Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#5437
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Este o vorba in popor: Pana la Dumnezeu te mananca sfintii! Asa si cu legea prosumatorilor, au avut grija sa o strice cu normele de aplicare.

Ca idee, cred ca suntem singurii din Europa si poate din lume unde se da o legea, ca apoi sa dea alta lege cu normele de aplicare pentru prima, ca sa nu mai zic de reactualizari ale legii, respectiv normelor.

#5438
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Va rog variante cu oferte reale nu de la magazine de care nu am auzit.
Garantia e useless daca aparatul e de la o firma dubioasa sau de prin strainatate.

Pai eu ce ziceam?
Am lasat marja mare de pret la invertor deoarece daca te uiti laa Fronius (!!!) o sa vezi ~3000lei la 1.5kw.
Panourile le-am socotit la numar minim raportat la invertorul ales.

Pe masura ce cresti puterea creste si pretul proportional la panouri dar nu si la invertoare.

Diverterul trebuie ca sa controleze niste consumatori a.i sa nu injecteze in retea.
Nu ai cum sa folosesti tot si sa nu scapi in retea fara un diverter dedicat sau unul diy.. sau ati gasit voi o metoda mai noua.

Desigur ca un invertor hibrid ar fi de preferat (dezactivat feed in grid).
Asta as vrea si eu: invertor hibrid, 5kw,  2 trackere, input PV high voltage, si daca se poate ieftin-bun-calitate-garantie (vise!!).
Am vazut niste "pocnitori" (vorba unora) chinezesti de genul acesta la ~4500Lei.

Am mai observat niste invertoare offgrid (sau mi s-a parut) care merg conectate la retea dar nu injecteaza.




#5439
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da da , doamna da dincolo era mai ieftin . Si bun  .

#5440
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Si, ce mai face guşterii?
Mai puneti deoparte un 2000 pentru impozit si ceva taxe anuale? O calatorie la anaf, primarie, dna... Fix cum imi place mie, dupa un an, doi pe NeVe.
https://m.digi24.ro/...la-fisc-1114340

#5441
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Pentru?
Parca in "legea" prosumatorului scrie ca incasarile pe energia injectata nu se impoziteaza.

#5442
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Papusa mica si inocenta.
Acea "neimpozitare" a veniturilor din vanzarea energiei se numeste SCUTIRE si este o FACILITATE fiscala. Cand se umple poiana de gusteri, vine treieratul!

#5443
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Vom vedea.
Stam pe retea cat e obligatoriu, apoi reziliem contractul de prosumator, schimbam invertorul cu unul hibrid si folosim grid-ul doar de backup.

Ne adaptam.
Stiu ca esti antisistem, si eu urasc birocratia si capusele dar asta e treaba.

Cat poate sa fie impozitul la energia injectata (daca se va imputi treaba)?
Sa zicem ca injectezi 200Kwh lunar. Asta inseamna 600lei/an incasari... 60lei impozit? Doar deranjul cu declaratia e mai mare daca nu se va putea face online.

#5444
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postradurus, on 17 aprilie 2019 - 09:54, said:

Vom vedea.
Stam pe retea cat e obligatoriu, apoi reziliem contractul de prosumator, schimbam invertorul cu unul hibrid si folosim grid-ul doar de backup.

Cat poate sa fie impozitul la energia injectata (daca se va imputi treaba)?
Sa zicem ca injectezi 200Kwh lunar. Asta inseamna 600lei/an incasari... 60lei impozit? Doar deranjul cu declaratia e mai mare daca nu se va putea face online.
Nope, nu reziliezi nik, platesti de te rupi. Eu as avea ceva solutii...
Inca de pe vremea cand CCAPT (Tăriceanu) era prim-ministru impozitul este 16%, din 600 pleaca 100. Stii ca exporti ~3MWh sa primesti 600 lei, nu?

#5445
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postradurus, on 17 aprilie 2019 - 09:54, said:

Vom vedea.
Stam pe retea cat e obligatoriu, apoi reziliem contractul de prosumator, schimbam invertorul cu unul hibrid si folosim grid-ul doar de backup.


so crezi tu ca te lasa shmecherii, crezi ca eu sunt cu sistemu ?

vor avea de suferit cei care gusta din fructul oprit , problema e sa nu ne bage la gramada ca in spania co sa vindem panourile .

#5446
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ieri am fost la Enel Dobrogea - Constanta. Doar 14 dosare au fost primite din intreg judetul Constanta pentru a accesa fonduri.
Nu sunt aprobate, nu sunt dedusi furnizorii de materiale si nu au inca decat deschisa intentia. Au dreptul in 90 zile sa dea solutia finala.
Cei din birou au un intreg raft cu documentatie din care am inteles doar 10 % din ce mi-a explicat o duduie.
Am iesit din birou exact asa cum am intrat fara sa inteleg nimic.
Concluzie: o sa fie un esec total acest proiect, nu am primit lista cu firmele care monteaza instalatia, nu am inca decat de la financiar - nu am datorii si de la Enel hartia cu tipul de contor.
Va tin la curent cu harababura. Am intrebat doar strict pentru 3 kw ca sa ma incadrez in suma de la guvern.

Edited by deloghi, 17 April 2019 - 15:23.


#5447
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Asa credeti voi ca nu te lasa., aiurea!!  .Poti schimba ATR -ul de cate ori vor muschii tai. Poti obtine chiar un ATR ca si producator dar fara injectie in retea.sau poti  schimba ATr ul doar ca si consumator daca se strica invertorul. Nu te obliga nimeni ca iei altul   si sa il schimbi, CE pot ei sa faca este sa puna un impozit pe nr de panouri de pe casa., impozit pe care il platesti indiferent ca esti On sau OFf GRID

Edited by sorinmircea, 17 April 2019 - 21:40.


#5448
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postsorinmircea, on 17 aprilie 2019 - 21:38, said:


CE pot ei sa faca este sa puna un impozit pe nr de panouri de pe casa., impozit pe care il platesti indiferent ca esti On sau OFf GRID

De unde va vin ideile astea .....frate,... aveti mintea odihnita?
Ce neuron poate sa-ti dicteze o asemenea afirmatie?Posted Image

Nu mai citesc sectiunea de On grid -prosumatori  ca sa nu ma mai enervez pentru tot chinul ce vi-l servesc aia cu programul lor, si dau aici peste alte aberatiiPosted Image

Edited by XTH, 17 April 2019 - 22:12.


#5449
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Daca nu ar fi fost un precedent as fi zis si eu la fel ...

#5450
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Xth ai mai mult de 10kw, atentie mare la noi totul e la jumate salarii nu taxe  , te servesc cu una calda , de dimineata.

https://www.economic...are_159407.html

#5451
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Au inceput sa apara pe net anunturi cu persoane care se ocupa cu obtinerea de autorizatie de montat sisteme.
Intrebarea este de ce ei pot iar noi nu? Banuiesc ca au vorbele facute sau sunt din interior. Naspa. Pentru mine este imposibil sau foarte greu iar pentru altii care au PCR merge treaba ca unsa.
Astept sa vad ce hartoage mai cer si ma linistesc. Nu este pentru oricine.

#5452
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postmarius_vfp, on 18 aprilie 2019 - 05:29, said:

Xth ai mai mult de 10kw, atentie mare la noi totul e la jumate salarii nu taxe  , te servesc cu una calda , de dimineata.

https://www.economic...are_159407.html
Iti face impresia ca sunt idioti numai la noi?!Posted Image ,este sport planetar asta cu "hardul redus", problema este ca ...niste unii din astia ajung in pozitii de conducere, mai importante si....hop ideea pusa in aplicare(taxa pe nr de panouri).
Dar cum exista vorba aia...Dumnezeu nu-i  rrom...poate nu trebuie sa facem ca spaniolii, sa dam o lege de impozitare si dupoa 2..3 ani sa o anulam ca este aberanta.
Posted Image

#5453
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Nimic nou sub soare  stiam asta din 2014  tocmai de aceea am spus o taxa pe nr de panopuri,.. putea fi forte bine si taxa pe nr de Kwp  ca e totuna.. Si astia care stau prin Parlamentul European stiu si ei de astea, nu ii invatam noi la hotie si legisltaie..

#5454
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postsorinmircea, on 17 aprilie 2019 - 21:38, said:

Asa credeti voi ca nu te lasa., aiurea!!  .Poti schimba ATR -ul de cate ori vor muschii tai. Poti obtine chiar un ATR ca si producator dar fara injectie in retea.sau poti  schimba ATr ul doar ca si consumator daca se strica invertorul. Nu te obliga nimeni ca iei altul si sa il schimbi, CE pot ei sa faca este sa puna un impozit pe nr de panouri de pe casa., impozit pe care il platesti indiferent ca esti On sau OFf GRID
De ce mama dracului sa obtin un ATR (ce rahat o fi ala) ca producator fara injectie? Stii ce inseamna PRODUCATOR? E ala care produce! Stii cum se dovedeste ca cineva produce? Cu un contor, inventar, bon, factura..si ce pastele ma-sii or mai scoate astia, prin care sa se calculeze venitul (net sau brut) sau profitul avut, ca mai apoi sa vina statul sa vamuiasca. Poti sa-mi explici si mie de unde ai scos prostia cu "CE pot ei sa faca este sa puna un impozit pe nr de panouri de pe casa., impozit pe care il platesti indiferent ca esti On sau OFf GRID". Cum dracu sa vina aia la mine pe casa si pe magazie sa ma oblige sa dau jos panourile? Cat timp nu esti tu atat de prost sa declari ca ai X panouri de A kw si Y panouri de B kw nu au ce sa faca. De unde sa stie ei cati KWp ai tu? Nici eu nu stiu sigur cati am!
Aaaa, ca sunt destui gusteri pe poiana in Romania, daaa, asa e, dar si-o merita. Daca esti atat de fraier sa te duci tu sa-ti dai nadragii jos in fata lor nu ai dreptul sa te plangi ca te ustura fundul peste 2 ani. Uite, si spaniolii au gusterii lor. Invatati sa cititi si sa procesati o informatie!

https://www.economic...are_159407.html
"Taxa pe soare" se aplică doar instalațiilor fotovoltaice care produc peste 10 kW și care sunt conectate la rețeaua națională.

View Postmarius_vfp, on 18 aprilie 2019 - 05:29, said:

Xth ai mai mult de 10kw, atentie mare la noi totul e la jumate salarii nu taxe  , te servesc cu una calda , de dimineata.
Boss, e un "si" acolo. Si sunt sigur ca nu se refera la "conectare" ci la export.
"Taxa pe soare" se aplică doar instalațiilor fotovoltaice care produc peste 10 kW și care sunt conectate la rețeaua națională.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate