Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Putin ajutor legat de pescuit

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Dupa un an universitar extrem de obositor am luat in sfarsit vacanta. Si nimic altceva nu ar fi mai relaxant pentru mine decat un mers la peste dupa o pauza de vreo 2 ani. Problema este ca nu prea o sa am timp asa mult de acest lucru, asa incat astazi m-am gandit sa-mi fac un permis de pescuit pentru a-mi petrece cate 2-3 ore din cand in cand la lacul orasului natal (Campina, judetul Prahova), care insa nu este proprietate privata  din cate stiu eu (din ce am auzit de la pescari trebuie permis pentru care dai o taxa de 50 de lei pe an si in caz de vine un control si nu ai permis dai 20 de lei pe zi pentru a pescui acolo). Citind astazi pe internet pentru "a ma documenta" am observat faptul ca, pentru mine ca student, taxa este de 10 lei. Insa cum va trebui sa procedez? Va trebui sa ma inscriu neaparat intr-o asociatie pentru a fi posesorul unui permis? Sau unde va trebui sa ma duc, ca sunt putin cam "in ceata".

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Te duci la asociata judeteana de pescuit si iei permis pentru zona aia.Am facut si eu asa ceva dar acum vreo 10 ani,pentru raul Mures!
De obicei se elibereaza pe loc.Iar daca ai permisul.....Fir aintins!Sau cum isi ureaza homosexualii intre ei "sa ti-o traga la fund"...pluta,ca despre ea e vorba!

#3
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Pai am citit undeva ca este valabil in toata tara permisul asta de pescuit. Este adevarat?

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Te duci la ANPA şi îţi iei permis .
Nu trebuie să fii înscris în nicio asociaţie .
Dacă nu este concesionat , poţi să dai la peşte liniştit cu permisul ANPA .

#5
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postmitzadadj92, on 06 iulie 2013 - 23:29, said:

Pai am citit undeva ca este valabil in toata tara permisul asta de pescuit. Este adevarat?
Nu cred.Stiam ca e doar in judetul din care l-ai luat,

Edited by andu2012, 06 July 2013 - 23:46.


#6
marian008

marian008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.08.2007
Asa e cum spune genius. Permisul de anpa e valabil in toata tara cu conditia sa nu fie concesionata balta sau raul respectiv. Intereseazate si u la AJVPS din judetul tau sa nu fie concesionate baltile de acolo. Eu in gorj am permis de la ANPA si permis de la ei ca sa pot pescui oriunde in judet pentru ca baltile sunt concesionate de ei. Toata afacerea ma costa 82 de lei pe an.

#7
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Am fost astazi si m-am interesat. In calitate de student ma costa vreo 50 de lei taxa anuala si vreo 6 lei carnetul, iar in banii astia intra si permisul de la ANPA, dar care cica dureaza vreo 3 luni pana vine. Ca de, traim in Romanica si e greu sa se faca astfel de permise

Edited by mitzadadj92, 07 July 2013 - 13:54.


#8
marian008

marian008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.08.2007
Cam asa dureaza ca se fac in Polonia. Pescuiesti cu chitanta care ti-o da. Daca te intreaba cineva pe balta de permisul de ANPA e vina lor ca nu ti l-au dat.

#9
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
in fine, e bine ca sunt lamurit acuma. Acum sa fac rost de 50 de lei si tusti la balta.

#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
De ce 50 de lei ?
30 de lei e permisul ANPA .
De ce te înscrii în asociaţie ?

#11
marian008

marian008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.08.2007
Se inscrie in asociatie pentru a putea pescui pe raurile sau baltile concesionate de ei.

#12
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
Repet, asa cum a scris si colegul de mai sus ca nu trebuie sa va inscrieti in nici o asociatie.
Prezentati-va la sediul A.N.P.A. si contra sumei de 30 ron se elibereaza un permis de pescuit valabil pe tot teritoriul Romaniei, cu exceptia apelor concesionate, sau patronate de asociatiile A.J.V.P.S.
Trebuie sa aveti buletinul la dvs. si o poza 3/4 pentru permis.
Daca va duceti prima data la A.J.V.P.S. ei va cer sa platiti peste 80 ron (in Vrancea atat costa) si sa inscrieti in asociatie.
Sincer nu cred ca merita, unele asociatii nu fac nimic pentru a popula apele cu peste sau pentru prinderea braconierilor.
Stima.

#13
marian008

marian008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.08.2007
Sunt de acord cu tine ca nu fac nimic respectivele asociatii, la mine in Gorj au mai populat Jiul dar nu prea mult. Eu am si Permis da la ANPA si Carnet de Membru de la ei pentru ca au apele concesionate si nu prea am ce face doar cu permisul de la ANPA.

#14
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Da, pentru ca a fost o hotie...
A.N.P.A -ul a concesionat mai departe luciu de apa la A.J.V.P.S.-urile din tara.
Si uneori iti trebuie permis de la amandoua institutiile.
Eu am platit cotizatie la A.J.V.P.S. vreo 25 ani pana cand am renuntat deoarece nu mai fac populari sau mai rau cand anuntam ca sunt setci pe apa, eram sfatuit sa-mi vad de treaba.
Asa ca am renuntat....vrei un peste? dai o comanda la ''baieti'' si gata, nu mai trebuie permis.Posted Image

#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Nu e vorba de peşte .
E vorba de pescuit .

#16
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
permisul este 10 lei pentru studenti la ANPA (cazul meu). Mie asa mi s-a spus. Lacul din acest oras este concesionat de AJVPS Prahova ceea ce inseamna cam asa:
20 lei/zi
50 lei elevi/studenti
100 lei adulti.
Nu zic ca este un lucru 100% sigur in legatura cu preturile si 2 - vreau doar sa merg o ora, doua si eu sa ma mai racoresc nu neaparat sa prind ceva:) si asa , decat sa merg 3 zile sa platesc mai mult decat permisul atunci mai bine platesc dracia aia de permis si dau cat vreau

#17
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011

View Postgenius, on 08 iulie 2013 - 20:04, said:

Nu e vorba de pește .
E vorba de pescuit .

Buna ziua.
Sunteti cotizant la vreo asociatie de pescuit?
Daca va interesati putin, veti vedea ca ''e vorba si de peste'' in plata permisului de pescuit.
Ei sunt obligati ca din cotizatiile membrilor sa execute lucrari de curatare a luciului de apa, populari cu peste, combaterea braconajului si altele care nu le mentionez eu aici ca dam in off topic si nu e cazul.
De aceea am mentionat eu mai sus ca nu se merita sa platesti un permis pe un an de zile cu o suma destul de maricica la o asociatie care nu-si respecta indatoririle.
Sanatate si pentru pescari, fire smucite.Posted Image

#18
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdaniel-popa, on 09 iulie 2013 - 17:09, said:

Buna ziua.
Sunteti cotizant la vreo asociatie de pescuit?
Nu .
Nu am fost şi nu o să fiu niciodată decât dacă altfel nu se poate .

View Postdaniel-popa, on 09 iulie 2013 - 17:09, said:

De aceea am mentionat eu mai sus ca nu se merita sa platesti un permis pe un an de zile cu o suma destul de maricica la o asociatie care nu-si respecta indatoririle.
Sanatate si pentru pescari, fire smucite.Posted Image
Şi eu am zis altfel ??!!?!?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate