Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Meniu de nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
GDAlex

GDAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2013
Salut!

Primul lucru pe care vreau sa-l spun: Nu vreau program gata facut, vreau sa imi dau seama de gandirea dinauntrul lui. Vreau sa fac un program backtracking care sa genereze un meniu de nunta bazat pe doua variante de meniuri pentru mancare si doua variante de meniuri pentru bautura.

Am creat patru vectori(unul pentru aperitiv, unul pentru fel principal, unul pentru desert si unul pentru bautura), primii trei isi vor lua valorile(vor fi char, adica numele mancarii) bazat pe alegerea unuia dintre meniuri(1 sau 2) si al patrulea, tot char, isi va lua valorile din unul dintre cele doua optiuni de "meniuri" de bautura. In functie de alegerea meniurilor valorile vor fi predefinite(voi include in program pentru fiecare v[i] aperitivul/felul principal etc), si toate vor fi incluse intr-o stiva de patru spatii(pentru fiecare dintre v1, v2, v3 si v4), care va fi bazat pe principiul combinarilor.
Intrebarea e cum gandesc programul ca sa faca backtracking-ul astfel incat pe fiecare loc al stivei sa fie alesa o valoare din v1 respectiv v2, v3 si v4(de ex st[1] va lua o valoare v1[x, st[2] va lua o valoare v2[y]) astfel incat la afisare sa-mi arate toate combinarile de aperitive, feluri principale, deserturi si bauturi in functie de meniurile alese? Si cum ar trebui sa arate subprogramul de afisare?

Si mai important, pe viitor cum procedez sa gandesc astfel de programe, fiindca eu sar direct la programarea lor, dar daca ma gandesc la o schema nimic nu-mi vine in minte...

Edited by GDAlex, 22 May 2013 - 21:04.


#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,695
  • Înscris: 25.10.2007
m-ai ametit,
invitatii au toti doctorate in matematica? Posted Image

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Sa moara mama daca am inteles ceva
Deci tu vrei meniu de nunta cu vectori sau cu valori sau cum sta treaba ?

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
O fi vrand sa le trimita (invitatilor) email cu chestionar :lol:

#5
#soryn

#soryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.02.2007
Exprimarea ta nu e chiar cea mai fericita, dar o sa incerc sa iti explic ce am inteles eu. Nu sunt sigur ca asta e raspunsul pe care il astepti. Tu ai stiva aia, st [ ] , cu 4 elemente, doar ca elementele sunt siruri de caractere. Si cu ce te incurca asta ? Daca ai 2 posibilitati pentru fiecare tu tot 0 si 1 pui in stiva aia(sau 1 si 2) 0 reprezentand primul element din vectorii tai, iar 1 al doilea element. Singura diferenta o sa fie la afisare cand o sa ai ceva de genul cout<<v1[st[1]];

Nu stiu cum sa faci sa te prinzi cum trebuie rezolvate. Incearca sa intelegi metoda asta si nu doar sa schimbi asa dupa ureche niste valori intr-un algoritm predefinit. Stii diferenta dintre combinari, aranjamente, permutari si produs cartezian ? Tu zici acolo de niste combinari dar eu cred ca vrei, de fapt, produs cartezian.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate