai sus. Vorba buna mult aduce. Explica-i punctul tau de vedere, si incercati sa ajungeti la un consens. Daca nu merge treaba asta si e neserios, cumpara-ti si tu vreo 10 porci si fa-le tarc langa gard... asa vre-o luna, doua.
Mi-ai luat vorba din gura cu porcii.
dar omul vroia sa faca un foisor acolo.

#22
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
De obicei nu miroase daca curtea e suficient de mare si cu suficienta verdeata. Ar trebui sa discuti cu vecinul sa le limiteze accesul inspre gardul cu tine sau sa plantati ceva tufisuri folositoare pe-acolo (un fel de gard viu). Asta inainte de "razboi"

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Te pricepi la pescuit ? găinilor le plac râmele la nebunie si te apuci şi de grătar iei şi peşte bineînţeles şi chemi vecinu la o bere /grătar  , lui îi dai resturile iar tu mănânci cei mai savuros , în 24 ore îşi mută găinile şi nu o să mai îndrăznescă cu altceva . Baftă.

#24
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
1. Ideal ar fi sa vorbesti cu omu' si sa gasiti o cale amiabila de a rezolva problema dar...asta e doar teorie si probabil nu va merge.
2. Faza cu porcii nu tine. Daca omul e obisnuit sa creasca animale pentru el mirosul de porci va fi aer de munte, tu nu vei face altceva decat sa-ti amplifici calvarul
3. Nici cu otrava nu prea merge mai ales daca ai vorbit in prealabil cu omul. Orice gaina moarta in mod suspicios dupa discutie va fi trecuta automat 'in contul tau' si nu e bine sa te apuci de razboi direct cu idiotii ca multi 'ie ranchiunosi'
4. SARE. Sarea grunjoasa rezolva treaba. Din cate stiam (nu sunt crescator de gaini nu garantez 100%) sarea omoara gainile. Si chiar daca nu omoara gainile intr-o cantitate mai mare distruge vegetatia. Nu numai vegetatia dar si ramale  (as in râme nu ramele de tablou), melcii, alte taratoare. Fara sursa de mancare in acea zona (apropiata de gardul si casa ta) gainile vor cauta mancare in alta zona a curtii vecinului.

#25
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 danghetau, on 15 iulie 2013 - 10:06, said:

Stai linistit, este unul la noi in oras care creste pasari pentru consumul propriu la 10 metri in spatele blocurilor turn care incadreaza cel mai mare bulevard al orasului. Nu stiu cum de suporta oamenii aia care au geamurile in spate mirosul dar na, poate le place.
romanul e obisnuit sa traisca la oras ca la tara.....

in constanta, unul crestea gaini pe bloc, le facuse tarc acolo...ocazional isi mai lua cate una zborul si ajungea la socra-miu in curte.....
oameni tampiti


fiind la tara, si la curte...parca nu e foarte nelaocul lui sa cresti gaini....insa ar trebuii sa vorbeasca cu vecinul si eventual daca nu muta gainile in alta parte sa faca adune zilnic gainatul de acolo.....

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Muta-te la oras daca la tara pute de la gaini.

Din ciclul m-am mutat langa aeroport si ma deranjaza avioanele. Cu scap de ele.

?

Rezolvati si voi ca oamenii.

#27
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008

 undercoverbrother, on 15 iulie 2013 - 15:05, said:

Muta-te la oras daca la tara pute de la gaini.

Din ciclul m-am mutat langa aeroport si ma deranjaza avioanele. Cu scap de ele.

?

Rezolvati si voi ca oamenii.
M-am mutat din oras special sa scap de "ferma urbana".. teren numai cu vile. Na belea. Vecinu tot cu obiceiu de la tara a ramas.

 shiva, on 15 iulie 2013 - 12:20, said:

De obicei nu miroase daca curtea e suficient de mare si cu suficienta verdeata. Ar trebui sa discuti cu vecinul sa le limiteze accesul inspre gardul cu tine sau sa plantati ceva tufisuri folositoare pe-acolo (un fel de gard viu). Asta inainte de "razboi"
Idee foarte buna cu gradul viu :). Numai sper sa functioneze...

#28
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
ia-ti si tu o vulpe Posted Image
serios vorbind, cauta ceva de genul asta: aparat de alungat pasarile
Nu sunt  100% sigur ca functioneaza si pt gaini, dar cat timp un aparat de genul imita sunetul unui uliu, nu cred ca mai stau gainile la taifas langa gardul tau

#29
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008

 Lowrider, on 15 iulie 2013 - 16:43, said:

ia-ti si tu o vulpe Posted Image
serios vorbind, cauta ceva de genul asta: aparat de alungat pasarile
Nu sunt  100% sigur ca functioneaza si pt gaini, dar cat timp un aparat de genul imita sunetul unui uliu, nu cred ca mai stau gainile la taifas langa gardul tau
Am discutat cu vecinu si se pare ca a inteles si o sa-si mute cosmelia. Oricum un aparat de genu este de tinut minte Posted Image

#30
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 undercoverbrother, on 15 iulie 2013 - 15:05, said:

Muta-te la oras daca la tara pute de la gaini.

Din ciclul m-am mutat langa aeroport si ma deranjaza avioanele. Cu scap de ele.

?

Rezolvati si voi ca oamenii.

Ai o mentalitatea de roman verde! Oriunde in lumea civilizata(nu e cazul Rromaniei),animalele de genul nu se cresc decat la ferme! Restul sunt romanisme de prost gust si trebuie tratate ca atare...

#31
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ia-ti un dihor .

Edited by mihai!, 15 July 2013 - 20:37.


#32
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 SeNcE, on 15 iulie 2013 - 17:45, said:

Am discutat cu vecinu si se pare ca a inteles si o sa-si mute cosmelia. Oricum un aparat de genu este de tinut minte Posted Image

Daca imita tipatul uliului, merge sigur; cand eram copil ma distram imitand uliul - cand ma auzeau, fugeau ingrozite si se varau prin toate cotloanele.

#33
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ady77 esti un pretios si un delicat dar mai ales naiv, daca tot ai deschis discutia. Ce cautati frate la tara sau in camp daca nu va place.
Eu n-as sta nici la 10km de oras pt ca la tara e la tara.

Daca as ala verde probabil mi-ar placea printre ai mei.

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
N-ar fi mai simplu sa iti faci foisorul in alta parte?

#35
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008

 Friskey, on 16 iulie 2013 - 09:55, said:

N-ar fi mai simplu sa iti faci foisorul in alta parte?
Deja am inceput constructia, am turnat placa de beton... Si oricum, e vorba si de principiu...

#36
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma, eu stiu ca gainile nu put asa tare. Deci acolo ori e o mizerie de nedescris ori esti prea sensibil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate