Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Transfer sunet pc - tv

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare. De ceva vreme am inceput sa nu ma mai intelex cu boxele de la pc. Se aude un bazait ciudat in ele. Dar oricum, nimic de reprosat pentru Philips, le am de aproape 10 ani si inca mai merg.

Revenind la titlul topicului, se da un pc si un tv led full hd Samsung, conectate intre ele cu un cablu dvi-hdmi, la care nu stiu de ce nu transfera sunetul la tv.

Pot sa transfer sunetul printr-un cablu jack male-male? Si daca da, voi putea sa controlez sunetul din telecomanda?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Mda ... Poti . Atata timp cat te legi pe mufa de headphones sau audio-in a tvului . Poti controla din telecomanda .
Dar nu ai o iesire HDMI pe pc ? Ar fi mult mai usor cu un HDMI-HDMI .

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Da si da.
Pt asta va trebui sa folosesti imtrarea HDMI/DVI pt cablul HDMI. E posibil sa fie pe laterala.
Altfel nu-ti ia sunetul de la jack. Pe asta il bagi in gaura de unde scrie PC/DVI audio in.

Ai ales la sunet in calculator sa foloseasca HDMIul? Poate merge'direct.
Eventual da disable la placa de sunet.
In cazul asta foloseste alta intrare HDMI la televizor, nu pe cea DVI.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postundercoverbrother, on 07 mai 2013 - 10:45, said:

Da si da.
Pt asta va trebui sa folosesti imtrarea HDMI/DVI pt cablul HDMI. E posibil sa fie pe laterala.
Altfel nu-ti ia sunetul de la jack. Pe asta il bagi in gaura de unde scrie PC/DVI audio in.

Ai ales la sunet in calculator sa foloseasca HDMIul? Poate merge'direct.
Eventual da disable la placa de sunet.
In cazul asta foloseste alta intrare HDMI la televizor, nu pe cea DVI.
din cate stiu eu hdmi are SI sunet. asadar cand bagi un cablu hdmi in tv, tv-ul se asteapta sa ia si sunet pe acolo, asadar NU va cauta sunetul din pc-in sau cum ii mai zice la intrare audio
cat despre ce ai zis mai sus, crezi ca e atat de tamp ca daca are hdmi la pc sa foloseasa un adaptor de la dvi?

View Posttybanu, on 07 mai 2013 - 10:42, said:

Mda ... Poti . Atata timp cat te legi pe mufa de headphones sau audio-in a tvului . Poti controla din telecomanda .
Dar nu ai o iesire HDMI pe pc ? Ar fi mult mai usor cu un HDMI-HDMI .
prostie mai mare ca asa nu puteai sa zici. headphones e IESIRE pt casti si in nici un caz intrare.

@oauzor ai cateva posibilitati (asa din ghicite, pentru ca NU ESTI IN STARE SA SPUI CONFIGURATIA PC-ULUI, SAU MACAR PLACA DE BAZA SI PLACA VIDEO... SI CE MODEL DE TV AI? ESTI DE ATAT TIMP ACI PE FORUM SI NICI ACUM NU AI INVATAT???)

1. daca ai noroc sa ai pe tv o mufa hdmi pe care scrie dvi, incearca sa bagi acolo hdmi-ul si audio din placa de sunet in audio-in la tv... e posibil ca asa sa mearga

2. cauti un cablu dinasta care poti sa iei si sunet din placa de baza.

3. cauti o placa video care are iesire hdmi.

4. cel mai simplu si mai usor: iti iei alte boxe, DACA STII CA BAZAITUL E DIN ELE SI NU DIN PC.  ca sa stii sigur, poti sa conectezi niste casti sau sa pui boxele la alta sursa de sunet (cum ar fi eln, mp3player, alt pc, laptop, tv, sam)

Edited by shmu, 07 May 2013 - 11:31.


#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,578
  • Înscris: 11.06.2010
Pe iesirea dvi de la pc nu se transmite sunet, asadar cablul dvi-hdmi nu poate transmite sunet. De aceea nu ai sunet.

Daca nu ai iesire hdmi la pc, atunci poti foarte bine sa folosesti acel cablu jack-jack de la placa audio pc la tv, mai degraba jack-rca caci banuiesc ca la audio in pe tv ai rca nu jack.

Din moment ce sunetul este redat de boxele tv, ele se controleaza cu telecomanda tv.

Apropo, tre sa setezi in pc in control panel/sound(audio) sa scoata stereo, ca prin cablu ala doar left/right merge.

Edited by Handicarpati, 07 May 2013 - 11:38.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
La audio in ai doar gaura pt jack.
Calculatorul nu trimite in acelasi timp sunet si in placa de sunet si prin hdmi, asta daca stie sa dea sunet pe hdmi. De aia ziceam sa aleaga in calculator pe unde sa iasa sunetul, prin hdmi sau prin placa de sunet.

Ia sunetul  de la intrarea jack doar pe o singura intrare hdmi, cea care are inwcriptionat in dreptul ei si DVI.

Nu stiu daca pe intrarea asta ignora partea de sunet care vine pe hdmi si reda doar ce vine pe analogic saumixeaza cele doua surse.
Celelalte intrari hdmi ignora intrarea jack.

#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View Postshmu, on 07 mai 2013 - 11:30, said:

prostie mai mare ca asa nu puteai sa zici. headphones e IESIRE pt casti si in nici un caz intrare.

Ai dreptate , nu stiu la ce ma gandeam .

#8
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postshmu, on 07 mai 2013 - 11:30, said:

@oauzor ai cateva posibilitati (asa din ghicite, pentru ca NU ESTI IN STARE SA SPUI CONFIGURATIA PC-ULUI, SAU MACAR PLACA DE BAZA SI PLACA VIDEO... SI CE MODEL DE TV AI? ESTI DE ATAT TIMP ACI PE FORUM SI NICI ACUM NU AI INVATAT???)

Scuzele mele, am scris in graba si eram semi-adormit.

Deci, placa video este un ATI RADEON HD 3600, cu 2 iesiri DVI, pe eticheta de pe cutie scrie ca mufele ar fi DVI-I. Nu stiu exact ce inseamna asta. Specificatii: http://www.amd.com/u...ifications.aspx . De aici reiese:

Quote

HDMI® output support
Supports all display resolutions up to 1920x10802
Integrated HD audio controller with multi-channel (5.1) AC3 support, enabling a plug-and-play cable-less audio solution

Placa de baza: MS-7071. Cred ca asta este: http://us.msi.com/pr...mb/PM8M2-V.html

TV: LED FULL HD Samsung, seria UE27D5000. Specificatii: http://www.samsung.c...D5000NWXXH-spec

Din linkul de mai sus reiese ca are urmatoarele posibilitati de conectare audio:

Quote

Intrare audio PC (mufă mini)
Intrare audio DVI (mufă mini) x 1 (Utilizare comună pentru intrarea audio PC)

Deci pe DVI-HDMI este transmis si sunetul? Am incercat sa gasesc o setare ceva prin control panel si prin meniurile tv-ului, dar nu am reusit nimic. Trebuie instalate drivere pt tv sau ceva de genul? Poate are bunavointa cineva sa-mi explice si mie ce setari trebuie facute si unde. Eventual, si un tutorial ar fi util.

Edited by oauzor, 07 May 2013 - 14:14.


#9
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Prin DVI-HDMI nu se transmite sunetul . Doar HDMI-HDMI se transmite . Lasa DVI-HDMI pt. imagine , iar sunetul cu mufa jack sau boxe separate si controlate din calculator . Bafta .

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Adica un cablu de genul? http://www.niden.ro/...eo-tata-15m.jpg

Cablu jack jack de 3.5 mm, standard? Ca la specificatiile tvului meu scrie intrare audio pc mini.

Edited by oauzor, 07 May 2013 - 15:09.


#11
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Cam asa ceva ... Probeaza si tu mufele inainte ... Cu un jack de la niste casti ceva , daca zici de audio mini .

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
audio mini probabil se refera la jack de 3,5"(standard dealtfel si pt casti si iesirile audio pc).

asadar iei un cablu dinala de ai pus link si il bagi de la pc(unde ai infipte boxele) pana la tv unde scrie pc in. mufa hdmi care o bagi in tv sa o bagi unde scrie "hdmi(dvi)" si cand o sa dai pe intrarea aia o sa ia sunetul de pe pc-in.

#13
suiram

suiram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2005
Salut!
problema rezolvata si nu prea
gtx460 si TV samsung e6030
sunet perfect pe WIN XP iar cand schimb pe WIN 7 nimic
cablu hdmi - hdmi dar dupa ce sa stricat mufa minihdmi din placa video folosesc un adaptor dvi-hdmi si totul merge struna pe un wndows dar nu si pe celalalt.

Solutii?   nu cu reinstalat drivere ca le-am incercat pe toate  
cand instalez hdmi audio driver pt win 7 spune "Nvidia setup could not locate any drivers that are compatible whith your current hardware "

de acceia nu pot seta ca iesire de sunet implicita hdmi audiu...       asa cum fac pe win xp

Salvati-ma!

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
gigi.. trebuia sa deschizi un topic nou si nu sa postezi in 10 topicuri fara prea mare legatura

View Postsuiram, on 11 mai 2013 - 08:40, said:

gtx460 si TV samsung e6030
sunet perfect pe WIN XP iar cand schimb pe WIN 7 nimic
cablu hdmi - hdmi dar dupa ce sa stricat mufa minihdmi din placa video folosesc un adaptor dvi-hdmi si totul merge struna pe un wndows dar nu si pe celalalt.
cand instalez hdmi audio driver pt win 7 spune "Nvidia setup could not locate any drivers that are compatible whith your current hardware "
de acceia nu pot seta ca iesire de sunet implicita hdmi audiu...    asa cum fac pe win xp
1. din mentiunea dvi-hdmi reiese clar:

Quote

You can connect DVI to an HDMI port on a newer monitor with a small digital convertor.  However, since DVI doesn’t support audio, you’ll need to use a separate cable for audio when connecting to an HDMI port.
sincer nu inteleg cum iti merge pe xp, cand spui ca folosesti adaptor de la dvi.

2. NU instalezi separat driver de hdmi audio. descarci ultimul driver disponibil pe site-ul nvidia pt placa ta video si sistemul de operare, iar cand instalezi dai advanced si bifezi "perform clean install". se vor instala automat toate.

3. din moment ce spui ca ti s-a STRICAT portul hdmi la placa video, DE CE MAI VREI SA SCOTI CEVA PRIN EL DACA NU E CONECTAT? crezi ca sunetul se duce prin telepatie de la hdmi la portul dvi CARE NU SUPORTA AUDIO?

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Am rezolvat problema mea, am luat un cablu jack-jack de 1metru din Flanco, 16 lei. Multumesc pt ajutor.

#16
suiram

suiram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.09.2005
1 gigi esti tu , nu am postat pe 10 topicuri iar ce iti reiese tie clar e doar faptul ca nu te pricepi si pui oamenii sa cumpere cabluri in plus
DVI to HDMI ARE SUNET
2 asa am facut doar ti-am zis ca nu inventezi tu roata
3 sunt doua lucruri diferite  A- sunet hdmi to hdmi am avut    B sunet dvi to hdmi am
doar ca in XP si nu in WIN7

problema e ca la stabilirea iesirii sunetului am 2 obtiuni in XP una fiind "hdmi audio" iar in win7 nu am decat una
dupa citirea mai multor forumuri nationale sau internationale nu am gasit raspunsul (toata lumea explica setari ale winowsului 7 ) insa nu de asta am nevoie deoarece:
fie e o problema hardware (atunci de ce merge in XP?) pentru care am postat aici, fie e de natura soft si trebuie reinstalat windows 7

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuiram, on 15 mai 2013 - 17:58, said:

DVI to HDMI ARE SUNET
super smeker DVI-u tau. nu respecta standardu DVI. poftim si citeste si explica-mi unde pana mea zice ca dvi are sunet?
dau poate imi explici pe poza asta pe ce pini scoate sunet prin DVI.

poate ai cablu legat cumva si de la verdele placii de sunet on-board pana la audio-in la tv?

in orice caz, STANDARDUL DVI NU ARE TRANSFER DE SUNET. ASA CA NU AI CUM SA AI SUNET PE UN CABLU DVI-HDMI.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am vazut unele mufe dvi mai "dubioase" la unele placi video
cu un monitor obisnuit cu cablu dvi nu aveau probleme, dar pentru un monitor cu cablu vga nu se potriveau adaptoarele dvi-vga clasice (adica nu intrau in mufa dvi, era o diferenta in zona cu pinul acela mare Posted Image)
am cautat mult un adaptor compatibil si l-am gasit intamplator la cineva cara habar nu avea de unde provine..

de asemenea, am vazut placi video care pe mufa vga furnizau si s-video, dar cu un adaptor special pentru ele

fiecare producator implementeaza cum crede..
de obicei pastreaza standardul dar adauga suplimente uneori descoperite doar din intamplare

implcit dvi nu furnizeaza sunet, dar probabil placa aceea video foloseste pini neutilizati in mod normal pentru audio iar adaptorul stie sa-i lege de cablul hdmi

Edited by aeon, 16 May 2013 - 09:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate