Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#145
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005

View Postioham, on 04 iulie 2013 - 20:13, said:


Te sprijini pe lucruri oferite de „cercetători” și de un sistem eminamente evoluționist care a manipulat și o face constant. În mod normal ar trebui să ai unele rezerve.
Nu ai citit nimic despre fraudele din știință?... despre Piltdown, despre datările convenabile, la moft?
Sînt teorii cum că dinozaurii n-au mai mult de 5000 de ani vechime și au fost „rezolvați” tot la potop pentru că ar fi putut apărea în urma unor experimente genetice făcute de acei Supraveghetori, îngeri căzuți veniți din Cer și care de altfel au stricat atunci și rasa umană, ceea ce a dus și la potop.

Sigur ca da, Ioham. Si fosilele de animale marine gasite pe varf de munti, au tot 5000 de ani. Acum 5000 de ani varfurile muntilor erau pe fundul oceanului.
Si geologia o fi masluita?
Stiam ca o sa ai o explicatie de genul de mai sus.
Te bazezi pe niste teorii care nu stau in picioare, incercand sa demolezi niste stiinte solid argumentate si construite in secole de cercetari.

#146
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 21:06, said:



Sigur ca da, Ioham. Si fosilele de animale marine gasite pe varf de munti, au tot 5000 de ani. Acum 5000 de ani varfurile muntilor erau pe fundul oceanului.
Si geologia o fi masluita?
Stiam ca o sa ai o explicatie de genul de mai sus.
Te bazezi pe niste teorii care nu stau in picioare, incercand sa demolezi niste stiinte solid argumentate si construite in secole de cercetari.
Nu 5000, dar poate 10000? Nu poti fii sigur de nimic din ce ai aflat, doar ce stii, ce nu-ti este indoctrinat. Cum explici pozele cu galaxia noastra? Cum au fost facute? Cum explici ca avem acuma un galop tehnologic? In ultimul deceniu tehnologia a avansat mai mult decat a avansat tot secolul trecut..

Edited by Ergaust, 04 July 2013 - 21:12.


#147
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 21:06, said:

Sigur ca da, Ioham. Si fosilele de animale marine gasite pe varf de munti, au tot 5000 de ani. Acum 5000 de ani varfurile muntilor erau pe fundul oceanului.
Si geologia o fi masluita?
Stiam ca o sa ai o explicatie de genul de mai sus.
Te bazezi pe niste teorii care nu stau in picioare, incercand sa demolezi niste stiinte solid argumentate si construite in secole de cercetari.
Sigur că e măsluită și ea... adică e aranjată să dea cu plus. E show total și în zona asta cu straturile geologice care se găsesc în altă ordine decît asteaptă „cercetătorii” dar ei le „reașează”  spunînd că nu este altfel cum pentru că ei sînt siguri de evoluție. Adică pun rezultatul dinainte, pe urmă caută să-l demonstreze. Sînt cercetări care explică bine realitatea potopului, cu straturile de vegetație găsite dedesubt, cu scoici găsite pe vîrf de munte...
Ți-am zis că datarile sînt discutabile, eu aș spune aservite unui scop.

„Cercetările”... cele evoluționiste, sînt precum spui, bine „argumentate”...
pentru că există o comunitate științifică eminamente evoluționistă și care deține și peer review-ul...
o comunitate ce se sprijină pe dogme precum Big Bang sau „evoluție”.

Edited by ioham, 04 July 2013 - 21:16.


#148
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postioham, on 04 iulie 2013 - 21:03, said:

Pe minciuna aia s-a construit evoluționismul
aici luam drumuri diferite
eu cred si in creatie si in evolutie in acelasi timp
asta pentru ca CREATIA SI EVOLUTIA SUNT INTRINSECI
o fiinta umana este creata si evoluata in acelasi timp...
"caricatura"crede ca exista din momentul nasterii...dar nu...el exista de cand era in burta....dar si dinainte...in 2 corpuri diferite !!
totul este in bucla....
deaceea Biblia a zis cel mai bine....in Geneza....atat ca e greu de inteles pentru multi...
Dumnezeu a existat dintotdeauna si in cateva zile a creat totul pe rand....dar acele zile sunt de fapt....cine stie cati mii/milioane de ani....

#149
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 20:57, said:

Postul lui ioham e mai relevant si mai inteligent de cat  toate posturile voastre ateiste, la un loc.

Pentru ca iti da dreptate, in contrast cu posturile noastre la care esti incapabil sa raspunzi? Posted Image makes sense

Edited by zdutzu, 04 July 2013 - 21:28.


#150
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 21:25, said:

aici luam drumuri diferite
eu cred si in creatie si in evolutie in acelasi timp
asta pentru ca CREATIA SI EVOLUTIA SUNT INTRINSECI
o fiinta umana este creata si evoluata in acelasi timp...
"caricatura"crede ca exista din momentul nasterii...dar nu...el exista de cand era in burta....dar si dinainte...in 2 corpuri diferite !!
totul este in bucla....
deaceea Biblia a zis cel mai bine....in Geneza....atat ca e greu de inteles pentru multi...
Dumnezeu a existat dintotdeauna si in cateva zile a creat totul pe rand....dar acele zile sunt de fapt....cine stie cati mii/milioane de ani....

O fi durat zilele acelea mii de ani, dar Dumnezeu a terminat lucrarea în 6 zile și în a 7-a s-a odihnit.
Deci ne-a dus la capăt, ne-a terminat, ne-a făcut compleți din prima fără să mai fie nevoie de evoluții.
Sper că-L crezi pe Dumnezeu în stare de performanța asta adică să ne facă gata finisați și terminați.
Restul ce a mai urmat la om a fost învățare și adaptare, dar evoluția precum poate știi, presupune apariția omului de la simplu la complex, de la ceva diform, aiurea, incomplet, spre omul cum îl știm, ceea ce este fals.

Nu ai nevoie în gîndirea ta de evoluție pentru că are sorginte rea, întunecată, ascunzînd în ea tema evoluției omului printr-un salt de la OM la ZEU ceea ce este imposibil și blasfemic, pentru că omul este Creație și NU este Creator.
Este învățătură de la Lucifer care vrea să fie egalul lui Dumnezeu, să devină și el Creator, nemulțumit că a fost decăzut.
Iar ca să-l depărteze pe om de Dumnezeu, îi bagă în cap prostii evoluționiste, care repet, n-au miza falsă pe care o știm referitoare la apariția noastră din vreo gorilă ci acel salt om-zeu... De aia vezi prin India sau aiurea oameni înșelați, „emancipați” și „evoluați” spiritual care strigă și spun : „Eu sînt Dumnezeu”... aceeași înșelare șoptită de diavol, cum că ai fi Creator.

Deci, crezi cum vrei, intrinsec sau altfel.... ți-am spus cum cred eu.

#151
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 21:25, said:


o fiinta umana este creata si evoluata in acelasi timp...


Imposibil.
Sa-ti explic: fiecare fiinta creata este mai evoluata decat predecesoarea ei ca mostenire, gene etc.Nu poti pune termenii evoluat, creat si nascut in aceasi fraza NICIODATA daca ne referim la fiinta umana.
Evolutia (ca proces) se intampla sa fie vizibila pe parcursul a mai multe mii/zeci de mii/sute de mii de ani.Pentru asta e nevoie de perpetuarea speciei.
Este un echilibru, nu o egalitate intre cele 2 trasaturi.
De aceea nu putem spune ca "fiinta umana este creata si evoluata "; mai bine spus "fiinta umana este creata si evolueaza"

#152
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005

View Postioham, on 04 iulie 2013 - 21:16, said:

E show total și în zona asta cu straturile geologice care se găsesc în altă ordine decît asteaptă „cercetătorii” dar ei le „reașează”  spunînd că nu este altfel cum pentru că ei sînt siguri de evoluție. Adică pun rezultatul dinainte, pe urmă caută să-l demonstreze.

[ http://www.sherv.net/cm/emo/laughing/laughing-tears-smiley-emoticon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#153
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 21:25, said:

aici luam drumuri diferite
eu cred si in creatie si in evolutie in acelasi timp
asta pentru ca CREATIA SI EVOLUTIA SUNT INTRINSECI
o fiinta umana este creata si evoluata in acelasi timp...
Într-un fel spui același lucru, căci dacă e evoluată în același timp, înseamnă că e dusă la capăt, terminată, finisată.
Pentru că Dumnezeu a pus în om din prima grai, conștiință, și toate organele, ochi, urechi, mîini, picioare, și restul...
Nu l-a făcut cu un sfert de ochi, un plămîn, și vreo trei degete... e hilar.

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 22:05, said:

[ http://www.sherv.net/cm/emo/laughing/laughing-tears-smiley-emoticon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i41.tinypic.com/eb1oqo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 22:05, said:

---------------------------
Dacă chiar vrei să înțelegi, oferă-ți timp pentru asta TEORIA EVOLUTIONISTA = UN ROD AL IMAGINATIEI
E un material complet, concis și cuprinzător, abordat științific, filozofic și istoric care asigură o coerență a acestui subiect.
...............................................
„Coloana stratigrafica si varsta aproximativa a tuturor straturilor purtatoare de fosile au fost si ele intocmite conform teoriei evolutioniste, cu mult inainte de a se fi auzit macar de datarea radiometrica. Orice carte stiintifica obiectiva asupra subiectului iti va spune ca singurul mod in care se poate acorda un numar absolut de ani diferitelor straturi este acceptarea teoriei evolutiei.”

Totul depinde de filosofia ta. Metoda datarii radiometrice "functioneaza" numai daca stim dinainte ca lumea "are milioane de ani vechime". Deci, in privinta datarii, nu sunt nicidecum revolutionari, ci doar se conformeaza unei pareri deja acceptate. Daca noile metode de datare ar fi spus ca lumea are doar cinci mii de ani vechime in loc de trei miliarde, savantii nu le-ar fi acceptat asa de usor.”

„Există si destule puncte slabe. De pildă, faptul că vietuitoarele apar cu totul brusc în fiecare strat, fără tipuri intermediare care să ducă la ele. Pe deasupra, pe măsură ce se continuă cercetările, se descoperă animale în unele straturi unde nu ar trebui să se afle. De exemplu, acum se descoperă în nivelul precambrian creaturi de tipul sepiei (Tribrachidid) si tot felul de animale destul de complexe de acelasi fel, care nu ar trebui să fie acolo, fiindcă se presupune că ele nu au evoluat decât cu vreo sută de milioane de ani mai târziu.
Deci fie trebuie să-ti schimbi ideile despre evolutia acestor creaturi, fie trebuie să spui că ele nu sunt decât exceptii.
In general, nu există dovezi că straturile s-au depus de-a lungul a milioane de ani.[Presupunerea uniformistă că straturile s-au depus treptat de-a lungul a milioane de ani nu este confirmată de probe doveditoare. Procesele geologice modeme arată că nu există niciunde astăzi roci care să se formeze la fel cu cele din straturile existente. Aceasta indică o origine catastrofică a straturilor. Vezi R. Milton, Shattering the Myths of Darwinism, op. cil., pp. 72-79, si H. Morris, Scientific Creationism, op. cit., p. 101-111. (n. ed.) ] Creationistii ce vorbesc de Potopul lui Noe spun că la fel de bine, se poate accepta că Potopul a pricinuit exact acelasi lucru. Vietuitoarele simple de pe fundul mării ar fi, în general, primele care să fie îngropate, urmate de pesti si alte organisme care trăiesc aproape de suprafata oceanului. Animalele mai dezvoltate, inclusiv omul, s-ar duce pe terenurile mai înalte, încercând să se îndepărteze de Potop. Ar exista putine rămăsite de oameni, fiindcă omul ar încerca să se urce în bărci si în alte mijloace spre a se îndepărta.”

Edited by ioham, 04 July 2013 - 22:41.


#154
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
eu atata stiu ca gandirea sferica...gen ce v-am zis eu in postarea anterioara....iti face creieru terci...pentru ca evolutie inseamna si ceea ce numim noi viata.....ciclul "nastere-moarte" e tot o evolutie a materiei in timp....deaia creatia e intrinseaca cu evolutia....sper sa n-am iar o noapte cu frica de Dumnezeu....

#155
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005
Ioham, geologia inseamna stiinta nu baliverne.

Imi dai sa citesc declaratiile lui Seraphim Rose. Specializat in filozofie. Deci sa-l cred pe el ca Pamantul are 5000 de ani si sa nu cred Geologia. Geologia care ti-a dat atata amar de ani carbune sa te incalzesti, care ti-a spus unde sa forezi dupa petrolul cu care te plimbi la biserica unde faci troaca de porci exact stiintele de care beneficiezi zi de zi, chiar si cand aprinzi becul.

Sa vi sa afirmi ca fosilele gasite in straturile de roca au fost plantate acolo intentionat, este o aberatie monumentala. Adica diavolii astia au avut la dispozitie probabil milioane de ucenici care au muncit ani de zile ca sa umple planeta de fosile si dovezi.
Probabil tot ei misca si placile tectonice, de harta pamantului arata asa cum arata.
Oricum, cu toata creatia asta de 7 zile, cam mare risipa de forme de viata, nu crezi? Daca omul a fost buricul universului in jurul caruia se invarte totul, nu era de ajuns ca pe langa el sa mai puna acolo, gaina, porcul, vaca si cateva flori si copaci? La ce a fost nevoie de milioane de specii de plante animale, insecte, despre unele nici macar avand habar ca exista?

A, da. Am uitat. "Nestiute sunt caile Domnului". Bine ca avem ortodoxia, care le stie pe toate.

Edited by Phobos, 05 July 2013 - 00:20.


#156
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 05 iulie 2013 - 00:09, said:

Ioham, geologia inseamna stiinta nu baliverne.

Imi dai sa citesc declaratiile lui Seraphim Rose. Specializat in filozofie. Deci sa-l cred pe el ca Pamantul are 5000 de ani si sa nu cred Geologia. Geologia care ti-a dat atata amar de ani carbune sa te incalzesti, care ti-a spus unde sa forezi dupa petrolul cu care te plimbi la biserica unde faci troaca de porci exact stiintele de care beneficiezi zi de zi, chiar si cand aprinzi becul.
Nu geologia ți-a dat cărbune ci Dumnezeu. Serafim Roze vorbește citînd geologi de renume din ambele tabere,
este o bibliografie întreagă și tagg-uri destule.Era vorba despre o favoare pe care să ți-o permiți... un dar.
Se pare că nu...

Biserica combate doar evoluționismul demonico-drăcesc-satanic...
care spune că toate s-au făcut dintr-o explozie de capul lor...  atît....

Edited by ioham, 05 July 2013 - 00:18.


#157
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005
Nu spune ca toate s-au facut dintr-o explozie ci spune ca momentan toate observatiile conduc la concluzia asta. Sunt si oameni de stiinta care nu-s de acord.
Dar toti sunt de acord ca nu stim exact cum s-a intamplat pentru ca nu se poate dovedi inca nimic clar. Mi se pare o dovada de ratiune.
In schimb a sustine ceva batut in cuie fara absolut nici o dovada, mi se pare fanatism irational.

E ca si cum atunci cand este omorat un om, vine un filozof care spune din start cine e vinovatul, si toti trebuie sa credem, indiferent de dovezile care apar in timp cum ca "ucigasul" ar fi de fapt nevinovat, indiferent de cine ce spune, chiar daca adevaratul criminal vine si marturiseste, nu, noi mergem inainte, tot inainte, pentru ca asa a spus preafericitul filozof si asa va ramane in vecii vecilor amin. Ca doar scrie acolo, in cartea scrisa de el. Totul. Nimic nu mai conteaza in afara cartii.

Edited by Phobos, 05 July 2013 - 00:33.


#158
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 05 iulie 2013 - 00:09, said:

1. Sa vi sa afirmi ca fosilele gasite in straturile de roca au fost plantate acolo intentionat, este o aberatie monumentala. Adica diavolii astia au avut la dispozitie probabil milioane de ucenici care au muncit ani de zile ca sa umple planeta de fosile si dovezi.

2. Daca omul a fost buricul universului in jurul caruia se invarte totul, nu era de ajuns ca pe langa el sa mai puna acolo, gaina, porcul, vaca si cateva flori si copaci?

3. La ce a fost nevoie de milioane de specii de plante animale, insecte, despre unele nici macar avand habar ca exista?
1. Nu ai înțeles.

2. Remarcă jenantă și fără noimă, mi-e greu să-i înțeleg logica.

3. Pentru mirarea ta sînt toate astea plus tot universul, se pare că nu te-au impresionat. Poate ar trebui să înveți a contempla.
-----------------------------------------------

-----------------------------------------------

View PostPhobos, on 05 iulie 2013 - 00:25, said:

Nu spune ca toate s-au facut dintr-o explozie ci spune ca momentan toate observatiile conduc la concluzia asta. Sunt si oameni de stiinta care nu-s de acord.
Dar toti sunt de acord ca nu stim exact cum s-a intamplat pentru ca nu se poate dovedi inca nimic clar. Mi se pare o dovada de ratiune.

In schimb a sustine ceva batut in cuie fara absolut nici o dovada, mi se pare fanatism irational.
Da... Da, cunoaștem... știința lucrează la asta... mai are un pic...

Să spui că universul și pămîntul și tu, nu înseamnă o dovadă....
să vrei să ți se demonstreze Dumnezeu ție, după ce EL a făcut-o într-o manieră extraordinară,
înseamnă o mîndrie nemăsurată.

#159
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005
Nu ai inteles tu. Tocmai ca sunt foarte impresionat, si nu vreau sa mi se demonstreze Dumnezeu mie. Nici macar nu pot sa sustin ca nu exista Dumnezeu.
Sustin doar ca in mod sigur felul in care este prezentat de biserica ortodoxa (si nu numai) sunt baliverne puerile in mare parte.
Daca e sa-l gaseasca pe Dumnezeu, orice om il poate gasi, indiferent de religie, indiferent daca a intrat in biserica, indiferent daca citeste Biblia sau nu a auzit in viata lui de ea.
De acord ca uneori poate fi indrumat, insa indrumarea bisericii ortodoxe si a felului in care ea explica viata, mai mult franeaza orice apropiere de divinitate a unui om inteligent.

Ratiunea si logica iti spune una, biserica alta. Daca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, inseamna ca si Dumnezeu are o logica asemanatoare cu a noastra, deci rezulta ca nu ar fi un lucru bun sa renuntam la ceea ce ne spune logica si ratiunea, si sa ne aruncam in bratele unor explicatii teologice din evurile trecute, care acum in lumina unor noi progrese ale stiintei, nu mai au cum sa stea in picioare, rational vorbind.

Edited by Phobos, 05 July 2013 - 00:48.


#160
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 05 iulie 2013 - 00:37, said:

Nu ai inteles tu. Tocmai ca sunt foarte impresionat, si nu vreau sa mi se demonstreze Dumnezeu mie. Nici macar nu pot sa sustin ca nu exista Dumnezeu.
Sustin doar ca in mod sigur felul in care este prezentat de biserica ortodoxa (si nu numai) sunt baliverne puerile in mare parte.
Daca e sa-l gaseasca pe Dumnezeu, orice om il poate gasi, indiferent de religie, indiferent daca a intrat in biserica, indiferent daca citeste Biblia sau nu a auzit in viata lui de ea.
O fi cum spui tu, dar sînt niște nuanțe pe acolo.
Biserica ortodoxă păstrează Cuvîntul lui Dumnezeu nealterat.
Seamănă cu un Dumnezeu de tip nou ce-mi propui tu... așa mai new age.
Vorbești despre Dumnezeu, dar faci voia ta, impunînd regulile tale.
...................
Noapte bună!

#161
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,128
  • Înscris: 23.09.2005
Daca nu esti de acord cu buddhismul care spune ca toate fiintele sunt una, atunci exista si posibilitatea ca acest cuvant al lui Dumnezeu sa fie altfel pentru fiecare fiinta in parte, deci e posibil ca si tu sa fugi dupa o himera. Poate ca fiecare il va cunoaste pe Dumnezeu in felul lui (exact cum spunea si Buddha) si nu asa cum ne spune un preot, o carte sau o religie ca trebuie sa il cunoastem.

O intrebare buna ar fi, ce garantie ai tu ca ortodoxia cunoaste adevaratul cuvant al lui Dumnezeu sau daca chiar l-a auzit vreodata? N-o sa stii asta niciodata cu siguranta decat atunci cand vei auzi tu insuti cuvantul lui Dumnezeu.

Noapte buna.

Edited by Phobos, 05 July 2013 - 01:06.


#162
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 05 iulie 2013 - 01:03, said:

Daca nu esti de acord cu buddhismul care spune ca toate fiintele sunt una, atunci exista si posibilitatea ca acest cuvant al lui Dumnezeu sa fie altfel pentru fiecare fiinta in parte, deci e posibil ca si tu sa fugi dupa o himera. Poate ca fiecare il va cunoaste pe Dumnezeu in felul lui (exact cum spunea si Buddha) si nu asa cum ne spune un preot, o carte sau o religie ca trebuie sa il cunoastem.
O intrebare buna ar fi, ce garantie ai tu ca ortodoxia cunoaste adevaratul cuvant al lui Dumnezeu sau daca chiar l-a auzit vreodata? N-o sa stii asta niciodata cu siguranta decat atunci cand vei auzi tu insuti cuvantul lui Dumnezeu.
Noapte buna.
Asta ar presupune să nu iei în considerare Nașterea lui Iisus Hristos, Răstignirea și Învierea Sa ! Să spui că nu a fost. Ar presupune iarăși să consideri Sfînta Scriptură, această Carte a Adevărului, o cacialma făcută în acele timpuri fără mari posibilități tehnice și de comunicare... așa de aiurea și din senin... cam hilar să crezi așa.
Ar mai presupune să nu iei în considerare nici faptele apostolilor despre care sînt lăsate mărturii din acele timpuri dar și după... oare tot așa de aiurea și din senin?... cooperînd la vreo cacialma planetară...
Ar presupune iarăși să faci abstracție de revelațiile și experiențele celor care au perceput și înțeles existența unei părți metafizice a lumii noastre, a unor dimensiuni pe care nu le putem percepe cu simțurile.
Trebuie să fii tare mîndru să gîndești în termenii ăștia. Mîndria nu e bineplăcută lui Dumnezeu.
..................
Despre „buddhismul care spune ca toate fiintele sunt una”... este un rahat demonic spre care ne îndreptăm din păcate, de uniformizare a conștiințelor noastre, de globalizare, de control... a fi doar un număr eventual într-o uniformă, ca să fim la fel...
Este profund fals !!! Dumnezeu ne-a făcut pe fiecare cu o personalitate distinctă și cu deosebiri de identificare,
fiecare sîntem un unicat !!! și nu cum zice orientalul... NU te zgîrie pe creier inepția asta păgînă și întunecată?
A fi egali sau echilibrați este concept demonic. Lucifer vrea egalitate cu Dumnezeu.
Lumea lui Dumnezeu se sprijină pe armonie și pe ierarhii.
...............
Ca să nu te înșeli, gîndește în termenii ăștia : Există BINE și RĂU în lumea văzută și nevăzută,
conform cu dualitatea și polaritățile care ne înconjoară.
Celui rău nu-i este îngăduit să se arate, pentru că noua ni s-a cerut să CREDEM.
A crede că nu există, ar înseamna să gîndim unilateral, să nu recunoaștem dualitatea
sau să considerăm că pămîntul are numai un pol.

Edited by ioham, 05 July 2013 - 09:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate