Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#5419
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Putina?Posted Image
MAXIMA VRAJEALA , nu suport asemenea prosteli, de aceea ma si exteriorizez, bune pentru gusteri cu bani multi si creier in disolutie.
-auzi, visuri, deja incarca masina in curte, cred ca aia de tuns iarba, direct de la retea este o problema pentru majoritatea dar din solar...
- si inca una, si gata , ma enerveaza maxim, auzi, din suma totala cit ajunge 3kw se scade acei 20.000 si restul plateste prosumatorul, bine, frate , asteapta-ti fraerii..

Edited by XTH, 14 April 2019 - 08:06.


#5420
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 deloghi, on 13 aprilie 2019 - 15:25, said:

Banuiesc ca stiu la care te-ai orientat. Cauta-l pe cel de 45-90v , solv problem. Ai posibilitati mai multe de genul, serie cu paralel. Pe ploaie tu ai V in schimb Amp lipsesc sau sunt nesemnificativi.
Daca mergi pe cel de 22-45v este ok doar in paralel, sa pui panourile. Esti limitat mult.
Banuiesc ca zici de cele doua modele de la ev-power, caz in care da, la alea ma orientasem. De fapt la ala de 1kw dar intr-adevar ma cam limiteaza. Cred ca o sa il iau pe cel de 2kw. Nu intelegeam raportul intre voltaj si amperi cand sunt nori, ploaie, zapada, credeam ca scade si voltajul drastic, adica jos de tot. Acum inteleg si e totul ok.
Va multumesc frumos.

Edited by Ferlito, 14 April 2019 - 08:57.


#5421
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
salutare ,in maxim o luna achizitionez jumate de duplex si am vazut ca vecinul are  panouri pe acoperis .
trebuie sa izolez acoperisul si ma gindeam daca renteaza sa imi montez si eu .
eventual sa ma povestesc cu vecinul meu dar fiind in germania nu ma descurc cu termeni tehnici .
suprafata ar fi cam 10 mX4 m aproximativ cu 1mp de geam .
se renteaza sa pun panori ?

#5422
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Dupa cum ai inceput postul credeam ca e o casa din Romnia, dar tu esti in Germania. Pai ce mai stai pe ganduri? Du-te mai repede la vecinul si va fi bucuros sa iti povesteasca. Apoi cere-i numarul de telefon de la montatorul lui. Acolo treburile sunt foarte bine reglementate si nu trebuie sa-ti bati capul ca la noi.

#5423
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 eugentim, on 14 aprilie 2019 - 12:31, said:

salutare ,in maxim o luna achizitionez jumate de duplex si am vazut ca vecinul are  panouri pe acoperis .
trebuie sa izolez acoperisul si ma gindeam daca renteaza sa imi montez si eu .
eventual sa ma povestesc cu vecinul meu dar fiind in germania nu ma descurc cu termeni tehnici .
suprafata ar fi cam 10 mX4 m aproximativ cu 1mp de geam .
se renteaza sa pun panori ?
Nemtii aveau sau inca au o subventie de aproximativ 10 000 euro pentru fotovoltaice. Sau cazul doi si foarte popular acolo este ca vecinul a inchiriat acoperisul unei firme care a montat panourile la el pe casa. Deci intai intereseaza-te daca ai cum sa primesti si tu subventie sau sa inchiriezi unde a inchiiat vecinul. Abia apoi intereseaza-te daca este rentabil sa ti le cumperi in regie proprie. In ro le montezi cu 2 amici si 3 sticle de teddy. Acolo intervin alte probleme si alte cheltuieli.

#5424
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
multumesc de raspuns .astept cheia casei si ma vorbesc cu vecinul !

#5425
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006

 deloghi, on 14 aprilie 2019 - 07:36, said:

Putina vrajala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LT76aBFVUH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Programul AFM pentru locuintele izolate-un alt mare fâsss.
Am citit si m-a bufnit rasul:
Panouri fotovoltaice 4 x 250 Wp
Baterii solare  4 x 200 Ah 12V

Bateriile alea nu se vor incarca niciodata la full.
Garantie baterii 5 ani Garanţia produsului va fi asigurată prin schimbare/reparare, producătorul/furnizorul dovedind existenţa unei reţele naţionale de intervenţie
(minimum 10 locaţii la nivel naţional)

Nici un producator nu da 5 ani garantie la plumb.Poate doar litiu, dar pretul sare peste bugetul alocat.

#5426
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ma intriga faptul ca acel individ afirma ca nu se pot face astfel de sisteme la blocuri, asociatii de locatari - cica nu suporta sistemul. Sunt 2 asociatii in Bucuresti care au accesat Casa Verde acum 4 ani care, la ultimul nivel au panouri de apa dar si fotovoltaice. Curentul este varsat in sistem dupa contorul care tine iluminatul pe scara si lift. Practic au montat un banal invertor ongrid. Ii gasiti pe net.
Sa nu mai zic de organizatii nonprofit sau azile de batrani, gradinite, scoli, etc. De ex pe scoliile din orase se pot monta zeci de panouri care pot cu brio duce tot necesarul energetic ziua.
O mare vrajala este cu statiile de incarcare masini, care intra la licitatia facuta de primarii. O sa vedeti pocnitori chinezesti de 300 $ cum vor costa 3.000 euro.
In schimb mi-a placut faza cu obligatia fiecarui importator auto sa aduca 10% masini electrice altfel pierde licenta de vanzare in Romania. Am studiat problema si intradevar sunt tari care prin lege obliga importatorul, unele chiar 25% din oferta de pe lista - electric full sau phev.
Ciudata abordarea, cam robotel individul si gutan. Tot ce baga vrajala Buhnici el inghitea.

Edited by deloghi, 16 April 2019 - 06:08.


#5427
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
În cazul meu este clar, nu voi deveni prosumator din cauza lipsei rețelei on-grid și nici nu le voi da nici un leu să extindă rețeaua pe banii mei ! Cei vreo 10.000€ pe care ar trebui să le plătesc ”moka” ca să extind rețeaua până la poartă, taxe de branșament, taxe prosumator și alte dijme etc..etc, prefer să-i investesc în acumulatori de litiu ! Le doresc baftă celor care vor deveni prosumatori, aștept să văd ce părere vor avea după 4-5 ani, dacă a meritat sau nu acest zbucium !  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 16 April 2019 - 10:06.


#5428
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Una peste alta cu bune si cu rele , eu sincer consider programul unul chiar foarte bun , insa cand vine vorba de hartii taxe si autorizatii imi vine sa dau cu toti dracii de pamant,
Peste 5 ani fii sigur ca vor fi mult mai multe panouri decat sunt acum , iar cei care vor accesa aceste fonduri sigur vor fi multumiti . Oamenii trebuie sa se destepte si sa se lumineze caci se poate trai si altfel  , fara facturi de mii lei la curent la 2 luni, inca nu s-a creat efectul de turma pe sectorul fotovoltaic , dar sigur va veni si acea zi.

#5429
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Pe mine ma deranjaza de ce atat de multe hartii. Practic justificam armata de functionari din birouri.
Lumea sa stii ca este desteapta - daca faci un calcul, investitia in 5 kw ii amortizezi in .....
De aceia este desteapta, da cu taraita banul si nu-si bate capul cu sistemul.

Edited by deloghi, 16 April 2019 - 13:31.


#5430
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Ai dreptate cu amortizarea se face in timp , dar tot in timp si cu taraita dai bani de nu mai stii zerourile , unii sunt comozi , altii care au o casa batraneasca si dau cate 3 lei pe luna  acolo chiar nu merita sa faci investitii , dar acolo unde dai cate circa 770 lei lunar precum unii vecini  , eu prefer sa bag in fiecare luna bani in cate un panou de 300w mono , si practic  ori ca dai bani la eon ori pe panouri cam tot aia e , dar ai alta satisfactie cand iti vine factura de 150 sau 200 lunar fata de 700. E mai greu la inceput dar dupa 1 an 2 , e alta mancare de peste.

#5431
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Eu consum in medie 250kWh lunar.(calcul facut pe ultimii 2 ani)
Deci factura mea deja este 150-200lei.
Pe sezon rece am ~210kwh lunar si chiar mai putin.
Pe sezon cald consum ~300-320kWh datorita boilerului 120L 3kw.
Cred ca as putea economisi 70-80kwh plus alti consumatori lunar vara (preponderent) cu un sistem ongrid mic 1-1.5kwp cu limitare si diverter.
Sa zicem ca as compensa solar cam 100Kwh mediu lunar... 1200Kwh anual, asta inseamna 1840lei.

Invertor 2000-3000lei
Diverter 500-1000lei
Panouri 290w 4x540=2160lei
Alte accesorii 700lei

Amortizarea a ~6000lei? Ar dura cam 7 ani.

Veniti va rog cu niste cifre reale la preturile estimate de mine ca sa vedem daca se poate scurta perioada de amortizare.

Edited by radurus, 16 April 2019 - 15:43.


#5432
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
1200kWh sunt 600 lei

#5433
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 radurus, on 16 aprilie 2019 - 15:39, said:

Invertor 2000-3000lei
Diverter 500-1000lei
Panouri 290w 4x540=2160lei
Alte accesorii 700lei
Amortizarea a ~6000lei? Ar dura cam 7 ani.
Veniti va rog cu niste cifre reale la preturile estimate de mine ca sa vedem daca se poate scurta perioada de amortizare.
Hai ca ti-o scurtez eu de tot:
4*290W*3(multiplicare productie medie)*365=1250kwh pe an * 0.6lei=750 de lei pe an, 7000/750=10 ani daca nu ai probleme (cum consumi DOAR acest curent produs?!?, mai pune 2000 de lei in scule/bascule).
Mai inteligent ar fi prosumator: 7000/(1250*0.2)=28 ani.
Felicitari, iti doresc sa fii sanatos sa iti vezi investitia recuperata.

#5434
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Vinzi tot cu 0,2 și cumperi cu 0,6 sau cum?

#5435
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Primul calcul este pentru economia facuta si consum propriu iar al 2lea e pentru export in grid. Sper sa nu fi gresit.

#5436
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
radurus de unde scoti preturile alea frate .

deci la o simpla cautare https://profyheat.co...ofazat-trifazat intri aici si gasesti la lichidare stoc invertor de 2,5kw la 1926lei , mergi la dbsolar ca au panouri de 250w la 410 lei , daca esti baiat destept si descurcaret iti montezi tu singur panourile cu maxim 500lei , poti cumpara pe rand panourile important e invertorul , da divertor la ce iti trebe ? ala pentru mine iese din schema  ,schimbi rezistenta in boiler cu una mai mica si nu iti trebuie diverter doar o priza programabila rezolva tot e 15lei.

2000lei inverter 2,5kw
3300lei 8 panouri de 250w
alte accesorii 700lei

asta pentru sistem de 2kw

priveste invertor de 6kw la 31mil vechi. garantie 10 ani ,,, ceai
https://profyheat.co...sofar-1kw─6kw

Edited by marius_vfp, 16 April 2019 - 17:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate