Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Editare foto doar in Lightroom

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Nu conteaza ordinea operatiilor din modulul Develop. Totusi, dpdv logic, nu are sens sa te chinui sa modifici culori/hue/saturation/etc, si apoi la final sa modifici White Balance-ul care da peste cap toate culorile.
Eu le fac in ordinea in care sunt meniurile in Lightroom, daca-i nevoie, dupa cum urmeaza: expunere, contrast, shadows/highlights, whites/blacks, culori, sharpen, lens correction - apoi crop.
Lightroom exporta fisierul aplicand setarile in ordinea X pe care o stie el, indiferent de ordinea in care ai aplicat tu setarile.
Cel mai bine si cel mai normal ar fi sa le aplici in ordinea in care sunt modulele prezente in program, poate cu exceptia Lens Correction care modifica expunerea si totodata iti "taie" parti din imagine.

Chiar si dpdv al performantei, Adobe recomanda editarea de sus in jos, cu o exceptie: Spot Healing, Lens Correction (ce ziceam si mai sus), apoi editari de expunere, culoare, sharpness, etc:
http://helpx.adobe.c...ance-hints.html

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
+ la ce scrie mai sus.

Dar --- primul lucru de setat este Camera Calibration, care modifica substantial imaginea. Apoi Exposure (si cele implicate) si WB; astea 2 sunt oarecum legate, deci se ajusteaza pana iese ce trebuie. De ex. WB poate afecta clipping. Apoi restul.

Parametri precum Clarity, Vibrance, Saturation, Sharpening, Noise Reduction (functie de ISO eventual), Lens Correction, Camera Calibration pot fi incluse intr-un Development Preset, de aplicat pe un calup de poze din start. Apoi se iau la puricat pozele importante si se fac ajustari suplimentare in ordinea indicata mai sus (Camera Calibration, Exposure - WB, etc.).
In principiu ordinea operatiunilor nu are importanta. Numai ca unele setari modifica imaginea. De  ex. daca modifici la urma Camera Calibration s-ar putea sa fie necesar sa revii asupra Exposure - WB. Daca faci mai intai Crop si abea dupa Lens Correction s-ar putea sa fie necesar sa reajustezi crop-ul. Samd.

Este recomandat ca dupa aplicarea unui Development Preset general pe un calup de poze (inclusiv cu setari de Sharpening si NR) sa se lanseze comanda Library / Previews / Build 1:1 Previews. Executarea acestei comenzi dureaza. Mergi la o cafea. Dupa ce termina insa ai avantajul ca vizualizarea la 50% / 100% se comite instant, fara delay. Daca modifici insa vreun parametru la o anumita poza LR va trebui sa genereze un nou Preview pentru poza respectiva, deci vizualizarea 50% / 100% se va face iarasi cu delay. Oricum, generarea de Preview ajuta sa decizi rapid la selectia pozelor care se pastreaza si care raman, intrucat vizualizarea 50% / 100% se comite instant (de ex. care au focus ratat, care sunt expuse aiyurea, etc.).

#21
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
La mine:

Camera Calibration>>>Lens Correction>>>apoi depinde de poza si de ce vreau sa scot din ea.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
De atata timp nu-s si astia in stare sa faca un sistem de update pentru Lightroom.
Stau si descarc 1 GB pentru un update minor.

#23
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
De asta eu instalez doar update-urile mai mari sau care aduc ceva care-mi "face cu ochiul". Sau din doua in doua versiuni.

In schimb, am o problema cu setarile si preset-urile pe care le fac. In mod ciudat, LR-ul era setat si avea niste profile facute de mine, nu l-am folosit vreo doua saptamani, iar ieri cand l-am deschis... Era totul default.
Am incarcat iar catalogul manual, nimic. Posted Image Asta ca sa pierd iar timp sa-l configurez si sa-mi amintesc ce preset-uri aveam facute. Posted Image

#24
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
hello tuturor!

am o problema mult mai basic cu lightroomul decat ceilalti de aici :-)

deci: am instalat programul, l-am dezarhivat si imi afiseaza un mesaj de eroare, cum ca nu gaseste un fisier. asa ca m-am blocat.

help, anyone?

#25
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Ce fisier? Care este mesajul de eroare exact? Ce versiune de LR? Ce versiune de Windows?

Sper ca l-ai descarcat de pe site-ul Adobe http://www.adobe.com....jsp?ftpID=5792

#26
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
nu l-am descarcat direct de pe site-ul Adobe, nu stiam ca este posibil free.

mesajul este ca nu gaseste un fisier cu extensia 00. este vorba de LR 3, instalat pe windows 7.

#27
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Nu e free, dar merge folosit trial 30 de zile. LR 3 e depasit, au schimbat multe lucruri in bine de la versiunea 3 pana azi.
In link-ul dat de mine ai ultima versiune.

#28
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
multumesc!!!

#29
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
La editare, cand apar zonele luminoase si cele umbrite evidentiate in rosu respeciv albastru, e obligatorie editarea pana acestea dispar?

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine puneai o poza.


Daca ai o fotografie cu un subiect ce este jumate in umbra si jumate in afara acesteia, ideal ar fi sa atenuezi cumva diferentele de luminozitate.

#31
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Intreb la general. Uneori pentru o mica zona prea umbrita ori prea luminoasa stric balansul itregii poze.
In caz ca vreau sa printez o poza cu o astfel de zona, care va fi rezultatul? Nu o sa atraga privitea zona respectiva?

#32
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostTritonal, on 05 octombrie 2015 - 21:22, said:

Intreb la general. Uneori pentru o mica zona prea umbrita ori prea luminoasa stric balansul itregii poze.
In caz ca vreau sa printez o poza cu o astfel de zona, care va fi rezultatul? Nu o sa atraga privitea zona respectiva?
Daca zonele nu sunt esentiale pentru fotografie lasa-le asa. Daca afecteaza subiectul atunci trebuie sa te hotarasti daca incerci sa la bagi pe ambele cu reducerea contrastului sau renunti la una. Un interval dinamic mare al senzorului te ajuta.

#33
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Am inteles, va multumesc pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate