Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Facultatea de geografie,sectia turism, sau Pedagogie?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Rexob

Rexob

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 25.02.2012
Esti destul de draguta(daca tu esti in poza aia :D ),destul de desteapta(din cate pot sa imi dau seama pe un forum:)) ),de ce sa iti pierzi viitorul cu o meserie plictisitoare,prost platita(multe sacrifiiiiiciii) ca "profesoara" ?Posted Image
Sa isi bata toti mucosii joc de tine ?!
Fa ce iti place..dar... (:
Think about it..Posted Image

Edited by Rexob, 13 June 2013 - 22:17.


#20
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Măi băieți, țineți-vă scula-n pantaloni!

Acu să răspund la întrebare din titlu, mult mai ok ar fi turismul. Încearcă totuși pe la ase, că orice ai termina vei fi calificată drept economist.
Prin prisma vechiului job, mergeam zilnic pe la diverse multinaționale și pe acolo mai toate gagicile(numai bune) terminaseră ase-ul.

#21
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013

 Rexob, on 13 iunie 2013 - 22:17, said:

Esti destul de draguta(daca tu esti in poza aia Posted Image ),destul de desteapta(din cate pot sa imi dau seama pe un forum:)) ),de ce sa iti pierzi viitorul cu o meserie plictisitoare,prost platita(multe sacrifiiiiiciii) ca "profesoara" ?Posted Image
Sa isi bata toti mucosii joc de tine ?!
Fa ce iti place..dar... (:
Think about it..Posted Image
Prost platita,da,stiu ca este.Dar o meserie plictisitoare nu o consider.

#22
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013

 Clerik, on 13 iunie 2013 - 22:46, said:

Acu să răspund la întrebare din titlu, mult mai ok ar fi turismul. Încearcă totuși pe la ase, că orice ai termina vei fi calificată drept economist.
La Universitatea Transilvania din Brasov exista un profil ECONOMIA COMERŢULUI, TURISMULUI ŞI SERVICIILOR , de la care poti iesi si economist(pe langa celelalte meserii legate de turism). Ar fi o solutie mai buna aceasta facultate?

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
La aproape orice facultate economica exista specializarea in cauza, nu-i o noutate. Dupa mine e o strutocamila din care "stii de toate" si nimic practic.

Edited by neagu_laurentiu, 27 June 2013 - 08:42.


#24
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Incearca sa faci un compromis. Sa alegi ceva ce nu-ti place atat de mult (dar nu deloc), dar sa te orientezi catre ceva mai bine platit in viitor, ceva mai cautat. Nu le poti avea pe toate. Si sa nu iei in calcul ca o anumita facultate e mai grea sau mai usoara. Pana la urma, ne putem adapta cand vine vorba de un viitor mai bun, si important e sa iti atingi scopul, indiferent de mijloace.

Eu inca nu am terminat studiile, dar m-am lovit si eu de aceeasi problema ca si tine acum 4 ani de zile: ce sa aleg sa am un viitor cat mai sigur?! Mi-am dorit foarte mult ceva pe domeniul tehnic, fizica, mecanica, dar in Romania trebuie sa te gandesti mereu la rentabilitate, astfel incat am ajuns la concluzia ca domeniul este unul daca nu mort, aproape mort la noi. Asa ca a trebuit sa ma reorientez si le-am luat prin eliminare. In final, mi-am ales stomatologia gandind ca o sa fie si putina tehnica, si putina stiinta, si putina relatie interpersonala si mai ales diversitatea, dar n-o sa mor de foame. Am facut compromisuri pe de o parte, echilibrand situatia de cealalta parte. Nu zic ca voi avea profit garantat oricand (nici nu-mi doresc o viata de lux), dar am siguranta zilei de maine si pot sa-mi dozez eu timpul alocat muncii. Desi mi-e groaza, facultatea e ingrozitor de dificila, daca nu te descurci cu invatatul mot-a-mot si cu o memorie extraordinara, nu dovedesti foarte mult, chiar si incercand sa inveti logic si sa intelegi, merg inainte, asa bine, rau cum este. La partea practica ma descurc foarte bine, imi place enorm, iar rabdarea extrema si minutiozitatea ma avantajeaza enorm in fata multor colegi care desi au 10 pe linie nu se descurca mai deloc la partea practica, elementul de baza in domeniu. Sa nu mai vorbim ca timpul e extrem de limitat, n-ai timp de mare lucru si esti mereu in priza, stresat, intrucat si concurenta e pe masura.

Domeniile economic, medical si IT sunt cele mai prospere, dupa parerea mea. In toate cele trei, ai sanse mari sa lucrezi in mari corporatii si sa castigi pe masura. Nu va fi usor, dar daca iti si place, merita!

Asa cum spuneau mai multi utilizatori mai sus, evita sa faci o facultate doar pentru o diploma care nu-ti va permite sa profesezi in domeniu, ci va fi doar un act aditional la o angajare intr-un domeniu oarecare.

Strict la subiect, votez pentru turism. E cel mai cautat dintre toate cele 3, cel mai bine platit si mi se pare si un domeniu interesant. In plus, ai mai multe cai deschise la finele facultatii.

Edited by bloodhand, 02 July 2013 - 14:31.


#25
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
La asta m-am gandit si eu. Sper sa obtin o medie mare la bacalaureat pt a intra si la buget,si sper si la caman, iar prima alegere va fi cu siguranta turismul

#26
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011
Eu sunt la geografia turismului(iasi), am trecut in anul 2 si pot sa-ti spun ca e foarte misto. Profesorii is de treaba si predau fain, bine... nu toti, sunt multe excursii, materiile is faine si exista multe posibilitati daca te implici si-ti dai silinta. Evident daca termini facultatea asta vei urma si un master si poti sa te specilizezi pe ce crezi tu ca e de viitor si ti-ar placea.

#27
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Strict intre cele doua as alege clar geografia deoarece te poti inscrie la modului pedagogic care este optional si gratuit dar ai si o alta meserie in afara de profesor. Cu un master bine ales poti gasi joburi foarte diverse cu geografia, nu e chiar cum spun neavizatii de pe margine (nu zic ca e cine stie ce facultate, are multe parti negative pe care le-am simtit pe proria piele dar care facultate e perfecta?) Eu acum as alege dreptul daca m-ai intreba dar pentru mine e cam tarziu... cred ca si pentru tine ca se intra destul de greu si ar fi trebui ceva pregatire speciala pentru admitere. Ca oras am vazut ca ai scris ceva de Brasov... e superb orasul dar doar de vizitat cateva zile si atat, sunt muuult mai multe oportunitati in Bucuresti. Bafta cu bacul.

Edited by Drag0n_X, 05 July 2013 - 14:06.


#28
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
In sfarsit cineva care este/ a fost la facultate la turism :)). Chiar eram curioasa de parerea cuiva care a si urmat facultatea asta.Probabil sunt mai multe oportunitati la Bucuresti,dar nu am posibilitatea materiala sa fac fata acolo asa ca am sa aleg Brasovul care este ceva mai ieftin. Si sincer, cred ca o sa ma simt si mai bine intr-un oras mult mai frumos,mai linistit si mai lipsit de fite decat Bucurestiul. Acum astept rezultatele de la bac (care sper sa fie asa cum ma astept eu) :D si pe urma sa vad si unde intru

Edited by Andreea2204, 05 July 2013 - 15:13.


#29
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011
Nu cred ca exista geografia turismului la Brasov, daca asta iti doresti exact. Stiu ca exista ceva legat de industria alimentara, turism, etc. Iasi, Bucuresti, Cluj cele mai bune variante daca ai cum.

#30
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Per total, ca student dpdv financiar nu este chiar asa mare diferenta intre Bucuresti si Brasov...

#31
Alexandrr

Alexandrr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 04.09.2011
Exact, same shit. Doar ca e taxa mai ieftina la Brasov in caz de intri la taxa, dar nu e cazul cred.

#32
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 17.04.2007
Am exclus din start facultatea cu taxa... presupun ca initiatoarea doreste un loc la buget...

Edited by Drag0n_X, 05 July 2013 - 17:28.


#33
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
La Brasov de numeste putin diferit :)) Economia comertului,turismului si serviciilor,deci exista de existat. Off,stiu care sunt cele mai bune facultati,dar cred eu ca si asta e o alegere buna. Nu stiu,sper sa nu ma insel.

Edited by Andreea2204, 06 July 2013 - 08:45.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 Andreea2204, on 06 iulie 2013 - 08:23, said:

La Brasov de numeste putin diferit
NU EXISTA.
Acolo, ca peste tot in Romania, e vorba de un profil ECONOMIC. Discutia de mai sus era privitoare la GEOGRAFIE cu specializarea Turism. Cascati ochii bine inainte de a regreta !

Aici e nomenclatorul cu profilele: http://www.edu.ro/in...ad&fileId=10096

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2013 - 09:11.


#35
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
Bine,exprimarea mea a fost gresita (cand am zis ca se numeste putin diferit). Sunt si eu putin(mai mult ) zapacita in perioada asta si poate nu realizez ce spun.Stiu ca e o diferenta intre geografia turismului si profilul de la Brasov. Stiu ca este incadrat la facultatea de economie si stiu ca o sa ies si economist in cazul in care o termin.
Dar s-au mai schimbat si planurile mele intre timp si daca la Bucuresti nu o sa pot merge ,la Brasov am profilul asta,dar la care se face si turism.
La posibilitati de angajare scrie clar: economist,iar apoi urmeaza toate meseriile legate de geografie.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 Andreea2204, on 06 iulie 2013 - 09:23, said:

la Brasov am profilul asta,dar la care se face si turism.
Nu se face nici un turism. E vorba de administrarea afacerilor printre care si una de turism care e alta mancare de peste (unul se plimba, altul gestioneaza economic situatia).

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2013 - 09:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate