Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Problema Aragaz Electrolux gaz+electric fara cablu alimentare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
54 răspunsuri în acest subiect

#37
ro_pow

ro_pow

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 13.05.2007

View PostAMAN_SER, on 15 octombrie 2013 - 09:15, said:

Nu te descurci cu puterea alocata, tot incerc sa iti spun treaba asta, maximul alocat este 5KW daca tu te apuci sa bagi tot in priza chiar si cu circuite noi separate cu sigurantele lor plita singura depaseste maximul alocat si pentru plita ai nevoie de circuit fix racordat permanent.

Plita depaseste curentul maxim admis (32A) pentru o priza de 220V, care este industrila si arata nu tocmai frumos.

Unde stai , la bloc sau la casa?

Repet nu tine de fire, alea le adaugi usor, tine de curentul maxim alocat pe apartament de catre furnizor.

Stau la bloc, ap de 3 camere. Nu stiu inca puterea maxima pe care o pot trage de la retea, voi ruga un electrician sa verifice si sa-mi zica. Eventual il rog sa imi refaca circuitul de la contor pana in apartament, daca e autorizat cred ca se poate baga la desfacut contorul.... Plita pe inducrtie consuma 8kw daca toate cele 4 ochiuri ar fi active concomitent pe boost, ceea ce e si putin probabil sa se intample, si de asemenea poate fi si evitat .
Puterea de care spui de 5 kw e data de circuitul utilizat uzual pt blocurile de apartamente sau exista pe undeva un limitator efectiv de curent, gen disjunctor, ce ar trebui schimbat?

#38
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Cei 5KW de care vorbeam este puterea maxima alocata si posibila datorita circuitelor disponibile penru abonamentul tipic.

Cablurile pe care le ai in pereti nu iti permit mai mult de 5KW sigurantele pe care le ai in tablou la fel nu iti permit mai mult si in unele cazuri nici circuitul de la siguranta din nisa (sigranta generala care nu este mai mare de 25A) pana la apartament nu iti va permite mai mult de 5KW.

Sunt cazuri unde instalatia este pe cupru si nu pe aluminiu si traseele sunt cu cablu de 4mm2 ceea ce permite pana la 32 A pe o distanta limitata fireste ceea ce inseamna cam 7KW.

Problema este in felul urmator, o sa vrei sa folosesti si cuptorul si o plita ceea ce va duce deja la 5KW daca mai dai drumu si la un calculator sau toaster sau cuptor cu microunde ai depasit puterea instalata si se arde siguranta.

Nu te poti baza pe faptul ca esti atent si le folosesti pe rand si nici nu te poti baza pe faptul ca poti folosii instalatia la putere maxima, pentru ca de gatit vei gatii tot timpul.

Sfatul meu este sa te duci la distribuitorul au de energie electrica si sa le pui problema in brate si sa iti ofere o solutie. Aceea ar fi un circuit trifazat sau unul de 32A monofazat.

Nu cred ca ti-ar convenii sa fi cumparat plita cu 4 ochiuri ca sa folosesti doar unul. Repet vorbeste cu ei in primul rand vezi ce oferte au si pe urma poti sa chemi un gigel ca sa iti strice prin casa.

In concluzie tu ai nevoie de o putere instalata de 10KW ca sa nu fi dat banii degeaba pe plita, pentru ca sunt sigur ca ai si masina de spalat si multe alte electrocasnice energofage si nu cred ca o sa vrei sa le folosesti pe rand cu program.

Editat de AMAN_SER, 15 octombrie 2013 - 12:12.


#39
ro_pow

ro_pow

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 13.05.2007
am intrebat la Electrica, mi-au zis ca am 7kw instalat cu siguranta de 32 A si daca vreau mai mult, sa bag trifazic....probabil asta ar insemna sa platesc instalarea curentului trifazat cat am platit deja pe plita....good job! Posted Image

Editat de Wzzz, 16 octombrie 2013 - 12:09.
Fara citat


#40
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Zic ei 7KW, oricum nu cred ca circuitele pe care le ai in casa corespund cu ce au ei pe hartie.

Asta e, era bine daca intrebai inainte sa cumperi plita.

Editat de AMAN_SER, 16 octombrie 2013 - 13:05.


#41
ro_pow

ro_pow

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 13.05.2007
asa e...dar acum trebuie sa ma descurc cu actuala infrastructura
voi cauta un electrician autorizat, ce se poate baga la contor, sa vada ce fire am spre tabloul de sigurante...eventual sa schimbe firele cu ceva mai ok

#42
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Eventual poti sa limitezi utilizarea plitei la 2 ochiuri.

#43
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 06.03.2009
In concluzie, cam cat consuma acest cuptor?

#44
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.926
  • Înscris: 10.05.2006
Man, tu ai citit postul #36? Ai acolo si un atasament.

#45
sergiuhusca

sergiuhusca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 771
  • Înscris: 06.03.2009
Man,ma gandeam ca imi spui din experienta. :)

#46
VISDEZIAZI

VISDEZIAZI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 07.03.2015
Buna tuturor, are cineva plita mixta si gaz si electrica ?
Sunt bune ? Ca am auzit ca  astea ar avea ceva disfunctii la folosire.
Multumesc !

#47
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Buna ziua.Am achizitionat astazi Aragaz mixt Electrolux EKI54550OX.Intrebarea mea este:Exceptand faptul ca am cablu tras separat de la tabloul de sigurante cu impamantare mai trebuie facut si altceva la instalatie?Puterea lui vad ca e destul de mare oare voi avea probleme?Mentionez ca locuiesc la bloc.Stima

#48
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Ce inseamna "puterea lui este destul de mare"  ce scrie pe specificatii ?

Editat de AMAN_SER, 26 noiembrie 2016 - 23:43.


#49
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Caracteristici
Aragaz cu plită şi cuptor electric
Tip plită: Integral cu inductie
Zone pentru gătit frontal stanga: Inducţie, 2500W/1400W/140mm
Zone pentru gătit spate stânga: Inductie, 3700W/2100W/210mm
Zone pentru gătit frontal dreapta: Inductie, 2800W/1800W/180mm
Zone pentru gătit spate dreapta: Inductie, 2500W/1400W/140mm
Indicaţii căldură reziduală pentru zonele de gătire: 7 segmenti
Tip cuptor: Electric
Dreapta frontal - putere/diametru 2800W/1800W/180mm
Dreapta spate - putere/diametru 2500W/1400W/140mm
Stanga frontal - putere / diametru 2500W/1400W/140mm
Stanga spate - putere/diametru 3700W/2100W/210mm
Putere maxima - electric (W) 104564 Consum de energie cu o incarcatura standard, modul conventional (kWh/ciclu) – Cuptor principal 0.84
Consum de energie cu o incarcatura standard, modul de ventilatie(kWh/ciclu) – Cuptor principal 0.76
Consum de energie cu o incarcatura standard, modul conventional(kWh/ciclu) – Cuptor superior 0
Temperatura maxima in K - parte superioara cuptor 55

#50
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Depaseste mult puterea instalata la bloc, poti sa il folosesti insa mare grija ca suma ochiurilor folosite sa nu depaseasca 3,7KW-5 KW depinde de calitatea instalatiei si sigurante.

#51
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 21.10.2008
multumesc de raspuns.Oricum nu vom folosi mai mult de 2 ochiuri si alea la minim spre mediu(nici nu stiu daca foloseste la ceva sa il dau la max.fiindca ar sari mancarea din cratita cred) sa zicem.In schimb combinatia 1 ochi-cuptor sper sa nu imi creeze probleme.Or sa mai fie si alti consumatori in acelasi timp gen:lumini aprinse,calculator,tv,aer conditionat,masina de spalat.Pe cat posibil cred ca va trebui sa limitez din folosirea lor pe durata folosirii aragazului

si inca o intrebare:de ex Aragaz cu plită şi cuptor electric
Tip plită: Integral cu inductie
Zone pentru gătit frontal stanga: Inducţie, 2500W/1400W/140mm

asta inseamna ca 2500 e max si 1400 min,?sau 2500 max.la inductie si 1400 max.la electric?

Editat de fox6200, 27 noiembrie 2016 - 16:03.


#52
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Exclus utilizarea cuptorului cu microunde, masinii de spalat, fier de calcat etc, in tandem cu cuptorul sau doua ochiuri in acelasi timp.

Fara un manual nu pot sa imi dau seama pentru ce este a doua valoare , eu am plita si este in trepte raportat la programul de gatire adica fierbere am intre 2000W si 800W ceva de genul.
Sfatul meu este sa va interesati de puterea instalata,  Pentru apartament cu siguranta de 25A (general) cu o marja de siguranta puterea maxima este de 5000W adica cuptorul si un ochi sau un ochi si masina de spalat si mai ceva electronice asta asa ca exemplu orientativ.

#53
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Am inteles.Oare nu e mai bine sa il dau retur si sa iau altul cu aceleasi caracteristici(fara inductie)dar cu max.de 5kw la plita?Am atasat manualul

Fișiere atașate


Editat de fox6200, 27 noiembrie 2016 - 17:13.


#54
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008
Pai plita este cu inductie si aici doar ca la puterea plitei se mai adauga si puterea cuptorului. Cu putina atentie nu sare nici siguranta si nu ia nici foc. Utilizate pe rand. Per total este multa putere dar na, daca nu se poate cu grija atunci altceva mai putin energofag

Editat de AMAN_SER, 27 noiembrie 2016 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate