Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Facultatea de geografie,sectia turism, sau Pedagogie?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013
Nu mai e mult si o sa trebuiasca sa aleg ce facultate sa urmez.Problema e ca am am fost la o clasa de filologie,intensiv engleza si nu prea am multe optiuni...M-am gandit la facultatea de geografie,sectia turism, sau la Pedagogie, la Univestitate. As vrea sa imi spuneti ce parere aveti despre ele(indiferent daca  ati urmat una din cele doua sau nu).
Sunt facultati pe care le-as face cu placere,dar ma gandesc si daca mi-ar fi de folos dupa ce termin.
De asemenea,sunt deschisa si la sfaturile voastre cu privinta la alte facultatii.
Astept raspunsurile voastre Posted Image

Edited by Andreea2204, 13 June 2013 - 20:33.


#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
La fel de bine poti sa nici nu faci. Tot intr-un loc de munca unde nu ai nevoie de specializarea respectiva o sa ajungi. Cat despre alegeri te poti duce unde vrei, daca te pregatesti pentru admitere te poti duce si la politehnica.

#3
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Ce zici de Limbi straine, Drept sau Medicina? :)

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Fa ce iti place.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Pai trebuie sa alegi intre ghid turistic si invatatoare !

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Andreea2204, on 13 iunie 2013 - 20:30, said:

Nu mai e mult si o sa trebuiasca sa aleg ce facultate sa urmez.Problema e ca am am fost la o clasa de filologie,intensiv engleza si nu prea am multe optiuni...M-am gandit la facultatea de geografie,sectia turism, sau la Pedagogie, la Univestitate. As vrea sa imi spuneti ce parere aveti despre ele(indiferent daca  ati urmat una din cele doua sau nu).
Sunt facultati pe care le-as face cu placere,dar ma gandesc si daca mi-ar fi de folos dupa ce termin.
De asemenea,sunt deschisa si la sfaturile voastre cu privinta la alte facultatii.
Astept raspunsurile voastre Posted Image


Categoric Geografie( generala, mediu sau turism), aer liber, miscare, calatorii. Profesor te poti face si urmand modulul pedagogic, cat despre cercetare in domeniul pedagogic...vezi si tu ce ”salarii” au profesorii si la ce compromisuri trebuie sa recurga pentru a putea trai conform statusului lor social.

Oricum ar trebui sa decizi in functie de ce iti place tie nu dupa cum te sfatuieste un anonim de pe forum.

#7
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013

 alexandru_1988, on 13 iunie 2013 - 20:43, said:

Ce zici de Limbi straine, Drept sau Medicina? Posted Image
Nu sunt pregatita pentru admiterea de la medicina sau drept(mai ales la medicina pentru ca nu mai fac biologie si chimie din clasa a 10-a:( ) Initial ma gandeam si la limbi straine,dar pe romana-engleza nu prea am ce sa fac deoarece sunt deja foarte multi vorbitori.
Multumesc pentru raspuns oricum :)

 spider_zero_sapte, on 13 iunie 2013 - 20:48, said:



Oricum ar trebui sa decizi in functie de ce iti place tie nu dupa cum te sfatuieste un anonim de pe forum.
Asta stiu,eram curioasa insa si de parerile sau sfaturile altor persoane :D

#8
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Daca alegi Pedagogia,macar sa ajungi profa de mate sau romana sa te descurci cu meditatiile,ca altfel mori de foame.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 teapavoua, on 13 iunie 2013 - 20:59, said:

Daca alegi Pedagogia,macar sa ajungi profa de mate sau romana sa te descurci cu meditatiile,ca altfel mori de foame.

Nu poate asta via Pedagogie ci Matematica sau Litere plus modul pedagogic si master.

#10
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Turism sau pedagogie? Asta s-ar traduce leșinat sau mort de foame.

#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nu speriați copilul, pensionarilor!

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 spider_zero_sapte, on 13 iunie 2013 - 21:11, said:

pensionarilor!
Fara pensie ca nu mai sunt contribuitori Posted Image

#13
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013

 spider_zero_sapte, on 13 iunie 2013 - 21:11, said:

Nu speriați copilul, pensionarilor!

:)) nu ma sperie nimeni.Sunt destul de constienta ca facultatile pentru profilul uman nu iti asigura cel mai stralucit viitor.

#14
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Andreea, ai un masaj privat :)

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

 Andreea2204, on 13 iunie 2013 - 21:15, said:

Sunt destul de constienta ca facultatile pentru profilul uman nu iti asigura cel mai stralucit viitor.
Atunci stai un an pe margine (nu-i o rusine) si invata o materie ce-ti asigura un viitor mai bun.

#16
Andreea2204

Andreea2204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2013

 neagu_laurentiu, on 13 iunie 2013 - 21:23, said:

Atunci stai un an pe margine (nu-i o rusine) si invata o materie ce-ti asigura un viitor mai bun.
Stiu ca nu e o rusine,dar nu cred ca parintii mei ar fi de acord cu asta.Si sincer,nici eu nu m-as incumeta sa stau un an pe margine...

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Adica dai un an pe o viata...

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006

 Andreea2204, on 13 iunie 2013 - 21:15, said:

Posted Image) nu ma sperie nimeni.Sunt destul de constienta ca facultatile pentru profilul uman nu iti asigura cel mai stralucit viitor.

Ba din contra! Am prieteni absolvenţi de filologie, drept, psihologie, filosofie, sociologie care au un prezent foarte strălucit. Mă refer la partea materială. Vorbesc de oameni de 35 - 40 de ani. E drept că la 24 de ani nu se îmbogăţiseră, dar pînă la 30 fiecare a reuşit să îşi facă un rost, iar unii, pînă la 40, chiar un nume în domeniul lor. Sau în altul.
În plus, nu poţi să ştii ce o să fie peste 20 de ani, nici peste 40, aşa că nu te mai gîndi la viitor şi fă ce îţi place. Dacă eşti pasionat de ceva şi harnic eşti pe calea cea bună către acel viitor strălucit.
Poţi ajunge în diplomaţie, avocatură, poţi avea o meserie independentă, ca terapeut sau trainer, poţi lucra în domeniul academic, poţi lucra în domenii mai prozaice: marketing, vînzări, poţi face multe din facultăţile umaniste.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate