Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

izolare chiuveta incastrata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jenigina

jenigina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2012
buna ziua..din nou!! cu un subiect nou!! Posted Image  ca urmare a mobilarii bucatariei am schimbat chiuveta cu una incastrata in blat. a fost montata de mesriasi. insa la o saptamana am constatat ca am apa sub dulap. apa se infiltreaza printre blat si chiuveta, fiind un spatiu intre acestea - m-am bagat sub chiuveta si este vizibil spatiul existent. mesriasii au montat chiuveta doar cu banda aceea cu care se vand chiuvetele, si cu clemele, fara nici un alt adaos. intrebarea mea ar fi: merge sa pun silicon sanitar transparent pe dedesupt??? sau trebuie scoasa chiuveta ptr a pune silicon pe partea de sus?? multumesc anticipat!!

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
nu a fost montata corect. acea banda are rol de etansare. daca nu refac "meseriasii" lucrarea, nu ai decit sa cumperi silicon sanitar transparent, sa slabesti clemele , sa pui siliconul pe banda ( ca sa nu fie vizibil ) si sa pui totul inapoi , apasind bine chiuveta cind fixezi clemele,
in orice caz , sa nu-ti imaginezi ca aceste solutii adoptate de fabricantii de chiuvete sunt facute sa reziste in conditii de imersie sau presiune , ci doar sa impiedice ca sa patrunda apa ajunsa accidental pe blat.

#3
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 02.10.2010
Mai trebuie stranse clemele ,daca sunt stranse la maxim si tot ai loc liber ,desfale si introduce un adaos intre cleme si blat.Asta in prima faza si dupa aceeia apeleaza la silicon

#4
jenigina

jenigina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2012

 andu2006, on 10 iulie 2013 - 15:48, said:

nu a fost montata corect. acea banda are rol de etansare. daca nu refac "meseriasii" lucrarea, nu ai decit sa cumperi silicon sanitar transparent, sa slabesti clemele , sa pui siliconul pe banda ( ca sa nu fie vizibil ) si sa pui totul inapoi , apasind bine chiuveta cind fixezi clemele,
in orice caz , sa nu-ti imaginezi ca aceste solutii adoptate de fabricantii de chiuvete sunt facute sa reziste in conditii de imersie sau presiune , ci doar sa impiedice ca sa patrunda apa ajunsa accidental pe blat.
multumesc!!! tocmai aceasta este grija mea: ma tem sa nu se umfle blatul de la apa...

 khristy36, on 10 iulie 2013 - 15:55, said:

Mai trebuie stranse clemele ,daca sunt stranse la maxim si tot ai loc liber ,desfale si introduce un adaos intre cleme si blat.Asta in prima faza si dupa aceeia apeleaza la silicon
multumesc!! am sa incerc si asta!!

Edited by jenigina, 10 July 2013 - 15:57.


#5
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 jenigina, on 10 iulie 2013 - 15:32, said:


a fost montata de mesriasi.
Am putea sa-i stim si noi ca sa ne ferim de ei?

#6
jenigina

jenigina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.11.2012

 ofi_tm, on 10 iulie 2013 - 18:57, said:

[size=4]
Am putea sa-i stim si noi ca sa ne ferim de ei?
sper sa fie o exceptie montarea defectuoasa a chiuvetei, caci ei mi-ai facut si racordul la gaze... Posted Image

#7
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 jenigina, on 10 iulie 2013 - 19:12, said:

sper sa fie o exceptie montarea defectuoasa a chiuvetei, caci ei mi-ai facut si racordul la gaze... Posted Image
Cu atat mai grav :( daca si gazu-i tot asa de etansat !!

#8
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
posibil sa nu iti fi pus toate clemele de la chiuveta, trebuie sa fie 8 la numar.

Edited by king_tzapone, 11 July 2013 - 05:28.


#9
mariuspet

mariuspet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 20.03.2007
de la producator la producator chiuvetele vin cu 6, 8, 10 sau mai stiu eu cate cleme.

blatul, inainte de montarea chiuvetei se izoleaza pe portiunea decupata cu silicon.

#10
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Buna tuturor, am gasit acest topic si am zis ca se potriveste cerintelor mele. Am procurat o chiuveta si in curand va trebui sa o montez pe blatul de bucatarie (postez putin mai jos o imagine). Ideea e ca aceasta chiuveta nefiind din inox, nu este prevazuta cu cleme de acelea de prindere, si nici cu banda de cauciuc pt. etanseizare. Stie cineva ce solutii se pot adopta pentru izolarea unei astfel de chiuvete? Va multumesc!

[ http://www.mobilaclasica.com/files/chiuveta-picurator-stanga[1].jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

 lonutz, on 21 octombrie 2015 - 06:53, said:

Buna tuturor, am gasit acest topic si am zis ca se potriveste cerintelor mele. Am procurat o chiuveta si in curand va trebui sa o montez pe blatul de bucatarie (postez putin mai jos o imagine). Ideea e ca aceasta chiuveta nefiind din inox, nu este prevazuta cu cleme de acelea de prindere, si nici cu banda de cauciuc pt. etanseizare. Stie cineva ce solutii se pot adopta pentru izolarea unei astfel de chiuvete? Va multumesc!

[ http://www.mobilaclasica.com/files/chiuveta-picurator-stanga[1].jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Salut , și eu am aceeași problemă , nu are acele cleme de prindere și nu știu cum vine prinsă pe blat.

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

 Bebe_miezu, on 20 decembrie 2015 - 10:48, said:

Salut , și eu am aceeași problemă , nu are acele cleme de prindere și nu știu cum vine prinsă pe blat.
daca este compozit este suficient silicon, fiind grea se aseaza bine pe blat, nu o sa ai probleme

#13
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Ok am înțeles....credeam ca trebuie să aibă niște cleme cum au cele de metal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate