Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#5455
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
Hai sa-ti dau alt indiciu..
SE cerea Autorizatie de constructie pentru montarea pe casa a panourilor.
DE CE?  paii finca odata ridicata o constuctie urmeaza impozitarea constructie.. ehehe...
Un ''NENE' dezvoltator a reusit sa castige statul roaman dupa ce ai ipozitasera  niste parcuri trecute ca si constructii.. Stii bine ca , constructiile se impoziteaza la valoarea lor... si statul trecuse in valoarea lor si valoarea invertoareleor si echipamenteleor.Respectivului i-a luat cam doi ani prin tribunale sa castige . AJunsese omul sa plateasca 1 milion lei bani noi numai pe impozite pe parcurile considerate cosntyructii.../ AVIZ cel;or ce asi monteaza panouri pe teren...
Eu doar va atentionez, nu dau cu parul ca sa sari la gatul meu!! Aproipo si englezii au situatia cu producator de energie fara injectie in retea.. . ei folosind reteau numai ca sa poata folosii inverttoarele on  grid cu divertere..
INitial  s-au racordat f multi caci raporul de pret era 3 la 1  consum injecftie.. apoi cand raportul a devenit 10 la 1  . citeste aici
http://www.energynom...se-impoziteaza/

Redau din legea 59/2013
Art. 7. (1) În situatia unui loc de consum existent, racordat la retea, solutiile pentru instalarea de generatoare în incinta acestuia sunt:
a)racordarea generatoarelor la instalatia de utilizare a locului de consum, cu evacuarea în reteaua operatorului de retea a energiei electrice produse în surplus, în anumite regimuri de functionare a utilizatorului;
b)racordarea generatoarelor la instalatia de utilizare a locului de consum, fără evacuarea de energie electrică în reteaua operatorului de retea, indiferent de regimul de functionare al utilizatorului;
c)racordarea generatoarelor la o instalatie de utilizare separată de instalatia de utilizare a locului de consum, cu constituirea unui loc de producere nou, ce se racordează la retea printr-o instalatie de racordare diferită de instalatia de racordare a locului de consum.
a - ul sunt prosumatorii...
b -ul sunt cei fara injectie
c-ul sunt producatorii

Edited by sorinmircea, 18 April 2019 - 12:06.


#5456
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 sorinmircea, on 18 aprilie 2019 - 12:14, said:

Hai sa-ti dau alt indiciu..
SE cerea Autorizatie de constructie pentru montarea pe casa a panourilor.
DE CE?  paii finca odata ridicata o constuctie urmeaza impozitarea constructie.. ehehe...
...
Eu doar va atentionez, nu dau cu parul ca sa sari la gatul meu!! Aproipo si englezii au situatia cu producator de energie fara injectie in retea.. . ei folosind reteau numai ca sa poata folosii inverttoarele on  grid cu divertere..
Redau din legea 59/2013

Art. 7. (1) În situatia unui loc de consum existent, racordat la retea, solutiile pentru instalarea de generatoare în incinta acestuia sunt:
a)...
b)racordarea generatoarelor la instalatia de utilizare a locului de consum, fără evacuarea de energie electrică în reteaua operatorului de retea, indiferent de regimul de functionare al utilizatorului;
c)...
a - ul sunt prosumatorii...
b -ul sunt cei fara injectie
c-ul sunt producatorii

Daca locuiesti in SUA respecti legea din SUA, in Spania din Spania, in UK din UK iar in Romania din Romania. Iar la noi nu ai nevoie de autorizatii pentru panouri. Sau nu aveai.
In UK cred ca nu ai voie decat cu vreo 2 invertoare si doar on-grid: Fronius si inca unul. NU MA INTERESEAZA UK!

Art. 7
Daca trag eu concluziile, de ce le trag. Daca le trageti voi, ma doare capul cu tot cu gat. Ce treaba are definitia aia cu PRODUCATORUL si cu impozitarea la numar de PV si alte cele? Eu am 32 de PV si un PS cu 30 de tuburi heat-pipe. Ia explica-mi mie cat si cum platesc, la m2 mono vs policristaline, la Dobrogea vs Miercurea Ciuc, la paralela 44 vs 47, malul marii vs Vf Omu, tracker vs fixe. Pana nu te duci tu ca milogul cu mana intinsa sa ceri ajutor de la stat nu are ce sa-ti faca.
De ce? Uite de ce: Boss, am avut pana acum 2 zile si mi s-au ars Midnite, Victron si bateriile plus vreo 30 de PV de la un fulger/scurt/gainat/karma/ghinion. Ce face statul, ma obliga sa dau PV jos de pe casa si de pe magazie? Pune unul sa stea cu deshtul pe invertor/charger sa vada cand il curenteaza?

#5457
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 radurus, on 17 aprilie 2019 - 09:54, said:

Vom vedea.
Stam pe retea cat e obligatoriu, apoi reziliem contractul de prosumator, schimbam invertorul cu unul hibrid si folosim grid-ul doar de backup.

Ne adaptam.
Stiu ca esti antisistem, si eu urasc birocratia si capusele dar asta e treaba.

Cat poate sa fie impozitul la energia injectata (daca se va imputi treaba)?
Sa zicem ca injectezi 200Kwh lunar. Asta inseamna 600lei/an incasari... 60lei impozit? Doar deranjul cu declaratia e mai mare daca nu se va putea face online.
atentie legislatia pentru casa verde panouri fotovoltaice spune ceva ...dar ceea ce nu se gaseste in toate documentele de pe site...ci la semnare vei descoperi daca citesti cu atentie.......

Se semneaza o hartie prin care timp de 5 sau 6 ani ....esti obligat sa produci curent cu panourile...si nu ai voie sa le dezafectezi...in caz cotrat e caz de raspundere civila...si te dau in judecata.....sa recupereze toata suma...deci atentie ce vom semna...

Btw...de SolarEdge reprezentant in Romania stie cineva cine e?

de firma Start Business Green Energy a auzit cineva? Sunt tepari sau?
Am dat de iei la EoEnergy Expo la Politehnica.....

#5458
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Te agiti inutil doega. Ai dreptate, asa trebuie sa fie intr-o tara normala.

Dar... la competentele pe care le au legiuitorii nostri (aka politicienii) nu trebuie sa te mire daca dau vreo lege stupida din care sa castige ceva sau pesemne sa "repare" ceva.
(Vezi itp la 1 an, itp la rable, taxa pe soare la spanioli sau mai te miri ce idei rasar)
De 1 an si ceva platim gunoiul pe persoana desi familia mea genereaza uzual putin gunoi (un tomberon la 2 saptamani exceptand situatiile cand facem curatenie prin magazie/pod/curte sau construim ceva).
Dar... cineva a facut un proiect pe baza de estimari mari (din pix) nu pe situatii reale.
Au facut investitii in utilaje si daca nu scumpesc taxa de salubritate nu se mai incadreaza in marja rezonabila de profit.

Stiu ca e offtopic dar iti mai zic una (sorry for the long story, daca considera moderatorul, se poate sterge):
In cartierul nou in care am construit si stau din 2013 sunt multe strazi private.
Administratia a fost preocupata sa dea AC si sa incaseze bani. Nu a facut nimic privitor la strazi, retele utilitati.
Initial se stia ca va fi un cartier de case apoi au aparut blocurile... pentru ca s-a schimbat PUZ-ul.
Cartierul e lipit de municipiu dar tine de alt UAT cu sediul la 8km.
Blocurile le-au construit investitorii, casele le-au facut persoane fizice si investitori.
Investitorii au facut si strazile si utilitatile (uneori prea inguste) obligat fortat ca sa poata vinde.
Particularii nu au puterea financiaracsa paveze strazi si trotuare.

Acum legea "stupida"
Consiliul Local a dat o hotarare ca nu preia strazi nepavate care nu au retele de utilitati, iluminat public si trotuare.
Ar trebui cheltuiti bani pe amenajarile astea in loc sa mearga acolo unde si-au facut ei planul.
Cei care au putut (particularii la case indeosebi), si-au pavat strazile dar nu vor sa le predea la administratie deoarece atunci poate circula oricine (utilaje in special) pe strada si politia locala mai vine si da amenzi daca lasi masina pe trotuar.
Ei?
Nu trebuia sa se ocupe administratia de strazi si sa supravegheze mentinerea lor in stare buna.

Acum situatia este urata deoarece in intervalul 7-8 dimineata, din cei 4000 locatari multi vor sa intre in oras cu masinile pe o singura banda unde faci 800m in 30min.

#5459
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 radurus, on 18 aprilie 2019 - 13:50, said:

Te agiti inutil doega. Ai dreptate, asa trebuie sa fie intr-o tara normala.

Dar... la competentele pe care le au legiuitorii nostri (aka politicienii) nu trebuie sa te mire daca dau vreo lege stupida din care sa castige ceva sau pesemne sa "repare" ceva.
(Vezi itp la 1 an, itp la rable, taxa pe soare la spanioli sau mai te miri ce idei rasar)
De 1 an si ceva platim gunoiul pe persoana desi familia mea genereaza uzual putin gunoi (un tomberon la 2 saptamani exceptand situatiile cand facem curatenie prin magazie/pod/curte sau construim ceva).
Dar... cineva a facut un proiect pe baza de estimari mari (din pix) nu pe situatii reale.
Au facut investitii in utilaje si daca nu scumpesc taxa de salubritate nu se mai incadreaza in marja rezonabila de profit.

Stiu ca e offtopic dar iti mai zic una (sorry for the long story, daca considera moderatorul, se poate sterge):
In cartierul nou in care am construit si stau din 2013 sunt multe strazi private.
Administratia a fost preocupata sa dea AC si sa incaseze bani. Nu a facut nimic privitor la strazi, retele utilitati.
Initial se stia ca va fi un cartier de case apoi au aparut blocurile... pentru ca s-a schimbat PUZ-ul.
Cartierul e lipit de municipiu dar tine de alt UAT cu sediul la 8km.
Blocurile le-au construit investitorii, casele le-au facut persoane fizice si investitori.
Investitorii au facut si strazile si utilitatile (uneori prea inguste) obligat fortat ca sa poata vinde.
Particularii nu au puterea financiaracsa paveze strazi si trotuare.

Acum legea "stupida"
Consiliul Local a dat o hotarare ca nu preia strazi nepavate care nu au retele de utilitati, iluminat public si trotuare.
Ar trebui cheltuiti bani pe amenajarile astea in loc sa mearga acolo unde si-au facut ei planul.
Cei care au putut (particularii la case indeosebi), si-au pavat strazile dar nu vor sa le predea la administratie deoarece atunci poate circula oricine (utilaje in special) pe strada si politia locala mai vine si da amenzi daca lasi masina pe trotuar.
Ei?
Nu trebuia sa se ocupe administratia de strazi si sa supravegheze mentinerea lor in stare buna.

Acum situatia este urata deoarece in intervalul 7-8 dimineata, din cei 4000 locatari multi vor sa intre in oras cu masinile pe o singura banda unde faci 800m in 30min.


Aici e pacalealea vanduta particularilor..care nu au gandit decat lasa ca se va rezolva cumva....
In afara nimeni nu cumpara un teren fara bransaente executate....
La noi nu trebuia ca particularii sa cumpere fara s aiba utilitati si strazi facute cum trebuie..dar au zis ca e mai ieftin si se descurca ....fac persiuni la primarie si asta le asfalteaza....pe banii cui?
pai tot ai nostri din impozite....

#5460
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am avut utilitati la limita de proprietate.
Gazul il bag doar acum deoarece am considerat ca era mai ieftin/convenabil cu lemne insa situatia s-a schimbat de 1-2 ani.

De 2 saptamani avem fibra optica instalata pe strada. Efortul nostru al vecinilor a fost doar sapatura (2700lei total).

La momentul cand am cumparat terenul si dupa ce ne-am mutat, faceam 5 minute pana in oras sau inapoi. Cine isi inchipuia ce populata avea sa fie zona in 5 ani?

Edited by radurus, 18 April 2019 - 14:29.


#5461
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Nu mai aveti incredere in nimeni si mai ales in stat. Nici in politie, nici in (mai ales) procurori, autoritati.... nimeni nimeni. Daca va da statul ceva, va da ca e ca la ferma, sa va poata lua mai mult dupa ce va dezvoltati. Pe mine m-au obligat sa platesc impozit la terenuri pe care nu le am in proprietate desi le am trecute in actul de proprietate. Doar ca am fost prost si le-am dus actul; pentru ca am fost si eu prost destul la viata mea. De acum la mine in curte intri doar cu mandat. Daca pot sa nu mai dau un leu la stat, nu le dau.
Radurus Lemne vs gaz, aceeasi concluzie si la mine, plus confortul, costul, spatiul, mizeria...

#5462
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
In cazul meu statul, respectiv circa financiara imi calculeaxza de 2 ori impozitul pe cladire. De ce?
Blocul de locuinte are parcare subterana exact ca la mall fara pereti despartitori unde eu ca bun cetatean am achizitionat un loc de parcare. Cei de la impozite imi calculeaza amprenta la sol o data la apartament si o data la parcare. Pana aici totul este legal. Ilegal este ca ei taxeaza de 2 ori acelasi picior de sustinere considerandu-l pe amprenta parcarii. Imi impoziteaza apartamentul cu 128 lei si parcarea tot cu 128 lei!!!!
Am facut hartii si am intrat in audienta sa le explic ca o fatuca/duduie nu a intocmit bine calculul-nimic.
Le-am explicat ca apartamentul are o amprenta de 10 ori mai mare de cat al parcarii-nimic.
Le-am explicat ca de acel picior se sprijina si alte apartamente pana la etajul 10-nimic.
I-am rugat sa trimita un expert pe teren sa vada-nimic.
In concluzie, nimic nu se intampla, platesc ca si cum in parcare am un alt apartament identic cu cel din bloc cu pereti despartitori fara sa se verifice de catre cei de la taxe si impozite situatia la fata locului.
In legatura cu panourile de pe acoperis - nu au ce sa caute la cineva care nu le-a declarat sau nu este inscris ca producator de energie sau alta forma de asociere.
In ideea ca se tot leaga acest subiect cu situatia din Spania iar nu este relevant deoarece au alta forma de lege si au alt sistem de impozitare.
In Romania panourile montate in regim privat sub diferite forme de sisteme nu intra sub lupa impozitarii din motivele nedeclararii la o institutie abilitata de calcul a taxelor si impozitelor. Nu exista legislatie in acest domeniu!!! Inca.
De multe ori interpretarile si presupunerile ca vor face, ca asa vor face, ca vine lupul sa ne manance este pentru cei slabi.
Stiu bine autoritatile cand si pe cine sa jumuleasca. In Romnania sunt mii de gospodarii cu panouri montate de ani buni, in vazul lumi - v-a vizitat cineva?!
Daca era ceva clar scris sau lege domn securist/comunist numit administrator la bloc de 3 ani de cand le tot priveste se auto sesiza si imi dadea somatie conform legi X.
La casa aceiasi poveste cu cateii domnului primar numiti consilieri locali. Privesc, se documenteaza rad cu tine si cam atat.

Edited by deloghi, 19 April 2019 - 05:12.


#5463
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Va salut
are cineva montate invertoare SolraEdge?
as dori cateva informatii daca se poate

#5464
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
"In Romania panourile montate in regim privat sub diferite forme de sisteme nu intra sub lupa impozitarii din motivele nedeclararii la o institutie abilitata de calcul a taxelor si impozitelor."

Nu asta se doreste prin modificarea legii 50, in sensul ca se renunta la AC dar se introduce "notificarea autoritatii locale"?

#5465
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 radurus, on 17 aprilie 2019 - 09:54, said:

....Cat poate sa fie impozitul la energia injectata (daca se va imputi treaba)?
Sa zicem ca injectezi 200Kwh lunar. Asta inseamna 600lei/an incasari... 60lei impozit? Doar deranjul cu declaratia e mai mare daca nu se va putea face online.
Te pui cu aia de au mintea odihnita? Stai sa vezi cand li se scoala iar sa puna taxa ca in 2012, CASS la salariu minim (vreo 500 lei taxa anuala, ulterior a ajuns la 12xx lei prin 2017, apoi s-a "scos" obligativitatea; eu sunt unul din cei afectati, asa ca stiu ce vorbesc.) chiar daca venitul persoanei era de 10 lei anual din certificate de privatizare

#5466
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Salutare,
Daca se poate as dori o informatie.
La Romstal am vazut o oferta de pachet fotovoltaic On-grid, Monofazat 5 kW.
Pret 17500 lei cu tot cu TVA.
Pachetul contine:
Panou fotovoltaic Policristalin 275W (20 buc.)
Invertor Fronius Primo 5KW Webserver (1 buc.)
Fronius Smart Meter 63A 230V (1 buc.)
Repartitor modul 4P 100A 4module 4X7 găuri (2 buc.)
Separator pt. fuzibile PFV EFH 10 DC 1P (4 buc.)
Siguranțe fuzibile PFV CH 10x38 GPV 15A (4 buc.)
Descărcător PFV TIP 2/C-PV 1000V (2 buc.)
Conector PFV MC4 (SET 2 BUC F-M) (2 buc.)
Cofret Apar Mini Pragma 2RX12M IP40 (2 buc.)
Cofret Apar Mini Kaedra 1RX4M IP65 (1 buc.)

Nu este inclus sistemul de fixare, cablaraia si montajul.

Acestea cam cat ar costa In Brasov? sistemul de fixare pentru 20 de panouri pe acoperis de tabla, unghi la 30 grade si manopera.?
Oferta aici: https://www.romstal....-p14740243.html

Ca fapt divers pretul la Invertor Fronius Primo 5KW la Romstal este nesimtit: 9200 lei in conditile in care online e pe la 1000 euro.
https://www.europe-s...rimo-5-0-1.html
Toate bune.

#5467
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Legea cererii si a ofertei.
...sau pe romaneste: nu-i prost cine cere ci ala care da.

#5468
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ai acum panouri si componente pe toate site-urile, bani sa ai. Poti negocia la sange sa scoti pret foarte bun pentru astfel de sisteme.
Spre ex maine astept 3 panouri semiflexibile de 100w care au costat per buc 450 lei, transportul a fost inclus. Am o rulota si peste tot pretul era de 500-540 lei. Am negociat, am cerut date suplimentare iar pretul este foarte bun.
In cazul tau poti face asa ceva mai ales ca tu vrei tot tacamul. Tu, vrei la cheie.

#5469
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Gata eu sunt pregatit sa injectez in retea ca prosumator.Am instalat si setat sistemul pt a devenii prosumator, pana se decid "alesii" si pana se decide Primaria sa traga curent, stau Off-Grid . Posted Image

Edited by goctav2000, 07 May 2019 - 21:13.


#5470
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006

View Postraven75, on 06 mai 2019 - 20:15, said:

Salutare,
Daca se poate as dori o informatie.
La Romstal am vazut o oferta de pachet fotovoltaic On-grid, Monofazat 5 kW.
Pret 17500 lei cu tot cu TVA.
Pachetul contine:
Panou fotovoltaic Policristalin 275W (20 buc.)
Invertor Fronius Primo 5KW Webserver (1 buc.)
Fronius Smart Meter 63A 230V (1 buc.)
Repartitor modul 4P 100A 4module 4X7 găuri (2 buc.)
Separator pt. fuzibile PFV EFH 10 DC 1P (4 buc.)
Siguranțe fuzibile PFV CH 10x38 GPV 15A (4 buc.)
Descărcător PFV TIP 2/C-PV 1000V (2 buc.)
Conector PFV MC4 (SET 2 BUC F-M) (2 buc.)
Cofret Apar Mini Pragma 2RX12M IP40 (2 buc.)
Cofret Apar Mini Kaedra 1RX4M IP65 (1 buc.)

Nu este inclus sistemul de fixare, cablaraia si montajul.

Acestea cam cat ar costa In Brasov? sistemul de fixare pentru 20 de panouri pe acoperis de tabla, unghi la 30 grade si manopera.?
Oferta aici: https://www.romstal....-p14740243.html

Ca fapt divers pretul la Invertor Fronius Primo 5KW la Romstal este nesimtit: 9200 lei in conditile in care online e pe la 1000 euro.
https://www.europe-s...rimo-5-0-1.html
Toate bune.
Pretul per total sistem este bun.5kW la 3690 Euro.
Fa un calcul si vezi cat te-ar costa echipamentele separat.
Vezi insa sa nu fie alte chestii ascunse (de exemplu, pentru garantie sa te oblige sa montezi cu o firma agreata de ei, care sa te arda la manopera).

#5471
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,533
  • Înscris: 30.01.2008
https://www.economic...kzBYvFO4haZX9ec

#5472
StefTM

StefTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2010

View Postrinaldoparaipan, on 08 mai 2019 - 05:11, said:

Pretul per total sistem este bun.5kW la 3690 Euro.
Fa un calcul si vezi cat te-ar costa echipamentele separat.
Vezi insa sa nu fie alte chestii ascunse (de exemplu, pentru garantie sa te oblige sa montezi cu o firma agreata de ei, care sa te arda la manopera).

Daca tinem cont ca panourile de 275W sunt deja cam depasite si par No Name la care adunam un sistem de fixare pentru 20 de panouri si o manopera, nu mai este deloc bun pretul. La SolarNet au preturi mai bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate