Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

EREZIILE KARMEI SI REINCARNARII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#289
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 12 iulie 2019 - 16:29, said:

Servus Dorel666
1. „Progresul“ la care te referi, este cel material, iar acest progres a avut loc de-abia după ce occidentul s-a dezis de creștinism, odată cu „epoca luminilor” sau a Renașterii, după lungul întuneric al creștinismului.


Singurul ”occident” care s-a dezis de Crestinism este Hitler. In rest, tot Occidentul este crestin si crestin o sa ramana, inclusiv Germania nebunului Hitler, chiar daca unora li se pare altfel. Si cea mai ostentativ crestina, in ziua de azi,  este chiar SUA,  ”buldogul lumii”.

#290
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmadhukar, on 12 iulie 2019 - 16:29, said:

1. „Progresul“ la care te referi, este cel material, iar acest progres a avut loc de-abia dup ce occidentul s-a dezis de creștinism, odat cu „epoca luminilor” sau a Renașterii, dup lungul întuneric al creștinismului.

2. Progresul material nu implic cunoașterea existenței reincarnrii sau nu, ci alinierea la pricipiile capitalismului de piaț, vezi în acest sens China, care nu are nimic de-a face cu creștinismul, și care în scurt timp a devenit cea de-a doua putere mondial.

3. India nu este cea mai înapoiat țar din lume, ci are un mare grad de srcie și corupție; mai mari ca ale României în ciuda faptului c este o mare putere economic cu un Produs Intern Brut de peste 2700 mld. US Dollar (locul 6/7 în lume). Corupția și în sens mai larg lipsa virtuții, este ceea ce distruge prosperitatea și fericirea.

4. Eroarea de comportament legat de abolirea reincarnrii const în faptul c ideea existenței unei singure vieți, din țrile creștine, îi face pe oameni s acționeze dup principiul „oricum am o singur viaț, s o triesc din plin”, urmat de goana dup avere și plceri (cel mai mare progres).

Cele bune
madhukar

1. Dup ce occidentul s-a dezis de creștinism, a nceput decderea moral și spiritual a Europei! Nu epoca luminilor sau renașterii ne-a adus nou progresul material, ci avalanșa de genii nscute ncepnd de pe la jumtatea secolului al XIX-lea și pn pe la nceputul secolului al XX-lea, ingineri, fizicieni, inventatori de excepție, nu filosofi sau teologi! ns acest progres material, ne-a adus numai necazuri din punct de vedere spiritual, tehnologii distructive (n mas), deprtarea de natur, etc.!
Ca s nu mai vorbesc despre campaniile militare de cucerire purtate de ctre marile puteri occidentale, jaful planetar care a urmat și mbogțirea rapid a Europei... fiind una dintre cauzele progresului material al Europei!

2. Corect, cu mențiunea c China a fost ajutat din plin de ctre puterile occidentale (finanțe, tehnologii, etc.)!
Apropo... dac occidentul și retrage investițiile din China, n maxim 10 ani, China se dezumfl ca un balon uriaș care este! :)

3. Dac mprți PIB-ul pe cap de locuitor, tot srcie ți d, plus c averea Indiei se afl n mna ctorva familii bogate, restul murind practic de foame! E adevrat c India are cteva atuuri, ns per ansamblu st prost cam la toate capitolele!

4. Ideea existenței unei singure vieți, nu ți d o eroare de comportament, dac accepți varianta creștin a vieții dup moarte... ba chiar te exalteaz! Problema este cu ateismul care susține c dup moarte te neantizezi forever... asta duce la eroarea de comportament la care fcuși referire matale! :)

Cele bune
heart_of_ice

Edited by heart_of_ice, 12 July 2019 - 17:23.


#291
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 12 iulie 2019 - 16:40, said:

Singurul ”occident” care s-a dezis de Crestinism este Hitler. In rest, tot Occidentul este crestin si crestin o sa ramana, inclusiv Germania nebunului Hitler, chiar daca unora li se pare altfel. Si cea mai ostentativ crestina, in ziua de azi,  este chiar SUA,  ”buldogul lumii”.

Vorbești prostii mai mari dect tine Dorele, tu chiar nu știi cnd s te oprești din debitat inepții?!
Hitler a avut un concordant cu Papa, cum s se dezic Hitler de creștinism, n condițiile n care la Auschwitz (Owicim) pe furnalele lagrului ieșea fumul evreilor arși n cuptoare, iar la capela catolic din lagr, frecventat de naziști, ieșea fumul de la lumnrile aprinse de ei n numele lui Dumnezeu!
Și da, @madhukar are dreptate, Europa s-a dezis de creștinism... tu ai fost vreodat n occident s vezi ce se ntmpl cu bisericile creștine?!
Vorbești și tu s te afli n treab!

Edited by heart_of_ice, 12 July 2019 - 17:25.


#292
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 12 iulie 2019 - 17:16, said:

Vorbești prostii mai mari decât tine Dorele, tu chiar nu știi când să te oprești din debitat inepții?!
Hitler a avut un concordant cu Papa, cum să se dezică Hitler de creștinism, în condițiile în care la Auschwitz (Oświęcim) pe furnalele lagărului ieșea fumul evreilor arși în cuptoare, iar la capela catolică din lagăr, frecventată de naziști, ieșea fumul de la lumânările aprinse de ei în numele lui Dumnezeu!
Și da, @madhukar are dreptate, Europa s-a dezis de creștinism... tu ai fost vreodată în occident să vezi ce se întâmplă cu bisericile creștine?!
Vorbești și tu să te afli în treabă!

A pus si Hitler vreo lumanare in capela aceea catolica de care faci dumneata caz?

#293
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 12 iulie 2019 - 19:33, said:

A pus si Hitler vreo lumanare in capela aceea catolica de care faci dumneata caz?

Mi las-m bre nene cu Hitler sta al tu... tu crezi c forțele naziste din care fcea și el parte, lsa chiar toate pe mna lui! El era un bufon care se credea stpnul lumii, att!
Dorele, hai las-m-n pace c m obosești!

#294
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 12 iulie 2019 - 20:37, said:

Măi lasă-mă bre nene cu Hitler ăsta al tău... tu crezi că forțele naziste din care făcea și el parte, lăsa chiar toate pe mâna lui! El era un bufon care se credea stăpânul lumii, atât!
Dorele, hai lasă-mă-n pace că mă obosești!

Pai, eu n-am zis de poporul neamt ca nu avea credinta, doar de Hitler.

#295
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 12 iulie 2019 - 21:58, said:

Pai, eu n-am zis de poporul neamt ca nu avea credinta, doar de Hitler.

Ce popor neamț visezi Dorele, se zice poporul german! :D

Edited by heart_of_ice, 13 July 2019 - 00:49.


#296
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 13 iulie 2019 - 00:49, said:

Ce popor neamț visezi Dorele, se zice poporul german! Posted Image

Care-i diferenta intre ”neamt” si ”german”?

#297
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2019 - 13:41, said:

Care-i diferenta intre ”neamt” si ”german”?

ntre neamț și german (termenii) nu prea e mare diferenț, ns ntre "poporul neamț" și poporul german, da, este o mare diferenț! Este o greșeal elementar de exprimare... t'oașu' milițian... :D

Edited by heart_of_ice, 14 July 2019 - 17:07.


#298
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 17:07, said:

Între neamț și german (termenii) nu prea e mare diferență, însă între "poporul neamț" și poporul german, da, este o mare diferență! Este o greșeală elementară de exprimare... t'oașu' milițian... Posted Image

Care-i diferenta intre poporul neamt si poporul german?

#299
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2019 - 17:11, said:

Care-i diferenta intre poporul neamt si poporul german?

Stai jos, nota 4! Ai devenit penibil! Phuah!

#300
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 17:12, said:

Stai jos, nota 4! Ai devenit penibil! Phuah!

Sunt penibil pentru ca...?

#301
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2019 - 17:30, said:

Sunt penibil pentru ca...?

Pentru c nu știi s te exprimi Dorele, de aia!! Phuah!!

#302
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 18:05, said:

Pentru că nu știi să te exprimi Dorele, de aia!! Phuah!!

Adica nu vii cu nici o argumentatie, doar cu ”Esti asa pentru ca asa zice eu”!
Vezi, aceasta inseamna ”nu judecati ca sa nu fiti judecati”. Adica m-ai facut pe mine penibil, numai si numai sa demonstrezi cat de penibil esti dumneata.

#303
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 14 iulie 2019 - 18:35, said:

Adica nu vii cu nici o argumentatie, doar cu ”Esti asa pentru ca asa zice eu”!
Vezi, aceasta inseamna ”nu judecati ca sa nu fiti judecati”. Adica m-ai facut pe mine penibil, numai si numai sa demonstrezi cat de penibil esti dumneata.

Adic tu afirmi: "poporul neamț"... și spui c eu sunt penibil... ești penibil ru de tot, zu așa! Phuah!

Edited by heart_of_ice, 14 July 2019 - 19:58.


#304
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 14 iulie 2019 - 19:57, said:

Adică tu afirmi: "poporul neamț"... și spui că eu sunt penibil... ești penibil rău de tot, zău așa! Phuah!

Cata vreme continui cu ”ba tu”,  si ai mai mult de cinci ani, chiar esti mai mult decat penibil!

#305
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 03 mai 2019 - 13:27, said:

Si magarita lui Balaam a vorbit cu glas omenesc, dar nu pentru ca se reincarnase careva in ea, iar la Cincizecime o intreaga multime a inceput sa vorbeasca in limbi pe care nu le cunoscuse mai inainte.

Numeri 22:30 Măgăriţa a zis lui Balaam: „Nu sunt eu oare măgăriţa ta, pe care ai călărit în tot timpul până în ziua de azi? Am eu oare obicei să-ţi fac aşa?” Şi el a răspuns: „Nu.”

Deci, copilul acela arab, afara de cazul ca este vreo smecherie la mijloc, putea sa inceapa sa vorbeasca brusc engleza cu accent britanic si pentru ca a intrat un duh in el.

Servus Dorel666,

Povestea în care apare măgărița lui Balaam nu afirmă că în aceasta ar fi intrat un duh, care să vorbească în numele ei.
De altfel întreaga povestea este cusută cu ață albă:
1. Măgărița era "fermecată", pentru că putea vedea să-l vadă pe mesagerul lui Iehova.
2. Balaam însă nu putea să-l vadă, până când chipurile Iehova i-a permis în cele din urmă.
3. Numeri 22:28: Iehova i-a deschis gura măgăriței și ea ia- spus lui Balaam: "Ce ţi-am făcut eu, de mă baţi acum pentru a treia oară?", nu că ar fi intrat un duh în ea.
4. Și mai ciudat este faptul că autorul poveștii a uitat să scrie că Valaam ar fi trebuit să se minuneze când măgărița a început să-i vorbească, "Ce ţi-am făcut eu, de mă baţi acum pentru a treia oară?".

5. Dacă în copil ar fi intrat un duh care ar fi vorbit în engleză atunci s-ar fi auzit o altă voce: cea a duhului, nu cea a copilului, vezi înregistrarea și alte explicații mai jos, care contrazic intrarea unui duh care să vorbească engleza:

O'Neal Mahmoud
Un copil arab de 3 ani a început brusc să vorbească engleza, cu accent britanic, vezi VIDEO
O'Neal Mahmoud, un copil de doar trei ani dintr-o familie arabă din Înălțimile Golan, Israel, i-a uimit pe toți medicii și specialiștii care l-au consultat prin abilitatea sa de a vorbi în engleză cu un accent britanic fără a fi fost expus în niciun fel unor limbi străine. Specialiștii spun că micuțul are un "accent pakistanez din sudul Londrei".

Copilul nu a vorbit nu a vorbit deloc până la vârsta de 2 ani, scrie The Times of Israel. Apoi a început să scoată anumite zgomote neinteligibile și, la un moment dat, a început să vorbească engleza fluent și să folosească expresii colocviale din engleză.

Băiatul, denumit după legendarul baschetbalist Shaquille O'Neal, locuiește într-un sat de lângă orașul Druze, în nordul Israelului.
Mai ciudat este faptul că O'Neal Mahmoud nu cunoaște de fapt echivalenții arabi ai cuvintelor în limba engleză pe care le folosește. Un terapeut de limbaj care a examinat copilul a concluzionat că nivelul său de engleză era cel al unui copil de trei ani care a crescut într-o familie vorbitor de limbă engleză, în timp ce nivelul său de limba arabă - limba sa maternă - era mult sub acest nivel.

Citește mai mult: Reincarnare: exemple-copii

De asemenea datorită activităților sale din viața anterioară copilul, ca fiecare dintre noi, prezintă anumite înclinații "firești".

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 02 August 2019 - 11:18.


#306
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmadhukar, on 02 august 2019 - 11:09, said:

Servus Dorel666,

Povestea în care apare mgrița lui Balaam nu afirm c în aceasta ar fi intrat un duh, care s vorbeasc în numele ei.
De altfel întreaga povestea este cusut cu aț alb:
1. Mgrița era "fermecat", pentru c putea vedea s-l vad pe mesagerul lui Iehova.
2. Balaam îns nu putea s-l vad, pân când chipurile Iehova i-a permis în cele din urm.
3. Numeri 22:28: Iehova i-a deschis gura mgriței și ea ia- spus lui Balaam: "Ce i-am fcut eu, de m bai acum pentru a treia oar?", nu c ar fi intrat un duh în ea.
4. Și mai ciudat este faptul c autorul poveștii a uitat s scrie c Valaam ar fi trebuit s se minuneze când mgrița a început s-i vorbeasc, "Ce i-am fcut eu, de m bai acum pentru a treia oar?".

5. Dac în copil ar fi intrat un duh care ar fi vorbit în englez atunci s-ar fi auzit o alt voce: cea a duhului, nu cea a copilului, vezi înregistrarea și alte explicații mai jos, care contrazic intrarea unui duh care s vorbeasc engleza:

O'Neal Mahmoud
Un copil arab de 3 ani a început brusc s vorbeasc engleza, cu accent britanic, vezi VIDEO
O'Neal Mahmoud, un copil de doar trei ani dintr-o familie arab din Înlțimile Golan, Israel, i-a uimit pe toți medicii și specialiștii care l-au consultat prin abilitatea sa de a vorbi în englez cu un accent britanic fr a fi fost expus în niciun fel unor limbi strine. Specialiștii spun c micuțul are un "accent pakistanez din sudul Londrei".

Copilul nu a vorbit nu a vorbit deloc pân la vârsta de 2 ani, scrie The Times of Israel. Apoi a început s scoat anumite zgomote neinteligibile și, la un moment dat, a început s vorbeasc engleza fluent și s foloseasc expresii colocviale din englez.

Biatul, denumit dup legendarul baschetbalist Shaquille O'Neal, locuiește într-un sat de lâng orașul Druze, în nordul Israelului.
Mai ciudat este faptul c O'Neal Mahmoud nu cunoaște de fapt echivalenții arabi ai cuvintelor în limba englez pe care le folosește. Un terapeut de limbaj care a examinat copilul a concluzionat c nivelul su de englez era cel al unui copil de trei ani care a crescut într-o familie vorbitor de limb englez, în timp ce nivelul su de limba arab - limba sa matern - era mult sub acest nivel.

Citește mai mult: Reincarnare: exemple-copii

De asemenea datorit activitților sale din viața anterioar copilul, ca fiecare dintre noi, prezint anumite înclinații "firești".

cele bune
madhukar


Servus madhukar,

n toate aceste cazuri, subiecții au acces (ntr-un mod supranatural) la subconștientul colectiv, nici vorb despre rencarnare! :)

Cele bune
heart_of_ice

Edited by heart_of_ice, 02 August 2019 - 13:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate